Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Gosc

Czy pracodawca może zwolnić pracownika za prosbe o urlop?

Polecane posty

Gość gość
19 minut temu, Gość Lorenzo01 napisał:

Mam lepszą propozycję. Załóżcie sobie firmę w której największe obroty macie w okresie letnim. 

Jak zobaczycie z czym to się je, jak nie będziecie mogli spać po nocach bo macie kontrakty na setki tysięcy złotych i nie możecie się wywiązać na czas z umowy z deweloperem bo 20 pracowników chciało sobie plecy opalić w tym czasie, bo ładna pogoda. Wtedy pogadamy. 

twój interes twoje ryzyko twoje zyski twoje straty

chcącemu nie dzieje się krzywda więc się nad sobą nie użalaj, a jak zbyt trudno i stresująco to sprzedaj biznes i pracuj na etacie, mamy przecież "rynek pracownika" więc będziesz żył jak pączek w maśle i do tego bezstresowo 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Look7

Zależy jaką masz umowę. Jak się nic nie zmieniło w tej kwestii, a raczej nic to Umowę o pracę na czas określony może pracodawca wypowiedzieć w każdej chwili bez podania przyczyny z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia w takim przypadku to od 2 tygodni do 6 miesięcy stażu u tego pracodawcy, 1 miesiąc 6 miesięcy do 3 lat. 3 miesiące powyżej 3 lat stażu u danego pracodawcy. Umowę na czas nieokreślony może tylko wypowiedzieć jeśli naruszysz rażąco obowiązki pracownika. Z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, chyba, ze sam zgodzisz się na inne warunki. Porozumienie stron, czy coś innego na piśmie. Takie są przepisy. Co do urlopu to tylko 4 dni masz na żądanie, resztę musisz uzgadniać z pracodawcą i to od niego zależy czy ci go udzieli, czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośśśććć

Miałam tylko 4 dni urlopu od 6 lat i jakoś nie płaczę. Po prostu rozumiem szefową, że nie jest mi w stanie go udzielić . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kiss
19 minut temu, Gość Look7 napisał:

Zależy jaką masz umowę. Jak się nic nie zmieniło w tej kwestii, a raczej nic to Umowę o pracę na czas określony może pracodawca wypowiedzieć w każdej chwili bez podania przyczyny z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia w takim przypadku to od 2 tygodni do 6 miesięcy stażu u tego pracodawcy, 1 miesiąc 6 miesięcy do 3 lat. 3 miesiące powyżej 3 lat stażu u danego pracodawcy. Umowę na czas nieokreślony może tylko wypowiedzieć jeśli naruszysz rażąco obowiązki pracownika. Z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, chyba, ze sam zgodzisz się na inne warunki. Porozumienie stron, czy coś innego na piśmie. Takie są przepisy. Co do urlopu to tylko 4 dni masz na żądanie, resztę musisz uzgadniać z pracodawcą i to od niego zależy czy ci go udzieli, czy nie.

To działa w obie strony. Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu i nie może narzucać terminu. Chodzi o to by się dogadać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lorenzo01
1 godzinę temu, Gość gość napisał:

twój interes twoje ryzyko twoje zyski twoje straty

chcącemu nie dzieje się krzywda więc się nad sobą nie użalaj, a jak zbyt trudno i stresująco to sprzedaj biznes i pracuj na etacie, mamy przecież "rynek pracownika" więc będziesz żył jak pączek w maśle i do tego bezstresowo 🙂

Aaaa gadasz jak moja stara. "Nie pasuje to zmień pracę". Lubię to co robię ale rynek pracownicy bardzo to utrudnia i jest źródłem największych problemów, mimo że wcale mało nie płacimy. 

Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem. Aby przenieść produkcję w rejony gdzie jest większe bezrobocie i nie będzie tego problemu. W trójmieście jest  hardcore pod tym kątem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
56 minut temu, Gość gośśśććć napisał:

Miałam tylko 4 dni urlopu od 6 lat i jakoś nie płaczę. Po prostu rozumiem szefową, że nie jest mi w stanie go udzielić . 

Uwielbiam takich naiwnych ludzi hahaha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kiss

W Polsce rynek pracownika jest tylko w informatyce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lorenzo01

Dokładnie. Dominuje rynek klienta, nie pracownika czy pracodawcy. 

Też bym sobie chętnie posiedział na plaży z drinkiem w ręku, tym bardziej że mieszkam w trójmieście 5 minut od plaży. No ale czasem trzeba się spiąć w sezonie. Zimą np. u nas nikt nie bierze urlopów mimo, że jest mało zleceń. Chyba zacznę pisać w wymagania na stanowisko: obowiązkowe hobby w postaci jazdy na nartach. 😛

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tfuuu

Czasy się zmieniły a taki kołek jak Lorenzo01 niedługo gorzko to poczuje. Zakaz urlopu w czerwiec wrzesień? A weź ...yalaj człowieku z tym swoim etatem, ja zarabiam 6,5 tysi ma rękę mam różne dodatki typu opieka medyczna a urlop ZAWSZE mam wtedy kiedy mi się podoba.

W chuuju miałbym twoja posadę, pewnie nawet polowe tego co ja dostaje ty nie jesteś w stanie zaoferować a wymagania jak w kamieniołomie.

ludzie srajcie na chojowe etaty. Mało firma zarabia w lipcu? A co mnie to obchodzi, niech zarobi lepiej w grudniu żeby w lato się wyrównało a urlop ma być i chój w dupę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gossc
6 godzin temu, Gość Gość napisał:

Zmartwie Was robaczki ale wg Prawa Pracy pracodawca nie tylko może nie zgodzic się na urlop ale ma prawo też zażądać powrotu z urlopu swojego pracownika, a taki pracownik ma obowiązek sie dostosować. Nie pasuje to z.a.p.i.e.r.d.a.l.a.c na swoim. Pracownik ma wiele praw wg kodeksu pracy ale ma też obowiazki. 

Podaj podstawę prawną, akt prawny + artykuł, na który się powołujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kiss
1 godzinę temu, Gość Lorenzo01 napisał:

Dokładnie. Dominuje rynek klienta, nie pracownika czy pracodawcy. 

Też bym sobie chętnie posiedział na plaży z drinkiem w ręku, tym bardziej że mieszkam w trójmieście 5 minut od plaży. No ale czasem trzeba się spiąć w sezonie. Zimą np. u nas nikt nie bierze urlopów mimo, że jest mało zleceń. Chyba zacznę pisać w wymagania na stanowisko: obowiązkowe hobby w postaci jazdy na nartach. 😛

Dlatego ja jeśli mam celować w branżę, to na pewni nie taką, gdzie jest rynek klienta.

A u Ciebie nie widzę problemu. Wolne zimą i pracownicy zarabiający na tyle, by specjalnie nie odczuć finansowo zimą wyjazdu całą rodziną do ciepłych krajów. Albo po prostu dodatkowi pracownicy latem. 

W Polsce jest niedobór pracowników, ale nie rynek pracownika, no pracodawców pos.rało i przesadzają z wymaganiami, co zauważają nawet działy HR. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośśśććć

Nie jestem naiwna. Po prostu dogadujemy się za jaką stawkę nie idę na urlop. To mi pasuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Łatwo zrezygnować z wielu rzeczy jeśli firma jest nasza. Mój mąż ma firmę i potrafi mieć i dniówki 25000 (rzadko, bo to najlepsze dniówki raz w miesiącu) to za tyle możemy dostosować się do klienta. Gdyby ta kasa nie trafiała do mnie, a mąż byłby moim pracodawcą to miałabym gdzieś ten zarobek bo moja dniówka to  by było jakieś 120 zł. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość OlgaOlgaOlga

Pewnie wszystko zależy  od wielu rzeczy. Moim zdaniem jesli ma Pani problemy z pracodawcą to warto poradzić się prawnika i zdecydowanie Pana Tomaszczyka bardzo polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Malinowy krem
Dnia 2.09.2019 o 11:23, Nenesh napisał:

Owszem, najważniejszy dla człowieka jest urlop. Możliwość wypoczynku i spędzenia czasu z rodziną i bliskimi w terminie, kiedy większość ludzi ma taką możliwość. To raczej klienci powinni się tu wykazywać empatią i wyrozumiałością, a pracodawca stawać po stronie pracowników, bez których jego biznes w ogóle by nie istniał. Dlatego w tym kontekście zwyczajnie nie godzi się przedkładanie własnego interesu ponad dobro ludzkie. Natomiast, robienie problemów pracownikowi, który chce podjąć należny mu urlop, podczas kiedy w umowie o pracę nie zostały ujęte ograniczenia w tym zakresie, jest zwyczajnie nieprawe. I każdy szanujący się pracownik powinien w takim przypadku sam zmienić pracodawcę na takiego, którego wartości i priorytety są poukładane prawidłowo.

Pojęcia nie masz, czym jest własny biznes. Masz Bardzo błędne przekonania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Gość Malinowy krem napisał:

Pojęcia nie masz, czym jest własny biznes. Masz Bardzo błędne przekonania.

Mam przekonania z doświadczenia i mocne wrażenie, że własny biznes prowadzę prawidłowo. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PaniiKinga

|Według mnie takie ustalenia czyli sposób przydzielania urlopu, wniosek o urlop i ilośc dni które przysługują pracownikowi powinno byc ustalone przed podpisanie umowy. Jesli wątpliwości pojawiają się później albo pracodawca nie wywiązuje się z zawartej umowy to najlepiej zasięgnąć opinii prawnika, w Warszawie polecam Pana Tomaszczyka, super podejście do klienta i tłumaczenie tych wszystkich zawijasów prawnych to moim zdaniem duzy jego atut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hihi
Dnia 2.09.2019 o 16:03, Gość gośśśććć napisał:

Miałam tylko 4 dni urlopu od 6 lat i jakoś nie płaczę. Po prostu rozumiem szefową, że nie jest mi w stanie go udzielić . 

...ka frajerka 😄 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Jest jeszcze urlop na żądanie i pracodawca musi go udzielić. Jak nie to zawsze można spotkać się w sądzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dnia 2.09.2019 o 11:44, Gość Gość napisał:

Zmartwie Was robaczki ale wg Prawa Pracy pracodawca nie tylko może nie zgodzic się na urlop ale ma prawo też zażądać powrotu z urlopu swojego pracownika, a taki pracownik ma obowiązek sie dostosować. Nie pasuje to z.a.p.i.e.r.d.a.l.a.c na swoim. Pracownik ma wiele praw wg kodeksu pracy ale ma też obowiazki. 

a wiesz co grozi za bezzasadne odwołanie pracownika z urlopu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Joffkaa

Pracownik ma prawo do urlopu zgodnie z kodeksem pracy, wiadomo w zależności od stażu ilość dni jest różna, ale trzeba pamiętać jaką umowę się podpisuje. Jeśli jest umowa o pracę, należy się urlop, ale jeśli jest zlecenie to już inna bajka. Warto tak czy tak skonsultować się z prawnikiem, jeśli chodzi o wspominanego wyżej mecenasa Tomaszczyka to jak najbardziej będzie to specjalista w tej dziedzinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
4 godziny temu, Gość Joffkaa napisał:

Pracownik ma prawo do urlopu zgodnie z kodeksem pracy, wiadomo w zależności od stażu ilość dni jest różna, ale trzeba pamiętać jaką umowę się podpisuje. Jeśli jest umowa o pracę, należy się urlop, ale jeśli jest zlecenie to już inna bajka. Warto tak czy tak skonsultować się z prawnikiem, jeśli chodzi o wspominanego wyżej mecenasa Tomaszczyka to jak najbardziej będzie to specjalista w tej dziedzinie.

zdecydowanie Tomaszczyk w prawie pracy pomoże, nalezy pamiętać, że pracownik ma prawo do urlopu, ale pracodawca ma prawo tego urlopu odmówić z jakiś przyczyn i np. zaproponować inny dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MiaS

I tu się zgadzam! Jesli masz jakieś wątpliwości, czy zostałaś odpowiednio potraktowana przez pracodawcę to zawsze możesz to z kimś skonsultować. A Pan Tomaszczyk faktycznie jest specjalistą w prawie pracy i jeśli zajdzie taka konieczność to na pewno podpowie co robić i jak walczyć o swoje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

nie może, a przynajmniej nie powinien, jeśli masz podstawy do wątpienia w uczciwość swojego pracodawcy radziłabym zwrócić się do jakiegoś prawnika, na przykład Tomasza Tomaszczyka z kancelarii JST, specjalizuje się w prawie pracy i spory związane z bezpodstawnymi wypowiedzeniami są jego codziennością, z którą skutecznie sobie radzi, myślę, że pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

nie może, a przynajmniej nie powinien, jeśli masz podstawy do wątpienia w uczciwość swojego pracodawcy radziłabym zwrócić się do jakiegoś prawnika, na przykład Tomasza Tomaszczyka z kancelarii JST, specjalizuje się w prawie pracy i spory związane z bezpodstawnymi wypowiedzeniami są jego codziennością, z którą skutecznie sobie radzi, myślę, że pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

nie może Cię zwolnić, ale może odmówić urlopu w zaproponowanym przez Ciebie terminie, nie może też nie dawać Ci urlopu w ogóle, bo to już jest niezgodne z koksem pracy! jeśli tak się zdarzy polecam skontaktować się na przykład z adwokatem Tomaszem Tomaszczykiem, jest specjalistą prawa pracy i z jego pomocą szybko rozwiążesz spór z pracodawcą 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Onsam

Pracodawca może mieć już wcześniej jakiś plan. Może tylko czekać na coś albo wymyślić coś, żeby pracownikowi wydawało się, że jest czemuś winny. Mnie ostatnio, z reszt tylko raz, zwolniono bo szef wymyślił sobie, że nie wysłałem jakiejś ważnej umowy z miesiąc wcześniej. Jak ja zawsze wszystko robiłem idealnie. Uważam, że to wymyślił, bo już dawno były szepty, że przydałby sie ktoś nowy, tylko nie wiedziałem, że na moje miejsce.

A z tym urlopem, to nie, że za to co piszesz a mogło być zrobione to tak że ciągle tylko urlopy a pracować się nie chce i już masz pretekst.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×