Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

_hejho

Wysokość macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy z dniem porodu? POMOCY:(

Polecane posty

Witam,nie do końca rozumiem cały ten urlop macierzyński:/
 Po miesiącu od rozpoczęcia nowej pracy na czas  określony-byłam zmuszona iść na zwolnienie lekarskie które zostanie przedłużone aż do porodu..to że pracodawca musi przedłużyć umowę do porodu wiem.Ale jak jest dalej z wypłata świadczenia? Czy dostajecie takiej samej wysokości,jak na zwolnieniu lekarskim?Prosze o odpowiedz mam które miały taka sytuację,pozdrawiam! Chodzi oczywiście o późniejszy macierzyński:) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tududum

Pracodawca musi przedłużyć umowę do dnia porodu tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli była to praca (nie zastępstwo) na czas określony i w dniu w którym skończy Ci się umowa będziesz powyżej 12 skończonego tygodnia ciąży

Płatne na L4 w przypadku kodu B (czyli ciąża) jest 100% pensji, macierzyński roczny 80%. Tak mniej więcej, zależy ile wcześniej zarabiałaś bo się bierze średni dochód miesięczny. Nie wiem jak to jest w przypadku gdy np. w połowie roku zmieniłaś pracodawcę, na jakiej podstawie się wtedy wylicza, nadal rok do tyłu czy tylko praca z firmy obecnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Gość tududum napisał:

Pracodawca musi przedłużyć umowę do dnia porodu tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli była to praca (nie zastępstwo) na czas określony i w dniu w którym skończy Ci się umowa będziesz powyżej 12 skończonego tygodnia ciąży

Płatne na L4 w przypadku kodu B (czyli ciąża) jest 100% pensji, macierzyński roczny 80%. Tak mniej więcej, zależy ile wcześniej zarabiałaś bo się bierze średni dochód miesięczny. Nie wiem jak to jest w przypadku gdy np. w połowie roku zmieniłaś pracodawcę, na jakiej podstawie się wtedy wylicza, nadal rok do tyłu czy tylko praca z firmy obecnej

 Tak to rozumiem,tylko praca z firmy obecnej-w chwili porodu będę zatrudniona 7 miesięcy.Moja podstawa to 3000 brutto.Chodzi mi najbardziej o to czy zostanę z podstawowym tysiącem co miesiąc?jeśli pracodawca rozwiąże umowę z dniem porodu? Czy mogę liczyć na średnią z mojego dochodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tududum

Nie, dostałaś umowę na czas określony. Czy w dniu, w którym się kończy ta umowa - będziesz miała skończony 12 tydzień ciąży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Gość tududum napisał:

Nie, dostałaś umowę na czas określony. Czy w dniu, w którym się kończy ta umowa - będziesz miała skończony 12 tydzień ciąży?

Tak,wtedy będę już w 8 miesiącu ciąży.Czyli że przysługuje mi 1000 zł co miesiąc czy jakiś procent z wynagrodzenia??Prosze o odpowiedź,Jestem zielona w tym temacie:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, _hejho napisał:

Tak,wtedy będę już w 8 miesiącu ciąży.Czyli że przysługuje mi 1000 zł co miesiąc czy jakiś procent z wynagrodzenia??Prosze o odpowiedź,Jestem zielona w tym temacie:(

Już mam mętlik :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tududum

Skoro umowa się tak kończy, jak napisałaś (w sensie to, co podpisałaś - na czas określony) to dostaniesz umowę do dnia porodu. Będziesz otrzymywała 100% wynagrodzenia będąc na L4 i 80% wynagrodzenia jak idziesz na roczny macierzyński (to już sama z ZUS załatwiasz). Podejrzewam, że skoro po miesiącu idziesz na L4 to będzie kontrola czy faktycznie tam pracowałaś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Super,dzięki za informację:) Czyli to będzie kontrola w miejscu pracy?:) Pracowałam,są moje rozmowy w rejestrze(bo to call center) czyli nie powinno być problemu z tą kontrolą?:) Poza tym chyba przez całość zwolnienia to pracodawca będzie wypłacał l4,bo zatrudnia ponad 700 osób:) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Gość tududum napisał:

Skoro umowa się tak kończy, jak napisałaś (w sensie to, co podpisałaś - na czas określony) to dostaniesz umowę do dnia porodu. Będziesz otrzymywała 100% wynagrodzenia będąc na L4 i 80% wynagrodzenia jak idziesz na roczny macierzyński (to już sama z ZUS załatwiasz). Podejrzewam, że skoro po miesiącu idziesz na L4 to będzie kontrola czy faktycznie tam pracowałaś :)

Super,dzięki za informację:) Czyli to będzie kontrola w miejscu pracy?:) Pracowałam,są moje rozmowy w rejestrze(bo to call center) czyli nie powinno być problemu z tą kontrolą?:) Poza tym chyba przez całość zwolnienia to pracodawca będzie wypłacał l4,bo zatrudnia ponad 700 osób:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tududum

Nie wiem jak wygląda kontrola w miejscu pracy a problemy, jak wiadomo, mogą być zawsze :D

 

Za pierwszy miesiąc płaci Ci firma, kolejne ZUS (ale przelew na koncie będziesz widziała że od firmy). Po urodzeniu dziecka musisz odpowiednie pismo złożyć w ZUSie bo już pracodawca nie ma obowiązku tego za ciebie załatwiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tududum

Nie chodzi stricte o to, czy faktycznie tam pracowałaś ale o to, czy nie zostałaś zatrudniona po to, żeby dostać pieniądze na czas ciąży i macierzyński - czyli wyłudzenie pieniędzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Gość tududum napisał:

Nie chodzi stricte o to, czy faktycznie tam pracowałaś ale o to, czy nie zostałaś zatrudniona po to, żeby dostać pieniądze na czas ciąży i macierzyński - czyli wyłudzenie pieniędzy :)

Kurcze,a jak oni to sprawdzą?:D Zostałam zatrudniona legalnie,w firmie nikt mnie wcześniej nie znal,wysyłałam cv i rozmowa rekrutacyjna odbyła się normalnie :o przeraża mnie to wszystko już,gdybym się dobrze czuła to bym chodziła do tej pracy no ale niestety ciężko jest:/ zwłaszcza,że bardzo się tam stresuje:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kiss

Jeśli byłaś w ciązy jak zaczełaś pracę tylko wtedy mogą być problemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Byłaś w ciąży jak dostałaś  umowę o pracę?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Gość Kiss napisał:

Jeśli byłaś w ciązy jak zaczełaś pracę tylko wtedy mogą być problemy

 

4 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Byłaś w ciąży jak dostałaś  umowę o pracę?  

Byłam ale o tym nie wiedziałam,dowiedziałam się kilka dni po podpisaniu umowy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Jak długo tam pracowalasię  zanim  poszłaś na l4?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Gość Gosc napisał:

Jak długo tam pracowalasię  zanim  poszłaś na l4?

Miesiąc,mam anemię itp,nie jestem w stanie teraz chodzić do pracy a nawet lekarz nie pozwala 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Myślę  że będziesz miała konkretna kontrolę bo to wygląda jak.wyludzenie:( 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

No jeżeli wcześniej nie pracowałaś dluższy czas i nie byłaś zarejestrowana w up, to kontrola murowana, mało tego wygląda jakby szef w tym uczestniczył, był znajomym itd. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Myślę  że będziesz miała konkretna kontrolę bo to wygląda jak.wyludzenie:( 

A czy jak pójdę jeszcze na jakieś dwa tygodnie do pracy po tym zwolnieniu i po tych dwóch tygodniach znowu pójdę na zwolnienie, to będzie to wyglądało trochę lepiej?Na czym polegają te kontrole?:/ wcześniej pracowałam dwa lata na umowę zlecenie ale nie odprowadzali składek do zusu bo się uczyłam itp,i miesiąc przerwy między pracami mialam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Gość Gość napisał:

No jeżeli wcześniej nie pracowałaś dluższy czas i nie byłaś zarejestrowana w up, to kontrola murowana, mało tego wygląda jakby szef w tym uczestniczył, był znajomym itd. 

Szef to nawet nie wie jak wyglądam bo to wielka firma:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Gość Gość napisał:

No jeżeli wcześniej nie pracowałaś dluższy czas i nie byłaś zarejestrowana w up, to kontrola murowana, mało tego wygląda jakby szef w tym uczestniczył, był znajomym itd. 

wcześniej pracowałam dwa lata na umowę zlecenie ale nie odprowadzali składek do zusu bo się uczyłam itp,i miesiąc przerwy między pracami mialam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Wiesz nie przejmuj się na zapas. Nawet jak będzie kontrola to w Polsce nie ma zakazu zatrudniania kobiet w ciąży.  Nic ci nie zrobią 

 Nie martw się i odpoczywaj w domu:) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANka

A to nie jest tak, że pracodawca zobowiazany jest przedluzyc umowe do dnia porodu, a potem moze rozwiazac i matka przechodzi na zasilek 1000zl?

przykladowo, umowa jest na rok, wygasa 30 wrzesnia, ale pracownica jest w ciazy i rodzi 15 listopada, wiec na te 1,5 miesica przedluzaja a potem rozwiazuja i kobieta przechodzi na zasilek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Gość Gosc napisał:

Wiesz nie przejmuj się na zapas. Nawet jak będzie kontrola to w Polsce nie ma zakazu zatrudniania kobiet w ciąży.  Nic ci nie zrobią 

 Nie martw się i odpoczywaj w domu:) 

Dzięki wielkie:)) aż się miło zrobiło:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Gość ANka napisał:

A to nie jest tak, że pracodawca zobowiazany jest przedluzyc umowe do dnia porodu, a potem moze rozwiazac i matka przechodzi na zasilek 1000zl?

przykladowo, umowa jest na rok, wygasa 30 wrzesnia, ale pracownica jest w ciazy i rodzi 15 listopada, wiec na te 1,5 miesica przedluzaja a potem rozwiazuja i kobieta przechodzi na zasilek?

Tez  mnie to zastanawia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

A w czym przeszkadza anemia + ciąża w call center?  ZUS może podważyć zasadność wyplacenia zasiłku. Twoje zatrudnienie obiektywnie wygląda na próbę wyludzenia. Poczytaj wątki o konieczności zwracania zasiłku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Kiedy umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy została przedłużona do dnia porodu - zasiłek macierzyński otrzymujemy w wymiarze przysługującym z tytułu urodzenia dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego (przypomnijmy, że umowy te ulegają przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli uległyby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży), zasiłek wypłaca ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

Jak dziewczyna ma anemię to.pewnie jest słaba. Nie ma w Polsce  zakazu zatrudniania kobiet w ciąży wiec nic jej nie zrobią.  Jeśli firma jest duża ma nagrania, karty pracy to ZUS może się bujac.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lili

Przestańcie stresować dziewczynę! Nie ma zakazu zatrudniania się w ciąży i o ile dziewczyna pracowała legalnie, chodziła do pracy a nie była to praca wyłącznie na papierze to owszem może i będzie mieć kontrole, ale niczego jej nie udowodnią i nie ma podstaw do zabrania zasiłku! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×