Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość isia

praworęczna czy leworęczna

Polecane posty

Gość Autorko

Poczytaj o lateralizacji niejednorodnej lub skrzyżowanej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość isia
5 minut temu, Gość Autorko napisał:

Poczytaj o lateralizacji niejednorodnej lub skrzyżowanej.

Wiem co to lateralizacja skrzyżowana, czy nieustalona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość isia
18 minut temu, Gość Gość napisał:

Bo ja robię wszystko tylko prawa ręka, lewa jest calk8em niezgrabna

Ważna, aby jedna była idealna.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość isia

Myślicie, że jest możliwość, by nie pamiętać że było się przestawianym? Ona szybko nauczyła się pisać, jako sześciolatka. Mam na myśli, że małemu dziecku się sugeruje, że je się prawą, rysunki należy robić prawą. itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
4 minuty temu, Gość isia napisał:

Myślicie, że jest możliwość, by nie pamiętać że było się przestawianym? Ona szybko nauczyła się pisać, jako sześciolatka. Mam na myśli, że małemu dziecku się sugeruje, że je się prawą, rysunki należy robić prawą. itp

Jakie to ma znaczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość isia
3 minuty temu, Gość Gość napisał:

Jakie to ma znaczenie

Oj żadne. Tak sobie dyskutujemy, to nic złego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc

pewnie przestawiona leworeczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
20 godzin temu, Gość isia napisał:

Ona tego nie ćwiczyła właśnie.

Leworęczność czy praworęczność jest dziedziczna. U każdego człowieka rozwinięta jest bardziej jedna półkula mózgu . Absolutnie nie wolno niczego przestawiać. Jezu dziewczyny, co wy robiliście na lekcjach biologi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Ja jestem oburęczna. Pewnie Twoja  znajoma też mogłaby wszystko wykonywać obiema, tylko po prostu lewą, czy prawą preferuje do pewnych czynności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
1 godzinę temu, Gość Gosc napisał:

Leworęczność czy praworęczność jest dziedziczna. U każdego człowieka rozwinięta jest bardziej jedna półkula mózgu . Absolutnie nie wolno niczego przestawiać. Jezu dziewczyny, co wy robiliście na lekcjach biologi?

Ale przecież każdy wie, że nie wolno dziecka przestawiać. To co piszesz to dla wszystkich oczywiste. Autorkę jedynie zastanawiało, czy dziewczyna jest przestawiona, czy oburęczna ( lateralizacja nieustalona). Przecież skoro pisze prawą, to powinna większość czynności wykonywać prawą ręką, a nie lewą, prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość isia
59 minut temu, Gość Gość napisał:

Ja jestem oburęczna. Pewnie Twoja  znajoma też mogłaby wszystko wykonywać obiema, tylko po prostu lewą, czy prawą preferuje do pewnych czynności.

Lewą przede wszystkim do wszystkiego preferuje. Ale faktycznie jak próbowała pisać lewa ręką, to nieźle jej to wychodziło, więc faktycznie pewnie jest oburęczna po prostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość2
10 godzin temu, Gość daisy napisał:

Mój mąż leworęczny, do lewej ręki bierze wszystko od długopisu do wiertarki, a synowie idą w jego ślady. Nie jest tak, że coś tam robią prawą. Pisanie prawą ręką i robienie lewą jest typowe dla 40-50 latków, których w szkole próbowano przeuczyć na prawo a mózg ciągnie na lewo

Ok, to jest możliwe. Po prostu kiedyś dotarłam do publikacji badań, które wyjaśniały "leworęczność" i tak było to opisane, że u większości populacji ludzkiej na etapie życia płodowego dochodzi do mutacji, która powoduje, że półkulą dominującą jest lewa - odpowiadająca za prawą stronę ciała. Dzięki temu między innymi nasz gatunek tak wyewoluował, ponieważ jest to zjawisko niespotykane w świecie zwierząt. U niewielkiego procentu płodów ludzkich do tej mutacji nie dochodzi i te osoby nie są nastawione na prawą stronę - są oburęczne, leworęczne lub te preferencje są w ogóle rozmyte.

Teraz na szybko nie jestem w stanie odnaleźć tej pracy, ale było to bardzo fajnie opisane...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Jestem praworęczna, nigdy nie byłam przestawiana, ale wiele czynności robię tylko  lewą ręką, np. czesanie, odkurzanie, lub obiema naprzemiennie (mycie szyb). Oczy maluję w naturalny dla mnie sposób, czyli lewą ręką lewe oko, prawą prawe. Logiczne, prawda?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość isia
1 godzinę temu, Gość gość2 napisał:

Ok, to jest możliwe. Po prostu kiedyś dotarłam do publikacji badań, które wyjaśniały "leworęczność" i tak było to opisane, że u większości populacji ludzkiej na etapie życia płodowego dochodzi do mutacji, która powoduje, że półkulą dominującą jest lewa - odpowiadająca za prawą stronę ciała. Dzięki temu między innymi nasz gatunek tak wyewoluował, ponieważ jest to zjawisko niespotykane w świecie zwierząt. U niewielkiego procentu płodów ludzkich do tej mutacji nie dochodzi i te osoby nie są nastawione na prawą stronę - są oburęczne, leworęczne lub te preferencje są w ogóle rozmyte.

Teraz na szybko nie jestem w stanie odnaleźć tej pracy, ale było to bardzo fajnie opisane...

Szkoda, że nie masz tytułu tego artykułu. Chętnie bym poczytała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość2
8 godzin temu, Gość isia napisał:

Szkoda, że nie masz tytułu tego artykułu. Chętnie bym poczytała.

Nie pamiętam, czy to było dokładnie w tym artykule, ale ten był jednym z kilku, które przeczytałam na ten temat. Sama jestem leworęczna i miałam moment silniejszej ciekawości 🙂 Trzymaj, jedna z lepszych publikacji, do jakiej dotarłam:

www.kul.pl/files/714/media/1.42.1999.art.4.pdf.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość isia
3 godziny temu, Gość gość2 napisał:

Nie pamiętam, czy to było dokładnie w tym artykule, ale ten był jednym z kilku, które przeczytałam na ten temat. Sama jestem leworęczna i miałam moment silniejszej ciekawości 🙂 Trzymaj, jedna z lepszych publikacji, do jakiej dotarłam:

www.kul.pl/files/714/media/1.42.1999.art.4.pdf.pdf 

Dzięki, na pewno przeczytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×