Skocz do zawarto┼Ťci
Szukaj w
  • Wi─Öcej opcji...
Znajd┼║ wyniki, kt├│re zawieraj─ů...
Szukaj wynik├│w w...
Zaloguj si─Ö, aby obserwowa─ç  
Dr. Who

Jestem tu nowy, ale ok nudno tu... ­čś┤

Polecane posty

A czego si─Ö spodziewasz o tej porze. Normalni o tej porze ┼Ťpi─ů, albo sp─Ödzaj─ů czas ze znajomymi z reala. Prawdziwych przegryw├│w jest tu stosunkowo niewielu, kt├│rzy sp─Ödzaj─ů tu niemal ka┼╝d─ů woln─ů chwil─Ö, my┼Ťl─Ö. Cho─ç sporo ludzi stanowczo marnuje tu za wiele swojego wolnego czasu i sam pewnie jestem w czo┼é├│wce.

Udost─Öpnij ten post

Udost─Öpnij na innych stronach
13 minut temu, ToBezZnaczenia napisał:

A czego si─Ö spodziewasz o tej porze. Normalni o tej porze ┼Ťpi─ů, albo sp─Ödzaj─ů czas ze znajomymi z reala. Prawdziwych przegryw├│w jest tu stosunkowo niewielu, kt├│rzy sp─Ödzaj─ů tu niemal ka┼╝d─ů woln─ů chwil─Ö, my┼Ťl─Ö. Cho─ç sporo ludzi stanowczo marnuje tu za wiele swojego wolnego czasu i sam pewnie jestem w czo┼é├│wce.

Oj bez przesady, s─ů te┼╝ normalni ludzie co po┼Ťwi─Öcaj─ů sw├│j wolny czas na kafe ­čśë

Udost─Öpnij ten post

1 minutę temu, Lili_96 napisał:

Oj bez przesady, s─ů te┼╝ normalni ludzie co po┼Ťwi─Öcaj─ů sw├│j wolny czas na kafe ­čśë

Nie m├│wi─Ö, ┼╝e nie ma, ale jednak to, ile czasu sp─Ödzaj─ů tutaj i jak konsekwentnie walcz─ů z tajemniczym "kasownikiem" budzi skromne obiekcje, co do normalno┼Ťci tutejszego towarzystwa. Bynajmniej ja nie jestem normalny ­čśë┬á

Udost─Öpnij ten post

7 minut temu, Lili_96 napisał:

Ahahahaha, jasne. ­čśé­čśé­čśé

Udost─Öpnij ten post

3 minuty temu, ToBezZnaczenia napisał:

Nie m├│wi─Ö, ┼╝e nie ma, ale jednak to, ile czasu sp─Ödzaj─ů tutaj i jak konsekwentnie walcz─ů z tajemniczym "kasownikiem" budzi skromne obiekcje, co do normalno┼Ťci tutejszego towarzystwa. Bynajmniej ja nie jestem normalny ­čśë┬á

Ja to nawet nie wiem w jakich kategoriach siebie mog─Ö okre┼Ťli─ç ­čĄö Ale zgadzam si─Ö poniek─ůd z Tob─ů, i mo┼╝e nie tyle co o normalno┼Ť─ç chodzi, a o to, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç os├│b tutaj siedzi z┬á jakiego┼Ť powodu. Problemy, brak przyjaci├│┼é, brak partnera, ch─Ö─ç rozmowy, wygadania si─Ö czy nawet dowarto┼Ťciowania przez hejt. W wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w, jest jaka┼Ť druga strona medalu ­čÖé

Udost─Öpnij ten post

3 minuty temu, TenX napisał:

Ahahahaha, jasne. ­čśé­čśé­čśé

Ja tam wierze ┼╝e s─ů tacy, ewentualnie czego┼Ť im brak ­čśë

Udost─Öpnij ten post

7 minut temu, ToBezZnaczenia napisał:

Jeste┼Ť normalny, ale uzale┼╝niony od forum, ca┼éa reszta u┼╝ytkownik├│w te┼╝..

Udost─Öpnij ten post

Przed chwil─ů, Olimpia napisa┼é:

O, to te┼╝ racja. Tak jak kiedy┼Ť sprawdza┼éam fb w wolnej chwili, tak teraz na fb nie zagl─ůdam ca┼éymi dniami a tutaj wchodz─Ö regularnie jak mam mo┼╝liwo┼Ť─ç.┬á

• Like 1

Udost─Öpnij ten post

1 minutę temu, Lili_96 napisał:

Ja to nawet nie wiem w jakich kategoriach siebie mog─Ö okre┼Ťli─ç ­čĄö Ale zgadzam si─Ö poniek─ůd z Tob─ů, i mo┼╝e nie tyle co o normalno┼Ť─ç chodzi, a o to, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç os├│b tutaj siedzi z┬á jakiego┼Ť powodu. Problemy, brak przyjaci├│┼é, brak partnera, ch─Ö─ç rozmowy, wygadania si─Ö czy nawet dowarto┼Ťciowania przez hejt. W wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w, jest jaka┼Ť druga strona medalu ­čÖé

Raczej. Mimo dobrej rozrywki, to ┼Ťrednio ┼Ťwiadczy o cz┼éowieku, ┼╝e tu siedzi. Zw┼éaszcza w takich okoliczno┼Ťciach, cho─ç niewielkie mam poj─Öcie, jak tu by┼éo wcze┼Ťniej. O tw├│j pow├│d pobytu tu nie pytam, ale przyznam si─Ö szczerze, ┼╝e zastanawiam mnie pora. Moim celem nie jest uzyskanie wyja┼Ťnienia w tej kwestii, tylko poinformowanie Ci─Ö o tym ┼╝e mnie to zastanawia ­čśë┬áZamykanie ludzi w ramy, czyli przyporz─ůdkowywanie ich do poszczeg├│lnych kategorii jest tylko uproszczeniem, kt├│re mo┼╝e okaza─ç si─Ö krzywdz─ůce dla jednostki ­čÖé┬á

Udost─Öpnij ten post

5 minut temu, Olimpia napisał:

Potrafisz zdefiniowa─ç normalno┼Ť─ç? Na jakiej podstawie wyda┼éa┼Ť ten os─ůd? "Nie znasz ┼╝ycia, kt├│re znam. Znasz tylko to, kt├│re Ci pozwalam widzie─ç". Znaj─ůc mnie lepiej zapewne twoje zdanie na m├│j temat uleg┼éo by modyfikacji ­čÖé┬á

Udost─Öpnij ten post

6 minut temu, Lili_96 napisał:

O, to te┼╝ racja. Tak jak kiedy┼Ť sprawdza┼éam fb w wolnej chwili, tak teraz na fb nie zagl─ůdam ca┼éymi dniami a tutaj wchodz─Ö regularnie jak mam mo┼╝liwo┼Ť─ç.┬á

W sumie mam podobnie. Z tym, że ja się FB pozbyłem,

Udost─Öpnij ten post

5 minut temu, Lili_96 napisał:

Ja tam wierze ┼╝e s─ů tacy, ewentualnie czego┼Ť im brak ­čśë

S┼éuszna uwaga. Ja np. nie mam si─Ö przed kim wygada─ç, dlatego┬á zacz─Ö┼éam tu pisa─ç. Z go┼Ťcia by┼éo fajnie.. Teraz ju┼╝ nie. Brak zaufania do ludzi w realu spowodowa┼é, ┼╝e sta┼éam si─Ö userk─ů tego forum, cho─ç pisz─Ö tu ma┼éo. Obowi─ůzki niestety nie pozwalaj─ů.┬á┬á

Udost─Öpnij ten post

1 minutę temu, ToBezZnaczenia napisał:

Raczej. Mimo dobrej rozrywki, to ┼Ťrednio ┼Ťwiadczy o cz┼éowieku, ┼╝e tu siedzi. Zw┼éaszcza w takich okoliczno┼Ťciach, cho─ç niewielkie mam poj─Öcie, jak tu by┼éo wcze┼Ťniej. O tw├│j pow├│d pobytu tu nie pytam, ale przyznam si─Ö szczerze, ┼╝e zastanawiam mnie pora. Moim celem nie jest uzyskanie wyja┼Ťnienia w tej kwestii, tylko poinformowanie Ci─Ö o tym ┼╝e mnie to zastanawia ­čśë┬áZamykanie ludzi w ramy, czyli przyporz─ůdkowywanie ich do poszczeg├│lnych kategorii jest tylko uproszczeniem, kt├│re mo┼╝e okaza─ç si─Ö krzywdz─ůce dla jednostki ­čÖé┬á

W sumie i tak kierowa┼éam si─Ö powoli w kierunku snu, ale dzi─Öki Twojemu pytaniu zwr├│ci┼éam uwag─Ö na to ┼╝e godzina mocno p├│┼║na, i przyznam ┼╝e sama si─Ö zastanawiam co o tej porze tu robie ­čśë Przyporz─ůdkowanie ludzi do kategorii faktycznie bywa krzywdz─ůce, i to droga na skr├│ty, cho─ç wydaje mi si─Ö ┼╝e jak cz┼éowiek zainteresuje si─Ö dan─ů osob─ů to i kategorie odsuwa na bok na rzecz dok┼éadniejszego poznania. Je┼╝eli chodzi o przesiadywanie tutaj, fakt, nie jest to do ko┼äca normalne ale ┼╝eby od razu ┼║le ┼Ťwiadczy┼éo? Z pewno┼Ťci─ů ┼Ťwiadczy, cz─Östo, o jakim┼Ť problemie, a┬á g┼é─Öbsze "┼Ťwiadectwo" tutaj to mo┼╝na wystawi─ç ewentualnie na przyk┼éadzie wpis├│w ­čśë

Udost─Öpnij ten post

1 minutę temu, Olimpia napisał:

S┼éuszna uwaga. Ja np. nie mam si─Ö przed kim wygada─ç, dlatego┬á zacz─Ö┼éam tu pisa─ç. Z go┼Ťcia by┼éo fajnie.. Teraz ju┼╝ nie. Brak zaufania do ludzi w realu spowodowa┼é, ┼╝e sta┼éam si─Ö userk─ů tego forum, cho─ç pisz─Ö tu ma┼éo. Obowi─ůzki niestety nie pozwalaj─ů.┬á┬á

No w┼éa┼Ťnie to jest dobry przyk┼éad. Nie ka┼╝dy kto tutaj siedzi to dziwak kt├│rego nikt nie lubi. Ja tak┼╝e wesz┼éam tutaj jak pojawi┼éy si─Ö u mnie problemy z kt├│rymi, mia┼éam wra┼╝enie, ┼╝e sobie nie poradz─Ö i tak┼╝e zacz─Ö┼éam tutaj pisywa─ç jako go┼Ť─ç. P├│┼║niej, dla zaj─Öcia g┼éowy, sama zacz─Ö┼éam doradza─ç ludziom kt├│rzy tutaj si─Ö ┼╝alili i w sumie tak z postu do postu a┼╝ wyl─ůdowa┼éam na dw├│ch dzia┼éach naprzemiennie, ┼╝eby sobie rozmawia─ç z lud┼║mi ­čśë

I to całkiem normalne nawet się wydaje, bo czasami łatwiej uzyskać pomoc od bezstronnych osób. 

Udost─Öpnij ten post

Przed chwil─ů, Lili_96 napisa┼é:

W sumie i tak kierowa┼éam si─Ö powoli w kierunku snu, ale dzi─Öki Twojemu pytaniu zwr├│ci┼éam uwag─Ö na to ┼╝e godzina mocno p├│┼║na, i przyznam ┼╝e sama si─Ö zastanawiam co o tej porze tu robie ­čśë Przyporz─ůdkowanie ludzi do kategorii faktycznie bywa krzywdz─ůce, i to droga na skr├│ty, cho─ç wydaje mi si─Ö ┼╝e jak cz┼éowiek zainteresuje si─Ö dan─ů osob─ů to i kategorie odsuwa na bok na rzecz dok┼éadniejszego poznania. Je┼╝eli chodzi o przesiadywanie tutaj, fakt, nie jest to do ko┼äca normalne ale ┼╝eby od razu ┼║le ┼Ťwiadczy┼éo? Z pewno┼Ťci─ů ┼Ťwiadczy, cz─Östo, o jakim┼Ť problemie, a┬á g┼é─Öbsze "┼Ťwiadectwo" tutaj to mo┼╝na wystawi─ç ewentualnie na przyk┼éadzie wpis├│w ­čśë

Pisz─ůc ┼║le, mia┼éem na my┼Ťli, ┼╝e jest to niepokoj─ůce po prostu. To nie by┼éo nacechowane tak, ┼╝e uwa┼╝am kogo┼Ť, kto tu przesiaduje, za z┼é─ů osob─Ö. Po prostu twierdz─Ö, ┼╝e osobom, kt├│re uciekaj─ů w takie formy rozrywki w ┼╝yciu rzeczywistym, co┼Ť si─Ö nie klei. Nie musi by─ç to regu┼é─ů, ale je┼Ťli by si─Ö przyjrze─ç u┼╝ytkownikom tego forum, to odnosz─Ö wra┼╝enie, ┼╝e nie mijam si─Ö z prawd─ů. Nie┼║le si─Ö z Tob─ů rozmawia. Tre┼Ťciwe wypowiedzi i ca┼ékiem wyczerpuj─ůce ­čÖé┬á

Udost─Öpnij ten post

11 minut temu, ToBezZnaczenia napisał:

W sumie mam podobnie. Z tym, że ja się FB pozbyłem,

Ja mam z przyzwyczajenia tylko, ┼╝eby mie─ç gdzie wej┼Ť─ç gdy nadejdzie wolna chwila a na kafe b─Ödzie cisza ­čśť

Udost─Öpnij ten post

Przed chwil─ů, Lili_96 napisa┼é:

Ja mam z przyzwyczajenia tylko, ┼╝eby mie─ç gdzie wej┼Ť─ç gdy nadejdzie wolna chwila a na kafe b─Ödzie cisza ­čśť

Usuni─Öcie mojego FB to osobliwa historia, a to nie jest odpowiednie miejsce, by j─ů opowiedzie─ç ­čśë┬á

Udost─Öpnij ten post

7 minut temu, ToBezZnaczenia napisał:

Potrafisz zdefiniowa─ç normalno┼Ť─ç? Na jakiej podstawie wyda┼éa┼Ť ten os─ůd? "Nie znasz ┼╝ycia, kt├│re znam. Znasz tylko to, kt├│re Ci pozwalam widzie─ç". Znaj─ůc mnie lepiej zapewne twoje zdanie na m├│j temat uleg┼éo by modyfikacji ­čÖé┬á

Zabrzmia┼éo tajemniczo i niepokoj─ůco. Uwierz, otar┼éam si─Ö w ┼╝yciu o wszystko. O skrajn─ů bied─Ö i o bogactwo. Nic nie jest w stanie mnie zdziwi─ç.┬á

Lepiej niż teraz w moim życiu nigdy nie było, ale zaufania do ludzi nie mam i mieć nie będę. 

Udost─Öpnij ten post

Przed chwil─ů, ToBezZnaczenia napisa┼é:

Pisz─ůc ┼║le, mia┼éem na my┼Ťli, ┼╝e jest to niepokoj─ůce po prostu. To nie by┼éo nacechowane tak, ┼╝e uwa┼╝am kogo┼Ť, kto tu przesiaduje, za z┼é─ů osob─Ö. Po prostu twierdz─Ö, ┼╝e osobom, kt├│re uciekaj─ů w takie formy rozrywki w ┼╝yciu rzeczywistym, co┼Ť si─Ö nie klei. Nie musi by─ç to regu┼é─ů, ale je┼Ťli by si─Ö przyjrze─ç u┼╝ytkownikom tego forum, to odnosz─Ö wra┼╝enie, ┼╝e nie mijam si─Ö z prawd─ů. Nie┼║le si─Ö z Tob─ů rozmawia. Tre┼Ťciwe wypowiedzi i ca┼ékiem wyczerpuj─ůce ­čÖé┬á

Przyznam, ┼╝e w tym wydaniu brzmi to troche lepiej i meritum w sumie to samo. Uwa┼╝am podobnie , dla mnie tak┼╝e osoby kt├│re tutaj przesiaduj─ů, maj─ů nie do ko┼äca wszystko w realnym ┼╝yciu, i to wcale nie jest tak, ┼╝e s─ů wyobcowanymi samotnikami, po prostu co┼Ť tam w ┼╝yciu nie pyk┼éo, i "pocieszaj─ů" si─Ö na forum. A to ┼╝e po jakim┼Ť czasie staje si─Ö to nawykiem, to inna bajka.┬á

Dzi─Ökuje, z Tob─ů te┼╝ si─Ö nie┼║le rozmawia, ale nie jest to dla mnie zaskoczeniem, czytaj─ůc Tw─ů tw├│rczo┼Ť─ç ­čśë

Udost─Öpnij ten post

2 minuty temu, Olimpia napisał:

Zabrzmia┼éo tajemniczo i niepokoj─ůco. Uwierz, otar┼éam si─Ö w ┼╝yciu o wszystko. O skrajn─ů bied─Ö i o bogactwo. Nic nie jest w stanie mnie zdziwi─ç.┬á

Lepiej niż teraz w moim życiu nigdy nie było, ale zaufania do ludzi nie mam i mieć nie będę. 

Co prawda tekst nie do mnie, ale bogactwo i bieda to nie wszystko. Chyba ┼╝e pod┼é─ůczymy pod to biede/bogactwo duchowe, mentalne.┬á

Udost─Öpnij ten post

Przed chwil─ů, Olimpia napisa┼é:

Mog─Ö Ci tylko zdradzi─ç, ┼╝e ludzie mojego pokroju d─ů┼╝─ů nieuchronnie i w pewnym sensie mimowolnie ku dnu. I to nie jest kwestia do┼Ťwiadcze┼ä ┼╝yciowych, tylko sam nie wiem czego do ko┼äca. Przypuszczam, ┼╝e po cz─Ö┼Ťci to zas┼éuga gen├│w, b─ůd┼║ jakiego┼Ť genu i po cz─Ö┼Ťci przechwyconych wzorc├│w. Co prawda bogaty nie by┼éem, ale ┼Ťmiem w─ůtpi─ç, ┼╝e i Ty mnie zaskoczysz.

Udost─Öpnij ten post

50 minut temu, ToBezZnaczenia napisał:

A czego si─Ö spodziewasz o tej porze. Normalni o tej porze ┼Ťpi─ů, albo sp─Ödzaj─ů czas ze znajomymi z reala. Prawdziwych przegryw├│w jest tu stosunkowo niewielu, kt├│rzy sp─Ödzaj─ů tu niemal ka┼╝d─ů woln─ů chwil─Ö, my┼Ťl─Ö. Cho─ç sporo ludzi stanowczo marnuje tu za wiele swojego wolnego czasu i sam pewnie jestem w czo┼é├│wce.j

O tej porze bo po pracy i chwilka wolna, a ok 6msc temu jak w─Öz┼éem na te forum by┼éo ok a ostatnio to sami zaklepane tutaj starzy forumowicze, a ja nie wiem gdzie z go┼Ťcia mo┼╝na super pogada─ç na jakim┼Ť polskim forum bo ja taki taki jestem, a co cz─Östo tu widz─Ö to sami stali bywalec Przemek Pravik, a po kuj on tutaj potrzebny itd. Ja tutaj okazyjnie, ale takie w┼éa┼Ťnie nic tutaj i Pravik no do... ┼╗uca si─Ö w oczy┬á

Udost─Öpnij ten post

8 minut temu, ToBezZnaczenia napisał:

Usuni─Öcie mojego FB to osobliwa historia, a to nie jest odpowiednie miejsce, by j─ů opowiedzie─ç ­čśë┬á

Oh nie, nie wiem czy zasn─Ö e tej niewiedzy i z t─ů ciekawo┼Ťci─ů, bo zabrzmia┼éo to powa┼╝nie. Ale mo┼╝e kiedy┼Ť ma ciekawo┼Ť─ç zostanie zaspokojona ­čśë

Udost─Öpnij ten post

45 minut temu, Lili_96 napisał:

OK s─ů... Ale co to za forum jak ka┼╝dy ka┼╝dego tutaj zna jak nie ma go┼Ťcia? A przecie┼╝ ochrona danych osobowych jest.? ­čĄú­čĄú­čĄú

Udost─Öpnij ten post

4 minuty temu, Lili_96 napisał:

Przyznam, ┼╝e w tym wydaniu brzmi to troche lepiej i meritum w sumie to samo. Uwa┼╝am podobnie , dla mnie tak┼╝e osoby kt├│re tutaj przesiaduj─ů, maj─ů nie do ko┼äca wszystko w realnym ┼╝yciu, i to wcale nie jest tak, ┼╝e s─ů wyobcowanymi samotnikami, po prostu co┼Ť tam w ┼╝yciu nie pyk┼éo, i "pocieszaj─ů" si─Ö na forum. A to ┼╝e po jakim┼Ť czasie staje si─Ö to nawykiem, to inna bajka.┬á

Dzi─Ökuje, z Tob─ů te┼╝ si─Ö nie┼║le rozmawia, ale nie jest to dla mnie zaskoczeniem, czytaj─ůc Tw─ů tw├│rczo┼Ť─ç ­čśë

Jestem ju┼╝ d┼éugo do┼Ť─ç na tego typu forach, wi─Öc co nieco pewnie wiem chc─ůc nie chc─ůc ­čśë┬á Nie ci─ůgn─Ö tego dalej, bo m├│g┼ébym si─Ö nie zatrzyma─ç ­čśä┬áTe┼╝ czyta┼éa┼Ť? ­čśŤ┬áRaz jest lepiej, raz gorzej z tymi wierszykami, ale dobrych kilka lat temu by┼ébym w stanie napisa─ç o niebo lepsze ­čśä┬á

Udost─Öpnij ten post

2 minuty temu, Dr. Who napisał:

O tej porze bo po pracy i chwilka wolna, a ok 6msc temu jak w─Öz┼éem na te forum by┼éo ok a ostatnio to sami zaklepane tutaj starzy forumowicze, a ja nie wiem gdzie z go┼Ťcia mo┼╝na super pogada─ç na jakim┼Ť polskim forum bo ja taki taki jestem, a co cz─Östo tu widz─Ö to sami stali bywalec Przemek Pravik, a po kuj on tutaj potrzebny itd. Ja tutaj okazyjnie, ale takie w┼éa┼Ťnie nic tutaj i Pravik no do... ┼╗uca si─Ö w oczy┬á

Ale co Ci przeszkadzaj─ů stali bywalcy? Jsk chcesz pogada─ç, to Przema omijaj, jakie┼Ť "pere┼éki" do rozmowy tu znajdziesz. Je┼╝eli chodzi o go┼Ťcia, to to i┼╝ jeste┼Ť zalogowany, problemu nie stanowi. Tyle ┼╝e pod jednym nickiem, mo┼╝esz sta─ç sie "rozpoznawalny". Nie p┼éacz, tylko korzystaj z forum ­čśë

Udost─Öpnij ten post

2 minuty temu, Lili_96 napisał:

Oh nie, nie wiem czy zasn─Ö e tej niewiedzy i z t─ů ciekawo┼Ťci─ů, bo zabrzmia┼éo to powa┼╝nie. Ale mo┼╝e kiedy┼Ť ma ciekawo┼Ť─ç zostanie zaspokojona ­čśë

By─ç mo┼╝e kiedy┼Ť Ci─Ö ni─ů uracz─Ö ­čśë┬áWszystko zale┼╝y od tego, jak dobrze by┼Ťmy si─Ö poznali. Jednak do takich moich tajemnic jeszcze daleka droga ­čÖé┬áGrunt, ┼╝e uda┼éo si─Ö zaintrygowa─ç ­čśŤ┬á

Udost─Öpnij ten post

8 minut temu, Dr. Who napisał:

Ja te┼╝ ubolewam, nad faktem wy┼é─ůczenia go┼Ťcia, wierz mi. Bez go┼Ťci tego typu fora trac─ů po┼éow─Ö to┼╝samo┼Ťci, klimatu itp. je┼Ťli nie wi─Öcej ihmo. A co do Przemka, to uwa┼╝am, ┼╝e tacy ludzie te┼╝ s─ů potrzebni, Jest dla mnie tak─ů ma┼é─ů ciekawostk─ů.

Udost─Öpnij ten post

B─ůd┼║ aktywny! Zaloguj si─Ö lub utw├│rz konto

Tylko zarejestrowani u┼╝ytkownicy mog─ů komentowa─ç zawarto┼Ť─ç tej strony

Utw├│rz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj si─Ö

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj si─Ö
Zaloguj si─Ö, aby obserwowa─ç