Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Luskaaa

Przedarcie siatkówki oka

Polecane posty

Cześć. Czy ktoś z Was mial kiedyś przedarcie siatkówki oka, może z powodu urazu czy samoczynnie? Na szczęście nie doszło do odwarstwienia siatkówki, przedarcie zostało zabezpieczone laserowo 3 krotnie, ale dalej występują trakcje szklistkowo siatkówkowe. Czy ktoś z Was borykał się z tym problemem? Jak żyjecie i funkcjonujecie po przedarciu siatkowki, czy nosicie cokolwiek, czy uprawiacie jakieś sporty, ogólnie jak sobie z tym radzić? Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki i odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze mialem malutkie menty w oku. W wieku 35 lat pojawila się duża w lewym. Wtedy okulista powiedział że z czasem może to spowodować większy problem z siatkówka. Po 5 latach od tego zdarzenia w drugim oku zauważyłem mente, ale przez kolejne 10 lat obie zniknely i żyłem normalnie. Po kolejnych 15 latach od diagnozy doznałem wielopunktowego  rozdarcia siatkowki które na szczęście zostało laserowo zaleczone, na razie bez powikłań. Po zabiegu chodziłem na kontrole co tydzień. Na trzecie wizycie mialem znowu nowe rozdarcie pomimo ze nic w międzyczasie nie robiłem. Lekarz powoedzial ze to musi byc generyczne bo tylu rozdarc w tak krotkim czasie nie widział. Minęło 9 mcy i z okiem jest w podzadku, widze tak dobrze jak przed zabiegiem i nie ma nawrotu.

Ale w drugim oku pojawił się ten sam problem. Szybka wizyta u okulisty pozwolila załatać laserowo trzy rozdarcia. Caly cykl czyli kontrole zacznie sie od nowa.

Mam szczęście bo trafiłem do ośrodka z najlepszymi dwoma specjalistami od siatkowki u nas w chrabstwie. Jestem pod ich ciągła opieką. Najważniejsze jest aby po wystąpieniu rozdarcia nie czekać z zabiegiem dłużej niż 24 godziny. Inaczej grozi odwarstwienie siatkowki. Maks jest 48h. Sporo sie dowiedziałem o moim schorzeniu i wiem ze z czasem problem może wrócić  z kolejnym kurczeniem się ciała szklistego które występuje u każdej osoby w srednim wieku,  i tylko u niektórych może powodować to problemy rozdarcia siatkówki, jak u mnie. Jestem dobrej myśli ale wiem ze od tej pory mój wzrok zależy od dostępu do specjalisty i szybkiego zabiegu gdyby pojawily się nowe rozdarcia. Toteż muszę planować całe swoje zycie, prace i wyjazdy tak aby moc wrocic do swego okulisty chirurga w ciągu doby gdyby problem się pojawił znowu.

Istnieje ryzyko że nie zauważę nowego rozdarcia lub ze lekarz zobaczy mnie za późno. No cóż, żyję dalej a rodzina wspomaga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×