Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Kicia Kocia

Mam 16 lat i nie lubię swojego imienia. Proszę o pomoc.

Polecane posty

Postanowiłam opisać swój problem na kafeterii ponieważ z tego co mi się wydaje są tutaj w większości dorośli ludzie więc mam nadzieję że ktoś poważnie mi doradzi a nie np. będzie się ze mnie wyśmiewał. Mam taki problem, że nie lubię swojego imienia. Mam na imię Wiktoria. To imię jest bardzo oklepane w moim roczniku, przez co drażni mnie jeszcze bardziej. Samo brzmienie też niezbyt mi się podoba, a już zdrobnienie Wiki/Wika doprowadza mnie do szału. Jeszcze teraz jest modna taka piosenkarka Viki Gabor, której piosenek nie lubię, bo ja wolę takie starsze piosenki np. Queen, Urszuli Sipińskiej, Ewy Demarczyk itp. Więc skojarzenie z nią nie jest dla mnie zbyt pozytywne. Znałam też 2 Wiktorie, których nie lubiłam i są zupełnie nie w moim stylu. Niby to "królewskie" imię, ale to mnie nie przekonuje, bo ja nie jestem typem "księżniczki". Co mam zrobić? Naprawdę denerwuje mnie moje imię. Już nawet wolałabym mieć na imię Krystyna albo Władzia. Imię wymyślił mi tata - "po babci" , której nawet nie znałam. Podejrzewam, że gdyby babcia miała na imię Scholastyka, to tata tak by mnie nazwał. Z tatą też nie mam zbyt dobrych relacji. Mama miała różne fajne pomysły: Kasia (tak mam na drugie), Emilia, Malwina, Matylda, Dobrusia, Dominika, Ksenia (raczej nie przepadam ale wolałabym Ksenię niż Wiktorię). Jak sobie pomyślę że mogłam mieć któreś z tych imion a mam takie to od razu się robi smutno. Co mam zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że już wielokrotnie miałam problem z zaakceptowaniem swojego imienia, nawet rok temu prosiłam, żeby ludzie zwracali się do mnie ksywką zamiast imieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, anonimkanimka20 napisał:

Nic. Znam mnóstwo osób, które na pewnym etapie życia nie akceptowały swojego imienia, a później samo im to przeszło. Spróbuj poszukać wartościowych osób o tym imieniu - może to trochę zmieni twoje nastawienie. 

Ale to się nie zaczęło teraz. Ja od zawsze myślałam że inne imiona są ładniejsze, nawet w przedszkolu chciałam mieć inne imię, i potem jak miałam 5 i 10 lat, i w sumie zawsze inne podobały mi się bardziej i często narzekałam na swoje. Nawet rodzicom mówiłam że moje takie brzydkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, anonimkanimka20 napisał:

Nic. Znam mnóstwo osób, które na pewnym etapie życia nie akceptowały swojego imienia, a później samo im to przeszło. Spróbuj poszukać wartościowych osób o tym imieniu - może to trochę zmieni twoje nastawienie. 

Problem w tym że ja od małego dziecka narzekałam na swoje imię, mówiłam do Mamy, że mi dali brzydkie imię, nawet były takie momenty że kazałam na siebie wołać inaczej, więc nie przechodzi mi to z wiekiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj o tym nie myśleć. Za każdym razem jak ktoś wymawia twoje imię staraj się nie reagować na to I z czasem powinnaś się przyzwyczaić. Najwyżej je poźniej zmienisz na inne

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Transgression napisał:

Miałem ten sam problem dawno temu. Bardzo nie lubiłem gdy ktoś zwracał się do mnie po imieniu. Zazwyczaj jednak wszyscy w rodzinie zdrabniali moje imię w różny sposób, a w gronie znajomych mieliśmy swoje ksywki. Niektórzy zwracali się do mnie po moim drugim imieniu. 

Z czasem polubiłem swoje imię bo znani ludzie je nosili albo jakieś ciekawe postacie biblijne, filmowe itp.

Mimo wszystko nie lubię do dzisiaj za bardzo gdy ktoś  zwracał się do mnie po imieniu 😑 Z wiekiem przezwiska znikły choć zdarza się że niektórzy jeszcze zawołają używając dawnej ksywki. 

Skoro dają nam drugie imię a na bierzmowaniu wybieramy trzecie to poproś swoich bliskich by zwracali się do ciebie inaczej 😏

Niektórzy moi znajomi mieli taki sam problem. W ogóle chcieliśmy nazwiska zmieniać 😁 

Z czasem zrozumiesz, że to nie ma sensu. 

 

Dziękuję za pomoc. Jeśli chodzi o moje imię z bierzmowania - niezbyt mi się podoba, przy wyborze kierowałam się raczej życiorysem patronki a nie brzmieniem imienia. 

Co do drugiego imienia - właśnie cały czas zastanawiam się dlaczego rodzice nie nazwali mnie właśnie tak :( zdecydowanie bardziej mi się podoba niż pierwsze, i nawet moja idolka tak ma na imię , i nasza przyjaciółka rodziny też tak ma na imię. Zdecydowanie wolałabym to drugie niż to pierwsze ale co ja mogę zrobić :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Transgression napisał:

Gdybyś miała starsze siostry, które mówiłyby do ciebie za każdym razem "idi..ko" to szybko zatęskniłabyś za swoim imieniem 🙂

Mam starsze siostry, jedna mnie wkurza bo jak rok temu poprosiłam żeby mówiła do mnie ksywką to ona dalej mówiła po imieniu :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Transgression napisał:

Gdybyś miała starsze siostry, które mówiłyby do ciebie za każdym razem "idi..ko" to szybko zatęskniłabyś za swoim imieniem 🙂

Już chyba bym wolała żeby mówili "idi*tko" . 

Moja Mama zawsze chciała mieć córkę Kasię, ale tata wymyślił Wiktorię :( I teraz mnie to denerwuje bo Kasia mi się bardziej podoba i mi się też dobrze kojarzy i jest z pokolenia dorosłych czyli takie jakie lubię. Bo wolę imiona z pokolenia dorosłych np. Kasia, Ania, Gosia, Agnieszka, Magda, niż te z pokolenia mojego rocznika np. Wiktoria, Weronika, Natalia, Amelia, Patrycja itp.  po prostu taki mam gust . I mogłabym mieć ładne imię gdyby nie pomysł taty z imieniem po babci. Mało tego, mama mojego taty miała na imię Kasia, więc Kasia też byłoby "bo babci", więc tym bardziej nie rozumiem czemu wymyślił tą Wiktorię :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Transgression napisał:

Na twoim miejscu nowo poznanym osobom przedstawiałbym się swoim drugim imieniem. Nie mieliby pojęcia co się dzieje i byłoby zabawnie 😏

 

Nie wiem czy to w czymś pomoże. W sumie na ulicy mogę się przedstawić Kaśka, mogę nawet Kunegunda albo Zdzisia, ale w szkole, w pracy, na studiach, wszędzie i tak będę Wiktoria. Więc to tylko robienie zamieszania, poza tym większość osób takich jak np. Moja siostra w ogóle nawet nie będzie brała pod uwagę tego że wolałabym np. drugie imię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możesz zmienić imię po uzyskaniu pełnoletności w usc najlepiej iść tam i się dowiedzieć co i jak bo ciągle się coś zmienia 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Transgression napisał:

Miało być, że podoba mi się Wiktoria  No mówiłem, że myli mi się z Weroniką 

Nie ma czegoś takiego jak "gorsze", bo każdy ma inny gust, mi akurat Wiktoria się nie podoba, już wolę Alan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, KorpoSzynszyla napisał:

Czekasz do pełnoletności. Potem składasz w urzędzie stanu cywilnego wniosek o zmianę imienia na np. Kasia, ładnie go uzasadniasz ,np. powszechnym stosowaniem innego imienia zamiast oficjalnego i w ciągu 30-60 dni masz zmienione imię. 

A na czym dokładnie polega "stosowanie innego imienia zamiast oficjalnego"? Chodzi o sytuację że ktoś np. ma na imię Zenek, ale od zawsze wszyscy mówią do niego Mariusz? Czy np. że ktoś stwierdza że Zenek mu się nie podoba i wolałby być Mariuszem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, KorpoSzynszyla napisał:

O to pierwsze. Wniosek nie może być uzasadniony tym , że ci się imię nie podoba , bo gust to rzecz względna, chodzi o to żeby osoba mogła funkcjonować pod imieniem jakie jest w użyciu a nie na papierze. 

Czyli jeśli rodzina, znajomi, przyjaciele , od małego mówią do mnie imieniem które mam w papierach , to nie mam szans na zmianę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, KorpoSzynszyla napisał:

Masz dwa lata na to by w nowym środowisku zacząć funkcjonować pod nowym imieniem. Jak ludzie zaczną do ciebie inaczej mówić, pytać, wracać się, to rodzina też z czasem się sama przestawi. Ale to musi potrwać, to nie może być kaprys.

 

Dziękuję a mam jeszcze jedno pytanie: czy jeśli ktoś ma 2 imiona np. Władysław Józef i chce zmienić imię, to czy wtedy łatwiej jest mu zmienić na Józef, bo to jego drugie imię? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, KorpoSzynszyla napisał:

Wystarczy jak każdej nowo poznawanej osobie będziesz przedstawiać się nowym imieniem , a już znajomym i rodzinie też musisz oznajmić nowe imię żeby nie dochodziło do nieporozumień 

Ale lepiej i łatwiej swoje drugie imię czy jakieś całkiem inne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, KorpoSzynszyla napisał:

Teoretycznie to nie ma znaczenia 

alep praktycznie ludzie posiadający dwa imiona używają częściej drugiego

i wtedy też nie ma problemu ze zmianą...

Ok dziękuję. Czyli np. w przypadku tego Władysława Józefa, łatwiejsza będzie zmiana na Józef niż np. Staszek? Dobrze rozumiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Transgression napisał:

Na chrzcinach miało być ** 😂 masakra 

Na chrzcie chyba każde imię przejdzie o ile jest w kalendarzu tzn. nie musi być święte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, KorpoSzynszyla napisał:

Nie , to nie ma znaczenia 

Po prostu w takim wypadku wyjaśnienie używania innego imienia jest bardziej wiarygodne 

Czyli rozumiem że np. w USC bardziej zrozumieją że tak mam na drugie i że to używam niż np. jakieś wymyślone z kosmosu? I automatycznie bardziej zrozumieją sens tej chęci zmiany? Że jeśli jest Agnieszka Ewa to logiczniejsze że używa imienia Ewa, które również zostało jej nadane na chrzcie i ma je w papierach (z tym że jako drugie w kolejności), niż np. Pamela, bo "takie jej się spodobało"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×