Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Rypsyma Sargsan powracam

Nowy Rok I Boze narodzenie po wojnie

Polecane posty

O tym, że te świata będą w żałobie wiedzieliśmy już w sierpniu, kiedy nagle zmarł mój tata. Wojna ogóle zmieniła plany na te dni. Zastanawialiśmy się, czy ubrać choinkę, czy też z nie zrezygnować też i ze świętego Mikołaja. Po ogłoszeniu Stanowska Kościoła i ujawnieniu symbolu choinki, które przecież nie są rodzimą kultura Ormianką, ale ma znaczenie nadziei zielone drewko to nadzieja na rok w 2021. Jednak decyzja zależał od zołniery, czyli mojego syna i siostrzeńca oraz od mojej siostry, która straciła w wojnie męża. Mało to, że poubieramy choinki to tradycja mikołaja również będzie. Z racii, że mój siostrzeniec został ciężko ranny i musi ograniczyć premiesczanie wszyske uroczystości będą w naszym rodnym domu gdzie mięska mój brat z Rodina a po wojnie również siostra z dziećmi. Tam też będzie rodzina mojego męża prócz jednego brat mojego męza, który mieszka w Irlandii i z racji na zła sytuację pandemiczna postanowił świętować w Irlandii a z nami skontaktuje się online. Mój siostreniec  nie może też ze względny na zdrowie uczestnicyć  w liturgiach dlatego każdego dnia od 31 do 7 będzie przychodził kapłan z posługa sakramentalna, mój siostrzeniec będzie też zdalnie słuchać nabożeństw prez. radio .31 grudnia to dzień sylwestra z racji żałoby motywy wielkich tańców czy nawet muzyki będą usunięte. Boska liturgia o godzinie 17 00 po niej udamy się do domu siostry na kolacje. W tym roku wyjątkowo otwiera się klasztor dla winnych, tu jutrznia nie jest rano, ale już o 1 00 i my skorystamy  z tej pięknej klasztornej liturgii. Czyli 17 00 Boska liturgia, 19 30 zacnie się kolacja i przed północą włączymy tv, aby wysłuchać orędzi prezydenta premiera i katolikosa. O 12 złożymy sobie ryczenia odśpiewamy hymn narodowy, a potem Hymn Apostolski. O 1 00 (w tym roku wyjątkowo w klasztorze) udamy się na jurnie. Czy będę pościć, moje zdrowie nie pozwalam mi na tak spore wyreczenie, ale planuje choć w pewnym stopniu ograniczyć  pokarmy w dni międzyswionteczne . 2,3,i 4 stycznai  będą rano o 6 00 liturgie  w wigilje  tradycyjnie 17 00 liturgia światła potem idźmy na kolacje zaczynam si hymnem potem czytamy fragment z pisma świętego i życzymy sobie, ale bez opłatków po kolacji jak to już od paru lat robimy z korzystamy z Boskej liturgi  o północy. Odpowiednik katolickiej Paterki. To przyszło do nas w XXI w. jest w niektórych świątyniach. Pasterka ma wsyke elmenty liturgii swiontecznej dlatego zwalnia z jutrni bozonarodzeniowej . również jest świecenie wody więc możemy ja banbyż oraz świętować Objawienie Panskae, czyli katolickie 3 króli no i Boże narodzenie > po powrocie z luturgi zjemy śniadanie potem udam się na spotkanie świąteczne z chórem i obiad po objedzie kolacja. Wieczorem wewenulanie film jakiś najlepiej religijny. Zaduszki tradycyjnie Boska liturgia na cmentarzu tym roku poświecimy grób taty oraz mojego szfagra  który jest bohaterem narodowym poległym w Stepanakercie.Będą to trudne swinta, ale i pełne nadzieję 2021 rok to przecież jubileusz 1720 Lecha Chrztu Armenii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, asiutka99 napisał:

W Armenii jest 7 stycznia Boże Narodzenie?

Przecież te sekty się rozdzieliły w V w. n.e.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Rypsyma Sargsan powracam napisał:

nie w armeni Boze Narodenie a tagre Objawini i Chrest panski jest 6 stycznia czyli jescze inaczej

aha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Nemetiisto napisał:

Przecież te sekty się rozdzieliły w V w. n.e.

Nie wiedziałam jak to dokładnie wygląda w Armenii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Rypsyma Sargsan powracam napisał:

Jakie sekty . Kosciuł orminski nie zniewala ale dje wolnośc to jest róznica

Te, które powstały z podziału w V w.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Nemetiisto napisał:

Te, które powstały z podziału w V w.

 W Armenii w twoim wiku chłopcy gina  w wojnie . A ci co prerzyli nadal sa w niebespieczenstwie  wienc wymagam troche szacunku zanim nazwiesz nas sektą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Rypsyma Sargsan powracam napisał:

 W Armenii w twoim wiku chłopcy gina  w wojnie . A ci co prerzyli nadal sa w niebespieczenstwie  wienc wymagam troche szacunku zanim nazwiesz nas sektą

Z faktami się nie dyskutuje. Kościół podzielił się wtedy na kilka sekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, asiutka99 napisał:

Jest msza taka jak pasterka, wigilia itp. Jak wyglądają święta?

jesli chodi o czystą starorzytną liturgie to pasterki nie ma . Ale XXI wik zaporycza pasterke Katolicką . Tylko tyle że Liturhgie p pólnocy są nowoscią wprowadzana tylko w niektórych parafiach , ta liturgia równiesz zwalnia z liturgi swiontecznej bo rowniesz wtedy świnci sie wode

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Rypsyma Sargsan powracam napisał:

jesli chodi o czystą starorzytną liturgie to pasterki nie ma . Ale XXI wik zaporycza pasterke Katolicką . Tylko tyle że Liturhgie p pólnocy są nowoscią wprowadzana tylko w niektórych parafiach , ta liturgia równiesz zwalnia z liturgi swiontecznej bo rowniesz wtedy świnci sie wode

a wigilia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Rypsyma Sargsan powracam napisał:

o oółnocy  z nocy z wigilii na boze nrodzone

w wigilje jet równiesz nabozenstwo świec w wiczornej poże

aha. A opłatek, albo chleb ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Rypsyma Sargsan powracam napisał:

wigilja wyglonda tak nabożenstwo swic potem kolacja  . na stół stawimy pilaw ,  kompot owoce suszone i inne smakołyki

pilaw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×