Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
nena68

Zamieszkać na wsi

Polecane posty

Całe życie marzyłam o życiu na wsi , niestety nie miałam nigdy żadnej rodziny na wsi , więc opieram się tylko na wyobrażeniach . Mam ponad 50 lat i to ostatni dzwonek na taką rewolucję. Zakup siedliska na wsi i trochę ziemi to jednak duży koszt , może do emerytury uzbieram. Co myślicie o takich radykalnych zmianach , A może orientujecie się jaki może być koszt zakupu takiego siedliska , może być na totalnym zadupiu 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chociaż mieszkanie na wsi ma mnóstwo zalet, to przenoszenie się z miasta na wieś "na starość" nie jest w ogóle dobrym pomysłem, zwłaszcza na totalne zadupie. W mieście znacznie łatwiej o jakąkolwiek pomoc, czy to medyczną, czy zamówienie zakupów do domu, czy taksówki by dotrzeć np do ośrodka zdrowia (o ile w Twojej potencjalnej przyszłej wsi w ogóle taki by był). Teraz masz 50 lat więc może jeszcze o tym nie myślisz, ale to są duże utrudnienia dla osób starszych, chorych. Nawet jeśli teraz jesteś zdrowa, to kto wie jak będzie za jakiś czas? Nawet jeśli masz prawo jazdy to w pewnym momencie nie będziesz już w stanie jeździć. Ja swoją babcię w zeszłym roku ściągnęłam do siebie do miasta, właśnie dlatego, że tu jest jej znacznie wygodniej i łatwiej.

Chcesz mieć dom i ziemie, więc też potrzebna będzie praca fizyczna: kto ją będzie wykonywał? Pomijam już ewentualna uprawę pola, ale weź pod uwagę też prace przy samym domu: koszenie trawy, rozpalanie w piecu (jeśli by tam był), możesz też nie mieć, zwłaszcza na wspomnianym zadupiu, kanalizacji, tylko być zmuszona do korzystania z szamba, trzeba się liczy z częstszymi niż w mieście awariami prądu i wody.

Jeśli chcesz mieszkać na wsi, to znacznie lepszą opcją będzie tylko domek letniskowy albo znalezienie sobie stałego domu nie na zadupiu, tylko gdzieś w "centrum" jakiejś wioski, tak by mieć blisko najpotrzebniejsze sklepy, usługi, urząd gminy, przychodnię itd. W tym przypadku kierowałabym się nie tym, gdzie jest taniej bądź najładniej, ale również tym gdzie będzie najpraktyczniej.

Jeśli chodzi o ceny, to nie wiem, z jakiego jesteś regionu, z pewnością możesz znaleźć ogłoszenia w internecie i sobie porównać. Znaczenie ma tez to czy chcesz kupić pusta działkę, czy już zabudowaną.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź , jest wiele racji w tym co piszesz , ale chyba trudno mi wyobrazić sobie czas ,kiedy będę niesamodzielna , dla mnie jedynym zmartwieniem jest dostęp do internetu :) Ja się duszę w mieście , dostaję szału od wszechobecnego hałasu , teraz kiedy ludzie mają pootwierane okna muszę wysłuchiwać wrzasków sąsiadów.  Mieszkam w centrum dużego miasta , zero zieleni , wszędzie beton , najbliższy park 6 przystanków tramwajem .Chyba doszłam do granicy wytrzymałości , jeszcze pomyślę , może spróbuję wynająć na kilka miesięcy taki dom i zobaczę czy się odnajdę ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzisz właśnie w tym rzecz, że w mieście osoba starsza dłużej i w większym zakresie może być samodzielna, bo są różne usługi, które jej o ułatwiają, na wsi bardziej trzeba liczyć na czyjąś pomoc. 

W domu mojej babci na wsi internet mobilny działał mi lepiej niż w mieście, właściwe działał dobrze wszędzie gdzie miałam okazję być, więc o to chyba nie trzeba się martwić, problem może być z kablówką, jeśli w ogóle korzystasz.

Świetnie rozumiem to o czym piszesz, ja tez nie wyobrażam sobie życia wyłącznie w mieście, rozumiem też że ewentualne krótkie wyjazdy na wieś to za mało żeby faktycznie odpocząć i mieć okazję poznać życie na wsi. Idealną opcją byłoby posiadanie i mieszkania w mieście i domku na wsi :classic_biggrin: Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to wtedy n pewno warto.

Pewnie jeśli nie spróbujesz to się nie przekonasz i będziesz mieć poczucie, że coś straciłaś. Opcja pomieszkania na wsi przez jakiś czas wydaje się dobra by sprawdzić, czy wieś w ogóle przypadnie Ci do gustu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dokładnie taki krok wykonałem 2 lata temu kupując ziemię, teraz już dom stoi. Ziemi nie dużo, więc o siedlisku nie ma mowy (mam 0.3 ha), ale to dobrze, bo i tak nie jestem rolnikiem (nie spełniam kryteriów) więc o siedlisku mogę zapomnieć - obecna ustawa o ochronie ziemi rolnej wyklucza mnie praktycznie z nabywców siedliska. Da się, ale droga przez mękę, a po co.
 

Dnia 24.06.2021 o 09:53, nena68 napisał:

 Co myślicie o takich radykalnych zmianach , A może orientujecie się jaki może być koszt zakupu takiego siedliska , może być na totalnym zadupiu 🙂

Zmiany popieram, młoda jeszcze jesteś to sobie dasz radę. 50 to nowe 40 :P. Koszt to naprawdę mocno zależy od województwa. Powiem tak - ja kupiłem działkę rolną IV klasy do odrolnienia (odrolnienie przy tej klasie to formalność, nie mają prawa Ci odmówić) 3000m2 za 60 tysięcy. Media w drodze przy działce, odległość (a propos zadupia) - 10km od międzynarodowego lotniska, 3 km do drogi ekspresowej, tą drogą 60km do trzeciego co do wielkości miasta w kraju, w którym się wychowałem. Dziś taka sama działka (sąsiad właśnie kupił) kosztowała 100 tysięcy. 

Gotowe domy z działkami rzędu 0.5ha (ale nie siedliska! to osobna kategoria prawna) do kapitalnego remontu kosztują w tej okolicy około 180 tysięcy. Wolałem zbudować sam i nie żałuję.

A jak się żyje? Cudownie. Nie zamieniłbym za nic w świecie na miasto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×