Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
gizi0

ubezpieczenie zdrowotne po porodzie

Polecane posty

Dzień dobry,

chciałabym się Was poradzić. Otóż za trzy miesiące mam termin porodu i wraz z nim skończy mi się umowa o pracę (przedłużona z urzędu, na mocy prawa). Stety / niestety udało się "nam" w końcu zajść i to na krótko przed moją "ostatnią umową dawaną ustawowo na stałe", a pracodawca nie należy do tych, którzy są chętni do dawania takich umów - zwłaszcza w sytuacji ciąży.

Wyczytałam, że kobieta w takiej sytuacji jest ubezpieczona jeszcze przez 6 tygodni. A potem? 

Zastanawiam się co zrobić. Nie jesteśmy po ślubie. Mój "M" dopisze dziecko do ubezpieczenia u siebie w pracy, ale co ze mną? Sam zasiłek macierzyński i opiekuńczy to nie wszystko. W razie problemów zdrowotnych dobrze byłoby mieć możliwość bezproblemowego skorzystania z pomocy lekarskiej 😕

Jak Wy sobie poradziłyście (poradziliście)? Albo może znacie kogoś, kto był w takiej sytuacji?

Pozdrawiam 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy nie będziesz musiała się zarejestrować po porodzie jako bezrobotna, bo to gwarantuje ci ubezpieczenie zdrowotne.  Idź do urzędu i popytaj. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Unlan napisał:

Nie wiem, czy nie będziesz musiała się zarejestrować po porodzie jako bezrobotna, bo to gwarantuje ci ubezpieczenie zdrowotne.  Idź do urzędu i popytaj. 

Też się nad tym zastanawiałam. W internecie znalazłam taką odpowiedź "Rejestracja w urzędzie pracy możliwa jest dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego." Poza tym po zakończeniu otrzymywania zasiłku przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, więc ta opcja odpada 😕 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, gizi0 napisał:

Też się nad tym zastanawiałam. W internecie znalazłam taką odpowiedź "Rejestracja w urzędzie pracy możliwa jest dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego." Poza tym po zakończeniu otrzymywania zasiłku przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, więc ta opcja odpada 😕 

 

A nie możesz po prostu zadzwonić do ZUSu i zapytać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, gizi0 napisał:

Też się nad tym zastanawiałam. W internecie znalazłam taką odpowiedź "Rejestracja w urzędzie pracy możliwa jest dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego." Poza tym po zakończeniu otrzymywania zasiłku przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, więc ta opcja odpada 😕 

 

Najlepiej bedzie jak zapytasz bezpośrednio w PUP, albo ZUSie. Bo sam zasiłek macierzyński będziesz mieć z zusu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież jeśli pobierasz zasiłek macierzyński jesteś ubezpieczona. Nie rozumiem problemu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, DropKick napisał:

Przecież jeśli pobierasz zasiłek macierzyński jesteś ubezpieczona. Nie rozumiem problemu 

Gdzieś na jakiejś stronie www jakieś cuda wyczytałam o 6 tygodniach ubezpieczenia w trakcie połogu a potem "OBOWIĄZKU" dopisania się do męża lub samodzielnego ubezpieczenia. I wtedy jak szukałam to na złość trafiałam na inne strony potwierdzające tę wersję. Nie dawało mi to spokoju... ale jak teraz po Pani odpowiedzi jeszcze raz poszukałam to rzeczywiście znalazłam, że jest to ubezpieczenie 🙂 tylko tyle, że trzeba pobrać z ZUSu karteluszkę, że się pobiera zasiłek bo w przychodni system będzie wywalał na czerwono, że nikt mi tego nie opłaca, a opłacać będzie bezpośrednio ZUS 😄 Głupi internet, niepotrzebnie się martwię i innym cztery litery zawracam 😓 Dziękuję bardzo za odpowiedź 😃

Edytowano przez gizi0
poprawiłam dupę na cztery litery ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, gizi0 napisał:

Gdzieś na jakiejś stronie www jakieś cuda wyczytałam o 6 tygodniach ubezpieczenia w trakcie połogu a potem "OBOWIĄZKU" dopisania się do męża lub samodzielnego ubezpieczenia. I wtedy jak szukałam to na złość trafiałam na inne strony potwierdzające tę wersję. Nie dawało mi to spokoju... ale jak teraz po Pani odpowiedzi jeszcze raz poszukałam to rzeczywiście znalazłam, że jest to ubezpieczenie 🙂 tylko tyle, że trzeba pobrać z ZUSu karteluszkę, że się pobiera zasiłek bo w przychodni system będzie wywalał na czerwono, że nikt mi tego nie opłaca, a opłacać będzie bezpośrednio ZUS 😄 Głupi internet, niepotrzebnie się martwię i innym cztery litery zawracam 😓 Dziękuję bardzo za odpowiedź 😃

Ta wersja o której piszesz jest dla kobiet, które nie pracowały przed ciążą. Wtedy w ciąży masz z automatu ubezpieczenie i te 6 tygodni po porodzie tak samo, a potem sobie radź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz pobierać zasiłek macierzyński z Zusu to z automatu na cały okres zasiłku masz prawo korzystać z opieki zdrowotnej na NFZ. Możesz zgłosić się do ZUS żeby wydali Ci takie zaświadczenie, że masz prawo do opieki na NFZ. W przychodni podpisujesz taki papierek że możesz się leczyć na fundusz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, DropKick napisał:

Przecież jeśli pobierasz zasiłek macierzyński jesteś ubezpieczona. Nie rozumiem problemu 

Przy pobieraniu zasiłku z ZUS nie masz ubezpieczenia, ale masz prawo korzystać z opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Migotka95 napisał:

Przy pobieraniu zasiłku z ZUS nie masz ubezpieczenia, ale masz prawo korzystać z opieki zdrowotnej w ramach NFZ.

To mialam na mysli, tylko napisałam niejasno 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×