Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Pani KO

Grzech Fatmagul 46

Polecane posty

Dzień dobry 🙂👋

GF ma nowy numer! 🤡


>
Oglądam Owoc… 😅

Ale komedia! 😆

 

Miłego wieczoru, Gromadko 😀

 

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bry GromadKO!

Jestem!

KO - thx!

Cdn...

 

M.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć GRA!

Ja mam wpis Basi z niedzieli, o Sanditon, bo jest mi potrzebny do napisania odpowiedzi, a przecież nierozsądne byłoby nie zrobienie w obecnej sytuacji kopii zapasowej...

Basiu - myślę, że nie będziesz mieć nic przeciwko...

Wklejam:

Dzień dobry Gromadko 

Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Dzisiaj skupię się na zaległościach. Na początek Sanditon.

Michałku, ja byłam zachwycona pierwszym sezonem Sanditon. Ciągle o nim gadałam – zachwalałam przed znajomymi, córką, mamą, polecałam również Wam. Muszę stwierdzić, że oprócz wciągającej fabuły, serial ten zwłaszcza jego pierwsza część bardzo poszerzyła moje horyzonty w zakresie wiedzy o epoce zwłaszcza w zakresie obyczajowości i pozycji kobiet w społeczeństwie brytyjskim, również na temat  niewolnictwa. Gdy Charlotte dowiaduje się, że Otis należy do organizacji Synów Afryki walczącej o zniesienie niewolnictwa, ona mówi: ”Przecież niewolnictwo przeszło już do historii”. Przyznam, że byłam jej słowami zaskoczona, bo w kwestii niewolnictwa w głowie miałam głównie wojnę secesyjną w Ameryce (akcja Sanditon ok.1817-1820) . I co się okazało? Rzeczywiście w 1807 parlament brytyjski przyjął uchwałę, która zakazywała Anglikom udziału w handlu niewolnikami, ale ci co byli już niewolnikami musieli poczekać na ostateczne zniesienie niewolnictwa w koloniach Imperium do 1834 roku.

A teraz coś lżejszego. Bardzo zaciekawiły mnie maszyny kąpielowe na plażach. Chwała realizatorom, że pokazali nam jak one wyglądały. Okazuje się, że korzystały z nich damy, które do pluskania przebierały się z jednych ...en w inne podczas, gdy panowie w innej  (chyba wydzielonej) części plaży mogli zażywać kąpieli w stroju Adama i nikogo to nie szokowało. I zarzut części widzów, że serial żeby dodać pikanterii nadmiernie eksponował goliznę, spalił na panewce, bo tak właśnie odbywało się plażowanie w ówczesnej rzeczywistości.

Aktorzy

Rose Williams też ją przyuważyłam w Medyceuszach, ale chyba w odwrotnej kolejności niż Ty, bo najpierw poznałam ją w Sanditon.

Theo James

Poznałam go w trzyczęściowej serii filmów Sci-Fi „Niezgodna”. A zauważyłeś, że aktor grający Aleksandra Colbourne’a -  Ben Lloyd-Hughes również grał w pierwszej części „Niezgodnej”?

Niektóre postacie

Ozdobą ekranu jest oczywiście Charlotte, która jest młodą uroczą idealistką, do czego ma prawo ze względu na swój wiek. Jest zaradna, pewna siebie (czasem za bardzo!), błyskotliwa, dowcipna i oczytana i tu jest podobna do mojej ulubionej bohaterki Jane Austen – Elizabeth Bennet z Dumy i uprzedzenia. I równie szybko jak ona wydaje osądy, czego przyjdzie jej później  żałować. Na szczęście umie się przyznać do swoich błędów i naprawiać je. Pozostałe młode bohaterki też są niczego sobie.

Sidney Parker – oj miał swój udział w tym, że niestety do drugiej części nie podchodziłam już tak emocjonalnie jak do pierwszej. Świetnie wykreował złożoną postać swego bohatera. Milutki na początku nie jest, wręcz niesympatyczny. Nie podobało mi się jak z góry traktował na początku Charlotte. Sidney ma przeszłość dość mroczną i niedopowiedzianą, wzbogacił się na handlu cukrem, a tu nie można było mieć czystych rąk. W czwartym odcinku Charlotte rzuca mu w twarz oskarżenie, że jest zaślepiony uprzedzeniami rasowymi a jego majątek wyrósł z niewolnictwa. Widać, że coś jest na rzeczy, bo Sidney słabo się broni i na pewno jest coś w jego życiu co chwały mu nie przynosi, coś co jest jego wstydem. Ma chyba jednak  świadomość grzechów jakie na nim ciążą. Stopniowo zdaje sobie sprawę, że Charlotte może wskazać mu bardziej wartościowe życie. Znamienne są jego słowa, gdy mówi do niej o sobie, że jest swoją najlepszą wersją właśnie u jej boku. Charlotte staje się jego sumieniem, ale co z tego, skoro wszystko psuje zakończenie! Z tym, że to zakończenie jest mocno prawdziwe, żeby nie powiedzieć, że powszechne w tych czasach, gdzie zawierano małżeństwa aranżowane. Młode panny lub młodzi mężczyźni poprzez takie małżeństwo dla pieniędzy ratowali siebie lub swoje rodziny przed bankructwem i pójściem do więzienia za długi. Sidney przynajmniej, żeniąc się z Elizą dla pieniędzy, żeby ratować Toma przed więzieniem, nie zostanie „ubezwłasnowolniony”. Kto wie czy w gorszej sytuacji nie znalazła się Eliza, bo zgodnie z ówczesnym prawem po zawarciu małżeństwa zarządcą jej majątku stawał się mąż. Mógł go sprzedać, mógł pokryć długi Toma. O ironio, Sidney zarzucał Otisowi że chce przejąć majątek Miss Lambe, a tu sam stał się łowcą posagu. A wszystko przez Toma.

Tom Parker

Jest wizjonerem, fantastą, ma wspaniałe pomysły dotyczące rozwoju Sanditon, ale jest jednocześnie lekkomyślnym człowiekiem, który roztrwania kapitał swój i cudzy. Wygląda na to, że  „poświęcenie” się Sidneya i jego małżeństwo z Lady Elizą nie na wiele się zdało, bo w drugiej części Tom nadal popełnia błędy i kto wie czy powierzonych przez Sidneya środków nie roztrwoni. Dobrze, że brat Artur jest jego dobrym duchem.

Lord Babbington - nie wiem dlaczego, ale chyba z powodu jego wytrwałości w zdobywaniu Esther Denham bardzo go polubiłam.

Co do narzeczonego Charlotte nr 3, myślę że to przejściowa sprawa. Próbowała być niezależna podejmując pracę guwernantki, ale praca zarobkowa kobiet z klas średnich i wyższych była uważana za naganną i przycinki Alison i Mary na ten temat wybitnie to udowodniły. Chciałabym żeby narzeczony nr 4 okazał się wejściem SMOKA .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A poniżej moja przedwczorajsza odpowiedź:

Dobry wieczór GromadKO!

Cześć Basiu!

Faktycznie, zachwyt Sanditon widać w obszerności i jakości Twojego wpisu! Ja wypadłem przy nim jak uczniak Ale mimo tego i tak odpowiem Ci (w oby rozsądnym terminie) tytułem uzupełnienia kilku wątków. Już mi nawet jedna - zabawna odpowiedź wpadła do głowy Tak czy inaczej bardzo dziękuję za wyczerpującą i ciekawą lekturę! Cdn...

>

Pani KO - może zatem warto pomyśleć o wymianie tego telefonu na korbkę? (tu są trzy emoty z przymrużeniem oka!) Żartuję oczywiście, pewnie chodzi o aktualizację systemu. Te software'y tak szybko się teraz zmieniają...

A poważniej choć o sprawie niepoważnej - tak zabawnie piszesz o tej parze z ZO, a Basia to potwierdza, że aż chyba kiedyś muszę zerknąć na te wyczyny  Ciekawe czy ich rozpoznam...

>

GRA - w rzeczy samej, przed wyemitowaniem trzeciego sezonu Sanditon mogliby najpierw powtórzyć jedynkę i dwójkę.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Dobranoc!

M. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, trochę wyrwane z kontekstu te moje wypowiedzi, ale trudno, myślę, że poszczególne Osoby przypomną sobie, na co odpowiadałem i do czego nawiązywałem...

Pozdrawiam Was!

Dobranoc!

M.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Gromadko :classic_smile:

A więc jak zwykle musimy się odszukiwać w następnej wersji naszego tematu.

Paulinko, ja też ci dziękuję , ze trzymasz rękę na pulsie i niestrudzenie odnawiasz nasz temat :classic_smile:

GRA, kotlety z ziemniaków i jajek są bardzo w moim guście :classic_biggrin:.

Michałku dziękuję, ze przypomniałeś moją wypowiedź i odniosłeś się do niej. Z zainteresowaniem będę czekać na Twoje zabawne uzupełnienie wątków :classic_smile:.

Tak, tak trzeba teraz robić kopie, ja też tak robię.

Pozdrawiam Was serdecznie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry EkipKO! 😉

Cześć Basiu!

Tak jest - obecnie bez kopii ani rusz! W mojej odpowiedzi odnoszę się do fragmentów, ale dobrze też będzie, gdy Ktoś zainteresowany będzie mógł wrócić do całości Twojego bardzo ciekawego tekstu.

Pozdrawiam serdecznie GromadKO!

M.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×