Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość majlo

Leczo. Wasze przepisy.

Polecane posty

Gość majlo

Witam, proszę Was o przepisy na leczo. Zamierzam dzisiaj zrobić, takie z cukinią (nie wiem czy ona się nadaje do lecza?). Poradźcie mi dziewczyny jak Wy robicie, co dodajecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hmm..
nie wiem, czy wszystko dobrze napisze, bo zawsze z mamą robie.. moja mam nie dodaje zadnych cukinii.. robimy mniej wiecej tak.. najpierw na patelni podsmażamy cebulke.. do tego dodajemy parówki.. i jeszcze troche tak razem podsmażamy.. potem dodajemy papryke.. również podsmażamy.. następnie pomidory.. bez skórki.. rozdrabniamy jakos.. albo w kostke kroimy i z tym wszystkim podsmażamy.. na końcu troszke koncentratu pomidorowego.. moja mama ma zamrożony.. sama robiła.. ale to tak troche dodaje.. do tego oczywiście przyprawy.. ona pewnie jakiegos Kucharka.. albo Wegete sypie.. nie wiem dokladnie.. przyprawy można przecież wybrane swoje.. no i to w sumie wszystko.. mi takie leczo bardzo smakuje.. i ma raczej mało kalorii.. bo paróweczek używamy jakiś drobiowych albo cielęcych.. reszta to warzywka..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hmm..
oczywiście.. cebulka jest pokrojona w kostke.. i parówki.. i papryczka..:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja robie tak::) 1.cebuleczka pokrojona na tłuszczyk 2.dodac pokrojoną kiełbase (nie parówki-oblestwo) 3.pomidorki bez skórki 4.papryczke pokrojona w paski (ja dodaje zolta ale moze byc inna) 5.cukinie pokrojona w kosteczke ( na koncu) 6.vegeta+duzo papryki ostrej (lubimy z mezem pikantne :D) SMACZNEGO :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hmm..
hmm no tak wiem.. parówki powstają w niezbyt fajny sposób pewnie.. ale porównajmy ile kcal mają parówki a ile kiełbasa..:o a dla mnie to ma być lekkie danie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pasja
kielbaska i/lub boczek, cebula, papryka tylko czerwona - duuuzo, duzo koncentratu pomidorowego , sol pieprz cukier (u kolezanki zajadam sie tym, po uszy - zupelnie inne niz wszystkie, lekko slodkie i mocno paprykowe) u mnie raczej misz masz - boczek/kielbasa, cebula, pomidory bez skory, papryka wszelkiej masci, pieczarki, cukinie, kapusta i co jeszcze pod reke wpadnie SMACZNEGO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość inca
skladniki: 2 male cukinie 4 duze pomidory 1 papryka czerwona 1 papryka zolta odrobina boczku 1 duza cebula troszke mieska wolowego 2 zabki czosnku tabasco (odrobina) kostka rosolowa 3 lyzki koncentratu pomidorowego sol, pieprz, papryka mielona, i... co tam chcesz jeszcze ;) (ja dodaje lyzeczke sosu sojowego) Cebule pokroic w kostke i zrumienic, przesmazyc z boczkiem. Do osobnego garnka wrzucic obrane ze skorki pomidory (bez bestek) i dusic tak dlugo az sie rozpadna. Nastepnie dodac pokrojona w kostke cukinie, cebule z boczkiem, pokrojona w paski papryke - dusic pod przykryciem, podlewac bulionem. Dodac rozdrobniony czosnek, koncentrat, przyprawy. Mieso pokroic w kostke i prxesmazyc. Dodac do warzyw. Dusic pod przykryciem tak dlugo, az wszystkie warzywa beda miekkie. Podawac ze swiezym pieczywem SMACZNEGO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość konczita
leczo zeby bylo pyszne, to nie moze byc malo kaloryczne :D 1. posiekane 2-3 cebule wrzucamy na rozgrzany olej i dusimy pod przykryciem, a w tym czasie siekamy pieczarki (20-30 dkg). mozna z cebula przysmazyc troche boczku, mozna zamiast oleju uzyc smalcu - wtedy bedzie o wiele pyszniejsze. jezeli uzywamy mniej tlustej kielbasy lub parowek, to koniecznie musi byc troche boczku )dla smaku!) 2. posiekane pieczarki dodajemy do cebulki i smazymy bez przykrycia, a w tym czasie kroimy na paski dwie zielone papryki 3. dodajemy papryki, mieszamy i dalej dusimy pod przykryciem. w tym czasie kroimy kielbase. 4. dadajemy kielbase i dalej dusimy, krojac w tym czasie 2 cukinie. 5. dodajemy cukinie i dalej duzimy pare minut, po czym wrzucamy do gaa puszke posiekanych pomidorow i przyprawy: sol, duzo majeranku, duzo papryki slodkiej i tyle ile lubimy papryki ostrej lub pieprzu. 6. wszystko razem gotujemy jeszcze 10-15 minut i pod koniec zupelniamy smaki, ew. mozna dodac troche przecieru pomidorowego, gdy jest za bardzo wodniste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bleeeeeeeeeee
jak można robić leczo na smalcu??? a feeeee po to się je potrawę w 99% warzywną, żeby się faszerować niezdrowym smalcem? ja robię leczo tak, cukinia, papryka (kolorowa), włoszczyzna (bez pora), natka pietruszki, pomidory, cebulka (mało), parówki (koniecznie wędzone, najlepsze są "złoty indyk") wszystko posiekać mniej lub bardziej drobno. cebulę podsmażyć na minimalnej ilości oliwy, aż się zeszkli, dodać paprykę i włoszczyznę, zeszklić, dodać na koniec cukinie i pomidory. zalać wodą, dodać kostkę rosołową (ewentualnie), przyprawy" majeranek, pieprz, papryka ostra, natka pietruchy. jak się ugotuje na sam koniec dodać parówki i pogotowac jeszcze z 5-10 minut. podawać mniam mniam i bez smalcu :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja daje bardzo mało tłuszcu
i jets raczej małokaloryczne :-p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nina4
a ja robie tak: kroje pieczarki, cebule, papryke, pomodory bez skorki, wrzucam 2 paczki leczo w mrozonce, kielbase - wszystko naraz do gara i gotuje, potem masa przypraw- czosnek, oregano, majeranek, sol, chili, 2 sloiczki koncentratu pomidorowego i pycha. Lubie tez dodac juz na talerzu troche zoltego sera, ktory roztapia sie w goracym daniu, pyszne, latwo zrobic, zawsze sie udaje, zdrowe! smacznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a od kąd
smalec jest niezdrowy,hę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość konczita
jak ktos chce dietetyczna wersje leczo, to niech se robi, ale to juz nie jest leczo, tylko warzywna mieszanka z sosem pomidorowym. pewnie, ze smalec jest niezdrowy, dlatego tez go nie uzywam, ale prawda pozostaje prawda, ze alory smakowe takich tradycyjnych srodkowo-wschodnio-europejskich dan sa NAJLEPSZE! za to parowki sa strasznie zdrowiutkie, no nie ;) :D ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość konczita
chodzilo mi o walory smakowe smazenia na smalcu lub z dodatkiem boczku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość konczita
a propos wczoraj zrobilam leczo bez boczku, jedynie z kielbasa i to niezbyt tlusta i na oleju i niestety nie bylo juz takie pyszne, jak moje poprzednie leczo z dodatkiem boczku :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja robiłam dzisiaj pyszna :)mniam Porcja tak na dwie osoby. - 2 małe cukinie -2 cebule -2 papryki czerwone -40 dag wedzonego boczku surowego -przecier pomiodorowy -sól i papryke ostra do smaku Smażę po kolei odzielnie najpierw cukinie pokrojona w kostke (oczywiście najpierw wydrazam) papryke cebulke iboczek. Cukinei cebulek i boczek posypuje juz na patelni papryczka. Gotuje na wolnym ogniu okolo 1-1,5 godziny. Na koniec dodaje przecier i doprawiam do smaku. Zamaist przecieru mozna dodac pomidorki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mój przepis
Leczo to dobry sposób na sprzątanie lodówki. Składniki: cebula, ząbek czosnku, kiełbasa, papryka konserwowa, pieczarki, a do tego co popadnie np. przesmażone resztki wędlin. Oczywiście co się da to należy wcześniej przesmażyć. Potem dolać wody, dać koncentrat pomidorowy, kostkę rosołową, sól, pieprz, chilli i trochę octu. Dobre są też marynowane cebulki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leczo to jest potrawa bałkańska, a tam wszystko smażą na oleju. Żaden boczek ani tym bardziej smalec nie wchodzi w rachubę, fuj! Te wszystkie mięsne dodatki to są już nasze ploskie modyfikacje tego dania. No i NIE DUSI się tego 1 - 1,5 godz bo wyjdzie paciaja a nie leczo. Im krócej jest poddawane obróbe termicznej tym jest zdrowsze i ma więcej witamin. Ja robię je w następującej kolejności: Na rozgrzaną oliwę wrzucam pokrojoną w krążki cebulę (duużo), potem pokrojone w paseczki papryki (zielona, żółta, pomarańczowa, czerwona - im więcej kolorów tym lepiej). Jak się to trochę poddusi dodaję pokrojone w cząstki pomidory . Dalej duszę, a w tym czasie obieram i kroję w półplasterki cukinie (2 szt.). Dodaję je na końcu ponieważ szybko się rozgotowują. Dodaję soli i pieprzu do smaku. Żadnych natek pietruszki, koperku ani włoszczyzny nie dodaję, bo to zmienia smak potrawy. Całe przygotowanie dania trwa 30 - 45 min. Podaję z ryżem na ciepło, ale pyszne jest także na zimno do pieczywa. Aha, czasem jak chcę zrobić je bardziej kaloryczne, dodaję na końcu obsmażone pokrojone w krążki parówki lub chudą kiełbasę, ale BEZ tłuszczu na którym się smażyły. Smacznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e tam, leczo to potrawa wegierska, a tam wlasnie smaza na smalcu ;) to, co opisujesz powyzej to peperonata z dodatkiem cukinii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To prawda bylam w tym roku w Budapeszcie i specjalnie zamowilam sobie w restauracji leczo i ............ bylam bardzo zdziwiona poniewaz duzo gotuje i moje leczo bylo troche inne. Udalo mi sie z obslugo pogadac no i leczo jest na smalcu robione (nie zaduzo) i nie jest to osobna potrawa tylko dodatek warzywny do glownego dania no i oczywiscie bez cukini z duzo papryki i cebuli no i oczywiscie musi byc ostre. Ja jednak przyznaje ze mnie bardziej smakuje spolszczone leczo z duzo cukini , papryka ale nie rozgotowana no i dotego dobra kielbaska i przyprawa w sloiku \"Ajvar\" to dodaje tzw. kropke nad i.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja dzisiaj zjadłam pyszne
leczo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Becia1218
Przeczytałam wszystkie Wasze przepisy i musze powiedziec,że ja całkowicie inaczej robię może dlatego, że jestem w ciąży:-)A więc: Leczo (polskie) *2-3 cukinie *4 papryki czerwone *4 żółte lub białe *3 zielone *1 kg pomidorów *3 laski kiełbasy(może być inna wędlina,boczek wędzony dodaje smaku i aromatu) *2 cebule *przyprawy:papryka ostra,papryka słodka,ziele angielskie,liść laurowy zioła prowansalskie i troszku wegety. Sposób przyrządzenia: Zaczynam od cukini,obieram ją i kroje w kostki,wrzucam do dość dużego garka i gotuje aż zrobi sie miazga,w między czasie obieram pomidory,papryki-kroje w kostke i po ugotowaniu sie cukini wrzucam najpierw pomidory a poźniej papryki.Osobno smaże pokrojoną kiełbasę,oraz cebule drobno pokrojoną.Dodaje do całej reszty i przyprawiam do smaku. Dobra rada: Im więcej jest cukini tym bardziej to leczo bedzie rzadsze-NIE DAJE W OGÓLE WODY!!!!.Daje dużo pomidorów ponieważ-nie chce dawać koncentratu pomidorowego.Gotować tak aby ta papryka się nie rozgotowała,powinna ona być lekko twardawa.No i oczywiście cała potrawa powinna być na ostro. Zycze smacznego (jeśli ktoś skorzysta)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dama szpinakowa
własnie skonczyłam jeść :)) bylo wyśmienite :( mam nadzieję , iż na noc mi nie zaszkodzi . Oto moj przepis :)) kolorowa papryka 6 sztuk pomidorki obrane ze skory okolo 6-7 sztuk dwie dużeeeee cebule , garść pieczarek kawałek chudej kiełbaski i dobrej zarazem oliwa , przyprawy typu sól , pieprz , czerwona papryka ostra i slodka , cukier , przecier pomidorowy , garść pokorojonej natki pietruszki i odrobina posiekanej natki selera. Skladniki kroimy w dużą kostkę < nie lubię rozgotowanych potraw> , łacznie z wedliną , dodajemyy zielsko i przyprawy prócz ostrej papryczki i cukru. Wlewamy 3 łyzki oliwy ... najlepiej olej kujawski. Całość gotujemy na małym gazie ... nie doadajemy kropli wody!!! gotujemy poczatkowo pod przykryciem potem bez by pozwolić wyparować nadmiarowi wody który dadzą nam pomidorki. Gdy warzywka zmniekną , nadmiar wody wyparuje dodajemy mała puszeczke pzrecieru pomidorowego . Calość doprawiamy solą , ostra papryką i odrobiną cukru. ]Wrzucamy starty ser :)) smacznego :)) Danie jest diwetetyczne bo zawiera niewielką ilość tłuszczu :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dama szpinakowa
p.s:)) jesczez raz przejrzałam wszystkie wpisy :))i co wam powiem to wam powiem , ale ... leczo kojzrzy mi się ze slodko-kwaśnym smakiem i przede wszystkim potrawą typowo warzywną , wiec wszelakie boczki i tluste kiełbachy :(( stanowczo wypadają z gry. Dla mnie mogłyby nie istnieć :((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a ja robie tak
podsmazam cebule (duzo), potem kielbasa i/lub boczek (jak mam), papryka - taka najtansza zolta moze byc, albo zwykla - tez duzo. cukinia albo kabaczek w kostke, pomidory na koncu - tez w kostke, one maja zrobic sos glownie, moga sie troche rozgotowac. duzo pieprzu, soli, troche wegety ew. i jaka woda - ewentualnie troche na dno, zeby warzywa nie przywarly. one puszczaja sokow duzo, reszte "robia" pomidory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madziadziecinka
więc... zgadzam sie może i prawdziwe leczo smaży sie na smalcu, ale smalec jest fe - niezdrowy tłuszcz zwierzęcy. Ja wszystko smażę na oliwie z oliwek, ale w tym przypadku używam zwykłego oleju i nie zaśmiecam go zbytnio kiełbaską i boczkiem bo to typowo warzywna potraw, która dla mnie zawsze jest lekkim daniem, które można jeść bez wyrzutów sumienia. Robie go mnóstwo i wekuję w słoiczki w zimie jak znalazł - pyszne z ryżem. POLECAM!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość smaczne
dzis mkialam na obiad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moje lecho
-cebulka w kosteczke wrzucona na olej -cukinia w kosteczkę -fasolka szparagowa zielona i żółtaz parowara,przekrojona na połówki -kilka papryk w różnych kolorach,pokrojonych na kilku cm kawałki -kilka pomidorów w kosteczki ze skórką -kilka łyżeczek przecieru pomidorowego -majeranek,oregana,sól,pieprz to moje składniki i kolejność wrzucania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lidlanka
Moje składniki na leczo - cukinia, cebula, pomidory, papryki, trochę chudej raczej wędliny. Przyprawy sól, pieprz, papryka ostra i słodka, trochę CUKRU. I jeszcze jeden składnik, którego u Was nie znalazłam - KISZONE OGÓRKI dwa lub trzy, zależnie od wielkości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość apropo
Konczito,sztorcujesz wszystkich wszędzie a sama dajesz do leczo pieczarki.Leczo to dobra kiełbaska,cebula,papryka i pomidory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×