Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

Dobar dan! jestem w cięzkim szoku, jeszcze nie zdążyłam przeczytasz Waszych 19 stron topiku, ale super!!! uczę się serbskiego od roku... i zgadzam się ze wszystkim co pisaliście wcześniej że mało tego a Polacy reagują na słowo serbski dziwnie. Jak mówie że się uczę to najczęsciej się śmieją albo są w cięzkim szoku... hehe pewnie też bym była. nie...no... ale trzeba przyznać że Bałkany są fajne.tak przynajmniej cua sam Ja niestety jeszcze nie byłam:-( ale jak będę miała kasę to po jadę po drugim roku nauki... może się więcej dogadam, bo teraz to nie jestem jeszcze siebie pewna!!!ale wam zazdroszcze, że jedziecie... byliście itd. Piękny topik, zadziwiliście mnie bo naprawdę mało tego...ale dla chcącego nic trudnego. zaraz pooglądam wszystko co tam polecacie Cao!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no dobra, pościągałam wszystko teraz pewnie ugrzęzne w tym do nocy... przeczytałam wasze wypowiedzi super jesteście. teraz widzę jak mało się wkręciłam w cały ten klimat przez ten rok :-( muszę to nadrobić, bo ludzie u mnie to fanatycy ;-) co niektórzy! i ja też będę a coooo tylko się wgryzę. Chciałam się jeszcze przyznać że mało umiem, bo mam barierę w mówieniu. nie wiem jakoś się głupio boję że coś palne, z pisaniem to samo zasto nie gadam z nikim na chatach itp. ale musze się przełamać bo to przecież językowe studia i język taki piękny. Za to rozumiem :-) conieco. Pozdrawiam Was. bEdę czasem zaglądać, chociaż biernie...że tez nie mogłam tego znależć parę dni wcześniej...:-(a tak... nie długo wyjeżdżam do roboty i znowu będę miała zaległości... ale się rozpisałam!!! piszcie więcej, nie umierajcie, żadnych arytmii. a studia zaoczne są w gdańsku ale tylko licencjat. i serbski też można wybrać za wiodący, tak jak zrobiłam to ja tylko w innym trybie buziaki!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mangup
znam serbski bo mieszkałem w Belgradzie 8 lat - uważam że znam bardzo dobrze ale jak zdawałem egzamin państwowy z tego języka w Warszawie dostałem zaledwie dostateczny - pan egazminator dał mi do tłumaczenia tekst który się zaczynał tak: " glebogryzarka dwuskibowa z klinem podwieszonym służąca do zruszania gleby......." wytrzeszczyłem oczy coś tam powiedziałem ale usłyszałem "no niestety nie zna pan języka nie mogę postawić dobrej oceny" hihihi dwa lata później zdawałem w tym samym ministerstwie i bez problemu dostałem bardzo dobry bo nikt mnie nie pytał o glebogryzarki ani oporopowrotniki :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdravo svima! :-D Dragane------> na TEGO Kneza Mihaila? ;-) Witaj alamich---zaglądaj tu :-) Zaskoczyaś mnie informacją,że można studiować serbski zaocznie--steta,że tak daleko ode mnie :-( Probaj na srpski sada :-) Zdravo Jovik, posiadaczko zadartego nosa :-P mangupe, jak milo,ze wrocieś na lono topiku nie wiedzialeś jak jest glebogryzarka...hmm..hmmm....cóż, no, o podstawy pytal, doprawdy, nie rozumiem zaskoczenia....:-P ale tak poważnie---strach trafić na takiego oszolomka. genek--wielbicielu serbskich piekności ---pakuj plecak i hajde na jug. Balkanika---gratuluję Pani Magister :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdravo. Ja bih htela tylko powiedzieć, cześć i zmykam...wietrzny dzień dziś mamy pozdrawiam. papa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...chciałam dodać,że własnie pojadam coś gibanicopodobnego, co wyprodukowała nyska piekarnia--zwie się toto \"Kora macedońska\" i przy dobrej woli i odrobinie wyobraźni to nawet nawet... :-) Pozdrav svima -- ech, kiedy będziemy się burkami na belgradzkim deptaku opychać...........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
...errata: burekami :-) Zdravo svima! Gdzie wszystkich wywiało? Wakacyjne podróże zapewne uskuteczniacie...:-) ..ja..cóż..jak zwykle...siedzę...czekam...i gadam do siebie...;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANVELISA
Czesc wrocilam! Znowu jestem z Wami i zagladne tutaj czesciej. P.S. Staraliscie sie o topiku super - svaka čast, slatki ste!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość noname
hehe ja też kocham te tereny, moze dlatego ze moj chlopak mieszka w belgradzie ale raczej za piękno tych terenów w zeszłym roku zjechałam całą serbię i zarnogóre i wspomnienia mam nie zapomniane pozdro dla wszystkich bałkanofilów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kryniaa
jak sie przygotowuje cavapcici?:)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dragan
Danas sam bio u Wa-wi na rucku u balkanskoj kafani.Naravno pocelo je sa rakijom,pl-cudnom,a posle rośtilj.Samo mesto i kelner koji je razgovarao sa nama po srpsku daje veoma slicnu atmosferu z koja je na balkanu.polecam z calego serca,smacznie i podobnie .podaje adres : http://www.banjaluka.pl/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dragan
Sutra deptam po Krakowie,ciekawe czy natrafie na cosz podobnego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdravo Dragane Gdybyś jeszcze zabądził do stolicy ---> Restauracja \"Mała Serbia\" ul. Nowogrodzka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przepraszam za dla Was glupie pytanie ale pozwole sobie je zadac: czym roznia sie Serbowie od Serbow Bosniackich? mniemam , ze religia a czy czyms jeszcze ? Pozdrav Vam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość crna
dobrze mniemasz , roznia sie religia - serbowiwe bosniaccy sa w wiekszosci muzulmaninami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dragan
A czym sie rózną Polaci od Polaków ukrajinskih?Pierwszy są Polaci a drudzy Polaci mieszkający na Ukrajinie.Tak samo je z tym Serbami w Serbii i Serbami w Bośni.Serbi muzlimani =BANJALUKA. Kiedysz biło zmian wiare prawoslawne z przymusu na islam ali to bili czasy carstwa otomanskiego,jakysz 500 lat temu.Niema Serbów ktory bi sie przyznawal za Serba i bio wiare islamske,natomiast są muslimani pochodzenia Serbskiego poprzez islamizacije przymusowe.W YU biło coś takiego ztrobiono poprzez wladze TITA ze muslimani w Bosni sie stali narodem odrebnim.Coś takiego nigdzie na skale światowe nie bilo spotikane względu ze nie wiara moze byc miernikem narodowości-teraz muslimani w Bosni naziwaju siebie BOSNIAKAMI a tak samo w rejonach /Novi Pazar/ w Serbii .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sykol
13.08 wyjeżdzam do Macedonii a pozniej do Czarnogóry mąż moj chce jechac przez Albanię,ja sie troche boje co wy na to? byl moze ktos w albanii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gdzie jedziecie? Macedonia jest taka piękna...Czemu chcecie jechać przez Albanię? To chyba dłuższa droga...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam witam wszystkich po dość długiej nieobecności. Właśnie wróciłam z Bałkanów. Byłam najpierw w Zagrzebiu a potem w BG:))))było super. Oprócz tego odbyłam ciekawą i pouczającą podróż do Kosowa. Dzisiaj wróćiłam i juz tęsknię. NO cóż.....;) Pozdrav svima

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ponawiam pytanie do przemilych Serbow: czy w Belgradzie lub jakims innym serbskim miescie sa jakies kluby , restauracje , osrodki polskiej kultury? pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sykol
DO WATRA! moj mąż chce przejechac Albanię,ja sie boje a palny mamy takie:Macedonia,a pozniej Czarnogora jak jest w Kosowie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na belgradzkim uniwersytecie jest polonistyka, o ile się dobrze orientuję...Niedawno odbywały się tam \"Dni kultury polskiej\" - była projekcja polskich filmów, odczyty, polska kuchnia. Genku :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wróciłam po miesiącu, a tu tak mało zmian....hmmm myslałam że znowu sie czegos douczę ale i tak nie jest źle, moi koledzy pojechali do Serbii a ja zostałam tu buuuuu no cóż, zostaną mi opowieśći. pozdrawiam Was

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie! Mogę się do Was dołączyć?? Jak tylko zobaczyłam tytuł topicu, to po prostu MUSIAŁAM wejść :) Kocham byłą Jugosławię. Przez blisko 10 lat spędzałam tam każde wakacje, u swojej kochanej cioci, mieszkającej niedaleko Sarajeva. Niestety, w czasie tej strasznej wojny, cała mieszkająca tam moja rodzinka została wystrzelana :( Od tego czasu nie mam odwagi tam pojechać... A tak strasznie tęsnię... 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki... Co roku obiecuję sobie, że tym razem to na pewno. Na pewno pojadę, może nie w rejony Sarajeva - nie dam rady :( ale choćby nad Adriatyk. Np. do Splitu... Tęsknię strasznie za wszystkim. Za ludźmi, klimatem, jedzonkiem, rosą o poranku i tymi cudownymi, choć niebezpiecznymi górami... Najbardziej żałuję, iż nie nauczyłam się języka - z rodzinką zawsze po polsku rozmawiałam. Ale... może jeszcze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×