Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

Gość Dragan
Srpska pravoslavna crkva i sve pravoslavne crkve, koje vreme računaju prema Julijanskom kalendaru, slave Badnji dan i Badnje veče, najavljujući Božić - praznik Rođenje Isusa Hrista. U pravoslavnim hramovima se na Badnje veče služe praznična bdenija i u molitvama pominje dolazak na svet Spasitelja čovečanstva, najradosniji praznik za sav hrišćanski svet. U hramovima SPC, prema ustaljenom redu, praznična bdenija počiju u 17 časova, a Badnje veče završava se tačno u ponoć kada se služi prva Božićna liturgija. Pisani i elektronski mediji će, poštujući tradiciju, na Badnji dan i Badnje veće objaviti Božićnu poslanicu, sa pozivom srpskih arhijereja na duhovnu budnost i vernost Jevanđelju Hristovom, koje je za hrišćane mera istinskih i autentičnih ljudskih vrednosti. Badnji dan je u narodu i crkvi dobio ime po badnjaku koji se prema drevnom običaju, uoči praznika Roždestva Isusa Hrista, odnosno sa prvim sutonom, unosi u pravoslavne hrisćanske domove i to uz poseban ritual. Badnjak je mlado hrastovo ili cerovo drvo koje se, kako nalaže običaj, pali po unošenju u kuću, gde dogoreva do ponoći kada nastaje božićno slavlje, praznik Hristovog rođenja. U velikim gradovima, običaj je pojednostavljen, pa se u kuću samo unosi svežanj suvih grančica cera ili hrasta sa slamom. Badnjak je simbol drveta koje su, prema predanju, pastiri doneli Josifu i Mariji da založe vatru i zagreju pećinu u kojoj je rođen Bogomladenac. Prema Jevanđelju, Isus je rođen na slami, pa otud i slama u svežnju badnjaka, kao i običaj da se slama prostire u hrišćanskim domovima. Na Badnji dan i Badnje veče ističu i poslednji sati višenedeljnog božićnog posta, pa je i večera tradicionalno posna. Prema srpskom pravoslavnom običaju, na trpezi su riba, prebranac, kolači s medom, suve šljive, orasi. Lomljenje božićne česnice, u organizaciji Unije pekara i Turističke organizacije Beograda, biće održano 7. januara u 12 časova kod terazijske česme, saopštila je Unija pekara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pi-razy-drzwi
Kultura serbska charakteryzuje się głównie tym, że..... BIORĄ ŁAPÓWKI JAK CHOLERA! - wszędzie i wszyscy, którzy tylko mają ku temu sposobność:) Nie bijcie mnie.....zażartowałam sobie - choć lepkie łapki serbów to fakt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pozdrowienia z Belgradu ;) jak cudnie bylo tu wrocic :D zimy nie widac, ani jadnego platka sniegu :) dzis 2-gi dzien swiat = jedzenia :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sroda 11.01 -Ale kino! godz. 22.15 \"Czarny kot, biały kot\"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dragan
Prema Julijanskom kalendaru, koji još uvažavaju Srpska, Ruska i Gruzijska pravoslavna crkva, kao i jerusalimska patrijaršija i Sveta Gora, večeras se završava 2005. godina, što se proslavlja pod nazivima 'srpska' ili 'pravoslavna' Nova godina. Većina hrišćana preuzela je reformisani kalendar koji je uveden bulom pape Gregorija, kada je 4. oktobar 1582, proglasen za 15. oktobar, da bi se namirila razlika u 'kašnjenju' Julijanske godine za astronomskim merenjima. Na trgovima u gradovima Srbije i Crne Gore biće organizovan doček.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdravo svima Chciałam zapytac osoby wyjeżdzające do Serbii--jakimi środkami i jaką trasą podrózujecie? Pozdrawiam :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANVELISA
POZDRAV SVIMA - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU! U nas zycie sie normalizuje po "swietach kolektywnich" od 31.12.2005. - 14.01.2006. - 2 Nowe Roki, Boze Narodzenie...ale i dalej sie zmieniaja rodzinne swieta- SLAVE. Npz: dzisiaj jest slava Sveti Jovan ( SW.Jan). Vatra, i ja ciekawa jestem o przewoz.Czy moze ktos ma swiezsze wiadomosci? Najlepiej i najtaniej jechac swoim samochodem ale wiem ze mozna dotrzec - POCIAGEM ( npsz: "Krakowia") ale z pszesiadka w Budapeszcie ( czeka sie ~ 4 godz.na pociag- " Avala" do Belgradu) - AUTOBUSEM "Volanbusz" do Budapesztu a stad do BGD " Fudeks" - AUTOBUSEM ktory jedzie 2 razy w tygod. na relacji Warszawa-Sofia a przez BGD. ON jest na teritorii Serbii w tranzicie i dlatego moze byc problemow na granici przy powrocie - moja ciocia nie miala. - MINIBUSEM - to jest besposredni przewoz ale " prywatnego charakteru " i treba ukomponowac dni pobytu, wolne miejsca,liczbe pasazerow w tym okeresie... Trasa tych przejazdow - Polska, Slowacja,Wegry,Serbia. Mozna i samolotem ale tez z pszesiatka w Budapeszcie, Wiedniu, Pradze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja troche naokraglo;)) najpierw busem do Wiednia(bo jeszcze prawka nie mam) a potem familia mnie porywa i samochodem wiec troche kilosow nadrabiamy:)) z tego co wiem to z Wiednia tanie autobusy do BG jezdza wiec mozna sprobowac zdravo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
🌻 Dla załozycielki topiku- Vatry- sto lat, wszystkiego dobrego z okazji jej urodzin 🌻 Ode mnie buźka duuuuża 👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pustelnik
A odemnie Największa na Swięcie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pustelnik
A jeśli poczujesz się sennie, W codziennej nicości oprawie, Deszczowej, bezbarwnej niezmiennie I zechcesz sen wyśnić na jawie - Półśpiącą cię wezmę na ręce, Wypełnię twoje myśli, Do głębi zapadnę w serce, Tylko mnie wyśnij... A jeśli zobaczę nareszcie Ten ognik w twych oczach, tę iskrę, Zachętę w uśmiechu, czy w geście, Gdy nagle się szczęściem zachłysnę - Scałuję ci z oczu tęsknotę, Zdejmę ci chmurę z czoła, Rozbudzę w sercu ochotę - Tylko zawołaj... A jeśli usłyszę wołanie, Twój szept, choćby nawet najcichszy, Uniosę cię w czarów otchłanie, Gdzie nikt naszych słów nie usłyszy - Zawładnę zmysłami twoimi, Rozgorączkuję uda I tak będziemy współczynić Cuda i cuda... A jeśli już będziesz u szczytu Bogactwa, co w sercu gdzieś spało Ukryte w ciemnościach niebytu I wyznasz, że jeszcze ci mało - Ciemności rozproszę i jeszcze Drżącą, wyukochaną Do skończoności wypieszczę I pójdę rano... A jeśli zechcemy by więcej Nie brakło nam tego, co we śnie, Do gwiazd jak na skrzydłach odlecę I zrobię to, czego dziś nie śmiem - Przyniosę ci słowo po słowie Cały bagaż czułości, Historię uczuć opowiem - Słownik miłości...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pustelnik
Naśoj dragoj slavljenici

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANVELISA
DANAS NAM JE DIVAN DAN,NAŠOJ VATRI RODJENDAN,ŽIVELA,ŽIVELA I SRETNA NAM BILA! SVE NAJBOLJE! OSTANI I DALJE "VATRA" OVOG FORUMA! ...o kosztach...jak sie nie jedzie swoim samochodem to minibusem jest najwygodniej bo sie wtedy nie rozmysla o pszesiadkach, tranzycie - ewentualnych klopotach... Nie wiem jaka cena biletu jest teraz a mysle ze zalezy i od liczby pasazerow ( jesli jeszcze to funkcjonuje- nie sprawdzano kilka miesiecy) Cena pociagu tez zalezy od tego czy sie ma prawo na znizki, czy sie jedzie sypialnym wagonem... Autobusy: Warszawa- Sofia www.autokar.sunkisstravel.com ...I tak...czeka sie czas kiedy koniecznie wruci oficjalny, besposredni przewoz...No, niech to bedzie w Nowym 2006. roku!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×