Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Gość __zosia78

Gruczolak przysadki

Polecane posty

Ja mam niedoczynność nadnerczy po operacji kortyzol g***townie mi zaczoł spadać i tak spadł,ze mija już prawie 2 lata od operacji a kortyzol u mnie wynosi właśnie 0 . A jak sie objawia? robisz sie słaba,mroczki przed oczami,mdłości,wymioty,serce zaczyna walić jak oszalełe itd..generalnie jeśli na czas nie dostałabys leku po prostu sie umiera;/ to tkz juz przełom nadnerczowy,nie zycze tego nikomu,ale ja dzięki tabletkom,które musze brac na czas nie czuje sie prawie jakbym była chora,zaszłam w ciąże takim sposobem,miesiączki wróciły,laktacje miałam mimo niedoczynnośći również przysadki,i sam rozpoczoł mi sie poród ALE! jak nie wezme tabletki na czas nie pytaj co sie dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gigant1313
gosia, u mnie świeżo po operacji (październik) GH w normie ale igf-1 jeszcze(?) nie, a teoretycznie operacja się udała. Ale w necie jest info że to się bada nie tak szybko tylko po 3-4 miesiącach. Swoją drogą, kortyzol w dolnej granicy normy ale endo nie dała leków, kazała obserwować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosiaxxx
gigant1313 a jakie były Twoje wyniki? tak, mój lekarz powiedział, że wynik igf-1 bada się 3mies od operacji - wtedy należy porównać jego wartości. A guz usunęli Ci w 100%? jak teraz się leczysz? jakie bierzesz leki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gigant1313
Leków nie dostałem żadnych bo info było takie że guz usunięty. Wcześniej też była somatostatyna przez ponad pół roku. Igf-1 jest teraz 300 z kawałkiem, normę mam do 200.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Ja właśnie wróciłam od endo i się dowiedziałam ze mam uszkodzenie szypuły przysadki od guzka w przysadce. Także dostałam bromek 2,5 mg ( a nie tak jak w szpitalu kazali 5 mg). Powiedziała ze zwiększy mi dawkę jak prolaktyna będzie ponad normę bo tak to po co? W ogóle była tak zła na tą klinikę , że myślałam ze zawału dostanie. Normalnie ją tak nosiło........A jeszcze powiedziała, że bromergon nie wpływa na kortyzol. I że jeśli będzie po niżej normy to raczej będzie podejrzewać niedoczynność przysadki. Pytanie co to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do kilcia pisze do Ciebie cały czas o nurtujacych cie pytaniach a Ty nadal sie pytasz co to jest..pisałam o niedoczynnośći nadnerczy przysadki ;) poczytaj jeszcze raz :) jak sie ma niedoczynnośc przysadki człowiek nie moze funkcjonowac potrzebny jest wtedy steryd o nazwie hydrocorisonum,dzieki temu wszystko działa jak nalezy a ty nie czujesz sie na chorą, Objawy Pierwsze objawy mogące zwiastować niedoczynność przysadki to: - zaburzenia miesiączkowania - bezpłodność - zanik owłosienia łonowego oraz pod pachami - zmniejszenie gruczołów sutkowych - osłabienie, senność - bladość skóry, obrzęk powiek - wypadanie włosów, czasem łysienie - bóle głowy, niskie ciśnienie - łatwe marźnięcie - opóźnienie wzrostu (przede wszystkim u dzieci) - niskie ciśnienie i spadek poziomu cukru we krwi - częste oddawanie moczu - zmiany psychiczne (np. psychoza ) Z powodu niedoczynności przysadki częściej chorują kobiety w ciąży oraz osoby, u których w rodzinie schorzenie już kiedyś wystąpiło. Diagnoza zrobic rezonans magnetyczny lub badanie z krwi ACTH Niedoczynność przysadki mózgowej leczona jest przede wszystkim farmakologicznie. Jeśli schorzenie wywołane jest niewłaściwym stężeniem jednego z hormonów stosuje się jedynie leki regulujące jego poziom (hormonalna terapia zastępcza). ja dzieki lekom zyje i mam sie dobrze..nic sie nie martw ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Wiem wiem czytałam, tylko że widzisz, u mnie jest chyba o tyle problem, ze np. zaburzenia miesiączkowania czy niskie ciśnienie mogę mieć od hiperprolaktynemii. Jedno wiem ze bromergon nie obniża kortyzolu, więc on sam jakoś cudownie spadł. :) A hydroksyzynę brałam, ale nie czułam się po niej dobrze- spałam ciągle. Tyle, ze leczono mi nią trądzik różowaty. Wiec zupełnie nie przysadka. W każdym bądź razie dzięki za odpowiedź. Endo trochę mnie straszy, ale chyba aż tak le nie jest przynajmniej na razie. Powiedziała ze guz jest mały i się zmniejsza a to dobrze rokuje. Tylko potem dodała, że to na pewno nie jest prolaktynowy. Wspominała o nieczynnym hormonalnie raczej, a hiperprolaktynemię, którą mam to jest od uszkodzenia szypuły przysadki. Tylko czy nieczynny zmniejsza się bromergonie.? Najważniejsze, że guz się zmniejsza i podobno jak go całkiem nie będzie to przysadka też będzie ok. Zobaczmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Sorki pomyliłam nazwy leków, w sumie podobna nazwa.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Tylko chyba nie bierze się tylko samych sterydów przy niedoczynności przysadki? Przecież przysadka wydziela jeszcze i nne hormony- prolaktyna, tsh, fsh i lh, gh. I podobno na nie wszystkie trzeba brać hormony syntetyczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
I jeszcze jedno- czy guz nieczynny hormonalnie zmniejsza się po bromergonie? I to po małych dawkach(1,25 mg-2,5 mg)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamilasg
Witam wszystkich...ponownie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamilasg
Byłam już na tym forum jakieś dwa lata temu i wracam...02-02-2012 miałam zoperowanego makrogruczolaka przysadki nieczynnego hormonalnie - prawie 2cm. Zaczęło się tym że nie wróciła mi miesiączka po ciąży i karmieniu i tak po nitce do kłębka i okazało się że gruczolak. Byłam załamana. Potem operacja i dzięki Bogu wszystko dobrze - usunięty cały, bez komplikacji, kontrolny rezonans dobrze. W grudniu 2012 byłam już w drugiej ciąży, urodziłam w sierpniu tego roku i wszystko było ok... do niedawna... Zaczęłam mieć takie same objawy jak wtedy czyli nagle zaczęłam się dziwnie czuć tak nie do opisania jakby skołowana,jakby ciągłe kręcenie w głowie i ból głowy od czasu do czasu...jak dla mnie wszystko jasne - gruczolak odrósł. W sobotę mam rezonans i znowu modlę się oby nie właził w żadne zakamarki. Za pierwszym razem byłam przerażona co to będzie, teraz jestem załamana... bo znowu a mam przecież dwie cudne córcie - jedna dopiero 3 miesiące...Operację miałam u prof Zielińskiego i teraz też się do niego wybieram, ale nie wiem jak to będzie. Dlaczego ten gruczolak odrasta??????????????:((((((((((((((((((((((((( Akroo - pamiętasz mnie? Madzik81 chyba kojarzę Cię z tamtego czasu-gratuluję dzidzi!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Hej :) Madzik, jestem przed operacja czaszkogardlaka przysadki mozgowej. W styczniu bede operowana w klinice w Katowicach. Boje sie jak szlak :D Guz uciska na nerwy wzrokowe, mam "zaćme" na prawe oko i lekka kurza slepote :/ Guz ma ok 8-9mm. Moglabys mi powiedziec jak bedzie przebiegala operacja? (endoskopowo przez nos wiem, ale cos wiecej, ile mniej wiecej trwa, czy bede miec cewnik, czy bede mogla normalnie funcjonowac [czeka mnie ogromny stres,bo w maju mam mature..]). Jakie sa powiklania, czy bede mogla pozniej zajsc w ciaze itp. Tyle sie p*****l naczytalam, ze chcialabym wiedziec co i ja, co jest prawdziwe, a co nie. Czekam na jakakolwiek odpowiedz, bylabym wdzieczna. Pozdrawiam cieplutko. Kaśka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Akroo
Kamilasg czeeeść!! :* pewnie, że Cię pamiętam, nawet w kilku moich postach tu na forum pytałam o Ciebie, byłam strasznie ciekawa co się u Ciebie dzieje. Gratuluję Ci drugiej córci !! :)) hmm, ciekawe co wyjdzie w Twoim rezonansie. Ale przecież gruczolaka miałaś usuniętego w całości... chyba, że jeśli okazałoby się, że jest nadal to może coś zostało z tego poprzedniego. Ale na razie nie stresuj się, masz dwie córeczki w dodatku jedna taka malutka i musisz im sporo czasu poświęcić, staraj się nie myśleć o tym wszystkim bo może okaże się, że nic nie ma i Twoje obawy będą zbędne. :) w ogóle napiszę do Ciebie maila, bo muszę Ci coś powiedzieć ale to nie tu na forum. Fajnie, że się odezwałaś, często myślałam co u Ciebie. ;* buziaki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do kilci Ja biore hydrocorisonum i na niedoczynność przysadki,ona pewnie moze byc niedoczynna z przodu a tył działa dlatego np hormon tarczycy mam dobry LH itd mam dobry,mam owulacje i miałam pokarm,ale jakas część nie działa tak jak trzeba i jak robie badanie ACTH przysadki wychodzi poniżej 1. ja słyszałam,ze guz nieczynny hormonalnie moze sie zmniejszyc po bromergonie i było tutaj wiele Pań,którym sie zmniejszył a nawet zanikł całkowicie baaa zachodziły w ciąże! :) a jak byłam na odziale w Warszawie to była dziewczyna z guzem nieczynnym hormonalnie,ale i tak musiał byc usuniety..takze na zapas sie nie martw bierz leki i postaraj sie póki co nie stresować :) Do Kamilas po pierwsze gratuluje drugiej córeczki,:) ja urodziłam pół roku temu w maju ;) i kochana nie martw sie póki nie masz wyniku rezonansu,mysle,ze tam nic sie nie dzieje poczekajmy spokojnie na wyniki a potem bedziemy sie martwiły :) ja 20 grudnia ide po skierowanie na rezonans i ide sie w koncu zapisać,bo tez przecież operacje miałam w lutym 2012r i tylko 2 razy po operacji miałam rezonans ostatni w maju tamtego roku,ale wiadomo ciąża po ciązy tez nie mogłam,ale ja co 2 miesiące robie badania krwi i mysle,ze jakby było cos nie tak od razu by sie podwyzszyły wyniki prawda? ja mam miesiączki teraz super i owulacje takze tu mogłabym sie martwic gdyby i tego nie było tak sądze... Dlatego pisałam do was czy któras wyszła z choroby cushinga chociaż w 90%,ale widze,ze moje posty i prosba o pomoc jest zbyteczna :( czyli nikt nie wyszedł z tego i juz :( buu hej gosciu :) Kochana masz tyle opowiadań w tym temacie jak przebiega operacja i po,ze za duzo pisania a możesz cofnąć sie wtył tylko :) cewnika nie bedziesz miała jesli operacja jest przez nos :) bedziesz siusiać do kaczuszki ;) ale tylko na sali pooperacyjnej,bedziesz miała setony w nosku takie opatrunki,które wyciągna ci juz drugiego dnia po operacji,nie bedziesz mogła oddychac przez nosek,ale spokojnie z dnia na dzien bedzie coraz lepiej,tylko nie bedziesz mogła sie schylać,biegac wysilac sie itd przez 6 tygodni:) jak wiadac ja zaszłam w ciąże juz 5 miesiecy po operacji :) Nie stresuj się mała szansa na komplikacje moze 1:10000000 ;) wszystko bedzie dobrze zobaczysz:) AKROO kochanie co u Ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mercii2
Lecze sie juz od 4 lat,raz prolaktyna jest obnizona poźniej znow podwyzszona i tak w kolko. W czerwcu zdiagnozowano gruczolaka przysadki 2mm. Wiem,ze malutki,ale w koncu cos jest w tej glowie;/ Do tego nadmierne owlosienie w nietypowych miejscach jak twarz,brzuch,plecy. Tradzik z ktorym walcze juz od 6 lat i nadal jest;/ Lekarz co miesiac zleca mi tylko badania prolaktyny bez zadnych innych twierdzac,ze sa niepotrzebne,mowi,ze jestem zupelnie zdrowa. Jakby tak bylo , to bym nie miala tych wszystkich problemow z hormonami itp. W czerwcu lezac w szpitalu mialam kortyzol 4 razy ponad norme i tak samo acth,podali jakies tabletki i wykluczyli zespol cushinga. To od czego moze byc jeszcze podwyzszony poziom kortyzolu i acth,na co moze wskazywac? Strasznie wypadaja mi wlosy i mam nadmierny apetyt,nie mam na nic sily. Napisalam tutaj,gdyz mam nadzieje,ze chociaz tutaj dowiem sie czegos na nurtujace mnie pytania. Chce sobie teraz porobic badania na wlasna reke,jak myslicie,jakie warto zrobic,jak mam problemy z tym owlosieniem itp. Od czego moze byc tak caly czas podwyzszona prolaktyna,tradzik itp. Mam dopiero 20 lat. Prosze o pomoc. Czy mial ktos podobne objawy do moich,czy to faktycznie wszystko powosuje prolaktyna i nie powinnam sie martwic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xxst4rxx
Hmmm... ale bede mogla normalnie chodzic do szkoly jak wyjde ze szpitala? Nie ogarne wszystkiego majac 4miesiace do matury :( Ps. cofnelam sie do tylu i mniej wiecej wiem jak to wyglada, dzieki :* Moglybyscie sie przygladnac moim badaniom? Nie znam sie na tym zupelnie, a musze czekac miesiac na wizyte u endokrynologa, a sama jestem w tym blada. WBC - 5,4; 6,0tys /uL RBC-4,59; 4,42mln /uL Hb- 114,5; 3,9g% Ht-41,0; 89,6% PLT- 215; 206tys /uL MCV-89,3; 89,6 fL MCH-31,6; 31, pg cukier; 65; 85 mg% mocznik: 27,7 ; 29,2 mg% Kreatynina: 0,66 mg% ASAT: 21U/L ALAT: 11 U/L CRP: 8,06 mg/L TSH- 3; 3,56uIU/ml D-DIMER - ng/ml Prolaktyna: 10,3ng/ml PCT: <0,05ng,ml Czy to normalne, ze mam z kazdym okresem wieksze wahania miesiaczkowe? Zaczelo sie od spoznienia 2-3 dniowego, teraz spoznia mi sie o czasem ponad tydzien :/ Miesiaczki sa delikatne 4-5dniowe, iedys mialam 7dniowe strasznie obfite... Mozliwe jest,ze calkiem zanikna mi miesiaczki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamilasg
Akroo-to pisz maila. Ja niestety na 100% jestem pewna że gruczolak jest:( Raz mi się udało i wszystko było ok, a teraz to nie wiem...Wiedziałam że odrośnie ale że tak szybko to miałam nadzieję, że nie. Że może za 10,20 lat...tak się pocieszałam... Naprawdę po bromergonie może się taki nieczynny hormonalnie zmiejszyć? Ja brałam wtedy bromek jakieś 2-3 m-ce nie duże dawki i ani się nie zmniejszył ani nie urósł. Czekam narazie do soboty a potem na wynik. Ahhh:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamilasg
Madzik A u Ciebie po operacji gruczolaka pojawiła się choroba Cushinga? Czy miałaś tego gruczolaka z tym hormonem już?Jak był twój gruczolak-czynny hormonalnie?jaki hormon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
No właśnie ja się tez zastanawiam czy guz na pewno jest nieczynny hormonalnie. W sumie ten guzek miał 4,5 mm tylko że strasznie zniekształcona jest przysadka i lejek. Czy taki guz gdyby był nieczynny może powodować straszne bóle głowy i niedowidzenie? Czy to na skutek uszkodzenia przysadki? I właśnie czy aby na pewno zmniejsza się po bromergonie w małych dawkach, ale naprawdę małych (1,25 mg-pół tabletki i 2,5 mg). Prolaktyna mi spadła to fakt nawet bardzo (z 90 na <10). No ale bromek chyba obniża prolaktynę niezależnie od jej rodzaju. Nie wiem, chodzi mi o ustalenie rodzaju guza. I czy powiedzmy gdyby był nieczynny to jest traktowany jako hiperprolaktynemia organiczna? Bo ja mam problem z ustaleniem rodzaju hiperprolaktynemii. Po podaniu MPC nie mam w ogóle wzrostu, ale endo się upiera ze mam czynnościową, bo prof. Zgliczyński ją wpisał, ale to był rok 2008. Czy może się zmienić jej rodzaj. Dodam ze wtedy nie miałam żadnych jej objawów, tzn. szczególnie zaburzeń miesiączkowania. Teraz mam wysłużony cykl jak mi odstawiają bromek (musiałam mieć na oddziale diagnostycznym odstawiony) i cykl wyniósł 37 dni po mimo ze po 3 dniach wstawiłam go. Ale zauważyłam ze po pół tabletce też miałam wysłużone cykle (najdłuższy 45 dni). Teraz biorę od 16.10. całą tabletkę i zobaczymy kiedy dostanę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MERCII zrób sobie sama kortyzol i ACTH jeszcze raz,mi sie wlasnie tak choroba zaczynała nadmierny apetyt,wypadające włosy,zarost,potem zaczełam tyc strasznie szybko i puchnąć na nic siły nie miałam,nie chce cie straszyć kochanie,ale lepiej teraz to zbadaj bo jak bedzie kortyzol i ACTH wysokie uciekaj do endokrynologa..trzymam kciuki aby jednak skonczyło sie u ciebie wszystko dobrze:) xxst4rxx po 2-óch tyg od operacji mysle,ze po malutku bedziesz mogła wrócic do szkoły,ale bez stresów itd :) spokojnie nawet nie będzie widac,że miałaś jaką kolwiek operacje :) cukie,kreatynina,mocznik,masz dobre...TSH delikatnie podwyzszone,prolaktyna super,na moje oko wszystkie badania masz dobre :) KAMILASG ja miałam tego mikrogruczolaka przed operacją i on był czynny hormonalnie a wydzialał za duzo ACTH a tym samym podwyzszał mi hormon kortyzolu..czekamy kochana do soboty :* I naprawde bromergon moze zmniejszyc gruczolaka,ale trzeba bromergon czasem i latami brać :*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
No ja biorę w sumie ponad dwa lata ten bromergon. Endo mówi, że gdyby to był prolaktynowy to tak małe dawki by go nie zmniejszyły. Jak 2 lata temu brałam całą tabletkę (2,5 mg) to nawet go nie było, tzn. od czerwca zaczęłam brać, a w sierpniu miałam rezonans. Przysadka już zdrowiała itd. A później znowu wszystko wróciło. I nawet jak mi odstawiają go to @ mi się spóźnia. Także chyba te objawy, które endo chciała żebym miała przed leczeniem (czyli przed V.2011) pojawiają się teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mercii2
a za co odpowiada podwyzszony poziom kortyzolu a Acth? I czy ma cos z tym wspolnego tradzik;/ A wie moze ktos cos wiecej o PCOS? Jakie daje objawy,itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Do madzik Rozumiem ze przed operacja mialas podwyższony poziom kortyzolu . Tak ? . Czy przed operacja musialas brać jakiś lek na jego obniżenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
Masz jakieś niepokojące objawy związane z wysokim kortyzolem lub ACTH? Co do trądziku to może być związane z podwyższonymi sterydami-tak mi się wydaje przynajmniej. A czy przy zespole PCO bierzesz jakieś leki? I czy masz hiperprolaktynemię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kilcia
No i czy bierzesz jakieś sterydy? Bo one mogą powodować wysoki kortyzol i acth.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xxst4rxx
a np. palenie papierosow i czeste (ale w malych ilosciach) picie alkoholu + rzadkie uzywki (nie mowie tu o twardych narkotykach,ale np. palenie trawki) popedza wielkosc guza? przez 4lata urosl o 6-7mm...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tzn tu chodzi o moja mama która ma makrogruczolaka przysadki mózgowej przez którego ma bardzo wysoki kortyzol ponad 200 i przed operacja doktorską kazala brać jej ketokonazol który mial obniżyć poziom kortyzolu . Jednak ten lek zostal wycofany niedawno doktorską twierdzi ze nic innego nie ma . Ale jakoś ciężko mi uwierzyć w to ze tylko jeden lek ma takie dzialanie stad moje pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak przed operacja miałam caały czas podwyzszony kortyzol w moczu i we krwi dlatego dostawałam wlasnie ketokonazol i metformax aby schudnąc i faktycznie ketokonazol mi baardzo pomógł bo spadałam z wagi jak szalona a jak do operacji szłam to juz prawie wazyłam 51kg,ale metformax swoje zrobił... ale ja równiez nie wierze,ze nie ma nic innego tylko ketokonazol wydaje mi sie,że jest Nadnercza odpowiadaja za kortyzol a ACTH za przysadke..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
No niestety pani doktor twierdzi ze nie ma nic innego . Mama juz nie bierze leku od ok 3 - 4 tygodni . Pani doktor najpierw wpadla w lekkie przerażenie probowala przyspieszyć operacje , nie udali się po czym stwiedzila ze do 17 grudnia niedaleko i chyba powinno być w porządku . CHYBA ?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×