Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

Gość Justys78
Asiulinka pytasz o honorowane szkoly. Ta pani z ministerstwa nie wspominala nic o honorowanych uczelniach. Ja skonczylam studia w kierunkach ekonomicznych. Ona powiedziala, ze od momentu wejscia Polski do unii nie trzeba juz nostryfikowac moich dyplomow, ale inaczej wyglada sytuacja jesli chodzi np. o lekarzy badz inzynierow (takie bardzo specjalistyczne zawody). Jak to dokladnie wyglada to nie wiem, bo pytalismy o moj przypadek. Proponuje najlepiej tam dryndnac. Kobietka jest bardzo mila u idziela szczegolowych informacji:-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość TABELKA---URODZINY
Tin-------------23.04.71 micka---------18.08.74 Justys78------14.08.78 Usmieszka----07.11.80 malutka_de---10.11.81 kto jeszcze? ....... wpisujcie sie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeszcze raz serdeczne dieki dziewczyny. madzialenka chodzi pewnie o polozna ktora ma przychodzic do Ciebie i do dzieciatka po porodzie do domu bo do porodu nie trzeba nikogo sobie wybierac,oni po porodzie dadza ci taka liste z poloznymi i sobie do ktorejs zadzwonisz i umawiasz sie kiedy pierwszy raz ona moze do Ciebie przyjsc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Justyna gratuluje synka !!!Duzo zdrowka dla nie go i Ty szybko wracaj do formy 🌻. Madzialenka, co do poloznych , to lekarz dysponuje spisem wszystkich w danym miescie.Musisz mu powiedziec to Ci da.To jest wydane w formie takiej ksiazeczki.Jest tam napisane, jak sie nazywaja , sa podane ich nr telefonow, jaki rejon miasta obsluguja i w jakich jezykach.Napewno bedzie jakas polka.W poloznictwie polki sa dosc popularne.:) Dzwonisz do niej, mowisz na kiedy masz termin, i sie umawiacie.Ale terza to jeszcze troche za wczesnie.Jak bedziesz w 8 miesiacu najlepiej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aha a co do porodu to podpisuje sie pod tym co napisala Justyna.Super personel,zawsze usmiechniety.Naprawde sa tam dla nas.Ja wyszlam 4 godziny po porodzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micka No to sie kiedys zgadamy, bo nie mam za wiele znajomych, a z checia poznam jakis ludzi z Polski. Justys78 O ile wiem, to nie wystarczy tylko przetlumaczyc Dyplomy ukonczenia, czy swiadectwa. Moj Maz musial wysylac do Trier, aby tutaj w Niemczech byly one wazne,pisalo sie podanie, podawalo przeczyne, dlaczego chce sie to zrobic i czekalo na rozpatrzenie. W zeszlym roku Jego kuzynka rowniez to samo zrobila ze swoim Dyplomem z Uczelni, ale wysylala bodajze do Köln i nie czekala tak dlugo ( 2 miesieca bodajze ). I najwazniejsze - przed wyslaniem nalezy przetlumaczyc - logiczne - ale najsmieszniejsze jest to, ze jesli to zrobi tlumacz z Polski - nie bedzie to wazne, beda kazac Ci przetlumaczyc przez Tlumacza mieszkajacego na ziemiach niemieckich. Smieszne co ? My chcielismy zaoszczedzic, a tylko narazilismy sie na koszty. Poza tym niektorzy sie cenia. Jeden wzial ok 70 €, a inny tylko 30 - 40 €. Takze lepiej podzwonic i popytac. Kolezanka robi przeszkolenie, w Polsce ukonczyla Rolniczak, ma srednie wyksztalcenie i teraz chce byc przedszkolanka, aby zlozyc papiery, tez musiala przetlumaczac i wysylac. Czy was tez dziewczyny tak boli glowa ? Ta pogoda jest tak zmienna, ze od wczoraj wieczorem juz nie moge wyrobic. Cisnienie chyba skacze na przemian. I slonce sie wreszcie pojawilo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki dziewczyny za odpowiedz🌼🌼🌼 a z tego co sie orietuje to justynaamelia urodzila synka:) A wiec skladad gorace gratulacje i zycze wam duzo sczescia:)🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no to jeszcze raz dzieki!!!!!!!!!!!!!! u mnie pogoda tez do bani,mnie to glowa boli owszem ale z niewyspania,juz nie moge sie doczekac kiedy przespie cala nocke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyprawa do Ludwigsburga super sie udala, zamek absolutnie polecam! potrafie zachwycac sie kazdym antycznym gratem ;) oprocz zwiedzania komnat mozna tez pojsc do roznych museum, ktore sie znajduja w pomieszczeniach palacowych. Bardzo ciekawe bylo muzeum mody, wrecz niesamowite jak kiedys kobiety sie ubieraly w niewygodne \"rusztowania\"... usmieszka mi napisala, ze czuje w nogach te przedreptane kilometry ;) to byl ze tak powiem trening przed jutrzejsza wycieczka rowerowa :) justyno - Gratuluje 🌻 ! micka - no tak sie obawialam, ze nie ma tutaj zadnych baggerseen :( Salatke robi naprawde pyszna moja mama, ale musze jej sie spytac, jak bede miala maila to ci podam Tin - gdzie sie wybierasz pod namiot? witam nowe kolezanki! lila24 - hejka! tez kiedys tam mieszkalam, nie mialam zadnej znajomej, a teraz wyjechalam i na topikach jestes juz 3 osoba z tamtad... no ale moze wroce w tamte strony. Naneczka jest w Monachium (spojrz na topik : polacy za granica, gdzie mieszkacie?) belaiza- tutaj z tymi truskawkami i jagodami!!!! ;) carolina - dm drogierie jest cenowo w porzadku, ciuchy H&M, moze jeszcze KIK, jedzonko jest tez dobre w Lidlu i Plusie PaPa!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja lubie jeszcze taki jeden sklep \"NKD \" nie wiem czy u Was tez jest, ceny sa w normie a po miesiacu obnizaja o polowe a potem jeszcze o polowe. Kupuje tam prezenty dla mojej siostrzenicy. Sobie tez czasami cos. A ja dostalam zawiadomienie z kasy chorych (najpierw zadzwonila mila pani i spytala czy jestem zainteresowana), ze jak chce to moge sobie zrobic za darmo badania profilaktyczne. Pewnie ze chce i juz dzwonilismy do naszego lekarza rodzinnego. Dodatkowo zamowilismy taka ksiazeczke, w ktorej bedziemy zbierac punkty za takie badania a potem wymienimy punkty na nagrody. No i jeszcze zapisze sie na kurs Nordic Walking z kasy i dostane pare punkcikow :D Takie podejscie do pacjenta mi sie podoba. A ja kupuje w Aldim mieszanki do pieczenia chleba i pieke chleb mniam pychota. Takie mieszanki sa tez w Lidlu i plusie ale mniejszy wybor. Polecam Ciabatte. No i jak w domu pachnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hello, :) Micka- ale to 30€ to stawka dzienna? A masz link do tej ogloszenia? w ogole to ogloszen szukam w internecie. dzieki za te linki od was. Na poczatek moge zarabiac od 600€. Moze nie jest to jakas kwota wielka ale mieszkanie i jedzenie praktycznie mam darmo :) ale to nie bedzie trwalo wieki oczywiscie :) Faina wydaje sie praca jako pomoc i towarzyszka do ludzi starszych. posprzatac im mieszkanie, isc po zakupy, cos ugotowac, wypic znimi herbate. i wiem ze nie zle placa.Bo to sa emeryci. ale niewiem czy oglaszaja sie wgazetach. A jezyk szlifuje co dziennie po trochu. Juz jakos sprecham :) A ztym chlebkiem to niewiedzialam ze mozna se wdomu piec. A jak sie to nazywa proszek do pieczenia chleba czy jak? niewiem po polsku a co dopiero po niemiecku :D pozdrawiam 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Asulinka
Dziewczyny dzieki za odpowiedzi ...jestescie niezastapione ;) 🌻 ki dla Was Madzialenka... tak to prawda ... z poloznymi nie bede sie powtarzala bo dziewczyny juz wszystko napisaly ale ja mialam taka sytuacje ..znalazlam sie wczesniej w szpitalu ze wzgledu na wysypke i odrazu zalozno mi karte byla to klinika w ktorej juz chcialam urodzic .. ginekolog powiedziala mi ze trzeba sie tam zglosci okolo 35 tygodnia ... zeby zalozono Ci karte zrobiona podstawowe badania poniewaz oni musza miec swoje i wlasciwie pod koniec ciazy juz nie chodzialm do gnekologa tylko do nich... w tym czasie kiedy bylam pierwszy raz poznalam polozna Polke ...okazalo sie ze nie byla to jedna polka ...dostalam od niej liste poloznych przy okazji kazda z nich miala pokonczone kursy np .. akupunktury itp.. neisetety nie bylo jej przy porodzie ale byla po ... i to bylo najprzyjemniejsze nauczyla mnie wiele pomogla co tu duzo pisac jest swietna 25 lat praktyki w zawodzie czego chciec wiecej .. napewno znajdziesz kogos kto Ci pomoze nie martw sie bedzie ktos kto poda Ci reke !!! porod dluga historia zakonczona pojawieniem sie szczescia na swiecie ❤️ pobyt w szpitalu .. wspominam milo gimnastyke opieke nad dzieckiem :) nie zanudzam ...sciskam Was dziewczyny i dziekuje za pomoc :) 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tabelllll
URODZINKI:::::: belaiza-----------16.08.70 Tin----------------23.04.71 mo.nika----------26.03.74-----czy 75? micka------------18.08.74 Justys78--------14.08.78 justynaamelia--11.03.80 Usmieszka-------07.11.80 malutka_de------10.11.81 magdzialenka----?-?-83 kto jeszcze? ....... wpisujcie sie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzien dobry wszystkim!!!!!!!!!!dzis jade kupic do naszego domku garderobe jestem cala happy.a teraz gotuje zupke kalafiorowa bo moja cora jak przyjdzie z przeczkola to musi cos zjesc diabel jeden,najmlodszy jeszcze spi ale zapowiada sie ze niedlugo wstanie,no juz marudzi.... a ja jestem rybka....dobra lece pozniej zagladne do was

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tin
Doberek :)))) Belazia z tym chlepkiem masz racje , pachnie niesamowicie , tez te mieszanki kupuje i sami pieczemy w domu ......jest niezastapiony i bardzo smakowity :) Cos mi sie o oczy obilo ze juz jagody w lesie sa?? Kurde moze tez wybiore sie polukac i pozbierac to bym upiekla jagodzianki. Mio panowie wrecz przepadaja za takimi smakolykami ( chyba jak kazdy facet) ;) maremarie pod namiot mozna sie tu u nas wybrac w wiele miejsc. Elba nam to umozliwia , ale tym razem (o ile ta pogoda sie do reszty niezepsuje) to wyskoczymy na Fehmarn . To taka mala wyspa polaczona mostem , na polnoc od Lübeck. Sa tam pola namiotowe, fajne plaze, typowe miasteczko wczasowe. Ale my jedziemy (zawsze jak sie tam wybieramy) na dzika plaze kolo jednostki wojskowej. Schodzi sie z duuuuuzej wydmy na dol i jestes na plazy kamienno pisakowej. Wieczorami schodza sie tam mlodzi z namiotami ;)) i wedkarze i mozna sobie ognisko rozpalic , grilla, moze zaledwie 20 metrow oddalone ... Eh.... naprawde fajna sprawa na dziki weekend . Ale musi byc naprawde cieplo, bezwietrznie bo inaczej fale zaleja namiot . Jutro sie okarze czy pojedziemy (aha to mniej wiecej z 2 godziny jazdy z Hamburga ) Uff........ A teraz zabieram sie dalej za prace .... Zycze milego dnia CIAO ! :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no jagody juz sa w lasach ale duzo jest jeszcze zielonych,ja tez mam zamiar sie na nie niedlugo wybrac to narobie bulek na parze i kruche ciacho z jagodami,mnia,az mi sie jesc zachcialo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Carolin nazywa sie Brotmischung. Czesto lezy kolo maki. No i opakowania jeak makowe tylko kolorowsze, napewno znajdziesz. Ja mieszam mikserem, koncowkami do drozdzowego ciasta. Dodaje tyle wody ile jest na opakowaniu, mieszam i czekam pol godzinki. Potem troche ugniatam na stolicy wrzucam do silikonowej okraglej formy i nastawiam piekarnik na 50°C, po pol godzince przekrecam na 220°C a po chwili na 200° ile ja to pieke to nie wiem zalezy jak mie sie chce :P Efektem jest duzy okragly pachnacy bochenek chleba. Szczegolnie przydatny tutaj na wsi, nie musze do sklepu 5km jechac po chleb marnej jakosci tylko mam swiezutki wlasny. Bylam na jagodach ale w tym miejscu nie ma tak duzo. W zeszlym roku jezdzilam w inne miejsce tam bylo tak duzo, ze jak sie przysiadlo w jednym miejscu mozne bylo pol godziny sie nie ruszac. Musze jutro pojechac tam i sprawdzic czy nic sie nie zmienilo. No i dzis moja nocna drozdzowka z jagodami :D Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
okragle rocznice to okazja do podsumowania. Mi wlasnie mija rok jak wyjechalam z Polski. Rowno rok temu siedzialam na dworcu autobusowym we Wroclawiu i wybieralam sie w daleka droge, droge w nieznane. Dzis wiem juz ze byla to droga w szczesliwe zycie. To byl najpiekniejszy, najcudowniejszy rok w moim zyciu. Odkad tu jestem codziennie dziekuje Bogu za ten dar. Jestem taka szczesliwa i jeszcze szczesliwsza przez to ze widze ze moj maz tez jest szczesliwy. Dziekuje Bogu ze pozwolil mi tu znalezc spolecznosc chrzescijan z ktorymi moge go chwalic i lepiej poznawac. Ze zabral mi przyjaciol ale oni sa ze mna tutaj i dal mi jeszcze nowych. Ze nie stoje w miejscu ale wzrastam w radosci i milosci. ❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tabelll
URODZINKI:::::: belaiza-----------16.08.70 Tin----------------23.04.71 micka------------18.08.74 mo.nika----------26.03.76 Justys78--------14.08.78 justynaamelia--11.03.80 Usmieszka-------07.11.80 malutka_de------10.11.81 magdzialenka----?-?-83 kto jeszcze? ....... wpisujcie sie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość golumea
Hallo dziewczyny, takze i ja mieszkam w niemczech i to juz od dziesieciu lat. Mam 31 lat i troszke ;-) (17.12.1974) Pochodze z Gdanska a teraz jestem tu w Koloni. Dzieli mnie i Ojczyzne wiec 1050 km. Zdecydowalam sie na zycie tu, poniewaz lepsze sa tu warunki bytowe. W polsce mieszkalam z cala rodzinka, 6 osob, dwa pokoje z coprawda duza kuchnia, ale pomimo tego bylo ciasno. Teraz mam swoje 3 pokojowe mieszkanie, dobra prace i milo sie tu mieszka. Nie powiem teskno jest mi za domem. Nie da sie tego ukryc, bo jak juz pisala na samym poczatku NIEZDECYDOWANA, sa tam jednak moje korzenie no i mama z tata i bracmi zyja w Polsce. Pomimo tego przezylam tam 21 lat i badzmy fer dla tych ludzi, nie ma mocnych aby sie nie tesknilo. Jesli chodzi o jezyk, bylo trudno na poczatku, ale jestem zdania, kto chce to sie nauczy. Trzeba poprostu przebywac duzo czasu posrod niemcow i ogladac niemiecka telewizje i jest gwarancja, ze po czasie pojmie sie ten jezyk. Tak przynajmniej ja robilam i sie udalo. W przeciwienstwie do mojej cioci, ktora niestety po 15 latach przebywania na terenie niemiec, zawsze jeszcze wola swoje dzieci jak dzwoni telefon. Niestety nie zdolala zlapac jakichkolwiek kontaktow, a i telewizja zawsze po polsku byla. Co innego jej dzieci, ktore chodzily do szkoly. Na narod niemiecki patrze z innej strony, nie jak niektorzy krytycy tu na poczatku topiku. Da tak samo zlych Polakow jak i Niemcow, takze uwaga co sie mowi! Nie rozumiem dlaczego niektorzy zawsze jeszcze maja cos do oczerniania. Ludzie!! Wojna sie skonczyla kupe lat temu!!!!!! A posluchajcie ilu polakom dal ten kraj lepszy pobyt. Pomimo tego nie bedzie niedlugo Polski i Niemiec tylko EUROPA. To takie krotkie moje zdanie na ten temat. Jesli ktos ma ochotke prywatnie porozmawiac, to piszcie na Email: golumea@o2online.de Trzymajcie sie babeczki. Pozdrawka i pa pa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tabelll
URODZINKI:::::: belaiza-----------16.08.70 Tin----------------23.04.71 micka------------18.08.74 golumea---------17.12.74 mo.nika----------26.03.76 Justys78--------14.08.78 justynaamelia--11.03.80 Usmieszka-------07.11.80 malutka_de------10.11.81 magdzialenka----?-?-83 kto jeszcze? ....... wpisujcie sie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tabelll
Wpisuje sie malutka_de---Bad Urach---4 lata w RFN---24 lata--1 dziecko(7 m-cy) maremarie---bei Stuttgart( Steinenbronn)---29 lat micka---bei Pforzheim---9,5 roku w RFN--31lat--1 dziecko(17 m-cy) limes-inferior --bei Brocken---4,5 roku w RFN---34 lata cludi_alb---Münsingen--2,5 roku--- Tin---Hamburg---16,5 roku w RFN--34 lata---2 dzieci usmieszka---bei Tübingen---3 lata---25 lat falomanka---Berlin Mo.nika---Bremen--od 2005 w RFN--29 lat--3 dzieci(8,5,0) Carlaa---bei Essen ( NRW) Augsburg26---Augsburg--3 lata---26 lat ciepla-bei Hamburg jamaja---Hessen--4 lata w RFN--30 lat Werkaaa----??? naneczka-Monachium przepraszam ale wracam---Düsseldorf beleiza--(Bawaria)Pfarrkirchen--10 m-cy---36 lat A-Niulka-Drezno kasiulica--bei Karlsruhe---pol roku--23lat balooonik- Gütersloh (NRW-bei Bielefeld)---7 lat--50 lat Nett-ka: Fellbach bei Stuttgart, 33 lat pittypatt????? Ona 22--Wilhelmshaven( bei Bremen)--4 lata--22 lata(strzelec) asia80--bei Stuttgart(Göppingen)--2 lata--26 lat--1 dziecko( 8 m-cy) justynaamelia--Bawaria--11 m-cy--??? Isia27 --- Travemünde -- 1,5 roku -- 27 lat Justys78---Nordhorn---2,5roku---28lat Carolina77---Nordheim-westfalen-Essen--1miesiac---20 lat golumea--Köln---10 lat---31 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kicia76
No troszke mnie nie było, a tu tyle tematów i pysznych przepisików.Jakoś mnie ta moja praca coraz bardziej wykańcza i zmęczona jestem okropnie. Dzidziuś nie daje spać po nocach i łobuzuje strasznie.Chyba mam jakąś jaszczureczke w brzuchu.Niestety małe jest wredne i usiadło sobie na tyłku podczas badania USG i nie mam pojecia co tam rośnie :) pewnie pokaże na sali porodowej. Kurcze ten specyfik na chlebek z Aldiego musze wypróbować może mi wyjdzie.Coś strasznie głodna jestem, jak sie tych przepisów oczytałam :) Magdzialenka ja też jestem w okolicach piątego miesiąca - 22tc według okresu.Pewnie bedziemy rodzić w niedalekich terminach.Ja też słyszałam ze całkiem fajne są tu połozne. Znajoma która tu rodziła umawiała się z połozna na masarz kręgosłupa i mała kawke w celu odstresowania przed porodem. A później już po porodzie połozna pare razy przyszła i pomogła w opiece nad maluszkiem.Też duzo sie nauczyła.Zawsze mogła do niej zadzwonić i pogadać. Mały urodził się z wadą serca połozna była przy badanich i tłumaczyła jej pózniej medyczne zawiłości.Tak ze wygląda to całkiem dobrze. Oj ale porodu to troszke zaczynam sie bać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a co terminu porodu: moja mala urodzila sie 28.11--to tak jak madzialenka_1-masz termin. Ja mialam na 5.12 ale o tydzien sie przyspieszylo. Ja urodzona jestem w niedziele o 9ej i moja corka tez w niedz. o 9ej. golumea-witam moj rocznik. no faktycznie w sierpniu pare sie nazbieralo. justynaamelia-tak ma urodziny moj maz-zawsze twierdze ze to super znak-rybka. maremarie , usmieszka-widze , ze spotkanie sie udalo. Zdjecia super. wlasnie opalam sie na tarasie-ale daje!!! no to pa! dzisiaj jedziemy na Messe do Pf.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurcze tez bym sie poopalala a tu musze z cycem siedziec bo malemu sie zachcialo,ale pozniej sobie odbije bo grilla chcemy robic pozniej taka ladna pogoda,bylam dzis w tym aldim popatrzec za tym chlebkiem,super sprawa bede musiala sprobowac,no i tansze to jest i na dodatek swiezusie.milego opalania zycze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tin
No i nigdzie nie pojechalam :(( wiedzialam ze tak bedzie !!!!! za pozno z pracy sie wyrobilam, pozniej zakupy , 2-ga praca , pozniej dostalam ochoty na fitnes i saune a ja sie spostrzeglam to byla juz 14 .....:( wszystko w "leb wzielo" no ale znajomi sie pojawili inespodziewanie , zostali na mecz , i jakos czas milo spedzilismy... Ja i tak w "sobie niezadowolona " boi plany mialam inne.... Ehh zycie po prostu i juz! a teraz z mezem sie poklocilam .... wrrr i tryskam jadem na lewo i prawo .... WRRRR ..zagryze jak psa .....O !! PS: kicia 76 -porodu sie nie boj , poboli i przestanie :) justynaamelia - dobra i przykladna mamusia z ciebie bo cycunia djesz dziecku .... Brawo , ja taka nie bylam (niestety) ..... ale tez i powody mialam do tego ... dobrej nocy kobietki ( i spokojnej) !!!! Ciao!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×