Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

Gość jaka tu fajna atmosfera
jaka tu fajna atmosfera panuje gdy LIMES-INFERIOR sie nie wypowiada, tak pokojowo tu :) podoba mi sie!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość i nie ma pomaranczy
no prawie ja jestem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja chodzilam od wrzesnia do czerwca do kvhs na sprachkurs, nawet duzo sie nauczyłam. jesli wszedzie jest podobnie to kosztowalo u mnie 51 euro za 15 wieczorów (po 1,5 godz dwa razy w tygodniu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej kobietki,ale was tu duzo:o)a mnie to juz tu dawno ,dawno nie bylo.Predzej mozna mnie na gg zlapac,oszczedzam kompa bo cos wolno chodzi;o)U mnie nic nowego,bylam teraz w pl ,wybawilismy sie na 2 weselach i jeszcze trzecie nas czeka we wrzesniu:o) Pozdrawiam was goraco!!!!buziaki i milego wieczorku:o)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja tylko na chwilke obecnosc podpisac bremanka , o jak dawno dawno cie nie bylo ;) piekne slonce w Bremen, co? a ja dzsiaja prawie caly dzien w domu przesiedzialam, pomijajac zakupy. \"reszte\" pozdrawiam, staram sie czytac to co piszecie, ale serio... nie chce mi sie za bgardzo, mimo ze jestem iekawa co tam pisalyscie... do tego mam 2 ksiazki zaczete... no wlasnie czytala ktoras z Was \"poczwarke\" D. Terakowskiej? polecam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktoś pytał gdzie mieszkamy - Dusseldorf u nas bardzo spokojnie, kupiliśmy dzić w IKEA kilka \"potrzebnych\" drobiazgów, jeste, padniętaidę odpocząć do później

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia k, widze, ze nie tylko u mnie byla dzis IKEA :D:D:D wiecie ten zolty napis przyciaga mnie tak samo jak dzieci przyciaga MC , tez zolty z reszta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marylou zgadzam sie z toba calkowicie.Ale akurat to przedluzenie to najmniejszy problem.Anna-lenna ma 2 lata by zaczac studia, wierz mi to wytarczajaco :-D Z jej jezykiem pojdzie jeszcze szybciej niz u mnie... Anna co myslisz o tej mozliwosci? Mamy dalej szukac czy nie wchodzi taka mozliwosc w gre? Moje wszystkie kolezanki z Polski ta droge wybraly.Chyba ze od razu wyszly za maz :-P Musze jeszcze sprawdzic czy w Niedersachsen sa studiengebühren.Wie ktos cos na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witajcie Kasia i Marta 🖐️ ja ostatnio przezucilam sie na Trends& Friends by Osterman. IKEA wyszla mi bokiem przez te dlugasne kolejki i tyluuu ludzi:-D A jeszcze w sobote..makabra! Ja sobie tak \"obok\" ;-) przejezdzam co jakis czas zeby poszperac w fundgrube. Oni maja rewelacyjne rzeczy a w zwiazku z tym ze niedawno sie przeprowadzilismy wypelniam pomalu mieszkanko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ups! Dziekuje marylou za informacje tez wlasnie znalazlam😡 Dobrze twoj chlopak robi, co dokladnie chce studiowac? Anna-Lenna nie wiem czy zdawalas sobie z tego sprawe ze studia sa odplatne :-( Ceny ktore podala marylou sie zgadzaja.Jestescie w stanie je finansowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość noooooooooooooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam z rana... wczesnego z reszta... spac nie moge... :o a tu nawet w TV jeszze niec nie ma, dobrze, ze jest PC ;) widze, ze duuuzo piszecie, nie nadazam, ale czytam chociaz \"po lebkach\"... akurat nie moj temat teraz, wiec sie nie wypowiadam , bo po co? IKEA= kolejki przy kasie, wiem wiem, ale i tak nie powstrzymuje mnie to ;) con do trends by osterman- w Essen tez byl , a moze byl to Botrop (?) i tez tam kupowalam meble do mojego pierwszego mieszkania w DE, tu niestety jeszcze nie znalazlam, ze sklepow meblowych sa raczej te drozsze, wiec moj portfel placze jak tam wchodze... ;) co do mebli, macie w waszych miejscach zamieszkania SEATS & SOFAS??? jezeli tak, a nigdy tam nie bylyscie i moze macie zamiar kupic kanamy itp to polecam, ja kiedys kupilam tam kanapy, za suoer cene, fajna skora i wygodne, no i zawsze sa tam \"auf lager\" czyli zapakowac i do domu, bez kilkutygodniowego czekania na towar. no dobra, biore sie za ksiazke, musze wykorzystac czas zaniem rodzinka wstanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj marylou🖐️ widze ze sobie obie tak jak pchelki skaczemy :-) Co do twojego syna to fajny sobie wybral kierunek.Moj maz studiowal Chemietechnik (juz obecnie po promotion) a ja sama studiuje Lehramt i jeden przedmiot tez mam chemie. Co do IKEI to sie ogolnie zgadzam ale nie wszystkie rzeczy sa zle.Ja kupilam naprawde swietny stol do jadalni z ciezkiego drewna.Oczywiscie ceny dla takiej jakosci od razu wzrastaja :-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do mamusia anastasii
corka jak lalaka na zdjeciu:D Ja wiem ze w Nidersachsen za studia sie placi 700Euro, ale osoby ktore maja dzieci nie placa. Jesli obydwoje studiuja za Kraby tez sie nie placi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do marylou
Tak , to prawda dziecko kosztuje, ale w przypadku gdy juz ojciec dziecka pracuje a zona chce studiowc to jest to duza pomoc , bo odpadaja te oplaty za studia (700) i latwiej dostac sie dziecku do Kindergarten ktore sa przy Uni. A gdy zona skonczy studia to jest nadzieja na lepsza prace i wogole ostatnio jest taka opinia bardzo pozytywna ze gdy kobieta w czasie studiow wychowala dziecko i zdala studia to w pracy tez jest bardzo dobrym pracownikiem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam...... Kassay i MarteHB. Niestety nikt inny nie odpowiada na moje powitania, pomimo tego ze jestem tu nie piewszy, choc dawno mie nie bylo. No coz... trudno. Jednak czuje do was zal. Bo podobno jestescie chetne na przyjecie nowych i rozmowy z nimi. Zycze smacznego obiadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marylou... Odpisuje niestety na szybko, bo wlasnie mamy wychodzic. Nie bylo mnie ze 2 miesiace. Fakt,TO Przez te przeprowadzki. Z Bayern do Niedresachsen, i z powrotem na Bayern. A teraz jestem miesiac w PL.Na pracujacym urlopie. A o sobie to : mam meza (juz!), 1 dziecko , lat 14, ktore chodzi do Gymnasium, od wrzesnia w Amberg, gdzie bedziemy zreszta teraz mieszkac. W Niemczech na stale jestem ze 3 lata. Jeszcze nie pracuje. Tak zwana Hausfrau jestem jeszcze, ale mam nadzieje, ze juz niedlugo. PAPA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj Elzbieto 🖐️ Milo cie poznac! Co do wypowiedzi o studentach i dzieciach to moge ksiazke napisac;-) Ja zaszlam w ciaze jak juz studiowalam wiec \"musialam\" to jakos pogodzic. Wystarczy ze tylko jedno studiuje zeby byc zwolnionym ze studiengebühren.Jesli studiuja obydwoje rodzice to zostanie tylko jedno zwolnione ( to ktore sie wiecej dzieckiem zajmuje). Moj maz juz dlugo po studiach wiec nie bylo problemu.Przedzkola/ zlobki przy uni to niestety zadkosc :-( My dostalismy od miasta nianie za ktora placilismy 100€ w m-cu az do momentu jak dostalismy miejsce w przedszkolu.Teraz placimy kolo 350€ w m-cu😭 Ale nie chodzi tylko o pieniadze, studia sa wystarczajaco \"ciezkie\" a z bobasem to czasami tragedia.Ale nie zaluje i namawiam na bobaski- to najlepsze co sie w zyciu moze przytrafic!🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesc dziewczyny,melduje sie po dluzszej przerwie.31.07 urodzilam moje malenstwo.Malutki ma na imie Raoul,wazyl 3580,dlugi 52. Maly raczej grzeczny,czasami pomarudzi ,ale w zasadzie nie placze.Na razie,zobaczymy co bedzie dalej.Ze mna troche gorzej,stracilam dosyc duzo krwi,i cos sobie zrobilam w kosc ogonowa ,bo mam straszne bole.Po PDA nic nie czulam,wiec nie wiem czy sobie stluklam czy to nerw,ale z tego jak to boli raczej zakleszczony nerw.Nie moge siedziec ani dobrze lezec ,bo bardzo boli.Nie wiem juz co mam robic.Pozdrawiam was serdecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do e-v-a
GRATULACJE z okazji narodzin synka!!!!!! 🌻 🌻 🌻 [kwiat 🌻 🌻 szybkiego powrotu do formy. bylas juz u lekarza z tymi bólami? moc fluidów! ❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hejka, nie było mnie od wczoraj, zaraz poczytam co mi napisałyście, z góry dziekuje za zainteresowanie i wyraźną chęć pomocy z Waszej strony :*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do mamusia anastasii
To prosze o rade. Ja od nastepnego pazdziernika2008 ide na studia moja corka bedzie miala wtedy 7 miesiecy , prawdopodobienstwo ze dostane miejsce w zlobku jest znikome .Moj maz pracuje. Napisalas... "My dostalismy od miasta nianie za ktora placilismy 100€ w m-cu az do momentu jak dostalismy miejsce w przedszkolu.Teraz placimy kolo 350€ w m-cu." Czy my tez mamy na to szanse i gdzie sie takie sprawy zalatwia? Mieszkamy w Monachium. Na ile godzin przychodzila ta pani i jak czesto ? I jak dalas sobie rady na studiach z dzieckiem , zdalas wszystko i zakonczylas je pozytywnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kurcze sama nie wiemm co robic... a jak bym sie zdecydowala na te 2 letnie przygotowanie do studiów, to musze potem je zacząć ? bo ja nie wiem jak mi sie zycie tam uloży... wyslałam wczoraj mojego M aby poszedł sie dowiedziec co i jak, zobaczymy co on sie tam dowie, do wyjazdu jeszcze chwilke mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
E-V-A G R A T U L AC J E Fajnie miec takie malenstwo, choc pewnie ty i naczej jeszcze myslisz. marylou.. dzieki , ze napisalas na moj odzew, bo stracilam nadzieje... mamusia anastasii... witaj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! FAJNIE ; ZE JEDNAK KTOS................. anna-lenna....... witaj. Nic nie pomoge, bo nie ten poziom, przyznaje. Ale zycze wiele szczescie i zeby sie ulozylo papa ide sobie tyskie zazyc.... zycze wszystkim super nocki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e-v-a ----> 🌼 🌼 🌼 🌼 WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO ! do mamusia anastasii Kktora sie Sandra nazywa :-D )----> zeby dostac miejsce w przedszkolu (KiTa) musisz miec powod zeby dziecko ponizej 3 roku zycia oddac. Powod to studia lub praca.Wiec pierwszy krok za toba ;-) Takie rzeczy zalatwia sie w niemczech w Jugendamt. Tam przedstawilismy nasza sytuacje (jak pisalam zaszlam w ciaze juz na studiach wiec my troche ich przycisnelismy na zasadzie: chcecie zeby akademikerin mialy dzieci to robcie cos zeby im pomoc :-P) W miedzyczasie szukalismy miejsca w przedszkolu (KITA ktore biora dzieci od 4 m-ca). W zwiazku z tym ze ich tak malo ( na ogol bylismy na 100 miejscu na oczekujacych) znowu zglosilismy sie do Jugendamtu. Tam sie dowiedzielismy ze miasto jest \"zmuszone\" dostarczyc ci opiekunki jesli nie ma dla ciebie miejsca w przedszkolu (ale podkreslam jeszcze raz tylko jesli \"musisz\" oddac dziecko).Poszukiwanie opiekunki zajmuje sie rowniez Jugendamt tam musisz przycisnac bo oni sie za bardzo nie staraja. Ja dziennie tam dzwonilam zeby mnie nie zapomnieli:-D Ilosc godzin zalezy od ciebie, ja mialam chyba 30 tyg. mozesz wziasc ile potrzebujesz. W miedzy czasie dostalismy miejsce w przedszkolu wiec po pol roku musielismi oddac mala (czytaj wyzej) Mam nadzieje ze sytuacja nieco jasniejsza.Jesli sa pytania to pytaj a ja teraz uciekam opowiedziec Anastasii bajeczke 😴 ale zajze tu jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Evuniu gratulacje 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Niech maly zdrowo rosnie. No i szybko do lekarza z tymi bolami. Mariechen dzieki za wiadomosc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×