Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

Hej dziewczynki! Dlugo mnie nie bylo, ale Jasiek mega maruda, deszcze i burze cos ostatnio:O Ja walcze z bolem szczeki, jako sadomasochistka wyrwalam sobie 4 na raz osemki:O ale juz jest coraz lepiej:) Witam nowe kolezanki, co mnie pewnie nie znaja:) No i stare bywalczynie! medlen - n atak dlugo do PL, wiesz co;) Kassay - usmiech na usta:) niedlugo z szarlotka przybywam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chantall - popieram, i uwazam, ze latwiej jest pielegnowac polski, kiedy oboje rodzice sa polakami niestety, bo jak jest malzenstwo mieszane, to wymaga to duzego samozaparcia i dyscypliny:) slonca zycze!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ringbuchblock
Oj wspolczuje tyle zebow wek :O Tofi_Bremen a jak tam plany ze studiami chyba to bylo prawo , idziesz od pazdziernika , maly na to pozwoli :D?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no heja, papiery zlozone, przyjeta jestem:) pozwoli czy nie ide:) ale zycie to zycie , babcia w pogotowiu jest:) to studia, hmm no niby studia, trwaja rok, daja mag. i tyle;) pozwalaja sie z prawem niemieckiem zapoznac, cos jak przygotowanie do aplikacji, ktore ja z hermanna bede robic, wiec podchodze do nich lajtowo, treningowo z jezykiem fachowym, wiesz dwa dyplomy mam, wystarczy, a malego pomalu musze przygotowywac, ze mamy nie bedzie, bo musze do pracy dupsko ruszyc tu czy w pl,6 miesiecy to dorosly wiek bedzie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ogromna prosba
taki list znalzlam u meza , schowany w szafie z ubraniami.nie wiem czy celowo ukryty czy co on kombinuje,powiedzcie co tam jest napisane.nie rozumiem po niemiecku.dziekuje. nach Prüfung ihrer Antragsdaten müssen wir Ihnen mitteilen, daß wir Ihren Antrag derzeit leider nicht genehmigen können. Wir möchten uns für Ihr Interesse und Vertrauen bedanken und würden uns freuen, wenn wir Sie bei veränderter Datenlage in der Zukunft als Kunden begrüßen dürften.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie musicsz sie martwic. Twoj maz chcial gdzies (?) zostac kilentem i wyslal podanie.Niestety po sprawdzeniu jego dat nie moze ta firma (?) go przyjac. Dziekuja za zaufanie i (jak jest do cholery Interesse po polsku 😡? ) i ciesza sie przyjac twojego meza jako klienta w przyszlosci, jesli zmienia sie jego dane. Oczywiscie zalezy rowniez gdzie on sie o bycie klientem ubiegal ;-) ale to list w tonie firmy telefonow komorkowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Interesse- zainteresowanie.Ja tu jednak glupieje:-( Najwyzsza pora na odwiedziny w Polsce, mama sie pewnie ucieszy ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie ma co sie dziwic
ze dziecko niezna polskiego, skoro mamusia tez powoli zapomina. Ile jestes w niemczech, zeby tak szybko ojczystego jezyka zapomnialas?! Sorry, ale nalezysz chyba do tych osob, ktore maja problem w dogadywaniu sie, bo po polsku juz zapomnialas, a niemieckiego sie jeszcze nie nauczylas. Zenujace...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pomaranczka...
skoro tyle o mnie wiesz to wiesz rowniez jak dlugo jestem w niemczech.Ze czlowiek zapomni slowo nie znaczy ze zapomnial jezyka ojczystego. Zdaza sie kazdemu porzadnemu polakowi. A to ze chce dziecko nauczyc podstaw polskiego jest moja dobra wola a nie przymusem. Najwazniejsze by umiala jezyk ojczysty...nieprawda? Chyba ze nigdy nie slyszalas o problemach dzieci pochodzacych z domow gdzie jezyk niemiecki to tabu?Przeczytaj sobie najnowsze wyniki PISA a dopiero potem krytykuj ludzi. A co do mojego niemieckiego....zawsze podkreslam ze jeszcze sie ucze co wstydem chyba nie jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pomaranczka...
przepraszam ze poprawie ale w slowniku jezyka polskiego nie znalazlam wyrazenia "sorry". Krytykowac innych jest latwo...po prostu zenujace!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam :) widze, ze komus zal dupe sciska? :P mamausia-anastazji- jednorazowka, czyli tylko nja ten jeden wieczor jest mi potrzebna, problem w tym, ze buty juz mam, a nie koglam znalezc w PL torebki w tym tonie-to jest bez delikatnie przecierany zlotem... moze dzis cos znajde... jak bedzie czas. teraz mam chwilke dla siebie, Madleen poszla z tata na slae zabaw, Marcell spi (juppi) a ja wcinam sobie goracy kisiel , mniam. Od jutra DIETA! wiec pozwalam sobie dzsiaj na odrobine cukru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofi no to kiedy \"osiadasz\" w Bremen? jakis \"zlot\" by sie przydalo zrobic ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Helloooooooouuuuuuuuuuuuu :-)) Marta a na placu zabaw jest powödz.Poszla Madlen w gumowcach?No bo u mnie leje jak z cebra a przeciez mieszkam pare bloköw dalej :D A nic mi niemöwilas ze przestalas karmic i o djecie tez nic nie wiem.Hmm....no prosze o infos :-)) Ja juz tutaj pare razy o nauce jezyka polskiego mojego syna pisalam. Möj syn nigdy niechcial sie uczyc.Dzisiaj ma 17 lat i w dalszym ciagu nic. Nie möwi mi ze szkoda ani mi nierobi wyrzutöw. Kazdy czlowiek jest inny. On nichcial a ja go niezmuszalam.I tak to pozostawie. Möj maly möwi pöl na pöl.Bo i ja z nim pöl na pöl.Sa wyrazy po polsku latwiejsze to lapie polskie a jak latwiejsze po niemiecku to niemieckie. Staram sie tez möwic dözo po polsku ale tak jak tu juz inni pisali nie jest to latwe jezeli jest sie jedyna osoba w gronie ktöra w tym jezyku möwi.U mnie wszystcy po niemiecku gadaja i mnie po polsku nierozumieja. Möj \"maz\" uczy sie troche jak slyszy co ja do malego möwie a i möj dözy powtarza jeden czy dwa wyrazy.To jest wszystko. Dzisiaj jest 4 dzien ze glowa mnie boli.Chyba niewyjde jak tak dalej bedzie padalo. Na objadek placki ziemniaczane.Chlop chce do tego Apfelmuss a ja tak nielubie bo w domu zawsze z kwasna smietana sie jadlo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ach no musze jeszcze sie domieszac jezeli chodzi o zapominanie jezyka polskiego bedac w innym kraju. Pomaranczko(obojetnie czy cie znam czy nie) to jest normalka. I ja mam te problemy ze wyrazy mi uciekaja , zapominam, kiedys tam mi sie znowu przypominaja.jezeli sie w jednym jezyku dözo möwi to jest troche ciezko sie na inny przestawic. Ja sie tego niewstydze bo wiem ze jest to normalne.Pozatym jest to znak ze sie dosyc dobrze niemieckiego nauczylam co jest bardzo wazne zyjac w tym kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kassay 🌻 a , no widzisz, tak nam wczoraj zeszlo, ze nawet zapomnialam ci opowiedziec. A wiec, ni karmie, bo Marcell glodomor jest i ciagle mui malo bylo, a po za tym dostalam takie dziwne zapalanie i stan ropny, ze balam sie go karmic, tak wiec dostaje Anfangsmilch, hypoalergiczne, bo takie mi polecila nasza lekarka, on am tendencje do alergii najprawdopodobniej. no a dieta dlatego, ze w konu moge sobnie na nia pozwolic i mam zamiar naprawde opstro sie za nia wziasc :) placki ziemniaczane i mus jablkowy, fujj,znam to od mojego ex, on tez tak jadl, ja nie potrafilabym przelknac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale litery mi soe przestawiaja ! Kassay, nie moge uruchomic skype, u ciebie jest oK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak sie zyje z Niemcem i na co dzien mowi po niemiecku, to po jakims czasie \"nieuzywane zanika\". Za mna sama kilka dni temu chodzilo jakies slowo i dopiero dzis wpadlam jak to polsku sie mowi, a zawsze bylam humanistka i z polskiego blyszczalam. Oburzaja sie tylko pomaranczki, ktore w ogole po niemiecku nie umia albo maja mezow Polakow- im ten problem nie grozi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do anomimowej tam uzyto slowa \"genehmigen\" ja bym stawiala no cos ze zezwoleniem, zgoda, przyznaniem czegos kto jest adresatem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marta - wrzesien pazdziernik bede :) jak sie posklada z ta nasza przeprowadzka:O sle sluchaj co do karmienia - u mnie lekarz na odwrot, jak jets zapalenie to karmic, sciagac mleko z tej piersi, jak glodny to przystawiac, po pewnym czasie sie laktacja unormalizuje. W niektorych miesiacach (3,4) jest tgz kryzys laktacyjny, ale warto przetrzymac i karmic.. Zlot no ja mam nadzieje! :) no i pytanie - potrzebuje barwnikow do ciat gdzie je moge kupic pooommooocyy!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam ponownie po jakims czasie milczenia.Mieszkam juz w okolicach Frankfurtu moze znajda sie jakies milusie duszyczki ktore by czasem chcialy pogadac,posmiac sie ,poplakac ...wyjsc gdzies...z niecierpliwoscia czekam na jakis znak ;-) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja chyba wiem kto sie tak na mnie oburza :-( szkoda... przynajmniej wiekszosc z was rozumie ze mozna cosik zapomniec. Jezeli o chodzi o barwnik do ciast to ja uzywam Lebensmittelfarbe. Mozna ja dostac w kazdym markecie przy ciastach/ dodatkach do ciast. Ja ostatnio zrobilam ciasto Papagai do przedszkola.Bylo pysznie kolorowe: zielono-zolto-czerwone :-D A jesli juz o ciastach mowa. Moj maz ma jutro urodziny i poprosli mnie zebym mu zrobila torty. Zrobie czekoladowy,heidelbeeren (BO ZAPOMNIALAM JAK PO POLSKU) no i musze jeszcze jeden.Tylko mam problem bo nie mam juz miejsca w lodowce i myslalam zeby zrobic \"Schütteltorte\" bo ja moge jutro zrobic i od razu zawiezc. Ale (wiem ze nie nalezy zaczynac zdania od ale! ) nie wyglada to troche glupio, takie \"wytrzepane\". To duza firma i raczej tacy sztywniacy pod krawatem. No nie wiem czy to wypada? Prosze powiedzcie czy meza tym tortem nie \"zblanuje\" ? :-O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marylou dziekuje ci bardzo za twoje uprzejme przypomnienie. A wiec robie tort czekoladowy i jagodowy. No i co myslicie o tym \"schütteltorte\"? Wypada? Dobrze im powiedzialas Marylou, brakowalo tu twojego cietego jezyka;-) Ja na te czasy nie narzekam, mowie ze jest gorzej niz bylo. Nam nic nie brakuje, moge Anastasii zapewnic rzeczy na ktore moich rodzicow nigdy nie bylo stac (ale jej nie rozpieszczam, wie ze nie dostanie wszystkiego co chce). W kazdym razie ciesze sie ze jestem tu i teraz. 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no sandra- fe! nie ladnie tak zapominac :P ;) a co to jest SCHüTTELTORTE??? prosze mi wyjasnic. ja mam ciasto \"wlasne\" jak sama je kupie i zaplace ;) o tortach nie wspominam :D:D Sandra, piszesz TORTY, wiec kilka masz ih zamiar zrobi, wiec zrob jden wiecej i do Bremen podeslij ;) no wlasnie, skad Ty jestes, jak weszlas na topik, nie bylo mnie, a niestety nie nadazylam czytac na biezaco :) marylou no wstalas wreszcie :P ;) wiem , jak sie pracuje na nocki, wtedy bylam nawet z tego zadowolona, bo moglam sobie czas fajnie zorganiowac, zwlaszcza jezeli chcialam zalatwic cos w urzedzie. teraz nie wchodzi to w gre :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Schütteltorte to ciasto z nastepujacych skladnikow: schlagsahne, paradiescreme, mandarinen mit saft i gotowy tortenboden.Wszystkie skladniki (oprocz tortenboden) wrzucasz do miski, przykrywasz i trzepiesz miska dopoki nie zrobi sie gesta masa. Kladziesz na tortenboden i fertig! Pyszne, szybkie i proste tylko czy wypada taki tort zaserwowac:-O Marta, jestem z Castrop-Rauxel, okolice Dortmund, Bochum. Torty uwielbiam robic (jesli mala nie kreci sie pod reka) i chetnie sie podziele tylko jak je przeslac...;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sandra, a ten Paradiescreme- co to jest , proszek? taki sahnefest? brzmi swietnie, chyba zaserwuje to w weekend, wiesz, mysle, ze jak zrobisz te torty o ktorych wspominalas i to, bedzie ok, beda sie chlopy zajadac ;) ja mieszkalam w Gelsenkirchen do ubieglego pazdziernia, wiec rzut beretem od Castrop-Reuxel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paradiescreme jest od Dr.oetker to taki niby pudding, w tym dziale tez go znajdziesz. Moj maz pracuje w Gelsenwasser, mowi ci to cos?;-) Marylou czytalas dzisiejsze gazety na temat strzelaniny w Duisburgu? ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiem, wiem... wasza dyskusja byla interesujaca :-) ignorancja nie chce cie pozbywac zludzen ale sie martwie czy to dla tylu ludzi wystarczy :-O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zlociutka
Czesc dziewczyny, Czy jest tu ktos z Husum nad Morzem Polnocnym. Jestem tu od niedawna i chcialabym poznac mile Polki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej..............🌻 Mam wrazenie, ze moimi uwagami na temat nauki rozpetalam maly wiatr. Ale jak popatrzec na wpisy pomar... to nawet duzy!!!!!!!!!!!!!!!! wow.... poczulam sie T A K A W A Z N A Ale na serio, wiem, ze to nie latwe uczyc dziecko popolsku jak ma sie partnera innej narodowosci, ale chwala wam za to, ze probujecie. Tofi 🌻 fajnie cie znowu uwidziec........ MartusHB.......leniuszku ty dzis wiele zrobilas. Zasluzylas na miano WIELKIEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!😍 Kassay🌻 to nie do ciebie bylo ( o polskim, mam nadzieje, ze wiesz o tym. Jestem ostatnia osoba ktora cos by ci powiedziala. Przeciez wiemy, ze nie bylo ci latwo. Zlociutka, niestety juz wyjechalam. Choc krotko bylam z checia bym cie poznala. Do dziewczyny z Berlina...... ciepliwosci.\" Berlinerka\" niedlugo wraca z urlopu. to sie odezwie. Mam nadzieje, ze nie jestescie zle, ze tak z doskoku komentuje. Niestety naprawde wracam pozno, a przy tym jestem bardzo zmeczona. Nie mowiac o tym, ze jestem w trakcie roboty przedpokoju. Stary dom jest strasznie ciezko remontowac. Tu brak poziomu, a tam pionu. Okropne. Czasami zaluje, ze go kupilam. Dobra , dosc uzalania sie nad soba. Moze kapiel i spac....????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×