Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

witajcie wszystkie dziewczyny 🖐️ ja dzisiaj ledwo na nogach sie trzymam :-( Anastasia usnela wczoraj dopiero kolo 3 nad ranem :-0 To jej sie zdazylo po raz pierwszy odkad spi w swoim pokoju.Nie wiem co sie stalo, po prostu nie potrfila zasnac, sama sie borajstwo meczyla i co 5 minut pobutka.No a o 6stej musialam wstac zeby meza zawiezc do pracy (bo potrzebuje dzis auto, normalnie to sam jezdzi:-) )Ahhh padam juz na klawiature. Chcialam ja zostawic w domu zeby \"wypoczela\" ta noc ale tak marudzila ze ja w koncu zawiozlam do Kity. A zaraz musze pedzic na uni bo mam spotkanie.Oczy mi sie kleja, kawa nie pomaga i jak ja mam jechac autem??? Tyle u mnie... Baw sie dobrze anna-lenna, nie zapomnij nas! Marylou ty to jestes teraz z kompem obsluzona..tylko dla ciebie! To klikaj duzo zebysmy mialy literature;-) Malutka ty to jestes wyjatek.Na ogol rodzice sie zawsze na poczatku roku szkolnego zalamuja jak widze te ceny. Niestety pomalu zaczyna sie tu dziac jak w Polsce- rodzice nie maja kasy na ksiazki i inne drobiazgi.To duzy problem w wiekszosci szkol. A teraz padam! Do klikniecia wieczorkiem🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
My od samego poczatku wszystkie pieniadze, ktore Laura dostawala odkladalismy na ksiazeczke i uzbierala sie juz calkiem ladna suma. Mysle, ze urzadzimy za nia naprawde przepiekny pokoj dla malej i nawet cos zostanie na drobiazgi typu firaneczki, kwiatuszki itd. : Do tego mala ma swoj Bausparvertrag i w dorosle zycie wejdzie juz z jakims funduszami. Z natury jestem taka troche chmoiczyca, bo lubie wciskac do skarpetek nadmiar ogotowki, ale jak cos mnie najdzie to szastam strasssznie :P, a pozniej mam dluugo spokoj..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiesz, ja mialam isc na sloneczko, ale jakos z domu wyjsc nie moge. Dotrzymuje towarzystwa osobie ktora robi mi przedpokuj. Bo u mnie w domu wielkie pole remontowe. Wszystko od nowa remontujemy. Paskudny balagan mam, i duzo sprzatania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zmeczona 17
Dziewczyny! Prosze o pomoc! Orientujecie sie jakie trzeba spelniac warunki zeby otrzymac pomoc socjalna. Przyjechalismy tutaj wraz z wejsciem do unii. Nie mielismy zatem zadnych praw.Moj maz ma wlasna mala firme.Ja nie pracuje (bardzo bym chciala ale nie moge nic legalnego znalezc) Nie uklada mi síe z mezem i boje sie co bedzie jak zostane z 2 dzieci bez srodkow do zycia. Nie mysle nawet o powrocie do kraju.Gdzie uzyskam jakas fachowa informacje??? dziekuje za odpowiedz!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam :) Ela,mi na sama mysl \"REMONT\" otwiera sie noz w kieszeni ;) u nas w Bremen wieje... cociaz pranie schnie dzisiaj mam gosci na kolacje, i od jutrea swiety spokoj ! mojego meza ciotka naspraszala gosci, a my jako \"kuzyni\" organizujemy im czas... 😠

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zapomnialam napisac ze ja nadal mam lenia... :o chociaz pranie do pralki wkladam i wyciagam... ;) wywieszam tez :P dzieci, spai, pewnie zaraz sie obudza, pozniej szybciutko do sklepu kilka skladnikow na dzisiajesza kolacje kupic (pizza\'ala smietnik) marylou, milo cie widziec :) doslownie, doibrze jest jak sie zna wyglad osoby z ktora sie pisze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zmeczona 17
dziekuje za odpowiedz. Wiedzialam,ze to beznadziejna sprawa. -jesli sama sobie znajde prace to moge pracowac, tylko to nie takie proste. A jesli bede tu przez jakis czas pracowac a potem bede bezrobotna (nie daj Boze) to tez mi sie nic nie nalezy? podatki przeciez placimy normalnie. Przepraszam,ze zawracam glowe.Porostuczuje sie beznadziejnie w tej sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, pozdrawiam wszystkich. U mnie dzisiaj nic ciekawego.POza moze tym ze znowu klötnia byla. Czasami to az sie chce wszystko rzucic i sobie gdzies pöjsc gdzie nikt nikogo niezna i powiedziec p...mnie w d... do tych co tyle nieprzyjemnych chwil sprawiaja. Jest to normalne ze czlowiek po paru latach nie jest wiecej w stanie z ludzmi normalnie pogadac z ktörymi bylo to wczesniej bez problemöw mozliwe? Niedlugo dostane chyba swira. Pa pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kassay🌻 trzymaj sie, sloneczko i dla ciebie tez zaswieci. A jak masz wszystkiego dosc to pakuj sie i przyjezdzaj u mnie odpoczac. Miejsca tu w PL mam duzo, caly dom dla nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ela a Ty masz skype teraz na tym komputerku? Dziekuje za mile slowa.No teraz jest troche stresu. Wyglada na to ze chyba deszcz spadnie w Bremen:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wormmy
zmeczona 17: jesli tak nie ciekawie Ci sie zapowiada, to jest jeszcze jedna opcja. Skoro nie bierzesz pod uwage mozliwosci powrotu do Polski, to moze Anglia? Ja mieszkalam i pracowalam tam ponad rok, a dzieciaki sa tylko powodem do dotacji:) Na dzien dobry dostajesz co miesiac Child Benefit, niejedna rodzina niezle sobie radzi dzieki temu. Koszty zycia sa nieco inne, ale praca jest od raczej od reki. Jesli chcesz wiecej informacji - daj znac. Nie pozwole zginac kobiecie tylko dlatego ze ma dzieci i "niewlasciwe" obywatelstwo. Szlag mnie trafia jak nie dadza a zarobic nie wolno. Ale.... W mojej miejscowosci pracuje kilka Polek (opiekuja sie osobami starszymi), Dwie sie wymieniaja, bo pracuja po kilka tygodni i spowrotem do kraju na kilka tyg. i tak cyklicznie, by bylo ok i legalnie, a reszta ...... po prostu pracuje, Arbeitsamt wie, ale nie interweniuje, skoro szkodliwosc nikla, a wszyscy zadowoleni.... Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość z tegoooooooo co wiem
to teraz w wielu zawodach polacy sa bez problemu przyjmowani, np. w takim McDonaldsie i to na voll lub teilzeit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam ponownie zmeczona 17 wiesz, z dojka dzieci nie jest tak latwo byc tu \"sama\", nawet jak znajdziesz prace- jak bedziesz miala dzialalnosc i zlecenia, co zrobisz z dziecmi? caly dzien? ok pojda na nkilka godzin do szkoly lub przedszkola, ale co potem? wiesz, ze tu dzieci dopewnego wieku (13 lat chyba, ale napewna sa tu dziewczyny ktore wiedza dokladnie) nie mozna samych w domu zostawic. a zeby utrzymac siebie , dzieci i uztrzymac mieszkanie trzeba tu duuuzo pieniazkow zarabiac. nie odbiueraj tego zle, ale teraz nie jest tak kolorowo. zastanow sie dobrze :) zycze powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość z tegoooooooo co wiem
Tu wcale nie jest tak wesolo, jakby sie wydawalo. Z praca coraz gorzej. To juz nie lata 90-te kiedy na dzien dobry, dostawalo sie fajna posadke, ktora wiekszosc ma do dzis. Teraz niemieckie dzieci koncza szkoly i pracy nie ma, a co dopiero polki przyjezdzajace tutaj z podstawa jez. niem. Nie chce nikogo dolowac, ale taka jest prawda. Coraz gorzej o prac, tymbardziej dobrze platna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie dziewczyny Jakos ten dzien wczorajszy przezylam nie robiac wypadku Ja to jestem straszny spioch, moglabym o 20tej isc spac i najwczesniej o 10tej wstawac ale coz, obowiazki wzywaja :-) Jakies 2 m-ce temu oddlalismi Anastasie do moich rodzicow na 2 dni, chcielismi gdzies wyjsc i pobyc tylko dla siebie. Skonczylo sie na tym ze ja juz \"na momencik\" o 18 tej zasnelam i spalam do 11tej.POza tym byczylam sie caly dzien w lozku Anastasia dala mi dzis znowu niezle w kosc. Ona wrecz nienawidzi mycia wlosow (ale w wodzie siedzi godzinami). A w zwiazku z tym ze lubi sobie jedzenie wcierac w wlosy (oczywiscie jak nie przyuwaze) musimy ta nieprzyjemna procedure czesto przechodzic.Dzis ju naprawde nie moglam wytrzymac tego wrzasku i obcielam jej wlosy Nie calkiem krotko tylko tak \"na pazia\" mam nadzieje ze to cos da Obiecalam ze nastepnym razem zetne jej cale wlosy. Malutka, ja tez mam swira na punktcie zabezpieczenia Anastasii. Kilka dni po jej narodzinach zalozylismy jej Fond (jej chrzestny sie na tym zna) i cala rodzinka poszla w nasze slady. Ten lobuz nie ma jeszcze 2 lat a ma wiecej kasy niz ja na koncie:-( Ile ma Laura? Marylou ja tez bylam w kinice ale nie wiem gdzie cie szukac :-( Temat koty: moja ma 3 latka i to najgorsza wscieklizna jaka spotkalam ( w polsce tez mialam koty).Czy wasze koty gryza????? Marta, ja dobrze tego lenia znam, tez do mnie czesto wpada :-D Kassay glowa do gory! Wlej zal u nas to przynajmniej sie nie nazbiera. Moja mama mowi zawsze ze nalezy wszytkie \"zolci\" wylaczeby sie od srodka nie psulo ;-) Co do sytuacji $ to niestety musze wam przyznac racje.Nawet przed 5laty jak ja przyjechalam bylo jeszcze inaczej.Ale w Polsce i tak wszyscy mysla ze tu € na drzewach rosna. Powiedz synowi Marylou ze wyksztlacenie to podstawa i ma sie przysiasc do tej matury :-D Mialam sie was zapytac jak tam z jezykiem u waszych dzieci.Mowicie po polsku? Moja mala juz buduje zdania ale tylko po niemiecku.Wstyd sie przyznac ale jest mi strasznie ciezko z nia po polsku a z mezem po niemiecku.Co tu gadac len ze mnie JAk wyglada to u was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mama anastazjii-ile lat ma Twoja coreczka? Moja ma trzy i od pewnego czasu mowi tylko po niemiecku:O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny.... ja was bardzo prosze. Nie zaniedbujcie nauki jezyka polskigo. Wasze dzieci teraz lapia jezyki \"obce\" bez problemu. Nigdy nie wiadomo kiedy ten polski moze sie im potem przydac. A nie chcialybyscie chyba, zeby wam pozniej wykrzyczaly, ze \"dlaczego ty mnie nie uczylas\", tak jak mojego meza siostry corka. Dziecko mowi tylko po niemiecku, choc matka i babka w obu jezykach. Wiec jak teraz przyjezdzaja, to ta mala 12- latka caly czas do matki mowi- tlumacz , tlumacz, bo ja nic nie rozumiem. A przeciez cala ich rodzina wlasnie tu w Jeleniej Gorze mieszka. Zgroza. Ja was rozumiem, ze dla was moze byc ciezko, tak podwojnie mowic, ale moze jednak warto ten wysilek zrobic, a potem miec satysfakcje?!?!?!?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj Elu i Madlen Anastasia ma rok i siedem m-cy. A mama Anastasii nazywa sie SAndra :-D Chodzi Oliwia do przedszkola? Ja wiem Elu ze masz racje i naprawde sie staram. Rodzina mojego meza pochodzi z grecji wiec oboje sobie czasami zwracamy uwage zeby jednak po polsku/ grecku. Moja prawie cala rodzina mieszka w Polsce wiec mala wlasciwie musi mowic po polsku ale ja to chyba mam nadzieje ze to przyjdzie samo od siebie:-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sandra -Olivia miala isc w sierpniu tego roku do przedszkola,ale ze wzgledu na to ze wyjezdzamy jutro na 10 miesiecy do Polski ,to pojdzie dopiero w czerwcu 2008. Ten wyjazd to moja jedyna nadzieja na to ze podszkoli swoj polski,bo ona wszystko rozumie,ale odpowiada mi po niemiecku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do anastasii kochana popraw sobie opis pewnego zdjecia na twojej stronce z mala: \" Unser kleiner Sonnenschein \" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
za inwestowanie w fondy, obligacje, ,akcje itd sie nie biore, bo ryzyko jest zbyt duze, jesli nie ma rozeznania na gieldzie, aktualnych informacji itd. super, ze wy kogos macie :D moim zdanie bylo juz zbyt wiele krachow bynajmniej na gieldzie niemieckiej, jeden z wiekszych ok. roku 2000-2001 pare osob juz mi opowiadalo ile potracili, wiec lapki mnie nie swedza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jest tam kto??? ja wydalam dzisiaj ostatnia wieczerze ;) dla NIE moich gosci (juppi), i jestem z tego powodu szczesliwa, od jutra spokoj! no ale zaliczylam dzisiaj wizyte u sasiadki Kassay :) i umylam dwa okna... upieklam pizze... no na tym sie koncza moje dzisiajesze osiagniecia :D:D:D ach, moze nie powinnam sie chwalic, ale dzisiaj wypilam moje pierwsze piwo! pierwsze po ciazy i karmieniu, PO poniewaz, juz nie karmie :( ale to dluga historia... a juutro jade po stolik na balkon, i obraz kupic :) i musze poszukac torebki!!!!!!! tylko gdzie jakas elegancka, a do tego \"jednorazowke\" kupic? no dobra, nie truje juz, spijcie dobrze... marylou a ty sie nie obijaj :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Annamariaaa
A czy jest tu ktos z Berlina? chetnie poznalabym kolezanke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzien dobry wszystkim 🖐️ Malutka, dziekuje juz poprawione :-) Masz racje z tymi fonds, ja tez nie bylam przekonana ale mamy eksperta ktory trzyma reke na pulsie. Moj maz tez sie \"bawil\" na gieldzie ale zawsze wiedzial kiedy sprzedac/ kupic. Teraz nie ma za bardzo czasu a szkoda ;-) Ale ogolnie tez jestem za \"stabilnym\" ulokowaniem. Marylou spij dobrze, kliknij jak wstaniesz. Marta widze ze lenia wygonilas, nie przysylaj go do mnie :-) Co masz na mysli z jednorazowka? Madlen, dobrej podrozy! Papatki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×