Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość pyt1
brzusio macierzyński na 1 dziecko wynosi 112 dni. wychowawczy trwa maksymalnie 3 lata (w tym przez 2 przysługuje dodatek wychowawczy 400 zł jeśli spełniasz kryterium dochodowe do zasiłku rodzinnego) i można go otrzymać do 4 roku życia dziecka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Pracodawca może żądać takiego oświadczenia ze względu na przepisy związane z udzielaniem urlopu wychowawczego zawarte w Kodeksie Pracy, nie ma znaczenia, czy rodzice są małżeństwem czy nie, Kodeks Pracy określa tylko osoby te jako "rodziców"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Jeszcze jedno do Brzusia - pracodawca udziela urlopu wychowawczego najwyżej do dnia zakończenia umowy zawartej na czas określony. Jeśli pracodawca zechce to może dłużej i wtedy należy podpisać nową umowę, ale to już wolny wybór pracodawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Ale do czego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jestem zla:(😠 Jestem na chorobowym ciazowym i 182 dni minelo 11 maja i specjalnie zlozylam odpowiednie dokumenty na zasilek rehabilitacyjny 2 miesiace przed zakonczeniem tego chorobowego. I dostalam pismo juz od lekarza orzecznika,ze przyznaje mi ten zasilek na okres 3 mies nie dluzej niz do dnia porodu.Pozniej czekalam na decyzje i sie nie doczekalam. Teraz 10 czerwca bardzo sie zdenerwowalam jak przyslali mi wynagrodzenie tylko za 11 dni maja (chorobowe) a zasilku nie,bo nie ma decyzji.Okazalo sie,ze ZUS pod zly oddzial wyslal moje papiery zamiast do odzialu gdzie wystawiaja decyzje to wyslali do odzialu wykorzystywania zwolnien lekarskich. I dlatego tak sie wszystko niby wydluzylo.Ale co mnie to obchodzi ja wywiazalam sie ze swoich obowiazkow i zlozylam dokumenty w odpowiednim czasie a oni !!!!!😠 Teraz zostalam bez pieniedzy i musze czekac.Ale jak ZUS by mi wyplacil za duzo pieniedzy to by od razu wyslali do mnie pismo,ze w trubie natychmiastowym mam zwrocic ich kase i zaraz by naliczali odsetki za kazdy dzien zwloki. Co za oszusci 😠 Pewnie dostane splate dopiero 10 lipca,(za druga polowe maja i czerwiec) ale co z tego jak ja moge w kazdej chwili rodzic i potrzebuje pieniadze.Zawsze robia problemy. Czy mam prawo starac sie tez o odsetki? W co watpie,bo to zlodzieje,ale chcialam sie spytac czy mam prawo cos wskurac na swoja korzysc,bo czuje sie bardzo pokrzywdzona i oszukana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie dotyczące zasiłku macierzyńskiego. Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam wszystkie składki, w tym chorobową. Od lipca do końca września nie będę miała dochodów z działalności. Na początku sierpnia urodzę dziecko i rozumiem, że od dnia porodu idę na macierzyński i jedyną składką, jaką muszę opłacić jest chorobowa. Tzn. w trakcie urlopu macierzyńskiego nie muszę płacic pełnych składek w wysokości prawie 800 zł. Jednak na końcu października będę miała dochód i wypiszę rachunek. Czy nadal (do końca trwania urlopu macierzyńskiego = 16 tyg. od dnia porodu) będę płacić tylko składkę chorobową? Czy muszę w którymś momencie wyrejestrować działalność i zarejestrować ją ponownie gdy będę musiała wypisać rachunek, aby uniknąć opłacania pełnych składek przy dochodach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
nata 79 Prawdę powiedziawszy nie wiem dokładnie, ale wg mnie sprawa podlega pod sąd pracy i ubezpieczeń społecznych. Możesz spróbować napisać pismo za potwierdzeniem odbioru, żądają zapłaty odsetek, ale nie wiem dokładnie co dostaniesz w odpowiedzi. brie Obawiam, się, że musisz płacić pełne składki przez cały macierzyński. http://e-inspektorat.zus.pl/pliki/poradniki/porad4.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pyt.1
serdecznie dziękuję za odpowiedz. mam jeszcze jedno pytanie. przedłużamy umowę o prace do dnia porodu. czy dzień porodu jest ostatnim dniem pracy pracownicy, czy od tego dnia podlega juz ona zusowi? to pierwsza taka moja sytuacja i nie wiem za bardzo jak podejść do wystawienia świadectwa pracy i macierzyńskiego tej osoby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witaj:) podczytuje ten jakze przydatny topic, i szczerze mowiac nie myslalam ze mi rowniez przyjdzie poprosic Cie o pomoc... otoz, 19 maja urodzilam i obecnie jestem na macierzynskim. zaraz po wyjsciu ze szpitala wyslalam do pracy wszelkie niezbedne dokumenty i do dnia dzisiejszego moj pracodawca nie zlozyl papierow w zusie. poza tym moja firma wynajmuje mi mieszkanie, ktorego koszt wynajmu wliczony jest w moj przychod. i teraz mam nastepujace pytania: 1) ile czasu ma pracodawca na zlozenie kompletu dokumentow do zus? 2) gdzie mam \"uderzyc\" jesli i w czerwcu zus nie bedzie powiadomiony o moim macierzynskim i zostane bez pieniedzy? 3) wiem, ze ksiegowy byl juz w zusie i tam otrzymal nastepujace sprzeczne informacje: jedna pani twierdzi ze kosztow wynajmu mieszkania nie powinno sie wykazywac a druga ze tak - kto ma race? 4) podobno jesli sie wykarze koszta wynajmu mieszkania - czyli jest to \"inne wynagrodzenie\" to nie przysluguje mi zasilek macierzynski - czy to prawda??? 5) czy dostane wyrownanie z zusu za maj bo pracodawca wyplacil pensje jedynie za 17 dni (do porodu bylam na urlopie wypoczynkowym)? z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
pyt.1 Umowa jest do dnia porodu, tak więc dzień porodu jest jeszcze dniem zatrudnienia. Za pierwszy dzień macierzyńskiego wypłacany jest zasiłek za pośrednictwem pracodawcy, reszta poprzez ZUS. Kaasia Nie wiem dokładnie ile pracodawca ma dni, ale powinno być wszystko złożone niezwłocznie, umożliwiając jak najszybszą wypłatę macierzyńskiego. Wg mnie należałoby się zgłosić do swojego ZUS-u już w tej chwili, aby ustalić, czy do ZUS-u zostały dostarczone wszystkie dokumenty, niezbędne do wypłaty. Jedna sprawa to opłacanie składek, a druga to podstawa do wyliczenia zasiłku. Do wyliczenia zasiłku macierzyńskiego bierze się wynagrodzenie, które w przypadku choroby jest pomniejszane o tę nieobecność – chyba cos jest mylone w Twojej sprawie. Macierzyński powinny być wypłacony od dnia porodu, jeśli nie był wypłacony, powienien być wyrównany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pyt.1
dziękuje za odpowiedz. mam jeszcze małe wątpliwości. skoro wypłacamy swiadczenie za 1 dzień to musimy udzielic urlopu macierzyńskiego, jeśli tak to udzilamy go tylko na 1 dzień? bo na dłużej nie możemy bo kończy sie umowa. jaka jest podstawa prawna dego rozwiązania - w księgowości twierdzą stanowczo że już od dnia porodu macierzyński wypłaca zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki Wioletko 🌻 Wynagrodzenie wplywa mi na konto zawszw do 10 kazdego miesiaca i wyobraz sobie,ze dostalam decyzje o przyznaniu zasilku rehabilitacyjnego,ale co z tego bo dopiero 13 i teraz musze czekac i tak na kase dopiero 10 lipca i mnie splaca :( bo moj zaklad pracy do 10 sie rozlicza tylko. Ech szkoda gadac,poczekam sobie.Dobrze,ze mam jeszcze od kogo pozyczyc na ten czas.Bo jak bym zostala na lodzie to napewno bym zrobila wojne w ZUS-ie. Pozdrawiam i dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość GuSiaTcz
Wiolu wysłąlam Ci maila ale napisze jeszcze tutaj:) jestem obecnie na okresie próbnym (3 m-ce). Rozchorowałam się i chciałabym wziąć chorobowe. Czy ilość dni chorobowego jest ograniczona? Chcialabym aby lekarz dał mi 5 dni. Kiedy mam pracodawcy dać to zwolnienie? w przeddzień czy w dniu kiedy nie przyjde do pracy?? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mam pytanie....
jestem teraz na zasiłku macieżynskim,do końca czerwca i miałam umowe do dnia porodu,czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych???? prosze o odpowiedz;)) miłego dnia:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewka.202
mam pytanie. ili należymi się wynagrodzenia chorobowego w miesiącu maj. za 10 dni choroby. otrzymuję minimalne wynagrodzenie: 899,1 .dodam że to pierwse 33 dni choroby- jeśli ma to jakieś znaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość prawie wolna
Pewnie ten temat byl juz poruszany ale jakos nie moge znalezc :-/chcialabym wiedziec ile wynosza skladki zus ktore placi pracodawca w momencie kiedy pracownik idzie na chorobowe (ciaza) a potem wychowawczy i macierzynski Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pyt1
do mam pytanie aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych musisz przepracować chociaż 1 pełny rok. nie ma danych dotyczących stażu pracy przed macierzyńskim. urlop macierzyński zaliczany jest przez urząd pracy do okresu składkowego (tak samo jak np. wynagrodzenia za czas choroby po ustaniu zatrudnienia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kropeczka80
Witam Mam pytanie odnośnie zasiłku chorobowego w ciąży. Jestem w 17 tyg ciąży i przebywam od 3 mcy na zwolnieniu lekarskim. Pracując zarabiałam najniższą krajową + premię. Zwolnienie dostaję co 3 tygodnie i za każde zwolnienie lekarskie dostaję od ZUSu 400zl. To połowa moich zarobków. Bardzo mnie to zdenerwowało bo koleżanki będąc w ciąży dostawały 100% wypłaty. Proszę o ppomoc bo nie wiem dlaczego tak się dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
droga woiletto,zatrudniona jestem w dwóch firmach/w jednej od 7 lat/w drugiej na papierze od 01,01,2006-umowa podpisana 17,12,2005/jestem na zwolnieniu ze względu na zagrożoną ciążę od 01,02,2006.dostaje chorobowe \"z jednej firmy\"tej z dłuższym stażem,z drugiej zus mi wstrzymał/na piśmie od12,03-25,05/ponieważ chce przeprowadzić kontrolę czy nie jest fikcyjne owe zatrudnienie,moje pytanie brzmi czy zus ma jakiś limit czasu na tę kontrolę,ostatnie pismo otrzymałam 14,05,2006,czy powinnam ingerować ja czy pracodawca,rodzę za 10 tyg,jestem samotna i ciężko mi,nie wiem czy czekać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Droga Wiolettko! 🌼 Kto wypłaca pieniążki (ZUS czy pracodawca) z racji tzw. świadczenia rehabilitacyjnego po 182 dniach chorobowego. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To zalezy w moim przypadku zus wysyla kase do pracodawcy i pracodawca przelewa mi na konto.Tak bylo z chorobowym i teraz z zasilkiem rehabilitacyjnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość prawie wolna
Idac na chorobowe pracodawca placi 33 dzni Czy gdybym po tych dniach wrocila do pracy i za miesiac znowu poszla to od nowa sa naliczane 33 dni i znowu placi pracodawca czy wtedy juz zus?? z gory dziekuje za odp Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, mam pytanie do dobrego ducha - Wioletty: Jestem obecnie na urlopie macierzyńskim, ale już mi się kończy.Planuję iśc na wychowawczy.Jak oblicza się datę tego urlopu - tzn jeśli pójdę na rok na wychowawczy dajmy na to od 7 lipca to czemu nie mogę wpisać do 7 lipca 2007? Jak obliczyć datę zakończenia urlopu?Mam liczyć dni, tygodnie czy co bo już naprawdę się pogubiłam...Jeszcze jedno pytanie - czy urlop wychowawczy jest płatny?Czy zależy to od zarobków? Mam umowe na czas nieokreslony i w miedzyczasie planuje drugie dziecko, czy lepiej dla mnie bedzie isc na dwa lata na wychowawczy i zajsc w ciaze. czy wtedz jakos moja sytuacja sie ymienia. sorry mam problem z czcionka cos sie zepsulo... Bardzo dziekuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, mam pytanie dotyczące art. 188 kodeksu pracy tzn, udzielenia dwóch dni wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem. Dokładnie chodzi mi o to, czy jeśli parcownik zadzwoni rano do pracy i powie, ze chcve wziac taki dzien wolny to pracodawca musi mu dac dzień wolny, czy tez ma prawo odmowy. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Kochani, chciałam się z Wami podzielić swoją radością, dzisiaj mija tydzień od narodzin mojego synka, waga 4100, długość 56cm. Powoli dochodzimy do zdrowia, raczej ja dochodzę, bo maluch jest w bardzo dobrej formie. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 pyt.1 Na 100% za 1 dzień płaci pracodawca, jeśli jest oczywiście uprawniony do wypłaty zasiłków. Za 1 dzień urlop macierzyński. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 GuSiaTcz Chorobowe może być do 182 dni, zwolnienie należy dostarczyć niezwłocznie po otrzymaniu zwolnienia. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 mam pytanie.... Tutaj zależy od okresu zatrudnienia. Zobacz na http://www.prawo-pracy.pl/ Tam są podobne sprawy 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 ewka.202 ((899,10/30)*10)-19% podatku 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 prawie wolna Na chorobie nie płaci się składek, jest to tzw okres bezskładkowy. Na macierzyńskim, jeśli pracownica nie ma innego tytułu ubezpieczeń, pracodawca składa odpowiednie deklaracje i składka emerytalno-rentowa jest płacona z kasy budżetu państwa, na wychowawczym (warunek innego tytułu jak wyżej) tak samo emerytalno-rentowa i pod tym samym warunkiem może być płacona zdrowotne (też z budżetu państwa. Na macierzyńskim i wychowawczym podstawą do opłacania składki jest około 400zł (kwota zasiłku stałego z pomocy społecznej). 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 kropeczka80 Może należałoby zapytać w ZUS-ie o podstawę do wyliczenia zasiłku, powinna być średnia z 12 m-cy i w ciąży 100%. Może pracodawca mylnie wystawił dokumenty do ZUS. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 antylopa Z tego co wiem, to ZUS od tak, nie może sobie wstrzymać kasy, ja bym się upominała, jeśli zlekceważą nie czekać – sąd pracy i ubezpieczeń społecznych, ubiegać się o kasę wraz z odsetkami. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Amaciejka ZUS http://www.zus.pl/swiadcze/zas009.htm 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 prawie wolna Liczone są 33 dni w każdym roku w sumie, czyli pierwsze 33 pracodawca nawet jak są pojedyncze, a od 34 z kasy ZUS-u. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 dana25 Możesz napisać do 07-07-2007, bo niby czemu nie. Wychowawczy nie może być dłuższy niż 3 lata z czego 2 mogą być w pewnym sensie płatne tj dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm Jeśli urodzisz dziecko (drugie) na wychowawczym to automatycznie wypłata macierzyńskiego zmniejsza się o 2 tygodnie, ale jednocześnie możesz w każdej chwili na miesiąc wcześniej zakończyć wychowawczy, chyba że za zgodą pracodawcy to wtedy nie potrzeba miesiąc wcześniej, ale w każdej chwili. Zwolnienie lekarskie nie jest płatne na wychowawczym. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Dorota28 W zasadzie nie ma szczegółowych wytycznych na ten temat, raczej nie powinno się traktować tych dni jak urlopu na żądanie, pracownik powinien wcześniej powiadomić pracodawcę o chęci skorzystania z tego uprawnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×