Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość młoda pierwszy raz mama
urodziłam dziecko pod koniec 2009 roku podstawowy 20 tyg. urlop macierzyński skończy mi się w chyba w maju czy przysługuje mi prawo do tego nowego dodatkowego dwutygodniowego urlopu macierzyńskiego ??? Urlop macierzyński przysługuje pracownicy w związku z możliwością sprawowania opieki nad dzieckiem, tuż po jego narodzinach. Urlop taki możemy podzielić na: * urlop podstawowy, * urlop dodatkowy. Dodatkowy urlop macierzyński został wprowadzony do Kodeksu pracy od dnia 1 stycznia 2009 roku. Natomiast możliwość skorzystania przez pracownicę z tego uprawnienia została przesunięta o rok. Dodatkowy urlop macierzyński zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2010 roku. Jak sama nazwa wskazuje dodatkowy urlop macierzyński będzie dodatkiem do przysługującego pracownicy podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pracownica nie ma obowiązku skorzystać z takiego dodatkowego wolnego . Jest to dla niej przywilej, a nie obowiązek. Pracownica, w celu skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego musi złożyć pracodawcy pisemny wniosek. Wniosek należy zgłosić w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca nie może odmówić uwzględnienia tego wniosku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
młoda pierwszy raz mama: Tak przysługuje Ci. Nie przysługiwałby gdyby macierzyński konczył Ci sie np. 31.12.2009, jesli 01.01.2010 jestes w trakcie macierzynskiego to nowe przepisy dotyczą równiez Ciebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agullka
Dziewczyny jak to jest z zasiłkiem chorobowym z Zus, bo ja jestem w ciąży i od jakiegoś czasu już na L-4 a zasiłku nie widać. Pracodawca wypłacił mijuż dawno 33 dni chorobowego, a od 26.12.2009 przejął mnie Zus. Jak do tej pory nie dostałam ani grosza. Dobrze, że mąż zarabia w miarę dobrze ale z jednej wypłaty to ja już długo nie pociągnę. Proszę napiszcie jak to u Was z tymi wypłatami jest. Ile się czeka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość prosze i z gory dziekuje
mam wielką prośbę, czy wiecie może jak się pisze podanie o: -urlop wypoczynkowy zaraz po macierzyńskim, a przed urlopem wychowawczym, - o dodatkowe 2 tygodnie macierzyńskiego, które weszły 1 stycznia 2010 ( przysługują mi jeśli urodziłam w październiku 2009?), - o urlop wychowawczy ? i czy coś jeszcze do tych pism trzeba dołączyć? gdzie się je składa, do rąk szefa, księgowej czy w kadrach? bo ja zawsze zanosiłam zwolnienia lekarskie i w innych kwestiach chodziłam do księgowej naszej firmy. z góry bardzo dziękuję! pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
No to też do księgowej 1- macierzyński 2-dodatkowy macierzyński (tak, należy się) 3-wypoczynkowy 4-wychowawczy dokumenty 2-podanie o dodatkowy 3-wniosek, tak, jak to jest zwyczajowo w danej firmie 4-podanie, na kogo, na ile czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość prosze i z gory dziekuje
dzięki wielkie, a mogę zapytać jak w skrócie mniej więcej wyglądają takie podania? w tej kwestii jestem zielona, nigdy nie pisałam żadnego podania jeśli sobie dobrze przypominam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
po prawej na górze miejscowość, data po lewej na górze Twoje dane, po prawej pracodawcy, Zwracam się z prośbą o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego dodatkowego, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim podstawowym w wymiarze 2 tygodni, jak wiesz jakie dni to wstaw, ja "swoim" pracownikom podaję daty od razu na córkę syna ur. dnia .... o udzielenie mi urlopu wypoczynowego od do dnia w wymiarze x dni o udzielenie mi urlopu wychowawczego od dnia do dnia na córkę syna urodzonego dnia Warto zaznaczyć na podaniach: Wnoszę o objęcie mnie ubezpieczeniem społecznym, w okresie urlopu macierzyńskiego, dołączam oświadczenie\ http://www.9477.pl/att/1/Baza_Dokumentow/zaklad_ubezpieczen_spolecznych/oswiadczenie_dla_celow_ustalenia_obowiazku_ubezpieczen_spolecznych.doc Wnoszę o o objęcie mnie ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym , w okresie urlopu wychowawczego, dołączam oświadczenie http://www.9477.pl/att/1/Baza_Dokumentow/zaklad_ubezpieczen_spolecznych/oswiadczenie_dla_celow_ustalenia_obowiazku_ubezpieczen_spolecznych.doc http://www.ams.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0003/3495/Oswiadczenie_do_ub.zdrowotnego.pdf Osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, spotkałam się z tym, że była różni8e traktowana, m.in. jak osoba zwolniona, więc warto samemu dopilnować swoich spraw. Z RESZTĄ ZASADA NR 1, ZAWSZE CZYTAMY TO CO PODPISUJEMY, NIKOMU NIE POŻYCZAMY DOWODU OSOBISTEGO, PILNUJEMY SWOICH SPRAW, SPRAWDZIĆ NIGDY NIE ZASZKODZI :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość prosze i z gory dziekuje
dzięki wielkie Wioletto, bardzo mi pomogłaś:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość młoda pierwszy raz mama
BARDZO DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ !!! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość magfed
Witam mam takie pytanie, mój maż jest rolnikiem od kilkunastu lat, aj mam 1 osobowa działalnośc gospodarczą, czy on i ja dostaniemy becikowe? i w jakiej kwocie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sympatyczna mama już niedługo
moje pytanie brzmi następująco: Kończę 25 lat w tym roku, pobieram rentę rodzinną z ZUS po zmarłym ojcu. W czerwcu koncze studia i co za tym idzie do konca roku akademickiego 2010 bede pobierać rentę. Jestem w ciązy i moja dzidzia przyjdzie na swiat pod koniec wrzesnia- początek października. jak w mojej sytuacji bedzie wyglądać sprawa zasiłku wychowawczego czy macierzyńskiego, czy ja w ogóle bede go pobierać? Mąż pracuje za granicą i zarabia 5 tyś. miesiecznie- o ile ma to jakies znaczenia... prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no to moze i mi ktos pomoze :) prowadze wlasna dzialalnosc i oplacam dobrowolna skladke chorobowa, jak wiadomo ta najnizsza. jestem obecnie w ciazy i chcialabym pojsc na zwolnienie, ale przy tej najnizszej skladcedostane jakies marne grosze :/ slyszalam ze mozna ta skladke placic wieksza i wtedy automatycznie chorobowe bedzie wieksze Wie ktos moze ile wynosi ta najwyzsza sladka i ja to wtedy place?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fgfgg
Wklejam pytanie innej dziewczyny bo też jestem ciekawa odpowiedzi. Mam nadzieję że Ona się nie obrazi a będziemy przynajm,niej wiedziały. Z góry dziękuję za odpowiedź Mam pytanie jednak a propo urlopu macierzyńskiego. Dowiedziałam się wczoraj, że od dzisiaj już mi "idzie" urlop macierzyński bo wczoraj minął termin mojego porodu. Jak to? Przecież jeszcze nie urodziłam i co ja mam niby wychowywać??? Byłam pewna, że urlop macierzyński rozpoczyna się z chwilą urodzenia dziecka (trafienia na porodówkę). Napiszcie jak to u Was wyglądało? Co dalej robi się z takim dokumentem wystawionym przez prywatny gabinet?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość natasza39
Witam mam pytanie.Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam pełen ZUS tak sie złożyło,że niestety zachorowałam lekarz wystawił mi zwolnienie na 6 dni przez ten czas mam zamknięty sklep poniewaz nie mam pracownika. Czy za taki okres składka będzie mniejsza czy nie warto oddawac zwolnienia? Prosze p pomoc pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość natasza39
Witam mam pytanie.Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam pełen ZUS tak sie złożyło,że niestety zachorowałam lekarz wystawił mi zwolnienie na 6 dni przez ten czas mam zamknięty sklep poniewaz nie mam pracownika. Czy za taki okres składka będzie mniejsza czy nie warto oddawac zwolnienia? Prosze p pomoc pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rjrrnrnrnnr
dostalma pismi z zzus ze mam doniesc swiadectwo pracy z czasow gdy bylam na urlopie wychowawczym bo oni co musza zweryfikowac too bylo w latach 1997 do 1999 o co chodzi? Dopiero jutro moge isc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nefresss
sympatyczna mama już niedługo: urlop macierzyńki i urlop wychowawczy (oraz zasiłek wychowawczy) należy się osobom, które mają zatrudnienie. Jeżeli nie pracujesz, to nie będziesz miała urlopu :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nefresss
rjrrnrnrnnr a może to chodzi o kapitał początkowy? już niedługo będziesz wiedziała :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JA BYM MIAŁA JEDNO
pytanko:) trochę z innej beczki, ale może ktoś będzie wiedział... pracuję, mam umowę na czas określony, ale w danej chwili przebywam jeszcze 2 miesiące na macierzyńskim, potem biorę pół roku wychowawczego, moja stawka brutto to 1500zł, netto 1100zł z kawałkiem, ile mniej więcej podatku opłaca za mnie mój szef? chciałabym wiedzieć, wiem, że to nie moja sprawa, bo ja nie płacę, ale sprzeczałam się z kimś o to i chciałabym wiedzieć:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Domini1987
Witam serdecznie!!!! zwracam sie z małą prośbą...może ktoś będzie mógł mi doradzić gdzie się udać. Mój partnet- ojciec mojego dziecka składał wniosek o becikowe. Zostało nam ono przyznane ale partner trafił do zakładdu karnego zanim zdąrzył odebrać pieniądze. Mam już upoważnienie od niego do odbioru becikowego tylko nikt nie wie gdzie są te pieniądze. Udałam się na poczte gdzie pani poinformowała mnie, że pieniądze zostały odesłane jakieś 2 tyg temu do urzędu miasta. Udałam się więc do tego urzędu gdzie inna pani powiedziała mi , że pieniędzy nie ma w kasie i odesłała mnie spowrotem na poczte. Gdzie w takiej sytuacji mam się udać? Nie chce żeby te pieniądze nam przepadły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fgfgg
jak to bedzie z urlopem macierzyńskim bo zwolnienie mam do 10 marca tj do rzekomego terminu porodu ale jak nie urodze do tego czasu to co, już urlop macierzyński się zacznie czy jak? Przecież to absurdalne skoro jeszcze nie urodze dziecka. Mam mętlik poradźcie proszę co mam zrobić... Najgorsze że mój lekarz nie chce się zgodzić na wystawienie dalszego L4. Nie wiem jakich mam użyc argumentów aby to wywalczyć. Wmawia mi że bedę miała macierzyński, ale z jakiej racji!!! Potem liczy sie kazdy dzień. Co im odbiło pod tym względem? Mogę go jakoś przekonać? Jest nieugięty, a ja nie widze uzasadnienia jego poczynania. Wiem że urlop przed urodzeniem jest moją możliwością a nie obowiązkiem. Mogę cos zrobić? Jeszcze biorąc pod uwagę rzekomy termin porodu 10 marzec, który nie jest OSTATECZNY. Mówi że w moim przypadku spokojnie może byc za 10 dni, skoro ma takie wręcz przekonanie to o co chodzi...... Jestem wściekła bo wiem że może wystawic L4 a nie chce i nie rozumiem czym sie kieruje, a im dłużej go cisne tym bardziej on się denerwuje i mam wrażenie że traktuje mnie jak idiotke a wiem że mam racje, umiem czytac przepisy. Ręce opadają......... PROSZE O POMOC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nefresss
fgfgg, zawsze możesz zajść do swojego rodzinnego, powiedzieć jak sprawa wygląda, że nie chcesz korzystać z macierzyńskiego a z ginem nie możesz się dogadać, zrób smutną minę i poprośc L4 na "katar" ;) też będzie 100% :) miałam podobną sytuację, ale ginowi powiedziałam, że rozmawiałam z prawnikiem, by pomógł mi wybrnąć z tej sytuacji bez konieczności wykorzystania tego urlopu przed porodem.. i gin się wystraszył chyba, bo powiedział, że to jest mój wybór, jeżeli nie chcę, to spokojnie mogę być na L4 jeszcze ;) powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
W imieniu Stasia i jego rodziców BARDZO DZIĘKUJĘ!!! http://lh6.ggpht.com/_-PVt3Wn3O8E/S4zYmiZnxc I/AAAAAAAAFMo/-TyekXygrVQ/s512/24e011563e.jpg a tu można poczytać o małym bohaterze www.stasioblicharz.pl.tl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,mam pytanie dotyczące wypłaty becikowego uzależnionego od wysokości dochodów-wiem że jest to kwota 504zł na osobę.W styczniu br urodziłam drugie dziecko.Złożyłam do Mops-u dokumenty potrzebne do rodzinnego i becikowego;pani poinformowała mnie że z 2008 roku biorą dochody tylko męża(moje były wykazane jako zerowe,gdyż cały 2008rok przebywałam na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko),a moje są wymagane z 2009roku.dlaczego?dodam że urlop wychowawczy na pierwsze dziecko skończył mi się w sierpniu 2009roku,a zaraz po nim poszłam na zwolnienie lekarskie na którym byłam do rozwiązania.Kobieta z Mopsu zażądała ode mnie zaświadczenie o dochodach,które ma mi wystawić pracodawca za 33 dni zwolnienia za które mi wypłacił.Czy tak powinno być??? Byłam przekonana że skoro wymagają ze skarbowego zaświadczenia o dochodach za 2008rok,to moje będą liczyć jako zerowe,tak jak to jest wykazane.Proszę pomóżcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻🌻🌻🌻🌻🌻 madziara77 - dochody muszą być "uaktualnione" na stan bieżący, dlatego tak jest :), w 2008 nie miałaś dochodu, ale teraz masz 🌻🌻🌻🌻🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość eiveee
do "ja bym miała jedno" zaliczka na podatek przy 1500zł brutto wynosi 66zł miesięcznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Domini1987 Może złóż pisemnie prośbę o wypłacenie, można mieć nadzieję, że do odpowiedzi na piśmie, trochę się przyłożą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletta,czy w takim przypadku jak mój,gdy złożę o rodzinne i becikowe gdy będę przechodzić na wychowawczy,to mój dochód zostanie potraktowany jako utracony i wtedy mam szansę dostać te zasiłki???gdy wówczas wezmą tylko dochód męża pod uwagę to nie przekroczy nam 504 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×