Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość Grazka55
mam pytanie. Moja corka ma 22 lata . moze dzis urodzi ???? jest mezatka, ale i studentka studiow dziennych w tej chwili na urlopie. Jej maz prowadzi dzialalnocs gospodarcza, Czy dostanie jakis zasilek ??? np. becikowe ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość in_ga
Witam. Od dziś jestem na L4, 18 tydzień ciąży. Wiem, że pierwszy miesiąc płaci pracodawca a dale ZUS. Byłam już na prawie miesięcznym zwolnieniu i wynagrodzenie jakie dostałam było sporowyższe niż wcześniejsze. Księgowa wyjaśniła mi, że do obliczenia podstwawy zasiłku chorobowego wliczają mi np. nagrody , premie i stąd ta różnica. Czy taką samą podstawę będę miała jeśli będzie mi płacił ZUS??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletto ja miałam umowe na czas okreslony skonczyła mi sie i przedłuzyli mi do porodu wiec z tego co sie orietuje to bede miała macierzynski ?? a wychowawczy ??? tak jak pisałam mam ziemie i moj maz ma tez w dzierzawe i mam rete jeszcze po ojcu a co z praca jak mi sie skonczy macierzynski moge isc do pracy i po pół roku na wychowawczy ??? czy nie da sie tak ??? bo prace bym miała zapewniona ale nie wiem cza tak mozna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaachaaaa
a ja mam pytanko odnośnie wynagrodzenia na macierzyńskim. w połowie pażdziernika byłam na zwolnieniu w związku z tym pracodawca wypłacił mi pensję w wyskości 987,57 zł, pozostałą kwotę za zwolnienie wypłacił mi ZUS (387,15 zł). Następnie byłam tydz w pracy i od 30.10 do 12.11 ponownie poszłam na zwolnienie. z tym, że 07.11 urodziłam. Jak to jest w tej chwili z wypłatą wynagrodzenia? otrzymałam z ZUSu kwotę 1373,20 zł i teraz nie wiem czyt jest to moja pensja za listopad czy są w to wliczone również pieniądze za zwolnienie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grazka55 - becikowe nalezy sie kazdej matce bez wzgldu na to czy pracuje czy studiuje. Nalezy zglosic sie do MOPSu odpowiadajcemu miejscu zamieszkania (niekoniecznie zameldowania) dostarczyc wniosek o wypłatę, oryginał aktu ur. dziecka i xero dowodów osobistych rodziców orac zaśw. od lekarza o podleganiu opiece lekarskiej w czasie ciąży. cyt: "Od 1 listopada 2009r., przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego, określi, w drodze rozporządzenia, formę opieki medycznej oraz wzór wymaganego zaświadczenia. Powyższy warunek nie dotyczy opiekunów prawnych dziecka i osób, które wystąpiły do sądu o przysposobienie dziecka. Wymóg ten nie dotyczy także osób, które złożą wnioski o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka przed 1 listopada 2009r. Opisane zmiany wynikają z art. 7 i 18 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o zmianie ustawy- Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z dnia 31 grudnia 2008r., Nr 237, poz. 1654)." https://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/procedury/32971 https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=3276&sub=procedura&proc=SO-1 To akurat dot Krakowa ale mozna w internecie znaleźć wniosek ze swojego miasta:) Obecnie na złozenie wniosku rodzice mają rok od dnia porodu. powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiem ze pytanie było do p.Wioletty ale moze sie nie pogniewa jak ją troche wyrecze... in_ga - zarówno pracodawca jak i zus wypłaca srednią z ostatnich (chyba) 12 miesiecy, wiec odpowiedz brzmi TAK, bedziesz dostawac srednią a nie "łysą" wypłatę równiez od ZUSu, gdyz ZUS nie rozgranicza premii, prowizji itp. tylko widzi jakie były podstawy co miesiąc do obliczenia składek. I tak do konca zwolnienia, jesli przerwiesz L$ i wrócisz do pracy a w tym czasie nie otrzymasz zadnej premii to obnizysz sobie średnią co za tym idzie na kolejnym zwolnieniu dostaniesz troche mniej i również na urlopie macierzyńskim liczy się średnią:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiem ze pytanie było do p.Wioletty ale moze sie nie pogniewa jak ją troche wyrecze... in_ga - zarówno pracodawca jak i zus wypłaca srednią z ostatnich (chyba) 12 miesiecy, wiec odpowiedz brzmi TAK, bedziesz dostawac srednią a nie "łysą" wypłatę równiez od ZUSu, gdyz ZUS nie rozgranicza premii, prowizji itp. tylko widzi jakie były podstawy co miesiąc do obliczenia składek. I tak do konca zwolnienia, jesli przerwiesz L4 i wrócisz do pracy a w tym czasie nie otrzymasz zadnej premii to obnizysz sobie średnią co za tym idzie na kolejnym zwolnieniu dostaniesz troche mniej i również na urlopie macierzyńskim liczy się średnią gosia_gh - uwazam ze paczka czy tez inne dodoatki z okazji świąt np. bony jak najbardziej sie nalezą, nadal jest Pani pracownikiem firmy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 mamuska123 – PEWNIE, ŻE NIKT SIĘ NIE OBRAZI JAK WYRĘCZYSZ  Kochani, na kafeterię do „działu dziecięcego” trafiłam jesienią 2005 roku, byłam wtedy w ciąży drugim swoim dzieckiem, zauważyłam, że jest wiele pytań tego typu i założyłam wątek. Z jednej strony miło jest, jak wątek jest ciągle odgrzebywany, z drugiej czasem braknie czasu na odpowiadanie, albo szukanie odpowiedzi (zmiany w przepisach), tak więc nie mam nic przeciwko, jeśli ktoś się chce dołączyć w odpowiadaniu . 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 monikadddd – jak umowa się skończy to nie ma wychowawczego, ale dobrze kombinujesz, tak możesz się gdzieś zatrudnić i tak jak piszesz  🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 kaachaaaa – z tego co widać, jest to pełny miesiąc, częściowo zasiłek chorobowy częściowo macierzyński. Jeśli chcesz się upewnić, musisz udać się do ZUS-u 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nefresss
niestetey nie... jeżeli jesteś na urlopie wychowawczym to nie można go przerwać i iść na L4. Chorującą nie musisz dostarczać do pracy zwolnienia - Zakład i tak nie płaci zasiłku chorobowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Można przerwać wychowawczy w trybie ustawowym, bodajże 2 tygodnie wcześniej trzeba uprzedzić pracodawcę, następnie wykonać badania u lekarza medycyny pracy - w taki sposób można przerwać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moje pytanie: W kwietniu urodzę dziecko, moja umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu ( tak jest napisane) ale nie ma w niej podanej konkretnej daty. Do końca ciazy bedę na L4. Jak to póxniej bedzie wygladało po porodzie? Myślę, że przysługuje mi tzw zasiłek macierzyński, wypłacany przez Zus?? w liczbie 20 tygodni od dnia porodu? Tylko czy pracodawca automatycznie przekazuje moją dokumentacje do zusu czy mam to po porodzie załatwic jakos osobiście? i jakie dokumenty i gdzie przedłożyć? Bo pracuję i mieszkam teraz w innym mieście/województwie a gdzie indziej jestem zameldowana... Może troszke zagmatwałam ale z góry dziękuję za odpowiedz:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Do dnia porodu czyli tak, jesteś sobie na zwolnieniu, rodzisz i od tego dnia zaczyna się macierzyński, choroba jakby się automatycznie przerywa. Na wszelki wypadek lepiej dopytać pracodawcę czy wysłał do zus-u, powienien wysłać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nefresss
Wioletta. Owszem można przerwać url.wychowawczy, zajść do lekarz medycy pracy załatwić zdolność do pracy i wrócić do pracy. Tylko, że baskabaska chodziło o to, czy może przerwać urlop wychowawczy, żeby mieć płacone chorobowe :) Jeżeli chce wrócić do pracy, to owszem - tak jak pisała Wioletta, tak się to załatwia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiolletto :) a powiedz mi jak to jest w moim przypadku jestem teraz na zwolnieniu umowe mam do donia porodu i co mam zrobic gdzie sie udac jak juz urodze po maciezynski ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
monikadddd - Należy po zakończeniu umowy o pracę dostarczyć do swojego (wg adresu zamieszkania) ZUSu świadectwo pracy i zaświadczenie ZUS Z-3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
Sabatini Moje pytanie: W kwietniu urodzę dziecko, moja umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu ( tak jest napisane) ale nie ma w niej podanej konkretnej daty. Do końca ciazy bedę na L4. Jak to póxniej bedzie wygladało po porodzie? Myślę, że przysługuje mi tzw zasiłek macierzyński, wypłacany przez Zus?? w liczbie 20 tygodni od dnia porodu? Tylko czy pracodawca automatycznie przekazuje moją dokumentacje do zusu czy mam to po porodzie załatwic jakos osobiście? i jakie dokumenty i gdzie przedłożyć? Bo pracuję i mieszkam teraz w innym mieście/województwie a gdzie indziej jestem zameldowana... Może troszke zagmatwałam ale z góry dziękuję za odpowiedz Sabatini Tak, przysługuje Ci zasiłek macierzyński w wymiarze 100% podstawy wymiaru zasiłku przez 20 tygodni. Powinnas otrzymac od pracodawcy swiadectwo pracy i zaśw Z-3 http://www.zus.pl/pliki/formularze/z_3.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gilop
jestem zatrudniona u mojego męża, czy dostane taki sam macierzyński będąc w ciązy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
jestem zatrudniona u mojego męża, czy dostane taki sam macierzyński będąc w ciązy? Tak, gdyż urlop macierzyński przysługuje kobiecie jesli jest pracownikiem i jest zgłoszona do ZUS'u a składki są płacone. Nie ma znaczenia kto ją zatrudnia, zatrudnienie u małżonka jest tylko bardziej skomplikowane jeśli chodzi o US...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,mam pytanie,byłam zatrudniona w firmir od 01.09.2008 a 17.08.2009 urodziłam dziecko ,4.01.2010 skończył mi się macierzyński,czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych do kiedy najpóźniej powinnam się zarejestrować w urzędzie pracy ? Z góry dziękuję,pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tak przysluguje
powinnas teraz bo juz nie masz ubezpieczenia, weź ze sobą swiadectwa pracy, z poprzednich miejsc pracy, zaswiadczenie o urodzeniu dziecka, z ZUSU o macierzyńskim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to znaczy ja jestem ubezpieczona przy mężu ,chodzi o to czy przysługuje mi zasiłek i do kiedy powinnam się zarejestrowac żeby go nie stracić jeśli mi oczywiście przysługuje bo nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tak przysluguje
przysluguje, musisz jak najszybciej sie zglosić, a terazprzeciez nie ma juz ubezpieczenia bezrobotnej zony przy męzu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻🌻🌻🌻🌻🌻 mamuska123 jestem zatrudniona u mojego męża, czy dostane taki sam macierzyński będąc w ciązy? Tak, gdyż urlop macierzyński przysługuje kobiecie jesli jest pracownikiem i jest zgłoszona do ZUS'u a składki są płacone. Nie ma znaczenia kto ją zatrudnia, zatrudnienie u małżonka jest tylko bardziej skomplikowane jeśli chodzi o US... Osoba zatrudniona przez męża, w zusie jest ubezpieczona jako osoba współpracująca http://www.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf 🌻🌻🌻🌻🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tak przysluguje
no tak, ale już chyba nie jest zatrudniona, tak zrozumiałam, więc i ubezpieczenia nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Wyszło nieporozumienie, ja odpowiedziałam w sprawie Gilop

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Nelkamelkaa
A więc zacznę od początku. Umowę mam do końca sierpnia tego roku umowa o pracę. 20lipca skończył mi się macierzyński i poszłam na 2miesiące wychowawczego.mój pracodawca nie był ucieszony że tak długo mnie w pracy nie było. Teraz tylko czuje jak się mnie razem z całym szefostwem wyżywają i jakby mogli już by mnie zwolnili.po prostu mam dość. Czy mogę iść dalej na wychowawczy do końca umowy? Słyszałam że nie bo muszę przepracować pół roku ale niestety to chyba będzie do końca umowy. A ja mam dość wolę siedzieć w domu z dzieckiem niż być traktowana jak śmiec jakiś! Czy będzie należał mi się dodatek do wychowawczego? Pomóżcie co mam robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×