Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość ciekawa99

Jak to jest ze Świadkami Jehowy??

Polecane posty

domi---> Dobra... niech bedzie... Bo mi w ogole wlasciwie o cos innego chodzilo ;) I to sie wlasnie laczy z tym Dniem Kobiet. Bog tego nie ustanowil, czlowiek to wymyslil. Ale czlowiek wymislil tez wiele innych rzeczy z ktorych mozna korzystac to dlaczego z takiego uroczystego dnia nie? I jeszcze jedno. Czy naprawde wielkim grzechem jest poczestowac sie cukierkiem w szkole, gdy jakies dziecko ma urodziny i czestuje? :( Czasem przykro moze sie zrobic. To banalny przyklad ale mi sie wydaje, ze mniejszym zlem jest odstapienie na chwile od rygorystycznych zasad niz sprawienie komus przykrosci. (wiem dlaczego SJ nie obchodza urodzin i szanuje to, o cos innego pytam teraz ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Szukająca Prawdy
Do ..a ja myślę....dziękuję za wyjaśnienie-zrozumiałam i zgadzam się z tobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do a ja myślę: Wersety, które Ty podałaś mówią o nie sporzywaniu krwi, czyli jedzeniu, a werset, który ja podałam, jest ogólny: o nie sporzywaniu, nie przyjmowaniu itp., czyli jest to interpretacja tych, co Ty podałaś, ale wnosi więcej, zeby, w różny sposób, nie wprowadzać do organizmu krwi. Czy słowo POWSTRZYMUJ, odnosi się tylko do nie sporzywania. Nie pisze w wersecie podanym przeze mnie POWSTRZYMUJ SIĘ OD SPORZYWANIA KRWI, konkretnie, pisze \"powstrzymuj się od krwi\". Nie ma, w przytczonym przeze nie wersecie, konkretnej czynności. Do Krwawa_Orlica: Nie wszyscy ŚJ są wegetarianami, mogą jeść mięso, gdyz jeszcze w ST, to zostało zniesione. \"...ty powiesz sobie: \"Chcę jeść mięso\", gdy dusza twoja zapragnie jeść mięso, możesz jeść mięso do woli\" (Powtórzonego Prawa 12:20). Do Dnia Kobiet: Nie mamy szczególnie wychwalać ludzi, a tym bardziej w konkretnych dniach dla nich przeznaczonych. Każdego szanujemy, liczymy się z nim, w każdym dniu roku, obdarowujemy się prezentami, upominkami przez cały rok, a nie w jednym dniu. Poza tym, czy nie miło jest dostać podarunek bez okazji? Tym bardziej dajemy dowód tej osobie, iż ją szanujemy, kochamy, czy cenimy, że nie w konkretnym dniu, nawet z tego \"bo trzeba\", bo dziś jest np. dzień Matki, coś dajemy. Wtedy wyrażamy większe uczucia, bo jest to spontaniczne, bardziej szczere... Czy nie spotykamy się czasem z tym, że tylko w jednym dniu nasze postępowanie do tej osoby się zmienia? Nie ma na myśli mamy. Np. żona, nie doceniana przez cały rok, w tym jednym dniu akurat jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zainteresoooowana tematem
Do Domi - skoro piszesz, ze powinnismy sie upewniac czy nasze wierzenia maja podloze w Biblii... Dlaczego nie odniesiesz sie do niebiblijnych wierzen , których u Swiadkow macie wiele... wymienialam wczesniej kilka... Nikt niestety sie nieustowunkowal, tak jak do kwestii zwiazanych ze Straznica... Tak czy owak, zdanie na ten temat mam jedno: PROWADZICIE ROZMOWY TYLKO NA TE TEMATY, KTORE MACIE PORUSZANIE, W STRAZNICACH I NA ZEBRANIACH - KWESTIE INNE OKRUYWACIE MILCZENIEM... DLKACZEGO?? PROSTE- oRGANIZACJA POZBAWIA WAS SAMODZIELNEGO MYSLENIA...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zainteresoooowana tematem
A jednak Przypomne post : jak mozna udowodnic te wierzenia, jakie maja podloze w Biblii??? Swiadkowie Jehowy wierza , ze: - że Jezus przyszedł w roku 1914 niewidzialnie. Opierają sie na naciąganej interpretacji nie związanych ze sobą tematycznie wersów Biblii. Nigdzie w Biblii nie ma, że Jezus miał przyjść w roku 1914 niewidzialnie. Wierzą, że w roku 1918 Jezus zaczął sądzić zbory. Nigdzie w Biblii nie ma takiej nauki. -Uczą, że Ohydą spustoszenia z Mt 24:15 jest Liga Narodów i ONZ, choć Biblia nigdzie o tym nie mówi. -Uczą, że w 1914 Jezus miał wojnę z szatanem w niebie (Strażnica, ). Biblia nie wspomina o tym ani słowem. -Uczą, że po Armagedonie ludzie będą "wydawać na świat dzieci" (Strażnica). Ta nauka jest nie znana Biblii.... a tak do kobiet , które nauczaja... co powiesz o kobietach prowdzacych czasem studium biblijne?? to nie nauczanie?? Jak dla mnie jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zainteresoooowana tematem
'To moówi Pan Zastępów: Nie słuchajcie proroków, którzy wam przepowiadają: wprowadzają was w błąd; zwiastują wam urojenia swego serca, nie zaś to, co pochodzi z ust Pańskich. " "Powstanie wielu fałszywych proroków i wielu w błąd wprowadzą; " Uważam, ze te cytaty jak najbardziej moga odnosić sie do kogoś (czegoś) kto przewiduje cos, pozniej zmienia zdanie, wypisuje przepowiednie o koncu swiata, w momencie gdy przepowiednia nie spelnia sie zmienia termin, podobnie z krwią... I dlaczego w Straznicy mozemy znależć te cytaty , które odnoszą sie rzeczywiście do Chrystusa jako te które odnoszą sie do organizacji?? To Jezus jest Prawdą jako "Pradwa, Droga, Zycie"- jak jest napisane w Biblii a nie organizacja- jak jest napisane w Straznicy "Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie." (Jan 14:6 BT) - przeciez nie jest to zaproszenie do organizacji, jak naucza straznica. Tylko przez Jezusa mozna przyjsc do Ojca- Pismo Świete tak twierdzi.. Dlaczego Straznica uwaza inaczej??? ...Co sadzicie na ten temat???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zainteresoooowana tematem
Domi musialam sie powtorzyc, bo Twoje odpoweidzi nie daly mi najmniejszej satysfakcji... Moze znajsdzie sie na tym forum swiadek myslacy saodzielnie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zainteresoooowana tematem
Domi musialam sie powtorzyc, bo Twoje odpoweidzi nie daly mi najmniejszej satysfakcji... Moze znajsdzie sie na tym forum swiadek myslacy saodzielnie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zainteresoooowana tematem
Domi musialam sie powtorzyc, bo Twoje odpoweidzi nie daly mi najmniejszej satysfakcji... Moze znajsdzie sie na tym forum swiadek myslacy saodzielnie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do Zainteresowana tematem: Wszystkie wierzenia ŚJ są oparte na Biblli. Zreszta, jak zauważyłaś, odpowiadam ostatnio swoimi słowami, jeśli chodzi o samodzielne myślenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do Zaiteresowana tematem: Więc czytałaś o tym, o co dalej pytasz ŚJ na Forum, pewnie nie zrozumiałaś wyjaśnienia... 1. \"A gdy siedział na Górze Oliwnej, podeszli do Niego uczniowie i pytali na osobności: \"Powiedz nam, (...) jaki będzie znak Twego przyjścia\" (Mateusza 24:3). Jedynym miastem na całej ziemi, z którym Jehowa związał swe imię, było Jeruzalem (l Królewska 11:36). Była to zarazem stolica uznanego przez Boga królestwa ziemskiego, stanowiącego pierwowzór niebiańskiego Królestwa Bożego. Zburzenie Jeruzalem przez Babilończyków w roku 607 p.n.e. było więc wydarzeniem niezwykłej wagi. Wyznaczało początek długiej przerwy w sprawowaniu przez Boga bezpośredniej władzy nad Jego ludem na ziemi. Jakieś 600 lat później owa przerwa ciągle jeszcze trwała, Jezus powiedział bowiem: „Jeruzalem będzie deptane przez narody, aż się dopełnią wyznaczone czasy narodów” (Łukasza 21:24). „Wyznaczone czasy narodów” to okres, na który rządom światowym wolno było przerwać panowanie uznawane przez Boga. Rozpoczął się on w chwili zburzenia Jeruzalem w roku 607 p.n.e. i według słów Daniela miał trwać „siedem czasów” (Daniela 4:20-22, Bp). Wobec tego kiedy się skończył? Z Biblii wynika, iż trzy i pół czasu to 1260 dni (Objawienie 12:6, 14). Dwa razy tyle, czyli siedem czasów, to 2520 dni. Ale po tak krótkim okresie nie wydarzyło się nic szczególnego. Kiedy jednak odniesiemy do proroctwa Daniela biblijną regułę ‘dzień za rok’ i do roku 607 p.n.e. doliczymy 2520 lat, uzyskamy rok 1914 n.e. (4 Mojżeszowa 14:34. Więc nie jest to takie proste, żeby pzeczytać W ROKU 1914 JEZUS OBJĄŁ WŁADZĘ, gdyby tak było - byłoby to zbyt proste, dlatego nażeżało to obliczyć. Każdy też mógłby przeczytać to łatwo. Np. każdy niegodziwy, mogłby zostać ŚJ. 3. \"I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie\" (Objawienie 12:7). Stało się to w czasie, gdy Jezus objął władzę w Niebie. \"Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie\" (Jana 14:30) - Wyraźnie Jezus wskazywał, że nadejdzie WŁADCA TEGO ŚWIATA, ale nie mówił o sobie. Nie stało się to w czasie, kiedy Jezus był na ziemi. \"Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony\" (Jana 12:31). \"Wiemy, że jesteśmy z Boga, cały zaś świat leży w mocy Złego\" (1 Jana 5:19). A kiedy to się stało, jak Jezus objął władzę w Niebie. 4. Pierwotne zamierzenie Boga, co do ziemi, aby była rajem, jest aktualne, po armagedonie. Bóg chcał, zeby człowiek mieszkał w raju. Po buncie Adama i Ewy, raj został zapszepaszczony przez nich. Ale Bóg zapewnia, że to, co zamierzył ok. przeszło 6000 lat temu, spełni. \"tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa\" (Izajasza 55:11). 1 Mojżeszowa 1:28 pisze o zaludnianiu ziemi. Do a ja myśle: Ja samodzielnie szukam wyjaśnienia na dany temat (dlatego moje odpowiedzi czasem tak długo trwają), nie mam tego wszystkiego \"wykłutego\". Odnośnie wersetu: Bóg posłał syna Jezusa na świat, czyli jako w ciele ludzkim, ale nie po to, zeby kogoś osądzić, tyko oddał zycie za ludzkość, by mogła dostąpić wybawienia na podstawie, złożonego przez Jezusa, zycia; by mogła dostąpić życia wiecznego. \"A świadectwo jest takie: że Bóg dał nam życie wieczne, a to życie jest w Jego Synu\" (1 Jana 5:11). \"Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne\" (Jana 3:16).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zainteresoooowana tematem
Och Domi... Nie mam niestety teraz czasu, ale w dalszym ciagu uwazam, ze z tych cytatów nie wynika wcale to w co wierzycie... co Biblia mowi o ONZ ;) ??? Juztro z checia podyskutuje. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie dojechałam jeszcze do końca, ale proszę, żeby na stawiane pytania odpowiadała Anna albo Nicky, nie Domi. Ta ostatnia wypisuje bzdury, od których włosy na głowie się jeżą (typu że Bóg nie uważa internetu za zły - tak, jasne, w Biblii o tym jasno jest napisane, itp.) Poprzedniczki są zdecydowanie bardziej rozsądne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ponawiam pytanie, bo przepadło bez odpowiedzi. Jeszcze pytanie co do krwi. SJ z pewnością są lekarzami. Czy bywają także chirurgami? Jeśli tak, to czy ze względu na przekonia religijne mogą odmówić wykonania transfuzji krwi, jeśli taka transfuzja uratuje życie chorego - mowa o gwałtownej utracie krwi w wyniku wypadku, ciężki krwotok np. w wyniku operacji, przy braku możliwości odzyskania krwi chorego itp? Jeśli nie mogą podjąć takiej decyzji, to czy wykonanie transfuzji jest dla nich grzechem? Czy wolno im uczestniczyć w akcji honorowego krwiodawstwa - jako lekarz, który pobierze krew? Czy wolno im pracować w banku krwi (czy jak to się tam fachowo nazywa)? Specjalności medyczne nie związane bezpośrednio z taką sytuacją (pediatra, internista, stomatolog, ginekolog i tak dalej, i tak dalej...)są oczywiście poza tematem. Pytam wyłącznie o chirurgię. Czy to prawda, że SJ wolno przyjmować niektóre składniki krwi? Jeśli tak, to jak to możliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TYLKO MI NIE MOWCIE ZE LICZYCIE SOBIE CZAS - CHYBA NIE TRAKTUJECIE TEGO JAKO GLOSZENIE?????? CHOC BY MNIE TO NIE ZDZIWIłO :D.. załama :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość salers
Nicki odezwij się do mnie salers@orange.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zainteresowana tematem Mama Szymka Krwawa_Orlica Dziewczyny, pomóżcie mi wyrazić moją prośbę odpowiednimi słowami, bo mam obawy, że proszę niezrozumiale. Chciałam tylko jeden mały cytacik z BIBLII na temat tego, że męża można odprawić, bo nie spełnia oczekiwań żony, nie żyje wg przykazań boskich (np. zdradza żonę). To że \"co Bóg złączył, niech człowiek nie waży się rozłączyć\", to wiem od dzieciństwa, ale błagam pomóżcie mi wyprosić Domi o ten cytacik. Ona wprawdzie odpowiedziała mi, ale cytatu mi nie wpisała, a to jest właśnie GŁÓWNA moja prośba i podanie nr wersetu i wg którego apostoła. Dla mnie wystarczy tylko to, o reszcie nie muszę dyskutować. Może i mi rąbnęli Biblię, może ja jestem ledwo piśmienna, to chciałabym odpowiedzi na moim poziomie, czyli bardzo prostej i na temat. Przy czym bardzo proszę ŚJ, aby mnie nie atakowali innymi tematami. Jeśli młodziutka Domi (Dominika lat 24), jeszcze nie znajduje odpowiedzi na moje pytanie, to proszę ją o zapytanie starszyzny. \"Zainteresowana tematem\" - podoba mi się prowadzenie przez Ciebie dyskusji. Walisz cytatami identycznie jak ŚJ :D Może się kiedyś doczekasz na odpowiedzi :D Dlaczego Dzień Matki nazywa się Świętem Matki? Jest jeszcze Dzień Górnika, Dzień bez Papierosa itd. To są dni, w których uświadamiamy sobie miłość do matki, ciężką pracę górnika, zdrowie bez papierosa itd. Raczej nie widzę powiązania tematu z religią. Możemy wprowadzić znienacka Dzień Prawego Buta, ale to przecież nie będzie święto. No nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dla zachęty do odpowiedzi na moje pytanie zacytuję Domi: \"Wszystkie wierzenia ŚJ są oparte na Biblli\", więc to raczej nie powinno być trudne zadanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Szukająca Prawdy
do...bardzo proste.....jakim prawem zabraniasz odpisywać Domi.....a to co ty piszesz to po prostu ,,.łapanie za słowa" ....staraj się zrozumieć sens wypowiedzi.....moja droga a tak poza tym to Domi nie jest ŚJ -ona się dopiero uczy ,więc ma prawo popełniać błędy ......ja też studiuję PŚ z ŚJ i pewnie jeszcze nie potrafię swojej wiedzy wyrazić słowami,więc podziwiam Domi ,że potrafi tak mądrze pisać......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
madrze ? Domi nie odpowiedziala na moje pytanie? Jej odpowiec to (nie obrazcie sie ale (belkot). Zadalm pytanie czy SJ zmieniloby swoje reguly gdyby bylo jedna z najwiekszych religi np w danym panstiw. Czy weszloby do rzadu, czy zajeloby sie sprawami militarnymi, czy pracowali by jako lekarze chirurdzy, czy pracowali by w policji itd. Duoz jest tajich czy. Prosze o odpowiedz kogos bardziej konkretnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zainteresoooowana tematem
Dzieki Chaber za komplement ;) tak fakt... wale cytatami jak SJ :D wlasnie na tym polega ich teoretyczna "wyzszość", wieksza kompetencja "wiedza"- to fakt, ze na pierwszy rzut oka w starciu z nimi my, KK wychodzimy na nieznajacych Biblii... Jednak wystarczy, ze trafia na kogos kto potrafi rozmawiac w tym samym stylu- na kogo ktpo sie zna i co?? i cisza... dlaczego?? nie wiem... Temat mam dosc "obstukany" ;) spotykalam sie kiedys z mezczyzna SJ... i bardzo chcialam zrozumiec, poznac.. niestety kazda madrzejsza dyskusja nie mogla byc do konca madra, gdyz brakowalo argumentów.. po 100 razy sluchalam tych samych pseudo dowodow, przykladow itd... strasznie to jest smieszne jak Swiadkowie niemalze tymi samymi slowami odpowiadaja zawsze na pytania.. ale jesli chodzi o kwestie dotyczace Straznicy- dotyczace niescislosci, dotyczace klamstw jakie wyznaja... nastepuje cisza - dlatego uwazam , ze ta cala dyskusja w sumie ma maly sens... no moze tylko jest ciekawie, ale do zadnego madrego wniosku nie dojdziemy- ale moze to i dobrze.. Sama widzisz jak wiele ciekawych tematów- które moglyby byc rozwiniete zostalo pominietych , ale coz.. zycie- bardzo dobrze znam takie wlasnie dzialania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Szukająca Prawdy
do ....chaber..Mat 19:9..a powiadam wam:Kto oddala swoja żonę-chyba że w wypadku nierządu-a bierze inną,popełnia cudzołóstwo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Szukająca Prawdy
sorki ....to nie jest odp. na twoje pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Juz wrocilam. Od czytania postow z ostatnich 4 dni glowa mnie rozbolala- mnostwo pytan z najrozniejszych dziedzin i odpowiedzi domi naszpikowane cytatami i chaotyczne. Mam propozycje- porozmawiajmy na jeden temat i jak sie on wyczerpie, przejdzmy do nastepnego. Apel do domi- prosze Cie, strukturuj swoje wypowiedzi tematycznie- rob akapity badz linijke przerwy. Czytaj co ludzie chca od Ciebie wiedziec i odpowiadaj konkretnie- jesli prosza o omowienie cytatu, to go omow, a nie startuj z lista innych cytatow. Tutaj na tym forum nie chodzi o infiltracje, ale o dyskusje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--> a ja myślę – zacytowałaś „jota w jotę” fragment Biblii, mówiący o tym ,że nie wolno jeść krwi i dziwisz się, że większość katolików ją je i to z takim apetytem. Dlaczego nie zacytowałaś całego tego fragmentu, byłoby więcej powodów do zdziwienia. Oto większy fragment – Kapłańska 7 : 22 Dalej Pan powiedział do Mojżesza: 23 «Powiedz Izraelitom: Nie wolno wam jeść tłuszczu cielców, owiec i kóz! 24 Wolno się posługiwać dla różnych celów tłuszczem zwierząt padłych lub rozszarpanych, ale nie wolno go jeść. 25 Każdy, kto je tłuszcz zwierząt składanych na ofiarę spalaną dla Pana, będzie wykluczony spośród swego ludu. 26 Gdziekolwiek będziecie mieszkać, nie wolno wam spożywać żadnej krwi: ani krwi ptaków, ani krwi bydląt. 27 Ktokolwiek spożywa jakąkolwiek krew, będzie wykluczony spośród swego ludu. Czy w takim razie nie powinniśmy także jeść smalcu, łoju, słoniny, masła? To przecież jest tłuszcz, o którym tu mowa. A przecież wszyscy go jedzą, i katolicy i Świadkowie Jehowy, i to z takim apetytem. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja uważam, tak jak i Aga, że najlepiej byłoby skupić się na jakimś jednym temacie, a nie tak biegać po wszystkich. Z tego względu właśnie tak dawno nic tu nie pisałam, choć czytam ten topik na bieżąco, bo trudno się połapać o czym jest aktualnie mowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Droga Szukajaca Prawdy: NIe wydaje mi sie, zeby s w Biblii znalazla fragment, ktory pozwala zonie na oddalenie meza. A to z tego prostego powodu, ze kobiety takich praw nie mialy- mezczyzni mieli takie prawo, kobiety jednak nie. Mozna powiedziec, ze kobiety nalezaly kiedys do \"inwentarza\" mezczyzny. Jesli nie podobaly mu sie one z jakiegos powodu, mogl je oddalic, wypisujac po prostu list rozwodowy. Dlatego w Mt znajdziesz tylko fragment o mozliwosci oddalenia zony. Jezus zniosl rozwody calkowicie. We wzmiance o oddaleniu zony w przypadku nierzadku nie chodzi o zwykle zdrady malzenskie, lecz raczej najprawdopodobniej o nieprawe zwiazki. Tak wiec owa SJ kity ci wciskala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zainteresoooowana tematem
A jeszcze odnosnie krwi... Jak wytlumaczyc fakt, ze zakaz transfuzji jest u Was dopiero od 1945 roku.. wczesniej transfuzja spotykala sie nawet z poklaskiem... Począwszy od Russela (zalozyciela).. czy to nie jest znow dowodem chwiejknosci...???...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OK. To zostanmy na temacie krew i transfuzje. Blagam, nie zaczynajcie na razie nowych tematow. Pliiissssss........ Czajko, masz racje z tym cytatem, ale juz wiem, co Anna by ci na to odpowiedziala. Otoz, ze oni przestrzegaja tego, co zostalo potwierdzone w NT (Dz 15, 19-21). I tam pisze, ze nalezy powstrzymywac sie od krwi. Ale bardzo wazny jest fragment, ktory przytoczylas, bo wyjasnia on konkretnie, o co z ta krwia chodzilo. Czyli, ze chodzilo pierwotnie (w prawie Bozym) o przepisy pokarmowe! Spozywanie krwi mialo znaczenie sakralne, krew nalezala sie tylko Bogu- Bog otrzymywal krew w ofierze. Dlatego czlowiek by bluznil spozywajac cos co nalezy sie tylko Bogu. I to wlasnie wyraza bardzo krotko przepis o powstrzymywaniu sie od krwi. Tutaj trzeba zauwazyc, ze od ofiary Jezusa na krzyzu nie ma juz ofiar pokarmowych ani krwawych, czyli te wszystkie przepisy sakralne ze ST stracily na waznosci! Dlaczego wiec apostolowie nakazali przestrzegania tego zakazu? Z bardzo prostego powodu: ze wzgledu na Zydow- zeby nie gadali, ze chrzescijanie sa bezbozni i nie przestrzegaja prawa! W kazdym miescie mieszkali Zydzi, wielu z nich przechodzilo na chrzescijanstwo. Oni to zadali, zeby kazdy nowo- ochrzczony zostal tez obrzezany. Apostolowie odmowili, ale zeby pojsc na kompromis, zostawili ten przepis niespozywania krwi. Oto uzasadnienie tego nakazu z Biblii: \"Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach\". (Dz 15, 21) Tak wiec widzicie, ze ta cala sprawa z krwia zostala utrzymana tylko i wylacznie ze wzgledu na poboznych Zydow, ktorzy mogliby sie zgorszyc. W innym miejscu sw. Pawel pisze, ze dla czystego wszystko jest czyste- mozna wszystko spozywac, ale jesli mialoby sie kogos przez to zgorszyc, to lepiej ze wzgledu na ta osobe zrezygnowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szukająca prawdy - chodziło mi wyłącznie o to, by na stawiane przeze mnie pytania odpowiadały Anna albo Nicky. Nic nie mam do wszystkich innych. Niczego nie mogę zabronić, bo i niby jak i z jakiego powodu, to jest forum publiczne. Nie podniecaj się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×