Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mikimaus

zaproszenia odmieniacie nazwiska?

Polecane posty

Gość a jka mam napisac to
zapraszamy kolege. on ma narzeczona, ale my jej na ocxzy nie widzielismy. mamy naoisac XX z osoba towarzyszaca? czy XX i YY? czy YY i XX? YY to oczywiscie ta narzeczona. niby pierwsze pisze sie kobiete no ale jak jej nie znamy to tez tak napisac? ja pierwsza? i inna sytuacja. zapraszam kolezanke XX. ona ma narzeczonego YY. zaproszenie daje jej teraz, ona jest teraz przed slubem, ale na naszym slubie bedzie juz po swoim slubie. mam ja napisac na zaproszeniu jeszcze XX i YY czy imiona obojga i juz wspolne nazwisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no ale powiedzcie mi
zapraszamy kolege XX. on ma narzeczoną YY, ale my jej na oczy nie widzielismy. mamy napisac XX z osoba towarzyszaca? czy XX i YY? czy YY i XX? niby pierwsze pisze sie kobiete no ale jak jej nie znamy to tez tak napisac? ją pierwsza? i inna sytuacja. zapraszam kolezanke XX. ona ma narzeczonego YY. zaproszenie daje jej teraz, ona jest teraz przed slubem, ale na naszym slubie bedzie juz po swoim slubie. mam ją napisac na zaproszeniu jeszcze jako XX i YY czy X i Y Y czyli ich imiona z jego nazwiskiem tak jak to bedzie juz po slubie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Viss
ja tam zawsze dostawałam i sama wypisałam w ten sposób, że XX z imienia i nazwiska z os. towarzyszącą. Kto wie czy za miesiac bedzie to ta sama osoba;] a nie miałam zamiaru bawić się w dzownienie po kuzynach i dowiadywanie się kto z kim teraz. Koleżankę zaprosiłabym na panieńskim nazwisku, czyli obowiązującym w dniu wypisywania zaproszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tak mowisz no bo gdzies
wyczytalam, ze jak ktos ma juz narzeczonego czy narzeczona gdzie juz maja date slubu zaplanowana to powinno sie wypisywac nazwiska obydwojga. ze tak jest elegancko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja aż poszłam się do mojej uczelni zapytac pani doktor filologii polskiej i powiedziala mi, że żeńskie nazwiska się odmienia ZAWSZE a w parach zalezy od końcówki ale też się ODMIENIA chyba że ktoś ma niepolskie lub specyficznie zakończone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość parówka
Mnie bardzo razi, jak nazwisko jest nieodmienione na zaproszeniu. Już bym wolała odmienione z błędem niż nieodmienione wcale

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie wiem -/
Właśnie trafiłam na to forum i mam pytanko, a jak wpisać nazwiko Wdówka???? Wydaje mi się, że nie odmieniająć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tomek 33 lata
witam Ja osobiście nie lubię jak są odmieniane nazwiska dla mnie jest to filozofowanie polonistów i humanistów ktorzy na siłę chcą ukwiecić język polski. Rozumiemn nazwiska typu Sikorski/Sikorska czyli Sikorskich ale ale jak nie trzeba to nie odmieniam. Wiem że zasady mówią, że jak się da to powinno się odmieniać ale osobiście mi się to bardzo nie podoba. wiadomo jak to jest z zasadami dzisiaj takie jutro (czas w latach) takie. Może to wpływ mojego miejsca zamieszkania nie jestem z kongresówki. Dla mnienazwisko w zaproszeniu ma być proste, klarowne , przejrzyste bez zbędnych udziwnień. Nie przejmuję się niby tymi słusznymi zasadami zostawiam je dla tych co lubia akademickie dywagacje i co " lubią jęść bułkę przez bibułkę". Ja w swoje zaproszenia wpisuję bez odmiany, i dla mne jest piękno w prostocie nazwisk. Pozdrawiam Wszystkich TOMEK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niebieska_22
a ja też nie bede odmieniac mi by to nie przeszkadzało jakby ktos odmienił zle moje nazwisko ale ludzie sa rozni a zle to nie bedzie wyglandac jak napisze zapraszam np. marię i tadeusza borys a nie borysow takie jest moje zdanie lepiej napisac tak jak u kazdego gafe strzelic moja siostra ostatnio dostala bez odmiany i mowi ze tak jest najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja wam powiem jak
piszac po polsku odmieniamy nazwiska (z wyjatkiem obcych, nie spolszczonych). zapraszam: Terese Lato Terese i Tadeusza Latów, Księdzów, Kowalczyków, Strumiłłów (od Strumiłło), Nowaczków, Bebłów (od Bebło), Wojdów (od Wojda), zapraszamy Państwa Millerów (od Miller), ale Państwa Müller (niemieckie nazwisko nie spolszczone). Sformułowanie typu "zapraszam państwa Kowalski" brzmi idiotycznie, jakby jakiś Amerykanin próbował się wysłowić po polsku. Ale za to "zapraszam Państwa Kovalsky" jeśli używają amerykańskiej formy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lu25
to jak odmienić nazwisko cham , zapraszam chamów ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dokładnie tak
zapraszam chamów wciseł - wcisłów szydło - szydłów byra - byrów kot - kotów gwizdak - gwizdaków zając - zająców torta - tortów maliszewski - maliszewskich komorowski - komorowskich strus - strusów struś - strusiów malizna - maliznów i tak dalej - żadna filozofia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tomek 33 lata
jak nie umiesz odmieniac nazwisk w rodzimych języku to szukaj sobie usprawidliwień dla swojej ignorancji. jeden lubi jak mu pachną fiołki a drugi jak mu śmierdzą stopy :) to a propos wywodu na temat piękna i prostoty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość muj tyb to
KURWA ALE GŁĄBY nie umią odmieniac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość no i ja tez mam dylemat
nazwisko Garbolino. Zapraszam Marię i Jana Garbolino? Garbolinich? Garbolinów? Kurde, drobna rzecz a wielki problem. :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Garbolinów
Jest Maria Garbolino i Jan Garbolino, czyli Maria i Jan Garbolinowie, więc zapraszasz Jana i Marię Garbolinów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Garbolinów
ale zawsze możesz podpytać jak Garbolinowie odmieniają swoje nazwisko. Bo zasady zasadami, ale często rodzina odmienia to po swojemu i tu się robi problem. Ja sama jestem może trochę przewrażliwiona na punkcie odmiany nazwisk bo wkurza mnie jak nie odmieniają mojego (a wg zasad języka polskiego moje nowe nazwisko jest odmienne, natomiast rodzina mojego męża nie odmienia). Ale ja robię i tak po swojemu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość że co że jak
A jak napisać na zaproszeniu, jeśli Pani ma dwa nazwiska a jej mąż jedno? Przecież nie napiszę wtedy przykładowo Annę i Marka Kowalskich skoro Anna ma jeszcze drugie nazwisko Nowak. Czy wtedy mam napisać Annę Nowak Kowalską i Marka Kowalskiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość że tak
chyba wystarczy Annę i Jana Kowalskich. W końcu tworzą jedną rodzinę, a zaproszenie nie jest jakimś pismem urzędowym. Chyba że pani Nowak-Kowalska ma wielkie ego i nie przeboleje jak jej utniesz pierwszy człon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sisi13
mam problem bo nie wiem czy mam napisać rodzinę Łuca, czy rodzinę Łuców? Doradźcie, proszę!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fiszek
nie jestem pewny ale nawet się pomylisz rodzina pszmknie na to oko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fiszek
szukaj w googlach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dorociczka
do sisi 13 ,ja bym napisała rodzina Łuca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Miodek zawsze twierdzil, ze
nalezy odmieniac wszystkie nazwiska i ze wiekszosc sie da odmienic, poza japonskimi :P Nawet jak ktos twierdzi ze jest nieodmienialne ;) A Miodek jest dla mnie autorytetem, mimo ze z polonistyka mam niewiele wspolnego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fiszek
łócław pszemyśl to *

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Miodek zawsze twierdzil, ze
i odmieniam zawsze co da sie odmienic, chyba ze mam watpliwosci ale to tez czasem zapytam jak mam ;) I bardzo mnie razi jak ktos mojego nazwiska nie odmieni. Ze nawet i zaproszeniu nie wspomne ale zwyczajnie, na jakims druczku nawet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lucow tylko i wylacznie
rodzine Luca to nawet idiotycznie brzmi i wyglada ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Polonistka!!!!
Ludzie!!!! Jeśli jesteście POLONISTAMI, jak piszecie to nawet się do tego nie przyznawajcie. Jak można skończyć filologię polską i nie wiedzieć, że w języku polskim NAZWISKA SIĘ ODMIENIA?! czego Was tam uczą. Jesteście ignorantami, którzy idą na studia, nie po to, żeby zdobyć wiedzę, a dla papierka. Wstyd i hańba! I tacy "poloniści" później uczą dzieci w szkołach i rosną kolejni ignoranci!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×