Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mikimaus

zaproszenia odmieniacie nazwiska?

Polecane posty

Gość pseudoanemiczka...
a jeżeli chłopak ma na nazwisko Derlatka to piszemy np. Piotra Derlatkę prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość BabeczkaJakTaLala
Lusia_23 w zaproszeniach zawsze pierwszą kobietę się wymienia. Jeśli chodzi o odmianę nazwiska, to o ile dobrze pamiętam, to odmienia się nazwiska, których końcówka się zmienia np Jan Kowalski, Anna Kowalska, więc możemy napisać Kowalskich. Jeśli mamy Jan Nowak Anna Nowak wtedy piszemy w zaproszeniu Nowak i nie odmieniamy. Mam nadzieję, że sobie tego nie uroiłam...hihih

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
babeczka, nie wprowadzaj ludzi w błąd....przede chwilą podałam link

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zawsze sie odmienia
pytałam przed ślubem polonistek w pracy!!!! Poprawnie jest odmieniać!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja właśnie wczoraj zaczęłam drukować i kleić swoje zaproszenia i na jednym nazwisku też się zatrzymałam... Siostra cioteczna, pochodzi i mieszka w Czechach. Nazwisko ma typu Kralova (jej ojciec Kral). I teraz jak to odmienić ... po polsku? Kralovą? Ja bym nie chciała żeby ona moje nazwisko po czesku odmieniała :) I jestem w kropce!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mi-ka
nazwisk pochodzenia nie polskiego nie odmieniamy. Ja nie nosze polskiego nazwiska.Znajomi zaprosili nas na slub i koszmar, na zaproszeniu nazwisko odmieniono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale nieładnie jest
napisac : zapraszam Michała Nowaczek juz raczej Michała Nowaczka Prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marię i Michała NOWACZKÓW
czy Marię i Michała NOWACZEK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No ale jak to brzmi; serdecznie zapraszają Lenę Karlova? czy serdecznie zapraszaja Lena Karlova....? A ciekawe jak to się poczesku odmienia. Może bym po czesku odmieniła i już.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli chodzi o Nowaczków, to ja bym napisała Marię i Michała Nowaczek Ma mgosci ze śmiesznym troszkę nazwikiem typu Kozaczek i wolę nie odmieniać na Kozaczków :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jednak nie zaszkodzi zajrzeć w google :) Ja już wszystko wiem. Nasze \"ą\" to czeskie \"ou\" więc napiszę Karlovou i już :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odmieniac! nazwiska, tak jak inne imiona wlasne odmieniamy, inaczej brzmi to sztucznie i pretensjonalnie. Odmieniamy nazwy miejscowosci: jestem w Krakowie, pochodze z Krakowa wiec: jade z Maria i Janem Nowakami, zapraszam Marie i Jana Nowakow, Kozaczkow, Wesolowskich, Sienkiewiczow, Marczulajtisow, Paskow, Millerow itd itp. Denerwuje mnie takie nagle jezykowe kalectwo, jakby nagle umiejetnosc odmieniania przez przypadki Polakowi odjelo i wstawia kulawe \"Maria i Antoni Nowak\". Czy ta Maria to kochanka, kolezanka Antoniego Nowaka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
acha, kuzynko Leny Karlovej! Jak piszesz cale zaproszenie po polsku to jej nazwisko tez odmien w tym jezyku, inaczej to troche smiesznie, nie sadzisz? Albo napisz calosc po czesku z czeska odmiana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Może i masz rację Legalna Blondynko. Teraz to już sama nie wiem jak zrobić... Ja tam bym nie chciała, żeby ktoś moje nazwisko odmieniał po czesku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość fakt--
moj kuzyn dostał dyplom dla :MATEUSZ NOWACKI a chyba powinno być dla MATEUSZA NOWACKIEGO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak bedziesz w czechach, to beda odmieniac po czesku, nic na to nie poradzisz. Moje nazwisko jest typu -ska i w niemczech, gdzie mieszkam nikt go nie odmienia po polsku, tylko po niemiecku. trudno oczekiwac, ze bedzie inaczej. uwazam, ze poprawnie bedzie, gdy odmienisz po polsku jej imie i nazwisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W sumie masz rację .Przekonałaś mnie. To jeden mega poważny problem z głowy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja mam pytanie mam szwagra anglika i jak napisac na zaproszeniu nazwisko wiem ale imie James czy Jamesa ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jhwbdfhweu
musisz to imie odmienic.. pojawil sie gdzies glos ze odmienianie nazwiska jest nieeleganckie??heh ..co to znaczy??a robienie bledow jest eleganckie??nazwiska polskie odmieniaja sie prawie wszystkie czy tego chcemy czy nie!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja jestem za odmienianiem nazwisk, ale błagam myślcie 100 razy przy tym. Ja ciagle dostaje zaproszenia z błędnie odmienionym moim nazwiskiem. Pewnych nazwisk się nie odmienia i moje właśnie do takowych należy. Przyznam, że trochę denerwują mnie takie zaproszenia. To już wolałabym żeby osoba mnie zapraszająca po prostu spytała, czy moje nazwisko się odmienia, czy nie. Korona jej z tego tytułu nie spadnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość vvvvvvvvvvvvvvv
Wszystkie nazwiska w języku polskim się odmienia (oczywiście nazwiska polskie mam na myśli), również takie jak Lato, Kubeł, Braniak itd. Zapytajcie Miodka ;) Inna kwestia, że niektóre trochę w odmianie głupio brzmią...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mojego się nie odmienia, ale nie bede się z wami klocic. Ja noszę to nazwisko od 25 lat i umiem się nim poslugiwać. No chyba ze jakieś zasady gramatyczne się pozmieniały w ostatnim czasie. Zgadza się wszystkie nazwiska się odmienia, ale są wyjątki. Tak samo jak są wyjątki od innych reguł gramatycznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a nazwisko ksiądz
jak mam wpisac? zapraszamy ewę i adam księży? ksiądz? księdzów? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość vvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
tak, księdzów! ale możesz napisać też nieodmiennie, jeśli uważasz, że tak będzie lepiej brzamiło. no nie mogę się zgodzić z koleżanką wyżej - każde polskie nazwisko można odmienić... podać numer do Miodka? na pewno dokładnie wytłumaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja nie odmieniam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tez nie odmieniem bo
zaczelo mnie to wkurwiac! wole nie odmieniac niz odmienic zle. mamy ponad 250 osob do zaproszenia czyyli okolo 125 zaproszen. nie chce mi sie dzwonic do nich i pytac jak odmienic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×