Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mikimaus

zaproszenia odmieniacie nazwiska?

Polecane posty

Odmieniacie nazwiska gości w zaproszeniach? Tzn. czy piszecie np. Adama i Ewę Sienkiewicz, czy Adama i Ewę Sienkiewiczów??? pomóżcie, proszę, bo już zgłupiałam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość literatka
Bardzo eleganckie jest nie odmieniac. Bywa, ze ludzie tego nie lubia (jak ja) i moga dac mniejszy prezent slubny -))). A tak powaznie, to nie ma reguly, wylacznie chodzi o indywidualne podejscie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość polonistka_____
oczywiście że odmieniać, bo to jest i poprawne i eleganckie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie polonistka
ale z tego co kojarze(cholera czy moze "kojaze"? bo sie pogubilam...) to chyba nie wszystkie nazwiska mozna odmieniac tak jak np slowo muzeum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie polonistka
czy to nie zalezy od koncowki nazwiska?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość polonistka_____
Nie odmienia się przeważnie nazwisk pochodzenia obcego i końcówka rzeczywiście jest istotna :) Chodzi mi o odmianę nazwisk w których nie ma problemu z odmianą ;) Czyli na przykład, że zapraszamy Państwa Annę i Piotra Sienkiewiczów a nie Annę i Piotra Sienkiewicz. Problem stanowią takie nazwiska jak Lato itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moje wlasnie jest takie
nieodmienialne ,jak owo lato;) ale na trzy litery (prosze tu nie kojarzyc zaraz,i nie znosze jak ktos odmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki dziewczynki, ale ja też (wstyd się przyznać) jestem polonistką... A problem pozostaje ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość iwi123
z tego co ja sie uczyłam ( kiedyś ) to od jakiegoś czasu w polskiej ortografii przyjeło się, że nazwisk się nie odmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja wlasnie sie uczylam odwrotnie- ze w polsce wszystkie nazwiska sie odmienia. choc niektorzy twierdza ze ich nazwisko sie nie odmienia. zreszta kiedys pracowalam w firmie gdzie musielismy sie kontaktowac telefonicznie z klientami i wielokrotnie bylismy przez nich poprawiani jesli nazwiska nie odmienilismy, i czesto wtedy slyszalam od nich to wlasnie, ze wszystkie nazwiska z polsce sie odmienia. nigdy nikt mnie nie poprawil, jesli nazwisko odmienilam... ale widzialam wtedy jak bardzo wiekszosc ludzi zzwraca na to uwage... ale z drugiej strony zaproszenia wypisuje sie dla rodziny i przyjaciol i mysle, ze jesli nawet bedzie pomylka, to nikt nie bedzie obrazony. sama wypisywalam zaproszenie z nazwiskiem gdzie odmienione brzmilo troche glupio, wiec pozostawilam w niezmienionej formie, ale wreczajac zaproszenie powiedzialam, ze mialam dylemat (jestesmy w takich stosunkach ze absolutnie to nie byla z mojej strony gafa) i zapytalam jak powinno byc prawidlowo. i wiecie co mi powiedzieli? ze wlasciwie to sami nie wiedza, ale ogolnie panuje wlasnie taka zasada, ze nazwiska sie odmienia, jednak oni na to nie zwracaja uwagi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość iwi123
tijak: ludzie to pamiętają jak się kiedys uczyli, bo tak było że się odmieniało. Mnie też w szkole tak uczyli. Dopiero od niedawna ( no kilka lat) weszły nowe zasady.Właśnie z takiego wzgledu ze jedni odmieniali ( nie zawsze prawidlowo) inni nie odmieniali. Dlatego moze ktoś zwróił ci uwagę że nie odmieniłaś, bo jest przyzwyczajony że się jego nazwisko odmienia. Ja zresztą też jak o kimś mówię to odmieniam z przyzwyczajenia, ale zasada jest inna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
końcówka mojego nazwiska, to kis. Jakoś dziwnie byłoby to odmieniać. Państwa ........kisów hmm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do iwi
jeśli tak jest, jak piszesz, w co zresztą nie wierzę, to w takim razie zasada jest bzdurna. bo jak ty to sobie wyobrażasz??? ja jestem kowalska, mój mąż kowalski, razem jesteśmy kowalscy chyba, a nie kowalski? i nie napiszesz zapraszamy państwa kowalski ani zapraszamy państwa kowalscy, bo to zwyczajnie idiotycznie brzmi. to na szczęście jeszcze jest polska, a nie popłuczyny po usa, i stosujemy w języku polskim przypadki. kogo, co - kowalskich, wyłącznie. a ty, autorko - nie przyznawaj się nawet, że jesteś polonistką, bo to gorsze dla polskiej edukacji niż najnowszy minister tegoż resortu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iwi, mi sie jednak wydaje, ze od niedawna weszla wlasnie zasada, ze nazwiska SIE ODMIENIA a nie odwrotnie, tak mi sie ze szkoly sredniej kojarzy. sama nie zawsze to robie, bo po prostu niektore nazwiska brzmia dziwnie po odmianie, wiec wole powiedziec w mianowniku. ale jednak moim zdaniem istnieje regula, ze nazwiska sie odmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zawsze odmieniwm
i wkurzaja mnie nie odmienione, czasem w nekrologach np. W Polsce odmieniamy! W kazdym podreczniku gramatyki znajdziesz rowniez odmiane nietypowych nazwisk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No własnie...mam podobny problem :-P Niebawem zaczynam wypisywać zaproszenia i ... tu pojawia się mały dylemacik! Czy formuła.....\"mają zaszczyt zaprosić Sz. P. Anna i Adam Kowalski\" będzie niepoprawne??? Czy lepiej - \"mają zaszczyt zaprosić Sz.P. Annę i Adama Kowalskich\"??? Proszę o radę, dzieki z góry! Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mniodek
Odmienia się, nie tylko zasady polszczyzny to dyktują. Również dobre obyczaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mniodek
Przypomniało mi się coś śmiesznego. Z tą odmianą należy zachować umiar. Poznałam kiedyś pana Krakowiaka. Idę pod wskazany adres, a na drzwiach tabliczka: KRAKOWIACY :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do Iwi: pilnuj koleżanko swojego nosa, errare humanum est, a tym bardziej mieć wątpliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I nie chodziło mi bynajmniej o nazwisko Kowalski, bo Ewę i Jan Kowalski brzmi idiotycznie (wiadomo, że Kowalskich), ale o nazwiska na -icz, które to się odmienia bądź nie, lecz jest to kwestia danego nazwiska i uznanej względem niego normy, a nie jakiejś ogólnej zasady! Można powiedzieć Ewę i Adama Sienkiewiczów, lecz można też Ewę i Adama Sienkiewicz. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość o mamusiu
jak ty jesteś polonistką, to ja moje dziecko poślę do szkoły za granicę - tam ją lepiej nauczą języka ojczystego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A tak na marginesie, nie martw się, nie uczę w szkole. Polonistyka to również inne specjalizacje zawodowe. Może to i lepiej, bo jak bym się miała użerać z dziećmi takich inteligentnych rodziców jak iwi i o mamusiu, to dziękuję bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lusia_23
Jak powinno sie prawidłowo wypisywać zaproszenia?? a chodzi mi konkretnie o kolejność, czy najpierw kobieta a poźniej mężczyzna np Ewa i Adam Sienkiewicz czy może odwrotnie?? bede wypisywać zaproszenie ślubne i nie wiejak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zawsze odmieniac
a jak - wziac podrecznik poprawnej polszczyzny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zawsze odmieniamy nazwiska w języku polskim, jeśli nie, to robisz bląd językowy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikimaus----------> to, że nie uczysz w szkole nie znaczy, że możesz nie znać zasad języka polskiego....nie rób wstydu i nie przyznawaj się do studiów filologicznych, dopóki nie nauczysz się korzystania z języka...bo jak widzisz polonista poloniście nie jest równy... pozdrawiam, polonistka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×