Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość wandziaaaaa

Jak sie robi sos grecki do sałatek, a jak saatke grecką?

Polecane posty

Gość wandziaaaaa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szlag mnie zaraz trafi
no wlasnie tego samego szukam i wyczytalam, ze do salatki gr. nie dodaje sie salaty lodowej- to prawda? wie ktos? i jakich ziol sie uzywa? oregano i co jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość szlag mnie zaraz trafi
a papryka? wszedzie prawie w przepisach jest papryka! wiem, ze mozna sobie dodac co sie chce ale ja bym chciala taka najprawdziwsza salatke zrobic- rodem z Grecji ;) :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
salatek greckich jest wiele wersji, ale podstawa to czarne oliwki (najlepiej kalamata), ser feta, oraz oliwa ... no i cos kwaskowego, np. sok z cytryny lub ocet + przyprawy: sol, pieprz, oregano ... jako warzywa moga byc liscie salaty, ogorek, cebula, pomidor, nawet mlody szpinak w dowolnych kombinacjach i co akurat masz lub lubisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do konczity
czyli soso\ grecki wg Twojego pzrepisu to inaczej sos vieneget? bo tak sie robi sos ninegret

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do prawdziwej greckiej sałatki nie daje się sałaty, tylko: ogórki, pomidory, paprykę, oliwki, czerwoną cebulę, ser feta, oliwę z oliwek, ocet winny, oregano, sól. a sos grecki to tzatziki: jogurt naturalny, starte świeże ogórki, starty czosnek, przyprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja nie robie specjalnego sosu do salatki greckiej, po prostu leje oliwe i skrapiam octem, tak na oko. trudno mowic o czyms takim, jak prawdziwa salatka grecka, bo tyle pewnie w grecji salatek, ilu grekow ;) ta salatka bez salaty to mi bardziej przypomina cos, co znam pod nazwa salatka bulgarska, ale wiadomo - te wszystkie nazwy sa umowne. glownie chodzi o zachowanie swoistego charakteru potrawy, ze np. salatka grecka oprocz dowolnych sezonowych warzyw miala rowniez oliwki, fete, oliwe i oregano, lub jakies inne typowe dla tej kuchni zielsko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ARA196
do sałatki greckiej nie robi się żadnego sosu. Kroisz ogórki i pomidory w kostkę,czerwoną cebulę w piórka, dodajesz oliwki/lub nie jeśli nie lubisz/, ser feta, paprykę /najlepiej zieloną/. Posypujesz to wszystko oregano i polewasz octem winnym i oliwą. To wszystko, można zrobić w każdej chwili dla dowolnej ilości osób nie przejmując się, że sos się psuje w lodówce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adfasf
a wlasnie, ze sie robi sos Kiedys podpatrzyłam jak Ewa Wachowicz robi sos vinegret : 1 lyzeczka soli mieszasz ze zmielonym zabkiem czosnku do tego dodajesz sok z pol cytryny nastepnie lyzeczke cukru i 2 lyzeczki musztardy a pozniej troche bazyli, oregano i powoli dolewasz oliwy lub oleju wazna jest kolejnosc a sos wysmienity

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ARA196
Owszem sosy robi się różne tylko ten akurat jest typowym sosem do sałaty, a nie do sałatki greckiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosow typu winegret z roznymi przyprawami jest tyle, ile ludzi, a sos w salatkach greckich jest wlasnie swego rodzaju winegretem, tyle, ze ma moze troche bardziej posmak cytryny i oregano, ale tak akurat mi sie trafialo, co nie znaczy, ze wszyscy tak robia. z tego co mi sie wydaje, to w polsce salatka pod nazwa 'grecka' jest bardziej legendarna nazwa dotyczaca ogolnie rzecz biorac zalatki zrobionej z chocby i kapusty pekinskiej albo salaty lodowej, byle przewijal sie ser feta, oliwki ... podobnie, jak legendarna 'ryba po grecku', gdzie chodzi o to, ze ma byc na pomidorowo-warzywnie, bo ktos tam pewnie kiedys za krola swieczka podpatrzyl, ze dania srodziemnomorskie czesto sa z pomidorowo-warzywnym sosem. no i sprzedawane sa tez saszetki pt. sos do salatki greckiej, ale to nie znaczy, ze tylko ten i zaden inny sos z zadnymi innymi przyprawami nie nadaje sie do tego typu salatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dobry dzien
pracowalam w greckiej knajpie i robilam salatki. zaziki - to nie sos ! tylko dodatek do miesa. typowa salatka grecka to salatka chlopska: salata lodowa , na to pomidor pokrojony i ogorek i oliwki i papryka z octu( ostra-czuszka); moze byc cebula i oczywiscie kawalki owczego sera - feta. Posypac koperkiem i polac..to byla mieszanka: octu , wody i oliwy z oliwek bardzo lubie i czesto robie w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elemelecud
W typowej sałatce greckiej nie ma sałaty, ani lodowej ani żadnej innej (to polski wynalazek, bo sałata to tani wypełniacz). Ani tym bardziej papryki z octu, tylko świeża, i nie ostra a łagodna. A doprawia się tylko oliwą i octem WINNYM (łagodnym).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja dodaje do sosu, Ewy Wachowicz na końcu jogurt naturalny a sałatke robię ze swieżych liści szpinaku, sałaty lodowej, kiełków rzodkiewki, pomidorków koktajlowych, czarnych oliwek, fety i uprażonego słonecznika. A sos: 1 lyzeczka soli ze zmielonym zabkiem czosnku, sok z pol cytryny, lyzeczka cukru i 2 lyzeczki musztardy, bazylia i oregano albo zioła prowansalskie, potem oliwa z oliwek i na końcu trochę jogurtu naturalnego. Pycha, zajadamy sie z koleżankami w pracy, ważne żeby mieć uprażony słonecznik i kiełki rzodkiewki, które dodają pikantnego smaku. Polecam, bo świeży szpinak jest naprawdę dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adzi13
Ja dodaje do sosu, Ewy Wachowicz na końcu jogurt naturalny a sałatke robię ze swieżych liści szpinaku, sałaty lodowej, kiełków rzodkiewki, pomidorków koktajlowych, czarnych oliwek, fety i uprażonego słonecznika. A sos: 1 lyzeczka soli ze zmielonym zabkiem czosnku, sok z pol cytryny, lyzeczka cukru i 2 lyzeczki musztardy, bazylia i oregano albo zioła prowansalskie, potem oliwa z oliwek i na końcu trochę jogurtu naturalnego. Pycha, zajadamy sie z koleżankami w pracy, ważne żeby mieć uprażony słonecznik i kiełki rzodkiewki, które dodają pikantnego smaku. Polecam, bo świeży szpinak jest naprawdę dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeżeli chodzi o sos to lubię czosnek zgnieść 1/2/3 ząbki czosnku - zależy jak to lubi. Jeżeli chodzi o zioła to preferuje bazylię, można dodać trochę prowansalskich, zalewam je oliwą z nadmiarem, aby nasiąkły i nie były suche, łyżeczkę octu winnego , troszkę pieprzu i sos gotowy. jako miarkę stosuje kieliszek - ilosć ziół to pół kieliszka. Nie dodaję soli, ser feta robi swoje. Mieszam sałatkę razem z fetą - ser zawsze troche się rozmemła i robi dodatkowy łącznik składników. Tu już pisali zamiast lodowej można podmienić szpinakiem - świeżymi listkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Widzę że coś wam się pomieszało z tą grecką sałatką :) Oczywiście jest ich kilka wersji ale jedna jest prawdziwa W dobrej knajpie w Grecji dzisiaj dostaniecie sałatkę grecką a jutro inną. Zasada jest jedna jeśli czegoś nie dostaną rano na targu lub będzie nie świeże to nie podadzą tego w restauracji. Więc wam radze tak samo nie kupujcie byle czego bo ma być tam pomidor czy ogórek czy cebula. jak nie ma naprawdę świeżych i dobrych warzyw to lepiej je pominąć w tej sałatce. A sos polecam: Oliwa, sok z cytryny lub limonki, świeża bazylia i oregano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oxj
Co racja to racja, ktoś sie tam chwalił, że pracował w greckiej knajpie i pisze o sosie zaziki (!!!) i że dodawał sałatkę lodową!Taaak.... polskie restauracje udajace greckie, powinny zainwestować w lepszych pracowników, bo potem człowiek przychodzi do knajpy chce greckiej sałatki i dostaje jakąś krajankę z kapustą pekińska tudzież sałatą lodową!!Sałatka grecka składa się z duzych kawałków pomidora, ogórka, czerwonej cebuli pokrojonej w półplasterki, na wierzch daje się plaster sera feta i czarne oliwki. Tuż przed podaniem polewą się ją oliwa z oliwek, skrapia octem winnym i przyprawia solą, pieprzem i oregano. Taką przynajmniej jadłam w Grecji na wakacjach.No i wszystkie składniki powinny być najlepszej jakości, z niesmacznych pomidorów i ogórków nie zrobi sie dobrej sałatki Oczywiście wasze przepisy też są ok, ale jak ktoś szuka takiego podstawowego przepisu to nie powinien dodawać czosnku do sosu czy musztardy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×