Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Przybywam z daleka

czy FAS - ma każde dziecko ktorego matka wypiła alkohol podczas ciąży???????????

Polecane posty

dziewczyny pytam o to bo moja znajoma ma pewien problem otóż nie wiedząc ze jest w ciąży kilka razy wypiła okazyjnie ale jednak wypiła i teraz martwi sie ze dziecko bedzie mialo FAS albo FAE. Problem głownie polega na tym ze zaden lekarz nie jest w stanie powiedziec ze kazde dziecko narazone na alkohol w ciazy rodzi sie z Fas w mniejszym lub wiekszym stopniu. Jest tez druga znajoma ktora od czasu do czasu piwkowala w ciąży i dziecko zdrowe wody plodowe czyste dziecko p 10 w skali itd dzis jej dziecko ma 5 lat rozwija sie prawidlowo i wszystko jest ok wiec niby jakas nadzieja ze nie kazde dziecko bedzie to mieało jest tak? Czy kazde to ma a wykrywa sie to póżniej? Jak to jest ktoś wie? Chcialabym ją troche uspokojic ale nie bardzo wiem jak jej pomóc a nie chce jej klamac. Znalazlam wiele informacji w necie o fas ale w żadnej nie jest napisane ze kazde dziecko sie z tym rodzi. Jak to jest wie ktos???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niech sie nie martwi zespol FAS wystepuje u dzieci ktorych matka pila do 9 miesiaca, wiele z nas nie wiedzac o ciazy pilo takze spokojnie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kochana tylko ze wszedzie piszą ze fas moze wystepowac nawet od najmniejszej kropli alkoholu i ze nie ma bezpiecznej ilości a najwieksze spustoszenie powoduje wlasnie w 1 trymestrze. Lekarze tak mowią rowniez no i teraz nie wiadomo co jej powiedziec:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja pracowalam w barze, takze drink byl na porzadku dziennym, jak sie dowiedzialam o ciazy to oczywiscie STOP. No nie wiem co Ci powiedziec:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tu poczytaj na temat FAS. http://www.biomedical.pl/ciaza/fas-zespol-alkoholowy-plodu-fetal-alcohol-syndrome-39.html http://www.fas.edu.pl/index.htm Elenasss to bzdura, że trzeba pić przez 9 miesięcy. Nie ma jak sobie pewnie rzeczy tłumaczyć. A tu jakby się nie chciało wam czytać. "FAS/FAE jest jednostka chorobową w 100% możliwą do uniknięcia, wystarczy, że kobieta w ciąży powstrzyma się od picia alkoholu w każdej, nawet niewielkiej ilości. Wiele spośród kobiet spożywających alkohol na wiadomość o ciąży przestaje pić. Niestety następuje to zazwyczaj 3 miesiącu, kiedy alkohol zdążył już w sposób nieodwracalny uszkodzić płód. Spożycie alkoholu w I trymestrze ciąży: uszkadza mózg; osłabia rozwój komórek; atakuje główne organy płodu takie jak serce czy nerki; prowadzi do deformacji twarzy; powoduje poronienia. Spożycie alkoholu w II trymestrze ciąży: osłabia rozwój mózgu; powoduje poronienia zagrażające życiu matki; uszkadza mięśnie, skórę, gruczoły, kości i zęby. Spożycie alkoholu w III trymestrze ciąży: osłabia rozwój mózgu i płuc; prowadzi do zaburzenia rozwoju wzrostu."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
znam dziewczynę, która w ciązy raczej "za kołnierz nie wylewała" taka patologiczna rodzina! dziś jej syn ma 10 lat i jest bardzo zdolnym dzieckiem! wszyscy są w szoku! chłopak jest geniuszem matematyczno-informatycznym! po nim zaszła jeszcze w ciążę 2x w obu piła i paliła! dzieci zdrowe, urodzone o czasie, chociaż narazie trudno coś więcej o tej pozostałej dwójce powiedzieć, bo są jeszcze małe! nie wiem od czego zależy wpływ alkoholu na dziecko :( ale nie zawsze dzieci mają FAS. no chyba, że ta choroba może uaktywnic się w późniejszych latach, np. w wieku dorastania! ja w każdym bądź razie jestem przeciwniczką alkoholu w ciąży!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wlasnie z tym fas to jest tak Właściwości FAS/FAE Nie wszystkie dzieci z FAS/FAE są do siebie podobne. Tak samo skutki spożywania alkoholu w czasie ciąży mogą być różne. Zależy to od okresu ciąży, w którym alkohol został spożyty, od diety kobiety, jej wieku i kultury picia. Typowe dziecko z FAS/FAE wykazuje behawioralne, psychiczne i fizyczne problemy odbiegające od normy. Poniższe cechy są najbardziej charakterystyczne dla dzieci z FAS/FAE, jednak nie każde dziecko będzie posiadało je wszystkie naraz. Fizyczne właściwości FAS i FAE 1.Wady wzrostu: niska waga urodzeniowa; mała waga w stosunku do wieku; mała głowa; niedobór wzrostu; zaburzenia rozwojowe. 2. Deformacje twarzy: małe, szeroko rozstawione oczy; skrócone szpary powiekowe; opadające powieki; krótkowzroczność; zez; krótki zadarty nos; brak rynienki podnosowej; brak czerwieni wargowej; spłaszczony środek twarzy; słabo rozwinięta szczęka; duże lub źle ukształtowane uszy; wąskie czoło. 3.Inne pojawiające się zaburzenia: niepowodzenia w prosperowaniu; nierozwinięte paznokcie u rąk i nóg; krótka szyja; słaba koordynacja wzrokowo- ruchowa; problemy ze słuchem; anormalności stawów i kości. Dzieci z FAS/FAE bardzo często wykazują problemy z zachowaniem a większość z nich nie będzie w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Najczęściej występujące problemy z zachowaniem: nadaktywność; nieustępliwość; pasywność; impulsywność; drażliwość; problemy ze snem; złośliwość; nadwrażliwość na dotyk i dźwięk; trudności z adaptacją; problemy z organizacją; niska samoocena; trudności z samokontrolą; łatwość popadania w stany depresyjne; problemy z absencją; problemy ze sferą seksualną. tylko ze jak to czytam to mam wrazenie ze wszystkie dzieci mają fas - cholera to trudne do rozpoznania np jesli nie ma problemów z twarza czy innymi bardzo widocznymi defektami to fas praktycznie jest nie do rozpoznania. no np mój syn miał problemy ze snem bywa złośliwy, impulsywny, nadaktywny , nieustepliwy itd zresztą wiekszosc tych cech aja wszystkie dzieci w piaskownicy i te starsze a zwlasza te w okresie dorastania wiec jak do cholery rozpoznac fas??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no to dlaczego lekarze w czasie ciazy pozwalaja pic kieliszek wina przy slabym cisnieniu ja wprawdzie nie pilam ale znam wiele kobiet które pily po kieliszku, wiele ktore bardzo duzo pily zanim dowiedzialy sie ze sa w ciazy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakby mi lekarz powiedział, zebym piła wino w ciąży to bym go zmieniła. Elenasss, przepraszam, nie chciałam cię urazić, nie tak miało to zabrzmieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no własnie cos jest nie tak :( jedno jest pewne pic nie wolno!!!!!!!! ale najgorse jest to ze najczesciej pijemy nawet nie wiedząc o ciąży a wtedy najszybciej o tragiczne skutki fas i albo lekarze są " starej daty co nie ktorzy ze praktykuja takie metody " albo fas tak naprawde dotyczy wiekszosci z nas tylko w moze mniejszym stopniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moja lekarka tez mówiła o lampce czerwonego wytrawnego wina- "przy niskim ciśnieniu na receptę"... Pewnie jak z każdym problemem -zazwyczaj są przynajmniej dwie szkoły na dany temat (czasem jeszcze trzecia, w budowie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cholera wie kto - nie wierze ze lekarze nawet starej daty ktorzy przeciez medycyny ucza sie przez cale zycie nie wiedza co to jest FAS i co moze spowodowac picie nawet najmniejszej ilosci alkoholu bedac w ciazy.Nie rozumiem jak kobieta nie moze chocby dla spokojnego sumienia darowac sobie ten maly kieliszek wina bedac w ciazy.Tak trudno jest sie powstrzymac???to proponuje leczenie odwykowe bo jak dla wlasnego dziecka taka babka nie moze sie oprzec i musi sobie cos chlapnac to ma problem.Urodzilam synka 3 tyg.temu przed ciaza malo co pilam i rzadko a w ciazy strasznie mnie ciagnelo do piwka z sokiem.Zwalczylam to w sobie dla dobra maluszka i nie tknelam alkoholu przez 9 mcy.Kazda NORMALNA matka sie powstrzyma a reszta pan no coz wspolczuje...:-o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mantodea 🖐️ skarbie jak sie czujesz? a powracajac do tematu to mimo wszystko nadal nie wiem jak do cholery zdiagnozowac fas i obawiam sie ze lekarze tez tego nie potrafia o ile dziecko nie ma widocznych defektow. No tak jak pisalam jak dla mnie wszystkie dzieci maja fas a o nastolatkach juz nie wspomne mimo ze np wiem iz rodzice nie pili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja nie mówie, że piłam, mówie co lekarka mówiła poza tym niedawno widziałam w ddtvn wywiad z ta blondyna która prowadziła felietony o ciązy i było coś o imprezach dla kobiet w ciąży i ta dziennikarka powiedziała, że lekarz w drodze wyjatku pozwolił jej sie napic szampana nie pisze tego dlatego, zeby kogos namawiac do picia ale dlatego, ze naprawde sa dwie szkoły w tym temacie z tego co pamietam to dopiero rok temu ruszyla kampania uswiadamiajaca szkodliwosc alkoholu w ciązy - były spoty i marsz w Warszawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny no wiadomo ze rozsądna matka raczej nie bedzie narazac dziecka na fas i inne świństwa ale co wtedy kiedy sie tego nie wie ze dziecko ma fas bo mama wypila piwo w ciąży oczywiscie o niej nie wiedząc, kiedy mozna fas rozpoznac i jak go rozpoznac czy np u trzy latka to możliwe. Bo tak jak pisze na moje oko kazde dziecko ma fas :(:( włącznie z moim. I juz powoli sama zaczynam sie martwic. Nawet juz nie pamietam czy wypilam cos na początku ciązy czy nie ale jak patrze na te objawy to dalabym sobie reke uciąć ze cała grypa w przedszkolu ma fas itd...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Myślę, że nie ma co dramatyzować. Wiele kobiet piło w ciązy i ich fas nie dotyczy. Nic się nie martw, Najgorsze to doszukiwać się objawów u własnego dziecka. Myślę, ze to nie ma sensu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarnulka1906
Zapytaj i odpisz szybko na forum bo ja tez dowiedzialm sie o ciazy w 6 tyg a 3 dni wczesniej bylam na dyskotece wypilam 10 kamikaze i 2 piwka narrazie jestem w 31 tyg dzidzi rozwija sie dobrze ale strach jest mam nadzije ze nic sie takiego nie stalo do 6 tyg az sie dowiedzialam pilam az 3 -4 razy raz wypilam piwko a raz drina i piwko no i ta przekleta impreza w ok 6 tyg masakra:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sofi 28
moi drodzy ja jestem już prawie w 6 m-cu ciąży i kilka razy wypiłam alkohol w róznych ilościach, tylko najgorsze jest to że na początku ciąży nie wiedząc o niej piłam dzień w dzień bo czułam sie jak na kacu i go po prostu zapijałam bo nic nie wskazywało na to że jestem w ciązy!! to trwało długoo a ogólnie to w okresie 2 m-cy nie zlicze ile razy wypiłam bo nie wiedziałam że tam jest dzidzia :( Teraz czytam o fas i wydaje mi się że moja dzidzia go ma bo ma małą główkę jak lekarz mi powiedział na usg, lecz on nie wspomnial nic o tym zespole do cholery!! ale tak na prawdę moge powiedziec że ja i moje rodzeństwo tez mamy fas gdyz jak czytam to większość z tych cech mamy z rodzeństwem nabyte od orodzenia: małe głowy zadarty nos minimalny zanik barwnika na ustach odstające usz i inne psychiczne typu problemy z koncentracją Do cholery pomyslcie sobie czytając to wszystko ze my tez mamy ten zespół... kto to wymyślił, a moze to tylko po prostu genetyka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sofi 28
I ja myślę że każda ilość alkoholu nie ważne na jakim etapie ciąży prowadzi do nabycia fas i my ja mamy myslę że wiekszość z nas ją ma!! Już jedno piwo to fas popatrzcie na siebie przyjzyjcie się sobie dokładnie i zapytajcie mam czy piły alkohol gdy były z wami w ciąży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kijevna
raczej nie każde - przez pierwszy miesiąc ciąży piłam dośc regularnie i nawet mocne alkohole - nie przyszło mi do głowy, że będę miała dziecko, a później tez zgrzeszyłam kilkoma kieliszkami wina i szampanem (góra kieliszek na raz i okazyjnie) i nie widzę żadnego FAS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamauaksmamam
ja czasem wypiłam piwko czasem winko dziecko okaz zdrowia świetnie zapamiętuje szybko nawiązuje kontakt chwalony przez przedszkolanke jak bym miała wierzyc we wszytko co pisza to bym siedziała w wariatkowie i moje dziecko jadło by tylko słoiki a tak je wszytko i normalnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakby tak było to chyba 90% ludzi by FAS miało. Prawie każda kobieta ma coś na sumieniu z czasów, gdy nie wiedziała o dzidzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
te cechy podane w opisie FAS mozna przyrownac do wszystkiego, u wielu ludzie zapewne wystepuje i nie ma to zwiazku żadnego z FAS... kazdy czasami bywa nieustepliwy, nadpobudliwy i placzliwy a to, ze ktos ma szerszy rozstaw oczu moze oznaczac po prostu taka urode- nie popadajmy w przesade... wiadomo ze kazda ilosc alkoholu w ciazy szkodzi, nie podadza przeciez dopuszczalnej ilosci - do 3 piw bedzie spoko, a po 4 juz kiepsko, jak wypijesz co 5 dni bedzie spoko, jak co 3 to juz zle... nie ma takich norm ani nie bedzie... ja 3 razy wypilam powitalną lampke szampana na weselu w czasie ciazy, w odstepach ok miesiaca i nie uwazam, zeby dziecku mialo sie od tego cos stac... a dowiedzialam sie, ze jestem w ciazy, po tym, jak hucznie obchodzilam swoje urodziny, potem swiatecznego sledzika i na koniec jeszcze sylwestra i lekarz powiedzial, ze nic nie szkodzi, że wiekszosc kobiet dowiaduje sie o ciazy po jakims czasie i wystarczy sie pilnowac pozniej. sadze ze naprawde nie ma sie czym martwic, ze kilka razy pokazyjnie cos wypila bedac nieswiadomą i nic jej nie grozi, ani malenstwu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nie WYPILA ale PILA
to roznica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×