Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

zadaniazmatematyki

dzisiaj znowu rozwiążę zadania z matematyki

Polecane posty

CZY TE ZADANIE MOZNA ROZWIAZAC JESZCZE NA INNY SPOSOB??????????? jeżeli stosunek pol powierzchni dwoch kul jest rowny 1:4 to stosunek dlugosci ich promieni jest rowny? moglabys jeszcze mi to wytlumaczyc? 1 kula ma promień R, jego pole powierzchni to P=4pi R^2 2 kula ma promień 2, jego pole powierzchni to P=4 pi r^2 stosunek pól powierzchni jest równy 1 : 4 4 pi R^2 : 4 pi r^2 = 1 : 4 R^2 : r^2 = 1 :4 pierwiastkuję obie strony R : r = 1 : 2 stosunek promieni tych kul to 1 : 2 a czemu chcesz rozwiązywać innym sposobem? przecież ten nie jest trudny,a to jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy na rozwiązanie zadania, bynajmniej jest chyba najprostszy bo zawsze można sobie rozwiązanie zadania utrudnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tredelle
rozumiem, 2 kula ma promień 2, jego pole powierzchni to P=4 pi r^2 a skad wzielo sie te 2? boi pani mowila nam ze jest jakis sposob ze k/przez jakas inna liczbe pozniej jest rowna sie i znow jakies K/przez cos... i wlasnie w ogole nie zrozumialam o co jej chodzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tredelle
a jeszcze mam takie podobne zadania: 1. jeżeli stosunek pol powierzchni dwoch kul jest rowny 1:3 to stosunek objetosci tych kul jest rowny? 2, jeżeli stosunek objetosci dwoch kul jest rowny 1:8 to stosunek pol powierzchni tych kul jest rowny? 3. jeżeli stosunek objetosci dwoch kul jest rowny 2:3 to stosunek dlugosci ich promieni jest rowny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zad1 okresl monotonicznosc ciągu (an) [te n jest mniejsze niz a) wiedzac ze n należy do N+ a) an=n-3/n+3 b) an=1-2 c) an=2n/n+3 monotoniczność wylicza się obliczając coś takiego a(n+1) - a(n) a dokładnie znak tego, gdy a(n+1) - a(n) < 0 to ciąg jest malejący gdy a(n+1) - a(n) = 0 to ciąg jest stały gdy a(n+1) - a(n) > 0 to ciag jest rosnący a(n+1) wyznaczamy podstawiając do podanego wzoru n+1 w miejsce każdego n a) a(n)=(n-3)/(n+3) a(n+1) = (n+1-3)/(n+1+3)=(n-2)/(n+4) a(n+1) - a(n) = (n-2)/(n+4) - (n-3)/(n+3)= = - = [ (n-2)(n+3) - (n-3)(n+4) ]/[ (n+3)(n+4) ]= [ n^2 - 2n + 3n - 6 - (n^2 - 3n + 4n -12)]/= [n^2 - 2n + 4n - 6 - n^2 + 3n - 4n + 12]/= teraz badam znak tego w liczniku mam n+6 oczywiscie n jest naturalne czyli dodatnie zatem n+6 też jest dodatnie w mianowniku mam (n+3)(n+4), na jets naturalne, zatem n+3 będzie dodatnie i n+4 będzie dodatnie, iloczyn dwóch liczb dodatnich daje liczbę dodatnią czyli mamy w ułamki dodatnią/dodatnią co daje dodatnią a(n+1) - a(n) > 0 zatem jest rosnący

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozumiem, 2 kula ma promień 2, jego pole powierzchni to P=4 pi r^2 a skad wzielo sie te 2? boi pani mowila nam ze jest jakis sposob ze k/przez jakas inna liczbe pozniej jest rowna sie i znow jakies K/przez cos... i wlasnie w ogole nie zrozumialam o co jej chodzi... tam mi się kliknął nie ten klawisz, powinno być r zamiast tego 2 ;P już wiem o jaką metodę Ci chodzi, będzie łatwiejsza pod warunkiem, że ktoś ma pojęcie o podobieństwie i w zadaniu jest napisane że figury są podobne, bo inaczej to naginanie rozwiązania i może się znaleźć ktoś kto tego nie uzna po prostu jeżeli stosunek pol powierzchni dwoch kul jest rowny 1:4 to stosunek dlugosci ich promieni jest rowny? zatem P1/P2 = 1/4 ale stosunek pól w podobieństwie to k^2 P1/P2 = k^2 zatem k^2 = 1/4 k=pierw(1/4) k=1/2 a stosunek dwóch odpowiadających boków to k R1/R2=k R1/R2=1/2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olaboga olbagoda
moj boze :O jakie to trudne a Ty to wszystko umiesz jestes nauczycielem/lką ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olaboga olbagoda
a tam gdzie nie ma "n" to co mam podstawić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wykorzystam Ci tu to podobieństwo ze skalą k, skoro tak robiła wasza nauczycielka pamiętaj, że bok do boku to k, pole do pola to k^2, objętość do objętości t k^3 1. jeżeli stosunek pol powierzchni dwoch kul jest rowny 1:3 to stosunek objetosci tych kul jest rowny? P1/P2 = 1/3 P1/P2 = k^2 k^2 = 1/3 k=pierw(1/3) k=1/pierw3 k=pierw3/3 V1/V2=k^3 V1/V2 = (pierw3/3)^3 = 3pierw3/27=pierw3/9 2, jeżeli stosunek objetosci dwoch kul jest rowny 1:8 to stosunek pol powierzchni tych kul jest rowny? V1/V2 = 1/8 V1/V2 = k^3 k^3 = 1/8 k=pierw(1/8) k=1/2 P1/P2 = k^2 P1/P2 = (1/2)^2 = 1/4 3. jeżeli stosunek objetosci dwoch kul jest rowny 2:3 to stosunek dlugosci ich promieni jest rowny? V1/V2 = 2/3 V1/V2 = k^3 k^3 = 2/3 k=pierw(2/3) k=pierw3 k=pierw3 * pierw9= =pierw18/3 R1/R2 = k R1/R2 = pierw18/3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tredelle
jakos mi sie wydaje ze chyba bardziej rozumiem ta druga metode ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zad1 okresl monotonicznosc ciągu (an) [te n jest mniejsze niz a) wiedzac ze n należy do N+ a) an=n-3/n+3 b) an=1-2 c) an=2n/n+3 b) a(n)=1-2=-1 a(n+1)=-1 a(n+1) - a(n) = -1 - (-1) = -1 +1=0 stały ale tu musi być jakiś błąd, bo nigdy nie zostawia się zapisu typu 1-2 który da się rozwiązać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tredelle
dziekuje ci bardzo :) teraz jakos latwiejsze mi sie to wydaje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przy kuli można użyc tego sposobu, bo wzory mamy zależne od tylko jednej zmiennej R, czyli każde dwie kule są podobne do siebie, ale już np w walcach, stożka itd nie możesz użyć tego, bo takie figury nie są z natury podobne (bo zależne od R i H)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olaboga olbagoda
ok dziękuję podpunkt c zrobię sama bo rozumiem już :) mam jeszcze takie coś: zad2 znajdź wzór na n-ty wyraz ciągu arytmetycznego (an) wiedzac ze: a3 (te 3 w dolnym prawym rogu) = 20 oraz a6=35

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wzór ogólny na n-ty wyraz ciągu liczbowego określonego rekurencyjnie a_1 = -1 { a_n+1 (to n+ 1 ma być na dole!) = a_n+2 (n+2 też ma być na dole) jest następujący: a) a_n=3n-2 b) a_n=2n-3 c) a_n=2n+1 d) a_n=n+2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zad1 okresl monotonicznosc ciągu (an) [te n jest mniejsze niz a) wiedzac ze n należy do N+ a) an=n-3/n+3 b) an=1-2 c) an=2n/n+3 a(n) = (2n)/(n+3) a(n+1) = [2(n+1) ] /(n+1+3) = (2n+2)/(n+4) a(n+1) - a(n) = (2n+2)/(n+4) - (2n)/(n+3)= - = =[ (2n+2)(n+3) - (2n)(n+4) ]/= [ 2n^2 + 2n + 6n + 6 - 2n^2 - 8n]/= 6/ 6 > 0 n+3 > 0 i n+4 > 0 zatem mianownik jest > 0 zatem całość > 0 rosnący

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zad2 znajdź wzór na n-ty wyraz ciągu arytmetycznego (an) wiedzac ze: a3 (te 3 w dolnym prawym rogu) = 20 oraz a6=35 a3 = 20 a6 = 35 ciąg jest arytmetyczny zatem każdy kolejny wyraz powstaje przez dodatnie stałego r do poprzedniego zatem : a3 + 3r = a6 20 + 3r = 35 3r = 35 - 20 3r = 15 r=5 a3 = a1 + 2r 20 = a1 + 2 * 5 20 = a1 + 10 a1=20-10 a1=10 an=a1 + (n-1) * r an = 10 + (n-1) * 5= =10 + 5n - 5=5n + 5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wzór ogólny na n-ty wyraz ciągu liczbowego określonego rekurencyjnie a_1 = -1 { a_n+1 (to n+ 1 ma być na dole!) = a_n+2 (n+2 też ma być na dole) jest następujący: a) a_n=3n-2 b) a_n=2n-3 c) a_n=2n+1 d) a_n=n+2 to napewno ma być a(n+1) = a(n+2) ? (to co w nawiasem to na dole n)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olaboga olbagoda
kurcze ja nic z tego nie rozumiem tak szczerze powiedziawszy ale musze byc tempa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olaboga olbagoda
mam pojecie jakieś widocznie za małe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tredelle
ok dziekuje :) bede pamietac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olaboga olbagoda
czyli jak nie rozumiesz to mi nie zrobisz reszty zadan prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość olaboga olbagoda
literówke popełniłam ja nie rozumiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z jednej strony stołu siedzi 7 osób. Na ile sposobów można rozmieścić te osoby przy stole? a) 49 b) 120 c) 720 d) 5040 7! = 1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6 * 7 = 5040 odp D (gdyby mieli siadać np przy okrągłym stole to by było 6!)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gdybym miała pomagać w zadaniach tylko tym co rozumieją to przecież by sami mogli je rozwiązywać wiadomo, że zależy mi żebyście zrozumieli rozwiązanie, ale nieraz macie byt mało wiedzy o podstawach danego działu, ale to nie skreśla rozwiązywania przeze mnie zadań

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wzór ogólny na n-ty wyraz ciągu liczbowego określonego rekurencyjnie a_1 = -1 { a_n+1 (to n+ 1 ma być na dole!) = a_n+2 (n+2 też ma być na dole) jest następujący: a) a_n=3n-2 b) a_n=2n-3 c) a_n=2n+1 d) a_n=n+2 to napewno ma być a(n+1) = a(n+2) ? (to co w nawiasem to na dole n) ________________________ Tak to tak ma być jak zapisałam :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8. Wojtek, właściciel sklepu zoologicznego zakupił pewną liczbę sztuk zajęcy i pewną liczbę par królików. Liczba par królików była równa połowie liczby zajęcy. Za każdego zająca Wojtek płacił po 2 euro, a za każdego królika po 1 euro. Cena detaliczna , którą brał była o 10% wyższa za każde zwierzę. Gdy wszystkie zwierzęta z wyjątkiem 7 były sprzedane, Wojtek stwierdził, że kwota wyłożona na ich kupno się zwróciła. Jego czysty zysk stanowi wartość sprzedażną owych siedmiu pozostałych zwierząt. Jaki jest czysty zysk Wojtka? a) 6,5 euro b) 13,2 euro c) 14 euro d) 132 euro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×