Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

inusia330

Problem z bierzmowaniem

Polecane posty

Witam;) Potrzebuję szybko załatwić bierzmowanie, tylko błagam, nie umoralniajcie mnie i nie zadawajcie pytań gdzie byłam, kiedy był na to czas. Na przygotowanie do bierzmowania chodziłam, kiedy byłam w odpowiednim wieku, miałam 15 lat i byłam rocznikiem, kiedy to przygotowanie trwało od września do kwietnia. Przed samym sakramentem bierzmowania zachorowałam i wylądowałam w szpitalu na 3 miesiące. Posiadam nawet taką książeczkę, gdzie miałam wszystkie wpisy od księdza i animatora w swojej parafii, że mam zaliczone modlitwy, że byłam obecna na mszy świętej, różańce, gorzkie żale, spowiedzi itd, itp. Potem już niestety nie przystąpiłam do tego bierzmowania, ponieważ non stop byłam w szpitalach, a potem to już zapomniałam o tym. Problem w tym, że moja kuzynka poprosiła mnie na świadka na swoim ślubie, a ksiądz sobie zażyczył bierzmowania ode mnie, tyle, że ja go nie mam, jestem zdziwiona, bo wiem, że trzeba mieć tylko dowód, a nie jakieś zaświadczenia. No i co ja mam teraz zrobić? Iść do księdza w swojej parafii i opisac mu sytuację? Poprosić, aby wystawił mi zaświadczenie, że mogę być świadkiem? Zapytać się o szybkie bierzmowanie? Naprawdę nie wiem, zależy mi, żeby być świadkową na jej ślubie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ja bylam bierzmowana po 30tce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale nie musisz być nawet
wierzącą by świadkować. świadkiem może być ateista, wyznawca innej wiary. kazdy. więc się tak nie denerwuj.Nawet ślub kościelny może być udzielony osobie wierzącej i niewierzącej. Jak chcesz przystąpić do bierzmowania to zrób to jak należy, nie spiesz się. Ale do świadkowania nie jest to niezbędne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale nie musisz być nawet
i możesz powiedzieć to księdzu, on nie może tworzyć swojego własnego prawa kościelnego i zabronić ci bycia świadkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ocet a nie wode
ja bylam swiadkiem na slubie koscielnym bez zadnych formalnosci, bez spowiedzi i ksiadz nie robi zadnych problemow. pewnie chce w lape.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Też mi się tak wydaje, ale on powiedział, że świadkowie muszą to mieć, bo to niezbędne i moja kuzynka go prosiła, powiedziała, że nie ma nikogo innego, a on powiedział do niej \"trudno, musisz ustawić swoją rodzinę\" Kurczę, wiedziałam, że mi się to przytrafi, gdyby to było w moim mieście to bym to załatwiła, nawet bym kasą sypnęła, a tak to jest daleko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość boże czytam i nie
to dziwne, rzeczywiście chyba chce w łapę, bo naszych świadków o nic nie pytał, poza danymi z dowodu osobistego. Nie musisz mieć bierzmowania! A jak chcesz wziąć, to zależy gdzie mieszkasz. Musisz znaleźć kościół, w którym bierzmowania odbywają się cały rok, zwłaszcza jeśli masz już te wszysktie śmieszne pieczątki i książeczki, bo nie musisz się chyba przygotowywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bumbumbum
Teraz jest czas bierzmowań.Co za problem przystąpić?Przedstaw księdzu całą sytuację i przystąp do sakramentu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak mam wszystko, co prawda parę lat wstecz, ale chyba się liczy... Ksiądz jeszcze jej powiedział "Świadkowie muszą mieć wszystkie sakramenty, bo poświadczają przed Bogiem" Wydaje mi się, że świadek nie poświadcza przed Bogiem, tylko raczej przed państwem, składa swój podpis, po za tym mojej innej kuzynce ksiądz powiedział, że jej świadkiem może być "sam Jaruzelski" jeśli ma ochotę... Byle mieć dowód..../ Czy to jest wymysł księdza? Nie rozumiem jak można w jednym wymagać zaświadczeń, a w drugim nie... Mieszkam w niewielkim mieście, najbliższy kościół katedralny jest w Legnicy, to blisko mnie, ale w mojej parafii nie było jeszcze bierzmowania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z drugiej strony nie chce narażać mojej kuzynki na koszty, żeby dawała księdzu w łapę, ponieważ i tak nie ma za wiele kasy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość edgrgh
jeslic hcesz to idz do bierzmowania a jesli nie to niech mloda pojdzie do niego i mu pwoie ze jesli nie dopusci cie do swiadkowania zlozy pisemna skarge do jakiejs kurii czy cos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ona prawie przed nim płakała, bo nie ma kogo innego wziąć i czy nie można było by tego ominąć, bo mam chrzest i komunie to jeszcze na nią nawrzeszczał...Masakra, zadzwonię do niej jeszcze i może coś załatwi, a jutro i tak idę do swojej parafii, u mnie w mieście księża są normalni, i nie wymagają niczego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karoolek.......
Świadkami bierzmowania mogą być także rodzice kandydatów oraz inni przedstawiciele rodziny. Można wybrać także inne osoby spoza rodziny. Najważniejszym kryterium, jakie powinien spełniać świadek jest jego duchowe przygotowanie. Poza tym musi posiadać następujące przymioty: wystarczająca dojrzałość do pełnienia tej funkcji, przynależność do Kościoła katolickiego, przyjęcie wszystkich sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, czyli chrztu, bierzmowania i Eucharystii oraz brak wykluczenia od życia sakramentalnego. Oznacza to, że osoby rozwiedzione i żyjące w nowym związku małżeńskim nie mogą być świadkami bierzmowania. Kodeks Prawa Kanonicznego potwierdza przepisy zawarte w księdze liturgicznej i mówi, że wypada, aby świadkiem był ktoś z rodziców chrzestnych bierzmowanego. Stąd powinien on spełniać te same warunki, co kandydat na chrzestnego. Do jego zadań należy troska o to, aby bierzmowany postępował jak prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem. Natomiast instrukcja Episkopatu Polski zaleca dodatkowo, aby świadkami bierzmowania byli rodzice chrzestni: dla chłopców ojcowie, a dla dziewcząt matki. Jednak, jeśli nie mogą oni uczestniczyć w liturgii sakramentu bierzmowania, to świadkami mogą być inne osoby, ale muszą być praktykujące i prowadzące życie według wiary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale mi chodzi o świadkowanie na ślubie KK, a nie jako świadek do bierzmowania :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak ja się dowiadywałam u siebie w parafii, bo mój świadek też nie ma bierzmowania, to ksiądz powiedział, iż świadek do chrztu MUSI być bierzmowany, natomiast do ślubu nie, może być nawet ateistą lub wyznawcą innej wiary- to nie jest problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karoolek.......
Zwykłych świadków powinno być dwóch i muszą być obecni przy zawieraniu małżeństwa (kan. 1108 § 1). Nie wymaga się, by byli wyznaczeni przez nupturientów lub przez świadka urzędowego, wystarczy ich faktyczna obecność nawet przypadkowa. Ich nazwiska zapisuje się w księdze zawieranych małżeństw, składają również podpisy w Protokole kanonicznego badania narzeczonych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
świadek na ślubie ma mieć dowód osobisty i być trzeźwy. Tylko i wyłącznie tyle. Ksiądz poczuł władzę i tyle, można albo dać mu w łapę albo zacząć z nim walczyć, strasząc kurią. Kuzynka może też wziąć kogoś innego na świadka albo ty ekspresowo weźmiesz bierzmowanie. z tych 4 wyjść ja bym wybrała drugie, bo nienawidzę gdy ktokolwiek nadużywa swojej pozycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja to wszystko wiem, ale ten ksiądz chyba raczej nie ;( ;( Stwarza mi tylko problemy i zmusza do wzięcia bierzmowanie w trybie natychmiastowym, a nie jak człowiek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość edgrgh
tak jak juz pisalam proponuje napisac pisemko do kurii i isc z nim do tego ksiedza i kazac mu podpisac ze kaze swiadkowi miec bierzomwoanie albo ze liczy na lapowke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ona nie ma już kogo wziąść, bo to malutkie wesele, reszta kuzynek nie ma 18 lat nawet, zostałam jedynie ja, a tu ksiądz stwarza problemy, może dlatego, że ona musiała brać wszystkie sakramenty naraz, tzn. chrzest, komunie, bierzmowanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
świadkiem nie musi być jej kuzynka, może to być pełnoletni kuzyn albo brat czy choćby rodzic młodych. Tak jak ci napisał ktoś idź do kurii ze skargą na księdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość edgrgh
mysle ze jak go postraszy to tez da pozadany skutek ;) a jesli nie to do kurii skarge napisac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A gdzie ja takową kurię znajdę? Jak mi robi problemy, to jej braciom jeszcze większe, bo oni nie mają żadnych sakramentów ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale nie musisz być nawet
postraszcie go kurią, jak to nie pomoże to na prawdę tam idźcie. Ważne jest byście wiedziały jak jest na prawdę, czyli, że możesz świadkować i by nie dał wam głupot wmawiać. u nas na naukach sam ksiądz podkreślał, że świadek musi być pełnoletni i trzeźwy, jak ktoś wyżej napisał. to wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak dokładnie, bo świadkową będę też u drugiej kuzynki, w tym roku, tylko trochę później i tamten ksiądx na pytanie czy muszę mieć bierzmowanie, powiedział "świadek może być nawet buddystą, musi mieć dowód, być trzeźwy, i słyszeć wszystko"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W sumie do Legnicy mam niedaleko, godzina PKS, ale w razie jakby co, to pisać pismo? przejechać się osobiście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
On się chyba uwziął na nią, kazał też mieć karteczki ze spowiedzią świadków, to jeszcze przeboleje, bo to nie problem, ale bierzmowanie? Jestem okropnie zdeterminowana idę jutro do swojej parafii, wyłuszczę problem, może uda mi się wziąć bierzmowanie, plan B, to zgłoszenie do kurii, a plan C, to wyśle jej pieniądze, niech płaci. I to za dwójkę, bo ja z moim chłopakiem zostaliśmy świadkami i oboje bez bierzmowania. W całej rodzinie tylko ja mam chrzest i komunie, więc sądzę, że innym bez komunii robiłby jeszcze większe problemy. Dla mnie to jest chore i świadczy o niewiedzy księdza, albo o chęci dostania pokaźnej sumki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość w łąpę bym nie dawała
i nauczyła, że kasa nie będzie sypać się z byle okazji. jak poważna rozmowa nie wystarczy to stawiałabym na kurię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zadzwoń jutro, do kurii, przedstaw krótko sprawę i spytaj kiedy możesz się umówić z kimś żeby zasięgnąć rady. Powinni ci powiedzieć jak postąpić w takiej sytuacji, może sami wpłyną na księdza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×