Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Ewelka9871

Ślub w piątek

Polecane posty

Gość Ewelka9871

Mam małe pytanko. w 2011 roku wychodzę za mąż. Koszmar z salami (oczywiście przyzwoitymi). zarezerwowaliśmy salę 40 km od Białegostoku. Ze względu na niesprzyjające okoliczności nasze wesele musi się odbyć w piątek. Obawiam się, że proboszcz nie udzieli nam dyspensy na ten dzień. Może ktoś z Was brał ślub w piątek w Kościele św. Rocha w Białymstoku. Trochę się stresuję i nie wiem jak mam rozmawiać z księdzem. Może ktoś mi coś podpowie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość najpierw zorientuj się
w kurii, czy przypadkiem biskup białostocki nie wydał formalnego ZAKAZU udzielania ślubów w piątek... np. w prawobrzeżnej Warszawie abp Nycz wydał taki zakaz, więc stolicowe piątkowe pary z obłedem w oku szukają kościołów po praskiej stronie!!! Jeśli takie zalecenie biskupa istnieje, żadne łzy czy prośby nie pomogą, bo też wielu księży oznajmia krótko, że "priorytet wyboru sali z tańcami wygrywa z priorytetem uszanowania dnia Męki Pańskiej". A nie myślałaś o ślubie w niedzielę??? wtedy żaden ksiądz nie kręci nosem, a a wielu salach dostaniesz zniżki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewelka9871
o takowym zakazie nie słyszałam. ksiądz ktory byl u mnie na koledzie powiedzial ze on by sie nie zgodzil. musze pogadac z proboszczem i podac powod ktory on albo zaakceptuje albo nie. o niedzieli myslalam ale nie za bardzo gosciom to bedzie sie podobalo, a czyz wesele nie jest dla nich???:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość najpierw zorientuj się
i tu Ci powiem, że właśnei o to mają pretensję księża... bo sam ślub powagi piątku (dnia uczczenia Męki Pańskiej) nie narusza, natomiast wesele juz tak. I wtedy jest komentarz - "ok, ślubu udzielę; ale zamiast wesela robicie po prostu eleganski obiad dla najbliższych, bez tańców". I wtedy ksiądz się zgodzi... Be zpotańscówki się nie obejdzie, bo "goście się obrażą"??? poza tym, zycie takie jest, że wszystkich nie zadowolisz!!! więc zastanów się - robisz wesele w niedzielę i masz w nosie fochy rodzinki, albo uroczysty slub w piątek - a po nim przyjęcie bez potupajki. Nie przejdzie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewelka9871
Zakazu takiego biskup zapewne nie wydal ponieważ w innych Kosciolach w Bialymstoku udzielaja slubow i dyspens na piatek. Nie wiem jednak jak to jest w Kosciele sw. Rocha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i bardzo dobrze ze nie udzielają, Skoro chcesz mieś ślub w kościele to stosuj się do jego zasad- to bardzo proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale skad ksiadz wie ze wesele
bedzie albo i nie? To na wsi tylko ksiedza sie na wesele zaprasza, no chyba ze jakis przyjaciel rodziny ale wtedy tez by problemow raczej nie robil...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Typowo polska hipokryzja- składać przysięgę przed Bogiem jednocześnie kłamać i oszukiwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewelka9871
Miarka ale powiem Ci jedno. Powinnaś pomyśleć zanim coś powiesz, bo nie znasz okoliczności a gadasz bzdety, komuś może sie zrobic przykro. Postne piatki to zasady Kosciola a nie przykazania Boskie. To kościół wymyślił i jeżeli niektórzy Księża się zgadzają to widocznie można odbiegać od reguły. ważne że młodzi się Kochają i chcą przysięgać przed Bogiem. Rozumiem Wielki Piątek środa Popielcowa Wielki Post. Tego przestrzegam. Ale jeśli okoliczności nioe pozwalają inaczej to bede sie starać żeby mieć piękny ślub i wesele w piatek. dlaczego mam byc poszkodowana??? Naprawde najpierw sie zastanow a pozniej mow. kolejna sprawa jest taka ze ja nie robie tego na ostatnia chwile. to jest 1,5 roku wyprzedzenia wiec nie moge sobie zarzucic tego ze "rychlo w czas" sie obejrzalam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ale skad ksiadz wie ze wesele
moj post byl pytaniem. Ktos wyzej napisal, ze ksiadz sie zgodzi jak sie dowie, ze wesela nie bedzie. Stad moje zdziwienie, bo niby skad mial wiedziec. Wiec zasada powinna dotyczyc slubow ogonie, bez wzgledu na to czy ktos planuje wesele czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No właśnie 1.5 roku czasu. Ja zaczęłam ślub i wesele organizować w październiku ubiegłego roku. A ślub jest w maju. Jakoś udało mi się wszystko załatwić na czas. Nie wierzę ze nie znajdziecie wolnego kościoła w sobotę w dniu kiedy macie wesele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i jak sama piszesz mówimy o ślubie a nie o weselu. Bo dla mnie hipokryzja jest udawanie przed księdzem ze chcecie tylko wziąć ślub a wesela nie ma. Tu jest meritum sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sarmancka
miarka- łatwo ci powiedziec. Pewno mieszkasz na jakimś zadupiu gdzie znalezienie sali nie jest problemem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewelka9871
dla mnie nie chodzi o to ze nie ma Kościoła ale o sale. wolne terminy w lipcu 2011 to tylko piątki a w innym miesiącu nie mogę wziąć ślubu z przyczyn dla mnie bardzo istotnych. Chcialabym aby wszystko było jak należy. nie mam zamiaru oszukiwać ani Ksiedza ani nikogo dlatego staram sie o dyspense na wesele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No faktycznie Bielsko-Biała to mieścina na zadupiu;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli masz takie okoliczności to ok. Ale mnie wkurza takie podpowiadanie jak tu oszukać księdza żeby dał. Nie lepiej po ludzku pogadać , powiedzieć jak sytuacja wygląda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja ma ślub w piatek 24. 09.2010 i jestem very happy....wolę piątek niż sobotę :))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewelka9871
Chciałam zapytać po prostu czy ktoś miał wesele lub je będzie miał w piątek (zwłaszcza w sw.Rocha w Białymstku). Chciałabym wiedziec czy jest na to jakas szansa. dla mnie także nie jest na rękę to, że bedę miała(o ile będę miała) ślub i wesele w piątek, no ale cóż inaczej nie mogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kobieto zanim ktos tutaj
udzieli ci odpowiedzi to szybciej ci wyjdzie zadzwonić tam do kancelarii i zapytac o taka możliwość. Telefon chyba tam mają,nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość KorsRelax
W Bielsku Podlaskim księża udzielają ślubów w soboty i niedziele o piątkowych nie słyszałam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moja przyjaciółka miała
w piątek. Ale dyspensy nie udzielał ksiądz dajcy ślub, tylko proboszcz parafii, na terenie której odbywało się wesele!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piątkowa
ja też będę miała ślub i wesele w piątek :) proboszcz z mojej parafii będzie zgłaszał to biskupowi i biskup udzieli dyspensy - generalnie to żaden problem, z sympatycznej rozmowy z proboszczem dowiedziałam się, ze jakiś czas temu niechętnie patrzono na weselne imprezy w soboty - często po weselu w niedzielę na mszach kościół świecił pustkami... za to trochę denerwuje się, czy goście zaakceptują pomysł z piątkiem i przybędą na moja imprezę ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewelka9871
Na pewno Twoi goście "piatkowa" nie przegapią Twojego wesela. Ja mam nadzieje ze moi goscie mojego tez nie opuszcza bo w sumie dla nich w wiekszosci to sie organizuje. Ja i tak musze ze swoim proboszczem porozmawiac poniewaz nie wiem czy w ogole bedzie mial ochote udzielic mi slubu, a chcialabym rowniez aby goscie od niego sie dowiedzieli ze dostalismy dyspense bo niektorzy niedowiarkowie moga miec z tym problem (starszej daty goście) Pozdrawiam. w niedziele ide do proboszcza i bede walczyc o swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maryna ze młyna
ja bym nie tańczyła w piątek u kogoś na weselu , oczywiście poszłabym jeżeli byłaby to bliska osoba , takze weżcie pod uwagę spokuj sumienia gości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piątkowa
no mam nadzieję, ze przybędą :-) zapobiegawczo sporo wcześniej wszystkich poinformuję o tym fakcie, żeby każdy mógł jakoś się zorganizować na ten dzień w zeszłym roku bawiłam się na weselu w piątek i było super, i znakomita większość gości się stawiła jeszcze co do wesela w piątek - jak mówiłam, jeszcze kilkanaście lat temu księża i w ogóle kościół skłaniał się ku temu, żeby wesela odbywały się w dniach poniedziałek - piątek i niedziela, a nie w sobotę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piątkowa
aha, no i ja mam ślub pod Warszawą, a wesele jakieś 40 km dalej - w Wyszkowie :) w super ślicznej sali Baśniowa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja np z moim narzeczonym nie mogli byśmy przyjść na wesele w piątek. Nie każdy może wziąć dwa dni urlopu. A dużo osób pracuje w soboty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piątkowa
właśnie to mnie martwi, tzn. ze to dzień pracujący chociaż w zeszłym roku byłam w pracy i po pracy pojechaliśmy na ślub i wesele, ale to też pewnie kwestia odległości, którą na imprezę trzeba pokonać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ruda blondynka
cały czas mowa jak przekonać księdza , po co wy bierzecie te kościelne śluby ? żeby pięknie wyglądało ? czy dlatego że jesteście wierzącymi ludzmi? kiedy kosciół pozwalał na wesela w piątki ? ktoś tu już napisał że to dzień męki pańskiej , to jak można w piątek hulać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piątkowa
księdza zapytałam o taką możliwość - ślubu i wesela w piątek (bo miałam podobne odczucia jak mija przedpiśczczyni) i w odpowiedzi usłyszałam, że jak najbardziej jest to możliwe i że nie ma żadnych przeszkód, a rozmawiałam z proboszczem sporej parafii, dziekanem dekanatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×