Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość coraz bardziej zawiedziona!

Dlugie , bezowocne starania o dziecko w dojrzalym wieku! Grupa wsparcia!

Polecane posty

oooooooooooo gerwazy widzę ze wkurzona na maxa jesteś dobrze ci zrobi taka imprezka,odprężysz się trochę i moze emocje opadną:)a na męża spojrzyj trochę łaskawiej,on na pewno wie że żle się zachował,już wie że nie takiej odpowiedzi oczekiwałaś,świadczy o tym jego zachowanie ,będzie ci teraz nadskakiwał bo wie że cię zawiódł,wiedz że gdybyś mu była obojętna i twoje potrzeby nie zachowywałby się tak,może mu wybacz,porozmawiaj raz jeszcze i jeszcze go nie skreślaj:)udanego wieczoru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stefanio, trzymaj się zdrowo:) Gerwazy, ja kiedyś też taka impulsywna byłam jak Ty. Na początku małżeństwa wiele mi nie brakowało, żeby wszystko rzuciś. Z biegiem czasu człowiek patrzy inaczej na pewne sprawy, łagodnieje, staje się bardziej wyrozumiały i tolerancyjny...oczywiście wszystko w granicach rozsądku;)Wiem, że trudno byś spokojną jak już człowiek znajdzie się w danej sytuacji. O wiele łatwiej spojrzeć obiektywnie na sprawę z boku, jako osoba postronna. Z mojego doświadczenia wiem, że mężczyźni chcąc pomóc kobiecie, wesprzeć ją starają się tak do niej mówić, żeby wiedziała, iż są po jej stronie. Nie na darmo mówi się, że mężczyźni są wzrokowcami, a kobiety słuchowcami i tak ważne są dla niej słowa, musi wszystko przegadać, zrozumieć, ustalić...Niestety nie zawsze to co usłyszymy zadziała na nas pozytywnie. Sama po sobie wiem, że kiedy miną emocje, patrzę na problem z innej perspektywy. Wiem, że jeżeli mężczyzna mnie kocha, to przecież chce dla mnie jak najlepiej:)Nie chce mnie skrzywdzić. Gerwazy, zobacz jak wielką mogą mieć wartość słowa Twojego m, że jest z Tobą szczęśliwy tak jak jest, bez dziecka. Czyli wyobraża sobie spędzić z Tobą resztę życia, jesteś dla niego najważniejsza. Wydaje mi się, że mężczyźni przez to, iż są tak bardzo od nas różni, nie zawsze wiedzą, jak się zachować. Motają się, bo nie siedzą przecież w naszych głowach. Gerwazy, czasami same ze sobą nie dajemy rady, ze swoimi emocjami...i może właśnie to powoduje, że winimy inne osoby za to czy za tamto. Nie bronię Twojego m, bo przecież go nie znam, ale staram się wyobrazić, co może czuć i mysleć mężczyzna na jego miejscu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U mnie cały czas regularna zima. Śnieg jest cały czas, na termometrze -8. Pogoda właściwie świąteczna:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rachelko ❤️ X Ja w temacie garwazego od gerwazej : A nie wydaje wam sie , ze to my z naszymi hormonami i instynktami przesadzamy - no nie specjalnie - ale my samice tak mamy , do tego dochodzi romantyzm i zawyzone empatyczno- sympotyczne oczekiwania !!! A chlop - mysli jak chlop konkretnie : oj robimy dziecko - robota , zamieszanie , szanse takie sobie !!! Oplaca sie czy nie - i to jest u nich normalna reakcja - nie ma sie co obrazac !!! X Dla przypomnienia - w zagrozeniu zycia na pytanie kogo ratowac , kobieta odpowiada : dziecko , mazczyzna sam z siebie , raczej wybierze partnerke ! X Mezczyzna przywiazuje sie do dziecka istniejacego , urodzonego , czasem dopiero gdy jest z nim kontakt - to normalne ! To my zyjemy marzeniami i wyobrazeniami o dziecku ! X Odkad to zrozumialam nawet jak mnie w pierwszej sekundzie szoknie jakis komentarz , to szybko staram sie zapomniec ! X Jeszcze cos , chlopy czesto mowia nam to , co mysla , ze chcemy by mowili np. Ja : to nie ma sensu , nie mamy szans . On : tak , tez jest dobrze ( w domysle - jesli tak jest rzeczywiscie nie bede Cie dobijal tym , ze ja chce ) Ja: no a myslalam , ze Ci zalezy , ale jesli jest jak jest , to mam to w doopie ! On : nie no pewnie , ze chce ( w domysle , kobieto zastanow sie czego chcesz , mamy te szanse czy nie ?!?!? )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biest cudne! piesek podobny do mojego:) o Dziś tez przeżyłam szok moja kolejna sąsiadka w ciąży - 6 miesiąc, to już ich trzecie dziecko.....ma 40 lat........to pocieszające........ ale w głowie wciąż mi kołacze.................Boziu co ze mną jest nie tak.....odkąd tu mieszkam wszystkie wokół rodziny zaliczyły przyrost naturalny tylko my nie...................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny witam was 🌼 Dalej jestem chora :( jak nie przejdzie po domowych sposobach w sobotę biorę antybiotyk ..... x x Czytałyście na sąsiednim forum Hania poroniła :( Smutne to strasznie nie fajne święta będzie miała bidulka :( ...... x x Doradźcie co kupić córce i jej chłopakowi bo nie ma koncepcji a nawet nie wiem czy dam radę cokolwiek kupić nie mam jak taka słaba jestem :( Pozdrawiam was ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie! zrobiliśmy świąteczne zakupy, na pewno jeszcze sporo się przypomni, ale co najważniejsze już kupione. Nie mam prezentu dla M, co gorsza - nie mam nawet pomysłu :( Będzie u nas mama na Wigilii, więc jej też muszę coś kupić... Ale dla niej wybiorę chyba jakieś kosmetyki. Jutro po pracy wybieram się na tego typu zakupy - a to już ostatni gwizdek. W sobotę wizyta u gina - pojadę z M, więc nie będzie okazji, a później już ciężko będzie ruszyć się z wioski. A jak u Was z prezentami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O, SM, widzę, że mamy ten sam problem :O Ja dla dziewczyn kupiłam póki co ptasie mleczko, myślę, że dokupię jeszcze jakieś drobiażdżki w Douglasie. Nie będę ich aż tak bardzo rozpieszczać, to one powinny się podlizywać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
My z mezem nie robimy nic bo wypad do wypad do Zakopca kosztuje nas wystarczajaco. Ja mam prawie wszystkie prezenciki popakowane juz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam dziewczyny skladam zyczenia dla Was juz dzisiaj bo natlok roboty przedswiatecznej mam, wiec wszystkim Wam i Waszym rodzinom zycze pięknych i radosnych nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, Świąt spędzonych w rodzinnej atmosferze, Abyście znalazlyi dużo kolorowych prezentów pod zieloną choinką, Świąt które, dadzą wam trochę radości i odpoczynku, A co najważniejsze nadzieje na Nowy Rok, Aby był dużo lepszy od obecnego i i przyniosl Wam kazdej z osobna te wymarzone dwie kreseczki...........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Izalus, dzięki:) Gerwazy, emocje troszkę opadły?Twoje spotkanie na pewno Ci w tym pomoże:) Obejrzałam właśnie film "Jak urodzić i nie zwariować" (What to Expect When You're Expecting / Was passiert, wenn's passiert ist). Film na pewno nie należy do porywających, miejscami nawet głupkowaty, ale mimo to obejrzałam cały...a to tylko dlatego, że dotyczył tematu ciąży. Były w nim: smutek, radość, strata, bezpłodność, adopcja, różnice między kobiatami a mężczyznami, niepewność facetów, ich strach, obawy przed nieznanym...czyli wszystkiego po trochu. Gdyby nie temat przewodni, to pewnie wyłączyłabym go dosyć szybko. Staram się myśleć pozytywnie...przynajmniej na razie:) Rachela, mam takie może mało taktowne pytanie. Jakieś staranka u Ciebie były?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Izaluś, dziękujemy za życzenia! Tobie również życzę zdrowych i spokojnych Świąt! 🌻 Liilly - nie było nic już dawno :( dzisiaj 9 dc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rachela, coś mi się pomyliło, myślałam, że jesteś kawałek dalej. Bliżej mnie, a u mnie dzisiaj 15dc. Izalus, jakieś zaćmienie mnie złapało;)Za życzenia podziękowałam i nic więcej. Tobie życzę oczywiście na nadchodzące święta wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim zdróweczka:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Izalus, Dzieki za zyczenia! Nawzajem! :) x SM_40, dla corki moze jakis fajny blyszczyk albo jakies kosmetyki, ktore lubi? Uzywam od lat blyszczyku w kolorze Rose Sugar z Bobbie Brown i bardzo polecam. W zimie nic tak nie zabezpiecza ust przed wyschnieciem a i wyglada ladnie. Chlopakowi nie wiem...On Tobie cos powinien kupic :) x Biest, Super slodki filmik! Jaki kochany piesek... x Liilli, Nie pracujesz przypadkiem w public relations? Bo niezly z Ciebie spin doctor ;) Bardzo piekne teorie na temat M ale wierz mi, on to niestety tak ujal, ze to tylko JA chce dziecka. On to DLA MNIE robi :O Ubodlo mnie to prosto w serce :( Ech...Troche mi wscieklosc przeszla, pozostal smutek... x Mon Cheri. :-D :-D Moze i masz racje...Hormony szaleja... Dzisiaj mam owulacje, o 6 rano na tescie owu dwie grube 2 kreski. Zrobilam z ciekawosci czy tradycji stanie sie zadosc, ze mam owu ZAWSZE w niewlasciwym momecie: albo M w delegacji, albo sie poklocimy...Noi prosze :( x Wczoraj na imprezach bardzo wesolo bylo. Musze czesciej bez M wychodzic, zawsze kogos fajnego poznam :P Wrocilam po polnocy do domu...M czekal. Powiedzial, ze czekal zeby porozmawiac bo widzi przeciez, ze cos jest nie tak ale on NIE WIE co...No odlot. Zaczelam sie z tego wszytkiego smiac i powiedzialam, ze mu dobrze zrobi jak uzyje wlasnej glowy. Zreszta nie mialam ochoty na zadne rozmowy po imprezie gdzie wypilam 3 kieliszki wina. Wzielam prysznic, wyszorowalam zeby i myslalam, ze M juz spi ale nie, czekal na mnie i dalej walkowal temat :O Merlot szumial mi poteznie w glowie, spac mi sie chcialo wiec oprocz znaczacych pomrukow w odstepach 10 minutowych nic sie nie odzywalam. M nawijal dalej. Noi prosze, eureka! Nie wiedzial o co mi chodzi, taka to byla dla niego zagadka ale potem pol nocy mnie namawial na in vitro :-D No tyle, ze ja juz nie chce. W kazdym razie nie z nim. Co by bylo potem? W kazdej sytuacji "bo TY chcialas dzieci"? :O Wiecej z dyskusji nie pamietam bo zasnelam :) M na razie spi, ja zmykam do pracy bo chce sie wczesniej dzisiaj urwac. Kupilam mu w prezencie pod choinke 6 naprawde wyjatkowych win. Ale teraz sama je wypije :) x Milego dnia Wam zycze!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie! Koniec świata o 12:12 ;) Ja nadal zastanawiam się nad prezentem dla M... Alkohol odpada, później i tak razem pijemy, więc tak jakbym wspólny prezent kupowała :) Kosmetyki - ma dobre... Ciuchy i tego typu praktyczne rzeczy kupuję zawsze... Najbardziej nowe kapcie przydałby mu się, ale co to za prezent :D Liilly, kiedy wczoraj zapytałaś o starania otworzyłam w laptopie stronkę z kalendarzykiem, gdzie zawsze wyliczam dni płodne, bo zapomniałam, który mam dc. M leżąc obok (ze swoim laptopem) zerkał widocznie i zareagował od razu, bo już zna ten portal i odczytał to jako sygnał do działania :D A jak Lilly u Ciebie? M wrócił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam umnie wczoraj pojawiła się @ więc jest ok,6 dni spóznienia ale jest:)tak wiec testu drugiego robić nie bedę:) Wszystkim już dziś życzę ZDROWYCH I POGODNYCH ŚWIĄT SPĘDZONYCH W GRONIE RODZINNYM ORAZ SPEŁNIENIA TEGO JEDNEGO MARZENIA W NADCHODZĄCYM NOWYM ROKU!!!!!!! pozdrowionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie:) Rachela ja dla męża i syna w tym roku szlafroki pokupowałam, mięciutkie..ach...młody już jak M wygląda to sie zawsze w jego szlafrok pakuje stąd pomysł na prezent. Jeżeli będziesz w Daglasie to uważam,ze mozna wybrać na super prezent musujące kule do kąpieli :) chyba 8 lub 9 zł kosztują, różne zapachy w Tesco można już za % zł dostać. Ja je uwielbiam:) Mój syn zresztą też, widziałam też zestaw 3 mniejszych kulek w Rosmanie chyba 11 zł. To też moze pomysł dla córki SM :) na marginesie SM zdrowia życzę o Gerwazy! Świetna kobieta z Ciebie:) ale owulację ja bym wykorzystała;) :P o Izalus Wielkie Dzięki za Życzenia:) Jak miło czytać to od Ciebie, kobietki z innego forum a jednak zaangażowanej w nasze potyczki z płodnością:) Tobie Kochana spokojnej końcówki ciąży i tylko się nie przemęczaj w te Święta, zdrówka dla całej rodziny!:):):) I wszelkiej szczęśliwości:) o Miłego dnia Kobietki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie 🌼 U mnie jednak nic lepiej wzięłam dziś antybiotyk strasznie słaba jestem i nie czuje się wcale lepiej nie będę się już męczyć ..... x x Ivanko dziękuję za troskę :) x x CO do prezentów no niestety nic nie kupię bo nawet nie mam jak :( leżę jedynie obiad robię i nic po za tym taka słaba jestem obejdą się bez albo kasę im dam albo coś po świętach kupie ........ x x Pozdrawiam was wszystkie bez wyjątków :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam wolne!:DDo pracy pójdę dopiero w 2013:D Końca świata coś nie zauważyłam:PZa to zima dalej trwa. Teraz świeci piękne słońce i jest całkiem przyjemnie, ale rano miałam -13. 🌼 Gerwazy, w public relations nie pracuję:)I uwierz, daleko mi do spin doctora:DWiesz, jak to jest, sytuacja innych jest często łatwiejsza do zrozumienia niż własna. Wiąże się to jakby nie patrzeć z emocjami, a one są czasami złym doradcą. Tak naprawdę, to w końcu kobiety odczuwają fizycznie macierzyństwo, a mężczyźni pełnią funkcję bardziej towarzyszącą. Także to chyba całkiem normalne, że to my bardziej pragniemy dziecka i tak naprawdę nie wiemy, co czuje mężczyzna w kwestii macierzyństwa. Mój m nie raz zapewniał mnie, że obojętnie co postanowię, on będzie zawsze po mojej stronie, będzie mnie wspierał. Odebrałam wyniki toxo awidności. Wynik 0,4, wysoka awidność, czyli zakażenie nie jest świeże, czyli ok. Powinnam iść tak czy tak do lekarza, ale że jest to skomplikowane, bo nikt nie interesuje się tak naprawdę toksoplazmozą u kobiet nie będących w ciąży, to na razie daruję sobie. Poza tym nie mam motywacji do takich działań. Znowu jestem na etapie wyobrażania sobie dalszego życia bez dziecka. Także nic nowego;) Gerwazy, a jak Twoje wyniki?:) Rachelo, fajnie, że Twój m tak szybko reaguje w sprawach starań;):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja na chwilke. Od rana popakowalam prezenty, moje rzezy sa juzw sumie tez spakowane. Nie no ja w swoje portki gorskie nie pasuje :-( Jestem padnieta :-) Mezulek jest juz w domku...juhu uuuuuuurrrrloppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fajnie macie z tymi urlopami. Ja idę do pracy nawet w Wigilię, ale na szczęście tylko do 11:00. Za to mój mąż ma wolne aż do 2 stycznia. Gdyby mnie tu już nie było, to życzę Wam zdrowych, spokojnych i rodzinnych świąt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U mnie juz po wszytkim :( Odebralam wyniki AMH i nie ma juz na co liczyc. Wynik 0.4 ng/ml. Po nadziei... x Z takim wynikiem to nie ma juz co nawet do in vitro podchodzic... x Tak, ze owulacje wprawdzie pieknie na monitoringu wygladaly ale to naprawde byly ostatnie podrywy moich jajnikow. x Wczoraj imprezowalam ale dzisiaj ide sie uchac :O :( Fajne te swieta beda, nie ma co gadac :O :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GEERWAZY SPOKOJNIE Ocena rezerwy jajnikowej Rezerwa jajnikowa to dość popularne określenie potencjału rozrodczego jaki jest w jajniku. Wszystkie przedstawione poniżej testy zwłaszcza, jeżeli są analizowane przez doświadczonego lekarza mogą bardzo dokładnie określić rezerwę jajnikową. Należy pamiętać, że tylko wyniki skrajnie nieprawidłowe mogą świadczyć o braku możliwości uzyskania prawidłowej komórki jajowej. Wszystkie inne sytuacje świadczące o niskiej rezerwie jajnikowej najczęściej nie przekreślają szansy na ciążę. Są natomiast bardzo istotną informacją o tym, że: czasu na zajście w ciążę jest już nie dużo szansa na ciążę jest niska należy bardzo poważnie rozważyć zaniechanie stosowania metod leczenia o niskiej skuteczności (obserwacje cyklu, stymulacje owulacji z próbami naturalnego zachodzenia w ciążę, inseminacje domaciczne) odpowiedź jajników na stymulację lekami może być nieprawidłowa - słaba (konsekwencją tego jest między innymi zwiększone zapotrzebowanie na leki) Co wpływa na obniżenie rezerwy jajnikowej i czy można ją poprawić? Najważniejszym czynnikiem jest wiek. Rezerwa jajnikowa zaczyna obniżać się od około 20 roku życia. U większości kobiet przez kolejne 10 lat proces ten jest dość powolny. Później dynamika zmian znacznie przyspiesza by osiągnąć najwyższe spadki po 35 roku życia. Należy pamiętać, że dynamika obniżania rezerwy jajnikowej u niektórych kobiet jest rzeczą bardzo indywidualną. I nie zależy od zewnętrznych objawów starzenia organizmu. Palenie papierosów jest najbardziej znanym czynnikiem obniżającym rezerwę jajnikową na który kobieta ma wpływ. Torbiele jajników i ich operacje. Z punktu widzenia zachowania prawidłowej rezerwy jajnikowej bardzo istotne jest zarówno odpowiednia kwalifikacja do operacji jak i sama technika zabiegu. Duża cześć torbieli jajników to tak zwane torbiele czynnościowe, które powinny być obserwowane lub leczone zachowawczo (wchłaniają się najczęściej same lub ewentualnie po zastosowaniu antykoncepcji) Inne torbiele które wymagają leczenia operacyjnego powinny być usuwane po ustaleniu wszystkich za i przeciw. Zarówno sama torbiel jak i zabieg operacyjny uszkadza rezerwę jajnikową. Operacja powinna być przeprowadzona przez ginekologa, który zdaje sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie za sobą obniżenie rezerwy jajnikowej i powstawanie zrostów pooperacyjnych. Należy unikać koagulacji krwawiących naczyń w jajniku. W związku z tym konieczna jest umiejętność szycia w laparoskopii oraz posiadanie odpowiedniego sprzętu. Operacje usunięcia jajowodów podczas których bardzo często dochodzi do częściowego uszkodzenia unaczynienia jajnika i w efekcie do obniżenia rezerwy jajnikowej. Poprawienie rezerwy jajnikowej według obecnej wiedzy medycznej jest niemożliwe. W bardzo rzadkich sytuacjach dochodzi do nieistotnej klinicznie poprawy wybranych parametrów które określają rezerwę. Niestety poprawy te najczęściej wynkają ze standardowych błędów pomiarów. Poprawienie rezerwy jajnikowej to trochę tak jak chcielibyśmy cofnąć czas. Według danych klinicznych obecnie najlepszymi metodami oceny rezerwy jajnikowej są: AFC, AMH, FSH oraz dodatkowo LH i Estradiol. Liczba pęcherzyków antralnych - (AFC ang. Antral Follicle Count) Pęcherzyki antralne są to pęcherzyki w jajnikach o średnicy 2 - 8 mm, które są gotowe do wzrostu pod wpływem naturalnych gonadotropin produkowanych przez przysadkę mózgową lub tych samych hormonów podawanych z zewnątrz w trakcie leczenia. Podczas wzrostu pęcherzyki antralne stają się pęcherzykami dominującymi a w nich dojrzewają komórki jajowe. Zaletą oceny AFC jest to, że może być ona wykonana podczas wstępnej oceny jajników już na pierwszej wizycie u lekarza. Ze względu na wysoką wartość kliniczną opisanie liczby pęcherzyków antralnych powinno być standardową procedurą podczas badania USG narządu rodnego zwłaszcza u kobiet, które czekają na ciążę lub jeszcze nie planują potomstwa. Ta prosta czynność zwłaszcza przy użyciu dobrego aparatu USG bardzo dobrze określa rezerwę jajnikową. Najbardziej wiarygodne badania naukowe (metaanalizy) wykazały, że AFC poniżej 4 - 5 pęcherzyków w jednym jajniku jest związane ze znacznym zmniejszeniem szansy na ciążę oraz z tym, że odpowiedź jajników na stymulację owulacji będzie nieprawidłowa. Większa od prawidłowej liczba pęcherzyków antralnych jest czynnikiem prognostycznym wystąpienia zespołu hyperstymulacyjnego (OHSS) podczas stymulacji owulacji. Liczba graniczna nie została jednoznacznie ustalona jednak AFC > 12 15 pęcherzyków jest związana ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia OHSS. Stężenie AMH (ang. Anti-Mullerian Hormone) w surowicy krwi Hormon Anty-Mulerowski (AMH) jest produkowany przez komórki ziarniste w pęcherzykach antralnych. Niskie stężenia AMH świadczą o obniżonej rezerwie jajnikowej natomiast wysokie mogą być czynnikiem predykcyjnym dla wystąpienia zespołu hyperstymulacjnego. Według licznych doniesień naukowych oraz naszej praktyki AMH jest zdecydowanie lepszym markerem określającym rezerwę jajnikową w stosunku do FSH i estradiolu. Dodatkowo naturalne zmiany stężenia AMH podczas cyklu są niewielkie. W związku z tym przewaga AMH polega nie tylko na dokładności ale również na możliwości oznaczania stężenia tego hormonu w dowolnym dniu cyklu. Stężenie AMH w surowicy wysoce koreluje z liczbą pęcherzyków antralnych widocznych w badaniu USG i jest dobrym czynnikiem predykcyjnym dla odpowiedzi na stymulację oraz szansy na ciąże. Oznaczanie stężenia AMH jest obecnie standardem w ocenie rezerwy jajnikowej. Wiadomość o tym, że stężenie AMH jest niskie wywołuje bardzo duży stres. Wiele tysięcy oznaczeń tego hormonu u naszych pacjentek jednoznacznie dowodzi, że niskie stężenia świadczą o niewielkich szansach na ciążę. Jednak tylko stężenia skrajnie niskie w połączeniu ze skrajnie nieprawidłowymi wynikami innych szczegółowo przeprowadzonych badań rezerwy jajnikowej mogą przekreślać szansę na ciążę. Prosimy pamiętać o tym, że pojedynczy wynik niskiego stężenia AMH nie wyklucza w 100% szansy na ciążę zwłaszcza u młodych kobiet. Coraz częściej pojawia się pytanie: Jeżeli mam bardzo niskie AMH to czy za kilka, kilkanaście miesięcy będę miała menopauzę? Nie mamy obecnie żadnych danych opartych o wiarygodne badania naukowe że jest to prawda. Musimy pamiętać o kilku ważnych informacjach na temat AMH: Kobiety ze skrajnie niskim AMH mogą miesiączkować regularnie (a więc nie mają menopauzy) Pojedynczy wynik AMH nawet jeżeli jest poniżej normy daje nam dość dokładną informację o rezerwie jajnikowej ale tylko i wyłącznie w tym momencie. Nie wiemy czy AMH nie było niskie już wcześniej. Nie wiemy jaka będzie dynamika zmiany rezerwy jajnikowej w najbliższych latach. Możliwe jest, że AMH było niskie już dawno i kobieta przez całe swoje życie aż do menopauzy około 50 r. ż. będzie miała niskie AMH i również dzieci :). Kandydatki na dawczynie komórek jajowych w naszym ośrodku mają rutynowo wykonywane AMH. Zdarza się, że pomimo prawidłowej liczby pęcherzyków antralnych mają AMH poniżej normy (są to młode, niepalące kobiety które niedawno rodziły dzieci). Stężenie FSH (ang. Follicular Stimulating Hormone) w surowicy pomiędzy 2 a 4 dniem cyklu Wzrost stężenia FSH koreluje ujemnie z: prawidłową odpowiedzią jajników na stymulację, liczbą prawidłowych komórek jajowych, liczbą zarodków z szansą na ciążę. Niestety jednoznaczne ustalenie wartości progowej jest trudne. Dość często widujemy prawidłowe wyniki FSH u kobiet, które mają niską rezerwę jajnikową. Dlatego hormon ten w obecnych czasach podczas oceny rezerwy jajnikowej zawsze powinien być uzupełniony o AFC i AMH. Jakie stężenia FSH należy uznać za nieprawidłowe u kobiet chcących zachodzić w ciążę? Otóż, kobiety z wysokim FSH mogą mieć regularne miesiączki i nawet pojedyncze cykle owulacyjne. Należy jednak pamiętać, że podczas określenia rezerwy jajnikowej u kobiety chcącej zajść w ciążę stężenie FSH powyżej 9 - 10 mIU/ml jest wynikiem niepokojącym. Powszechnie uważa się, że stężenie FSH powyżej 15 mIU/ml jest nieprawidłowe, natomiast w przypadku FSH > 25mIU/ml szanse na ciąże są bardzo mało realne. Podczas oceny wyników badań pamiętajmy, że stężenie FSH może różnić się pomiędzy cyklami. Stężenie Estradiolu (E2) w surowicy pomiędzy 2 a 4 dniem cyklu Podwyższone stężenie estradiolu > 45 pg/ml może korelować ze zmniejszeniem szansy na ciążę, natomiast stężenie > 80 pg/ml może świadczyć o wczesnym, zaawansowanym rozwoju pęcherzyka charakterystycznym dla kobiet o zmniejszonej rezerwie jajnikowej. Stężenie LH (ang. Lutenizing Hormone) w surowicy pomiędzy 2 a 4 dniem cyklu Informacja o stężeniu tego hormonu jest przydatna zwłaszcza w sytuacji gdy jest ono wyższe niż FSH. Jest to charakterystyczne dla zespołu PCO (wysoka rezerwa jajnikowa i zwiększone ryzyko zespołu hyperstymulacyjnego). Inhibina B Jest wydzielana przez komórki ziarniste w wyniku stymulacji FSH. W mechanizmie ujemnego sprzężenia zwrotnego reguluje wydzielanie FSH. Obcenie połączony test rezerwy jajnikowej (AFC, AMH, FSH, E2) są tak dokładne że oznaczenie stężenia inhibiny B nie przynosi żadnych wartościowych informacji o rezerwie jajnikowej. To Znalazam na szybkiego. Na topiku i invitro byla laska u Amh 0.1 i zaszla za 1 rzem. Ide tam sie wypytac...czekaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szanowna Pani AMH nie zależy od wieku lae od puli jajnikowej I jeżeli jest powyżej 1 to jet ona dobra niezależnie od wieku 04-1 wartości posrednie poniżej 0,4 menopauza Jacek Szamatowicz To znalazlam na Bocianie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×