Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

metafora .

Przyszłe i obecne Mamy na działalności gospodarczej - zapraszam

Polecane posty

Drogie przedsiębiorcze Mamy - co zrobić, żeby po urodzeniu dziecka nie zostać na lodzie? Czytałam o dymaniu ZUSu (chętnie to zrobię, ZUS dyma nas przez całe nasze życie, to z chęcią zrobię to chociaż raz): http://wyborcza.pl/1,75478,12343245,Ciaza__Zakladam_firme_i_mam_6_6_tys__zl_z_ZUS_u.html Nie mam jeszcze 2 lat działalności, więc jestem na najniższym ZUSie, WIĘC będzie mi przysługiwał ochłap w postaci ok. 400 zł. Nie płacę też chorobowego. Jak to rozegrać - czy zacząć płacić wyższy chorobowy czy rzeczywiście w jednym miesiącu tylko zapłacić taki wyższy? Wolałabym tę pierwszą opcję, ale czy ona też zaskutkuje nie poniżającym macierzyńskim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metafora, czy znasz dokładnie ten temat? Nie wystarczy zaplacic wyzszego chorobowego aby miec wysoki macierzyski, trzeba podwyzszyc wszystkie skladki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metafora ., napisz cos więcej o sobie, jak długo prowadzisz dzialalnosc, w ktorym tygodniu ciazy jestes? Do ilu chcesz podwyzszyc skladki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prowadzę sama działalność od prawie roku, płacę wyłącznie obowiązkowe składki w preferencyjnym wymiarze. Dopiero niedawno się dowiedziałam, że jestem w ciąży - jest to początek 6-tego tygodnia. Podniosę składki na tyle ile potrzeba. Nie muszę mieć od razu macierzyńskiego 6,6 tys., wystarczy mi 2,5-3 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metafora ., a chcesz teraz: 1) już podwyższyć zus (wtedy placisz wysoki przez 3 miesiace), - i mozesz isc na zwolnienie lekarskie po tych 3 miesiacach 2) czy dopiero pod koniec ciazy - wtedy placisz jedna wysoką skladke i masz zasilke macierzynski po orodzeniu dziecka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale masakryczne błędy robię - przepraszam. Pytam to wszystko, bo trochę się orientuję w temacie, ja prowadzę działalność już prawie 3 lata, wiec place normalny zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość preambullaa
Alicja a mozna wiedziec co sie stalo???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję Alicjo za te wszystkie informacje. Mam nadzieję, że będę mogła pracować jak najdłużej, więc na L4 mi nie zależy jakoś specjalnie - bardziej na macierzyńskim. A można mieć jedno i drugie? Czyli jakieś sensowne świadczenie na L4 i sensowne macierzyńskie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
można. tylko, aby mieć zasiłek chorobowy na zwolnieniu (a później automatycznie po porodzie macierzyński, tyle samo kasy to jest), to trzeba powiększyć składki (wszystkie społeczne) i płacić je przez co najmniej 90 dni (okres wyczekiwania to 90 dni). Natomiast w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma okresu wyczekiwania, po prostu wystarczy jedna wysoka składka. Czyli na przykład: z dniem 1 grudnia rejestrujesz się ze składką chorobową (czyli zus zwua i zus zua zaznaczając dobrowolne chorobowe - to ważne, by wcześniej nie płacić tego chorobowego - ale z tego co widzę ty nie płacisz, i dobrze) podwyższony zus płacisz za grudzień do 10 stycznia (do 10 stycznia składasz deklarację DRA). I lecą 3 miesiące, czyli grudzień, styczeń i luty, i przez te kolejne 3 miesiące płacisz ten wysokie zus, (ważne - grudzień ma 31 dni, styczeń ma 31 dni, luty ma 29 dni, razem równe 90, czyli ok). Od dnia 1 marca idziesz na zwolnienie lekarskie i ciągniesz je do dnia porodu, ale na tym zwolnieniu jak i potem macierzyński masz wyższy zasiłek - tle ile podwyższyłaś te składki) nie wiem czy wszystko napisałam, nie wyszło masło maślane ?:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
preambullaa, normalka, to co się zdarza ponoć 40% kobiet w ciąży - poronienie. W moim przypadku była to ciąża obumarła około 9tc)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość naszego malucha szczepilismy
zyjemy w tym chorym kraju gdzie lepiej isc u kogos na zwolnienie niz w swoim interesie szkoda gadac.i to niby ma byc polityka prorodzinna.niech se w dupe wsadza takie cos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alicja - wszystko jasne, dziękuję. naszego malucha szczepiliśmy - zgadza się, jest to chore, najchętniej zamieniłabym ZUS na prywatne ubezpieczenia i świadczenia miałabym jak człowiek, a nie jak pies w schronisku ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×