Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość gośćwystraszona

Wychodzenie z ciała DWA

Polecane posty

Gość gość
Koszmary senne, czyli przerażające, powtarzające się sny zawierające motywy zagrożenia życia czy bezpieczeństwa i niosące jednoznacznie negatywne emocje to zdecydowanie ciemna strona marzeń sennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Koszmary senne mogą mieć różne pochodzenie, stąd wyróżnia się rożne ich rodzaje. Koszmary niewynikające z innych zmian psychopatologicznych nazywają się koszmarami idiopatycznymi. Często jednak koszmary towarzyszą różnym zaburzeniom, jak np. zespół stresu pourazowego, nadużywanie substancji uzależniających, zaburzenia lękowe i stres, zaburzenia osobowości typu borderline, oraz przy innych zaburzeniach psychicznych ze spektrum schizofrenii. Na szczególną uwagę zasługują koszmary związane z zespołem stresu pourazowego (PTSD, ang. post-traumatic stress disorder). PTSD stanowi rodzaj zaburzenia lękowego, które powstaje na skutek traumatycznego doświadczenia (np. przeżycia wojny, pobytu w obozie koncentracyjnym, po wypadku, gwałcie lub utracie bliskiej osoby). PTSD ma charakter reakcji opóźnionej, a jego objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach. Koszmary senne występują u 80% pacjentów z PTSD, i to właśnie ten rodzaj koszmarów sennych jest najlepiej przebadany przez naukowców. Na postawie koszmarów występujących po traumatycznym wydarzeniu można przewidzieć opóźniony rozwój zespołu stresu pourazowego, a nawet po poradzeniu sobie z PTSD, koszmary senne mogą towarzyszyć osobie przez resztę jej życia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Powtarzające się koszmary senne są oparte albo o mające miejsce w rzeczywistości traumatyczne wydarzenie z przeszłości (koszmary związane z PTSD) lub o bardziej ogólny motyw, taki jak np. bycie ściganym czy prześladowanym przez jakąś obcą osobę, lub zdradzanym przez partnera czy utratę osoby bliskiej (koszmary idiopatyczne). Poznawczy model opisujący koszmary senne zakłada, że fabuła powtarzającego się koszmaru jest reprezentowana w pamięci, jako stały wzorzec, tzw. scenariusz koszmaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość As28
Ja już uciekam, bo coś dzisiaj źle spałam. Może dziś się wyśpię i będę miała energię na poszukiwanie alternatyw do rozwiązania problemu Wystraszonej ;) Dobrej nocy Kochani :) Kolorowych snów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Aktywacja scenariusza koszmaru nie następuje za każdym razem, kiedy znajdujemy się w fazie REM, jednak szanse na jego aktywację zwiększają się, kiedy podczas normalnego snu pewne elementy jego fabuły przypominają wzorce zakodowane w scenariuszu. Jeżeli, przykładowo, osoba w swoich koszmarach śni o tym, że jest ścigana przez oprawcę w ciemności, każda biegnąca postać w zwykłym śnie może być bodźcem wyzwalającym aktywację scenariusza koszmaru sennego. Często wystarczy bardzo ogólnikowa zbieżność elementów snu, aby zostały one odebrane, jako podobne do tych ze scenariusza. W rezultacie koszmar może zostać aktywowany, nawet wtedy, kiedy elementy zwykłego snu mają niewiele wspólnego z oryginalnym koszmarem. To tłumaczy, dlaczego w powracających koszmarach idiopatycznych obserwuje się silną zmienność postaci i kontekstów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość Nostradamus
As28 miłej nocki oraz snów życzę pozdrawiam *-*

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jak pozbyć się koszmarów sennych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość  Nostradamus
Pomykam i ja zraz kochani sorry że bywam sporadycznie na kafe Miłej nocki wszystkim jeszcze raz życzę dobranoc :))) *-* Nostradamus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Na szczęście istnieją rozmaite terapie i metody radzenia sobie z tym zaburzeniem. U osób, u których udało się przezwyciężyć koszmary senne, obserwuje się poprawę jakości snu, budzą się one wypoczęte oraz są mniej przemęczone i mniej śpiące podczas dnia. Pozbycie się koszmarów sennych przyczynia się też do poprawy ogólnej kondycji psychicznej tych osób. Istnieje kilka dróg prowadzących do wyeliminowania koszmarów sennych ze swojego życia. Na początek warto przeanalizować swoje nawyki związane ze snem gdyż w wielu przypadkach niewielka ich modyfikacja może znacznie podnieść jakość snu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
W niektórych przypadkach stosuje się terapię farmakologiczną (zawsze pod kontrolą lekarza!!!). Istnieje wiele leków, które są stosowane w leczeniu koszmarów sennych, jednak badanie ich skuteczności prowadzi się głównie w kontekście koszmarów związanych z zespołem stresu pourazowego. Nie wiadomo, czy te same terapie farmakologiczne są równie efektywne w leczeniu koszmarów idiopatycznych lub związanych z nadużywaniem substancji uzależniających, albo czy terapie te będą w ogóle działały u osób, które cierpią na koszmary senne, jednak nie mieszczą się w kryteriach diagnostycznych wyznaczonych przez ICSD-2. Chodzi tu głównie o równie częste koszmary pojawiające się w pierwszej połowie nocy, lub nieprowadzące do obudzenia się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Leczenie terapeutyczne Inne możliwości leczenia koszmarów sennych dotyczą rozmaitych terapii, w tym terapii z grupy poznawczo-behawioralnych (CBT, z jęz. ang. cognitive-behavioral therapy). Najczęściej stosowane są: technika próby wyobrażeniowej, IRT (ang. image rehearsal therapy) i jej warianty. Ogólnie mówiąc, terapia poznawczo-behawioralna opiera się na podejściu skupiającym się głównie na zaburzonych myślach, emocjach i zachowaniu działając poprzez ukierunkowane procedury o określonej strukturze. W terapii IRT pacjent przywołuje z pamięci swoje koszmary senne, zapisuje je na kartce, a następnie zmienia niektóre ich elementy - motywy, bieg historii czy szczegóły poszczególnych wydarzeń w taki sposób, aby zamienić wszystkie negatywne elementy snu na pozytywne, a następnie powtarza wielokrotnie tak zmodyfikowany sen, co w efekcie wpływa na treść koszmarów sennych pojawiających się w przyszłości. Jak łatwo się domyślić, terapia IRT ma na celu zmianę scenariusza koszmaru sennego, który w wyniku działania mechanizmów opisanych w poznawczym modelu powstawania marzeń sennych, jest niepodatny na spontaniczne zmiany. Taka technika powinna być stosowana przez ok. 10-20 minut dziennie. Terapia IRT wydaje się być skuteczna w leczeniu koszmarów związanych z zespołem stresu pourazowego jak i koszmarów idiopatycznych. W leczeniu koszmarów stosuje się także inne niż poznawczo-behawioralne rodzaje terapii, m.in.: progresywną głęboką relaksację mięśni, PDMR (z jęz. ang. Progressive Deep Relaxation Training). Polega ona na napinaniu i rozluźnianiu mięśni jednej części ciała w danym momencie, co ma doprowadzić do uczucia fizycznego relaksu i zminimalizowania lęku i stresu. Minimalizacja lęku ma duże znaczenie z punktu widzenia przedstawionego wcześniej poznawczego modelu powstawania koszmarów sennych, który sugeruje, że poprzez relaksację i tym samym redukcję stanów lękowych, zarówno błąd interpretacyjny jak i dostępność scenariusza – elementy aktywujące scenariusz komarów sennych – obniżają się, zwiększając tym samym próg aktywacji scenariusza. Z kolei hipnoterapia - wprowadzenie pacjenta w stan podobny do transu prowadzi do osiągnięcia stanu głębokiej relaksacji, pomaga skoncentrować się na konkretnych myślach, wspomnieniach, uczuciach i wrażeniach, przy czym osoba taka pozostaje otwarta na sugestie, które mogą zostać wykorzystane w celu zmiany podejścia do pewnych myśli czy zachowań. Metoda ta wykorzystywana jest w terapii koszmarów związanych z PTSD. Inna metoda, tzw. desensytyzacja za pomocą ruchu gałek ocznych, EMDR (z jęz. ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) jest terapią stosowaną również w leczeniu koszmarów związanych z PTSD, polegająca na przetworzeniu niewygodnych wspomnień i doświadczeń z koszmarów (poprzez podmienianie treści, podobnie jak w IRT) i utrwaleniu tego za pomocą stymulacji mechanizmów neuronalnych podobnych do tych, które są aktywowane podczas snu REM. Używa się w tym celu, między innymi, obustronnych ruchów gałek ocznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
20;07 serio pomogl ci modlitwa do aniola stróża ? :):) hehe fajnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Co ciekawe, w przypadku terapii koszmarów sennych nie rekomenduje się indywidualnej psychoterapii (z psychoterapeutą, psychologiem czy psychiatrą), ze względu na niewielką ilość danych, dotyczących tego rodzaju podejścia terapeutycznego. Pomimo istnienia różnych terapii osoby cierpiące na powracające koszmary senne często nie są leczone, gdyż albo same nie szukają aktywnie pomocy, lub po prostu brakuje odpowiednio przeszkolonych do tego celu terapeutów. Pewnym rozwiązaniem tej sytuacji może być samopomoc. Okazuje się, że osoby cierpiące na tą parasomnię mogą skutecznie stosować elementy terapii IRT oraz metody relaksacyjne z dużą skutecznością

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Na szczęście nie zawsze człowiek, którego dręczą koszmary, jest od razu skazany na długotrwałe terapie i leczenie farmakologiczne. Czasami, aby uporać się z męczącymi snami, wystarczy jak zmienisz nawyki związane ze snem. Przede wszystkim, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny snu. Warto przyjrzeć się, w jaki sposób zorganizowane jest nasze miejsce do spania. Sypialnia powinna służyć przede wszystkim do spania, a wszelkie inne czynności powinno się wykonywać poza nią. Należy unikać więc pracowania w łóżku z laptopem na kolanach, a nawet oglądania telewizji czy grania w gry komputerowe, które przed snem mogą co prawda działać w sposób rozluźniający, w rzeczywistości jednak mogą mieć negatywny wpływ na zegar biologiczny (przez to, że emitują nienaturalne, jasne światło).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jeżeli po położeniu się spać nie udaje się zasnąć w ciągu 20-30 minut – należy wstać, zająć się czymś i po upływie kolejnych 15 minut wrócić do łóżka. Warto też zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy się budzić nad ranem. Czym późniejsza godzina, tym sen jest płytszy i tym samym towarzyszy mu większa liczba samoistnych pobudek. Warto wtedy skorzystać z takiej naturalnej pobudki, nawet jeżeli będzie ona miała miejsce przed planowaną godziną wstawania. Budzik nastawiony na konkretną godzinę może obudzić podczas snu lekkiego – i taka pobudka powinna być w miarę znośna – jednak często zdarza się, że sygnał alarmu trafi akurat na czas, w którym będziemy znajdować się w fazie snu głębokiego. Wtedy obudzenie się może być niemiłym doświadczeniem,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to ja od kota
gośćwystraszona dziś As28 na razie może jeszcze nie, przyszłaś razem z kotem i od razu złość mi przeszła więc poczekamy i zobaczymy jak się temat potoczy Hehehe super, dobrze ze nie odeszlas :):) przy nas moze wyleczysz sie z tych nocnych koszmarow :) . Milo mi sie zrobilo jak napisalas ze As przyszla z kotem haha, fajnie to zabrzmiało :) autorko czy spisz na boku czy na wznak? Bardzo pozdrawiam kochanych ludkow z tematu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dlaczego wieczorem czuje sie dobrze a rano jestem przygnebiona? Nie napisze ze mam depresje poranną bo depresja to powazna choroba i nie chce nadużywać slow ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Hehgość
Kochani Rozumiem, że czasem można podeprzeć się jakimś linkiem - podkreślę to "czasem" Ale wklejanie całych tekstów z lucidologii, Biblii czy innych ogólnie dostępnych źródeł świadczy tylko o problemie autora tych wypocin do określenia zjawisk swoimi słowami i własnymi przemyśleniami. To trochę żałosne, bo nie o to chodzi. Jak nie Modelka, do której jako tako jeszcze się można przyzwyczaić .... no bo "misja" i chylmy głowy, to jakiś inny nawiedzony co metodą kopiuj/wklej całe strony nam tu zaśmieci. x Tak czy inaczej, jest to tyle pozytywnych wibracji, że warto tu bywać :-) Zwłaszcza "to ja od kota" , którą bym określił w skali tych wibracji od 1 do 100 na 100 !!! :-) :-) :-) Pozdrawiam pozytywne wibracje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to ja od kota
22:55 ;) hehe bardzo mi milo :) az sie usmiechnelam :) i ja czuje to samo do innych ( te wibracje 100 na 100 ) tutaj wszyscy sa bardzo mili i przesympatyczni a Modelka napewno nie chciala zle, chciala pomoc, tyle ze nie zauwazyla ze autorka nie takiej chce pomocy :) do kazdego trzeba podejsc inaczej a autorka jest delikatna i subtelna i nie mozna przywalic jej wielkim kamieniem. Bardzo pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ta od kota
Lana Del Rey - High By The Beach Dla Was piosenka od kota ;) ten helikopter w teledysku kojarzy mi sie z koszmarem zlym snem i na koncu dziewczyna pokonała to zlo i autorka tez musi tak zrobic, tylko trzeba znalezc sposob na to dziadostwo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam wszystkich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Czyżby znow nam temat zatrzymali?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Puk puk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kto tam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
;) spicie dobre duszki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość As28
Po takim wczorajszym "spamie " wszyscy się boją pisać ;) :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polecam na dobranoc: x Nawrócona wiedźma https://www.youtube.com/watch?v=qpgKPGzFa84 x W 1:14:42 min jest o tym, o czym uważam, że jest powodem stanu tych niechcianych paraliżów i dziwnych nocnych wizyt. x Oczywiście świadectwo godne obejrzenia od początku jak aktorka była mocno nękana przez złego przed nawróceniem i od dziecka rozmawiała ze zmarłymi, które faktycznie są demonami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość   Nostramudss
Witam wszystkich *-* usmiech.gif oczko. gifsmiech.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość   Nostradamus
Witam sorry za pisownie coś mi komp szaleje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość As28
Dzień dobry wieczór ;) Jak tam humor dzisiaj dopisuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×