Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Kasia18099

Egzamin zawodowy czerwiec 2019 Asystentka stomatologiczna

Polecane posty

Gość D.eM.

Nam nauczycielka mówiła, że do niebieskiego, bo to tylko przetarcie blatów PRZED zabiegiem, więc nie jest skażony, jest tylko brudny 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ula
13 godzin temu, Asystentka2019 napisał:

Dziękuję 😘, ale czy na pewno po dezynfekcji blatów do niebieskiego? Teraz czytam że rok temu ktoś pisał że do czerwonego... Skonsultujmy to. Też mi się wydaje, że do niebieskiego.

Czerwone worki tylko odpady medyczne ,które miały kontakt z materiałem biologicznym np krwią!!!!Reszta to odpady komunalne do niebieskiego.Ale jeśli sprzątasz gabinet i na fotelu jest krew to już w takim wypadku odpad medyczny.Czysta logika dziewczyny.Powodzenia na egzaminach.:)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D.eM.
28 minut temu, Gość Ula napisał:

Czerwone worki tylko odpady medyczne ,które miały kontakt z materiałem biologicznym np krwią!!!!Reszta to odpady komunalne do niebieskiego.Ale jeśli sprzątasz gabinet i na fotelu jest krew to już w takim wypadku odpad medyczny.Czysta logika dziewczyny.Powodzenia na egzaminach.:)))

Dokładnie tak! Wszystko to co zostało wytworzone podczas zabiegu, miało kontakt  pacjentem i jego wydzielinami ląduje w czerwonym worku, czyli odpadach skażonych.
Nie dziękuję, żeby nie zapeszyć 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość mr

Cześć dziewczyny widzę że nie tylko ja mam stresa 🙂 przed egzaminem ale widzę tu pewne nie jasnosci. Mnie na zajęciach uczyli że rękawiczki po dezynfekcji blatów i ściereczki lądują w czerwonym 🙂 a zajęcia miałam z panią która jest w komisji na egzaminach więc ja ufam jej:) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak byłam uczona, jedyne co do niebieskiego to zużyte pakiety. Ogólnie lepiej coś wyrzucić do czerwonego jak nie macie pewności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość mr

Ponoć zawartość worków jest też sprawdzana i oceniana 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D.eM.

Nas też uczy babka, która jest egzaminatorem i nam mówiła, że po dezynfekcji blatu i asystora, ale przed robieniem wanienki wszytko idzie do niebieskiego. To jest przed przyjęciem pierwszego pacjenta, więc nie jest skażone. Dopiero po każdym następnym już tak. Także widzicie, w każdej szkole mówią co innego. I to prawda - worki są sprawdzane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I weź bądź mądry 😂🤣, ja wiedziałam że z tymi workami to problem będzie. Dziewczyny macie jakieś podręczniki, korepetytorów z których się uczucie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziewuczyny a o ktirej piszecie test? Ja o 14. Teraz na zajęciach facet nam mówil że test można wziąć ze sobą po napisaniu. Czy któraś pisze wcześniej? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, M.p. napisał:

Dziewuczyny a o ktirej piszecie test? Ja o 14. Teraz na zajęciach facet nam mówil że test można wziąć ze sobą po napisaniu. Czy któraś pisze wcześniej? 

Z tego co kojarzę, to właśnie wszystkie piszemy o tej samej godzinie. Tylko praktykę mamy w różnym terminie i godzinach. 😞 A test faktycznie, można wziąć ze sobą, ale ponoć trzeba siedzieć do końca egzaminu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to zonk. To jedynie może z praktycznego dziewczyny co mają 21 coś napiszą. I nas caky czad mówią że będzie protetyka mam dosc bo nie umiem tego :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D.eM.

Tak, wszystkie piszemy o 14... Mam nadzieję, że większość pytań powtórzy się z ubiegłych lat, bo te testy codziennie sobie robię, to coś tam pamiętam.
Jeśli chodzi o książki to mam 3: Jańczuka, podręcznik pań Mielczarek, Kowalik i Najman, oraz taką dużą, zieloną, oczywiście też trochę czytam z notatek.. Ale najwięcej z dwóch pierwszych.

Mówicie, że u Was ciągle przebąkują o protetyce? Kurde, ja też mam z tym mega problem.

Bardzo liczę na dziewczyny, które piszą wcześniej. Mam nadzieję, że dacie znać 🙏🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2019 o 19:51, Gość D.eM. napisał:

Tak bo przygotowujesz tylko narzędzia i znieczulenie i inne rzeczy, a do protetyki te masy.. I najgorsza jest dla mnie dokumentacja w protetyce, te etapy do technika 🙄
A na egzaminie ta kolejność, co kiedy i jak, podnoszenie ręki.. Masakra o ilu rzeczach trzeba pamiętać

Dziewczyny, czy macie etapy (kolejność) w protetyce? Ja podobnie, boję się wypełniania dokumentacji - etapy kliniczne i laboratoryjne w protetyce. Może w którejś szkole podyktowano co i w jakiej kolejności? 
Pytanie, dwa. Wyciski z amalgamatu zwilżamy i dezynfekujemy, a jak to wygląda z tymi silikonowymi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. Czy rękawice gospodarcze dezynfekujemy po wanience? Nam powiedzieli, że odłożyć na bok, tylko okulary dezynfekować. 

Jak skończymy robić wanienkę i musimy odnieść miarki, koncentrat na blat, to w jakich rękawicach? Gospodarczych? No bo skoro wanienkę robię w gospodarczych... Czy może jak skończę wanienkę, to ściągam fartuch, rękawice gospodarcze - w okularach i maseczce zostaje, to czy znowu  mam umyć ręce, założyć nowe rękawiczki i wtedy podejść zdezynfekować rękawice gospodarcze i pozostałe graty odnieść na blat z którego wszystko brałam? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, M.p. napisał:

No to zonk. To jedynie może z praktycznego dziewczyny co mają 21 coś napiszą. I nas caky czad mówią że będzie protetyka mam dosc bo nie umiem tego 😞

Oby. A Ty kiedy masz praktyczny? Właśnie też na grupie przeczytałam, że dziewczyny piszą o protetyce. U mnie w szkole nastawiłyśmy się na chirurgię i ten temat wałkowałyśmy na sporej ilości lekcji, no ale może bliżej egzaminu dowiemy się co i jak..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D.eM.
39 minut temu, Kasia18099 napisał:

Dziewczyny dostałam pierwsze info... Protetyka. Oby się nie sprawdziło😭

Ooooo nieeeee! Tylko nie to! 😱😭

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D.eM.

Mam nadzieję, że z tą protetyką to ściema... Masakra...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kasia18099 napisał:

Teraz też piszą o protetyce  na forach, chyba ma być masa sylikonowa

Ja właśnie też tak przeczytałam. Ciekawe czy serio to będzie 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D.eM.

My w ubiegłą niedzielę miałyśmy egzamin semestralny i właśnie robiłyśmy masę silikonową... Było podścielenie protezy.. Egzamin wyglądał tak, jak ten, który będziemy niedługo zdawać.. To chyba miała być dla nas próba generalna 😕

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D.eM.
3 minuty temu, Kasia18099 napisał:

A jakie są etapy na podścielenie, to jest na łyżce indywidualnej?

Wiesz co, w zadaniu było słowo klucz, czyli REBAZACJA (podścielenie). Trzeba było po prostu wymieszać masę silikonową na woskowanym papierze i podać egzaminatorowi na szpatułce. Wiele dziewczyn zapomniało przygotować kątnicę i frezy.
Ten silikon nakłada się potem na protezę i wkłada pacjentowi do ust. Ale zadaniem było wymieszanie tej masy i przygotowanie właśnie frezów i kątnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oo dzięki bardzo, i w zasadzie tyle czyli : zestaw diagnostyczny, kątnica, frezy i masa? A prostnica?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D.eM.

Tak! Prostnica! Pomyliłam z kątnicą, ech..
Oczywiście zestaw diagnostyczny też 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Haha 😄 ok a jaką masą robiłyście,?

Orangewash,czy Neogenate?. Ja się  jutro coś dowiem więcej to na pewno powiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość D.eM.
22 minuty temu, Kasia18099 napisał:

Haha 😄 ok a jaką masą robiłyście,?

Orangewash,czy Neogenate?. Ja się  jutro coś dowiem więcej to na pewno powiem.

Żadną z podanych przez ciebie 😉 Nie pamiętam nazwy. To był taki stres, że nie zapamiętałam co to było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie dziwię, ja też się stresuje.

Ta masa sylikonowa nie jest aż taka zła. Moim zdaniem gorsza jest alginatowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×