Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Ewka

Do 10 jeszcze kilka dni i bedzie wyplata a poki co podawajcie tanie przepisy

Polecane posty

Gość gość 091
2 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Pomidory, żółty ser ORAZ curry w jednej potrawie to herezja.

100% racji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
3 minuty temu, Gość gosc napisał:

a co ty rozumiesz  za curry? 

Curry to de facto sposób przyrządzania potraw. Może być curry z kurczaka, curry z ciecierzycy, curry z warzyw. Przyrzadza się jakistam składnik w sosie zlozonym zwykle z cebuli, czosnku, pomidorów, śmietany lub jogurtu, masła (czasem zamiast nabiału daje się pastę z nerkowcow). Do tego masa przypraw- chili, kurkuma, kumin, goździki, kardamon, imbir, pieprz, gorczyca, kolendra...

 

W Polsce przyjęlo się nazywać mieszankę przypraw "curry"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość 091

NIedrogi obiad i do tego smaczny i pożywny, i całkiem szybki , bo gotowy w 35-40 minut:

ugotować makaron jaki  lubicie; w osobnym garnuszku ugotować tą drobną czerwoną soczewicę; na patelni/ w woku podsmażyć czerwoną cebulę, marchewkę, czosnek, może być też  papyka cxerwona , albo bakłażan. wszystko w derobną kostkę. zalać pomidorami z puszki lub passatą. przyprawić posiekanym drobniutko czosnkiem,  solą, pieprzem, oregano, bazylią, mielonym kminkiem (jak ktoś lubi, mi kminke, oraz wędzona papryka, bardzo pasują do potraw udających mięsne - nie jem mięsa). dodać do sosu soczewicę która przecież będzie gotowa w 10 minut od wrzucenia do wrzątku i jeszcze dojdzie w sosie. na koniec doprawić do smaku tym, czego nam brakuje np moze więcej soli, a może więcej papryki... ja dodaję na koniec świeżą natkę pietruszki , nieco soku z cytryny i posiekane drobno orzechy włoskie lub pekan.

pycha sos prawie jak bolognese.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
2 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Curry to de facto sposób przyrządzania potraw. Może być curry z kurczaka, curry z ciecierzycy, curry z warzyw. Przyrzadza się jakistam składnik w sosie zlozonym zwykle z cebuli, czosnku, pomidorów, śmietany lub jogurtu, masła (czasem zamiast nabiału daje się pastę z nerkowcow). Do tego masa przypraw- chili, kurkuma, kumin, goździki, kardamon, imbir, pieprz, gorczyca, kolendra...

 

W Polsce przyjęlo się nazywać mieszankę przypraw "curry"

Bo mieszanka tych przypraw które na końcu opisujesz, to własnie curry. Te  wszystkie przyprawy które opisałas, wchodza w skład tej mieszanki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
Przed chwilą, Gość gosc napisał:

Bo mieszanka tych przypraw które na końcu opisujesz, to własnie curry. Te  wszystkie przyprawy które opisałas, wchodza w skład tej mieszanki

Ja wiem skąd się wzięła ta nazwa u nas, ale ktoś się pytał wyżej co to znaczy "prawdziwe curry". 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
2 minuty temu, Gość gość 091 napisał:

NIedrogi obiad i do tego smaczny i pożywny, i całkiem szybki , bo gotowy w 35-40 minut:

ugotować makaron jaki  lubicie; w osobnym garnuszku ugotować tą drobną czerwoną soczewicę; na patelni/ w woku podsmażyć czerwoną cebulę, marchewkę, czosnek, może być też  papyka cxerwona , albo bakłażan. wszystko w derobną kostkę. zalać pomidorami z puszki lub passatą. przyprawić posiekanym drobniutko czosnkiem,  solą, pieprzem, oregano, bazylią, mielonym kminkiem (jak ktoś lubi, mi kminke, oraz wędzona papryka, bardzo pasują do potraw udających mięsne - nie jem mięsa). dodać do sosu soczewicę która przecież będzie gotowa w 10 minut od wrzucenia do wrzątku i jeszcze dojdzie w sosie. na koniec doprawić do smaku tym, czego nam brakuje np moze więcej soli, a może więcej papryki... ja dodaję na koniec świeżą natkę pietruszki , nieco soku z cytryny i posiekane drobno orzechy włoskie lub pekan.

pycha sos prawie jak bolognese.

I to ma byc niedrogi obiad??? Czy ty z byka spadłas? Przeciez to kosztuje pewnie z 10 zł porcja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość 091
6 minut temu, Gość Gosc napisał:

Curry to de facto sposób przyrządzania potraw. Może być curry z kurczaka, curry z ciecierzycy, curry z warzyw. Przyrzadza się jakistam składnik w sosie zlozonym zwykle z cebuli, czosnku, pomidorów, śmietany lub jogurtu, masła (czasem zamiast nabiału daje się pastę z nerkowcow). Do tego masa przypraw- chili, kurkuma, kumin, goździki, kardamon, imbir, pieprz, gorczyca, kolendra...

 

W Polsce przyjęlo się nazywać mieszankę przypraw "curry"

moje ulubione curry to takie ze słodkich ziemniaków i kalafiora i zielonego świeżęgo groszku, z gęstym i dobrej jakości mlekiem kokosowym, rosołkiem \(\wlasnym warzywnym bulionem jak mamy takowy, lub gotowy z kostki jak nie mamy - 1/3 kostki i szklanka wrzątku), z posiekanymi i uprażonymi migdałami lub nerkowcami, kolendrą, no i wiadomo czosnkiem, cebula, i tlklo odrobiną pasty pomidorowej. z przypraw to dominuje tu kurkuma, kolendra, imbir, cynamon, kumin, chilli. jak trzeba  dodatkowo zagęscić , to my zagęszczamy masłem z fistaszków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość 091

A 10 złotych to dużo?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
3 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Ja wiem skąd się wzięła ta nazwa u nas, ale ktoś się pytał wyżej co to znaczy "prawdziwe curry". 

skrytykowałaś te mieszanke przypraw znaną  u nas jako "curry" ze jak mozna dodawac jakis g... proszek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
7 minut temu, Gość gosc napisał:

a co ty rozumiesz  za curry? 

A ty co? Upośledzona, że nie potrafisz wywnioskować z wypowiedzi? Nigdy w sklepie nie widziałaś torebki przypraw pod nazwą curry, nigdy nie widziałaś pasty pod nazwą curry, nigdy nie widziałaś, ani nie słyszałaś jak się przyrządza indyjskie danie curry, że głupio pytasz?

11 minut temu, Gość Gosc napisał:

Miała na myśli przyprawę curry, czyli coś w deseń garam masali. Nadal nie.

Mniej więcej. Jak dasz tego szczyptę, dwie, to nie przeszkadza. A jak dasz pół łyżeczki to do pomidora nie bardzo. Nie napisała ile tego daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
3 minuty temu, Gość gość 091 napisał:

A 10 złotych to dużo?!

no chyba bardzo duzo? Przeciez ktos pyta, jak dozyc do wypłaty a nie jak robic wystawne obiady. Moze miec np. 20 zł na 3 osoby na 2 dni. Ten obiad co podajesz to koszt jest horrendalny, na 3 osoby wyszłoby z 30 zł. Mega tani obiad to jest za 3 zł. To ile wy wydajecie na jedzenie?? Ja kupuje w dyskoncie co dzien, i 20 zł sie staram zeby starczyło na dzien na dwie osoby. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
1 minutę temu, Gość gosc napisał:

skrytykowałaś te mieszanke przypraw znaną  u nas jako "curry" ze jak mozna dodawac jakis g... proszek. 

To swoją drogą, ta przyprawa to jest jakiś smutny żart. Ale jeśli ktoś lubi... Moj pies lubi jesc piach. Każdy ma inny gust. 

Nie napisałam g... proszek. Pisałam o tym że połączenie smaków takie jak było opisane jest nieortodoksyjne i brzmi źle. Na marginesie wspomniałam że nie szanuję tego na co w Polsce mówimy "curry". 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
10 minut temu, Gość Gosc napisał:

Curry to de facto sposób przyrządzania potraw. Może być curry z kurczaka, curry z ciecierzycy, curry z warzyw. Przyrzadza się jakistam składnik w sosie zlozonym zwykle z cebuli, czosnku, pomidorów, śmietany lub jogurtu, masła (czasem zamiast nabiału daje się pastę z nerkowcow). Do tego masa przypraw- chili, kurkuma, kumin, goździki, kardamon, imbir, pieprz, gorczyca, kolendra...

 

W Polsce przyjęlo się nazywać mieszankę przypraw "curry"

Ale to curry indyjskie, można też przecież zrobić np. tajskie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
7 minut temu, Gość gość 091 napisał:

moje ulubione curry to takie ze słodkich ziemniaków i kalafiora i zielonego świeżęgo groszku, z gęstym i dobrej jakości mlekiem kokosowym, rosołkiem \(\wlasnym warzywnym bulionem jak mamy takowy, lub gotowy z kostki jak nie mamy - 1/3 kostki i szklanka wrzątku), z posiekanymi i uprażonymi migdałami lub nerkowcami, kolendrą, no i wiadomo czosnkiem, cebula, i tlklo odrobiną pasty pomidorowej. z przypraw to dominuje tu kurkuma, kolendra, imbir, cynamon, kumin, chilli. jak trzeba  dodatkowo zagęscić , to my zagęszczamy masłem z fistaszków.

Z tymi warzywami i mlekiem kokosowym wiesz co by było super-mega? Tajskie zielone curry. Aż mi slinka leci. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość 091
1 minutę temu, Gość gosc napisał:

no chyba bardzo duzo? Przeciez ktos pyta, jak dozyc do wypłaty a nie jak robic wystawne obiady. Moze miec np. 20 zł na 3 osoby na 2 dni. Ten obiad co podajesz to koszt jest horrendalny, na 3 osoby wyszłoby z 30 zł. Mega tani obiad to jest za 3 zł. To ile wy wydajecie na jedzenie?? Ja kupuje w dyskoncie co dzien, i 20 zł sie staram zeby starczyło na dzien na dwie osoby. 

"wystawny  obiad"?  Ty sobie żartujesz??

My na jedzenie na nas 4 - mąż, ja i syn dziecko lat , no i jest też zwierzak, kot - wydajemy miesięcznie około  2,500. na jedzenie w domu, na jedzenie na mieście, choc to jest tylko ze 2 razy w miesiacu, idą dodatkowe pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość 091
Przed chwilą, Gość Gosc napisał:

Z tymi warzywami i mlekiem kokosowym wiesz co by było super-mega? Tajskie zielone curry. Aż mi slinka leci. 

no właśnie nie lubię tego, kiedys probowałam, ale mąż lubi i sobie czasem sam robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
3 minuty temu, Gość gość napisał:

Ale to curry indyjskie, można też przecież zrobić np. tajskie 😉

Tak ale pierwsza wzmianka o curry w tym temacie odnosiła się do proszku "curry" który jest na bazie indyjskiego curry, Jezus Maria, czy tak ciężko nadążać- ktoś tam dodaje ten proszek do potrawy z pomidorów i sera więc o tym była rozmowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
1 minutę temu, Gość Gosc napisał:

To swoją drogą, ta przyprawa to jest jakiś smutny żart. Ale jeśli ktoś lubi... Moj pies lubi jesc piach. Każdy ma inny gust. 

Nie napisałam g... proszek. Pisałam o tym że połączenie smaków takie jak było opisane jest nieortodoksyjne i brzmi źle. Na marginesie wspomniałam że nie szanuję tego na co w Polsce mówimy "curry". 

przyprawa curry to smutny zart? nie mam pytan. ta przyprawa jest mieszanka róznych ziół, które sa smaczne, aromatyczne i bardzo zdrowe. W Potrawach curry sa te same zioła, bo ich nazwa pochodzi własnie od tej mieszanki ziół stosowanych do przygotowania tej potrawy, na która mówisz piach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kuch

Wątróbka indycza (umyć) + cebula czerwona (obrać1warstwę,krajaćPlastry) usmażyć 50minut, podać ze śmietaną 18 z Piątnicy

Pałki z kurczaka umyć dokładnie, dziś wieczorem zrobić na oleju rzepakowym (100ml) marynatę z przyprawami, obtoczyć, zostawić na noc przykryte folią do moczenia w lodówce, jutro w południe wyjąć i piec same pałki na blasze z olejem słonecznikowym do miękkości i zbrązowienia.

Pasztety, paprykarze szczecineckie, szproty w pomidorach, jajecznica na boczku (50g) i pomidory malinowe krajane plus śmietana 18 j/wyżej, śledzie (400g) w śmietanie kremówce 36 zmieszanej z twarogiem półtłustym (do odstania na noc bez przykrycia) i do tego ziemniaczek młody duszony z mlekiem junior 3,8proc, pomidorek bawole serce (pół / osobę) i koperek świeży, potem naleśniki z dżemem, placki ziemniaczane z szynką b/k na gulaszu, pyzy plus polewka jak do pieczeni, ryż z jabłkami cynamonem.

Nie masz wyobraźni? Zapytaj się naszego daŁna to Ci odpowie co chce zjeść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
2 minuty temu, Gość gosc napisał:

przyprawa curry to smutny zart? nie mam pytan. ta przyprawa jest mieszanka róznych ziół, które sa smaczne, aromatyczne i bardzo zdrowe. W Potrawach curry sa te same zioła, bo ich nazwa pochodzi własnie od tej mieszanki ziół stosowanych do przygotowania tej potrawy, na która mówisz piach

Czytaj ze zrozumieniem. Napisałam że mój pies je piach, widocznie ma taki gust. Dobrze że nie masz pytań skoro twierdzisz że to co jest w "curry" to zioła. Mieszkałam przez kilka lat w Indiach, to co sprzedają u nas to jest smutny smutny smutny żart z kuchni indyjskiej. Probowalam oczywiście, pamiętam jak dwadzieścia lat temu w Polsce bardzo trudno było o porzadne przyprawy, wtedy "curry" wydawało się super egzotyczne i relatywnie smaczne. Nie umywa się do oryginału. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
4 minuty temu, Gość Gosc napisał:

Czytaj ze zrozumieniem. Napisałam że mój pies je piach, widocznie ma taki gust. Dobrze że nie masz pytań skoro twierdzisz że to co jest w "curry" to zioła. Mieszkałam przez kilka lat w Indiach, to co sprzedają u nas to jest smutny smutny smutny żart z kuchni indyjskiej. Probowalam oczywiście, pamiętam jak dwadzieścia lat temu w Polsce bardzo trudno było o porzadne przyprawy, wtedy "curry" wydawało się super egzotyczne i relatywnie smaczne. Nie umywa się do oryginału. 

Skład mieszanki Curry np. firmy Prymat: sól, kurkuma, cebula, czosnek, papryka słodka, cynamon, cukier, kmin rzymski, korzeń lubczyku, kardamon, kozieradka, goździki, owoc kolendry, chili, imbir, pieprz czarny. to nie sa zioła? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc
9 minut temu, Gość gosc napisał:

Skład mieszanki Curry np. firmy Prymat: sól, kurkuma, cebula, czosnek, papryka słodka, cynamon, cukier, kmin rzymski, korzeń lubczyku, kardamon, kozieradka, goździki, owoc kolendry, chili, imbir, pieprz czarny. to nie sa zioła? 

Nie. Kozieradka może. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Hania84
53 minuty temu, Gość gosc napisał:

Skład mieszanki Curry np. firmy Prymat: sól, kurkuma, cebula, czosnek, papryka słodka, cynamon, cukier, kmin rzymski, korzeń lubczyku, kardamon, kozieradka, goździki, owoc kolendry, chili, imbir, pieprz czarny. to nie sa zioła? 

Po co ten cukier, po co sól?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tamara
1 godzinę temu, Gość Kuch napisał:

Pasztety, paprykarze szczecineckie, szproty w pomidorach, jajecznica na boczku (50g) i pomidory malinowe krajane plus śmietana 18 j/wyżej, śledzie (400g) w śmietanie kremówce 36 zmieszanej z twarogiem półtłustym (do odstania na noc bez przykrycia)

zjadłabym z tego tylko jajka i pomidory, reszta to  wielkie fuuujjj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Hania84
57 minut temu, Gość gosc napisał:

Skład mieszanki Curry np. firmy Prymat: sól, kurkuma, cebula, czosnek, papryka słodka, cynamon, cukier, kmin rzymski, korzeń lubczyku, kardamon, kozieradka, goździki, owoc kolendry, chili, imbir, pieprz czarny. to nie sa zioła? 

zioła  to np oregano, majeranek, rozmaryn, bazylia itd

kumin, ziarna kolendry, kurkuma, chilli, imbir, cynamon , kardamon, asafetyda , goździki , anyż itd to przyprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość 091
1 godzinę temu, Gość Kuch napisał:

Pasztety, paprykarze szczecineckie, szproty w pomidorach, jajecznica na boczku (50g) i pomidory malinowe krajane plus śmietana 18 j/wyżej, śledzie (400g) w śmietanie kremówce 36 zmieszanej z twarogiem półtłustym (do odstania na noc bez przykrycia) i do tego ziemniaczek młody duszony z mlekiem junior 3,8proc, pomidorek bawole serce (pół / osobę) i koperek świeży, potem naleśniki z dżemem, placki ziemniaczane z szynką b/k na gulaszu, pyzy plus polewka jak do pieczeni, ryż z jabłkami cynamonem.

Nie masz wyobraźni? Zapytaj się naszego daŁna to Ci odpowie co chce zjeść.

ja pierniczę.. praktycznie zero warzyw. Ludzie jak wy sie odżywiacie? same tłuste twarogi z zasyfionego mleka, jakies pasztety z puszki to ja bym tego kotu nie dała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dzisiaj gość
5 minut temu, Gość Tamara napisał:

zjadłabym z tego tylko jajka i pomidory, reszta to  wielkie fuuujjj

I niby co wnosi tu Toj komentarz?

 jak masz ąę podniebienie, to nie czytaj. i nie pisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dzisiaj gość
1 godzinę temu, Gość gość 091 napisał:

"wystawny  obiad"?  Ty sobie żartujesz??

My na jedzenie na nas 4 - mąż, ja i syn dziecko lat , no i jest też zwierzak, kot - wydajemy miesięcznie około  2,500. na jedzenie w domu, na jedzenie na mieście, choc to jest tylko ze 2 razy w miesiacu, idą dodatkowe pieniądze.

Pochwaliłaś się ze masz kasę w temacie z pytaniem o TANIE obiady, gratuluję rozumu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
2 minuty temu, Gość dzisiaj gość napisał:

I niby co wnosi tu Toj komentarz?

 jak masz ąę podniebienie, to nie czytaj. i nie pisz.

chyba sobie chciała podbudowac samopoczucie, co za załosna osoba bez odrobiny empatii. Ja uwazam, ze najlepszym kucharzem jest głód. ale jak ktos wydaje 2500 na jedzenie to nic dziwnego, ze mu nic juz nie smakuje. Chyba najprosciej i zdrowiej byłoby sie nieco przeglodzic na jakiejs diecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mmmm

Tanie, a uwielbiam:

marchew duszona z kartoflami i kminkiem

Ogorki malosolne wlasnej roboty

 Chlodnik(moze byc tez maslanka albo kefir)+ kartofle z koperkiem

Do smarowania pasta z cieciorki lub soczewicy( z paczki wychodzi nieduzy garnek) miksowana z czosnkiem, oliwa albo olejem, dodaje, jak mam,sezam,nasiona slonecznika, zielona pietruszke, cytrynę

Kurczak czy inne mieso duszone z jablkami i cebula i przyprawa do grilla

kapusta z pomidorami

zupa ogórkowa

mizeria

 sliwki

kasza

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×