Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Lola lola

Kto nie ochrzcil z Was dziecka i dlaczego?

Polecane posty

Gość gość
12 minut temu, Gość Magdda napisał:

Te obrządku to pogańskie Święta z Europy tak w sumie. Większość piękna i wesoła, zamieniona na smutek, ból i ciągle straszenie o piekle.

a daj spokój! Mam nadzieję, że pogaństwo i umiłowanie natury jeszcze wróci.  Byłam w tym roku na festiwalu slowian i wikingów na wolinie. Przegadałam z różnymi ludźmi wiele godzin i oni właśnie już tak żyją i kultywują takie święta no ale ale to byli ludzie z głębokiej Rosji oraz ze Skandynawii. U nas w bastionie katotalibów chyba nieprędko to nastąpi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

A ja wierzę w Boga. W Boga, nie księdza. I mogę być ciemnogrodem. Dobrze mi z tym i jestem szczęśliwa. A co inni robią mnie nie interesuje. Najważniejsze to żyć w zgodzie z samą sobą. A ten kto przekonuje zarówno wierzący jak i nie wierzący do swoich racji chyba nie do końca jest pewny czy dobrze postępuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
1 godzinę temu, Gość Gość napisał:

ta druga niewierząca wyzywa od ciemnogrodu, nooo ale...tradycje panujące w kościele katolickim obchodzi (wigilia, choinka, Wielkanoc, koszyczek). I co z tego, że to zwyczaj pogański, te tradycje przejął ten zły KK, a wy tak wyzywacie że obłuda itp. a sami idziecie jak stado baranów....

Dlatego że Kościół ukradł pogańskie tradycje i święta to znaczy że mnie, polance nie wolno już ich obchodzić???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość111
8 godzin temu, Gość Gość napisał:

Dlatego że Kościół ukradł pogańskie tradycje i święta to znaczy że mnie, polance nie wolno już ich obchodzić???

Nie, nie wolno. Dobrze, ktoś tu napisał. Jesteś  idealnym przykładem  BARANA! :p . Co nie wolno mi tak myśleć. Nie wierzę, to nie obchodzę świąt kościelnych ani tradycji katolickich. Każdy dzień jest taki sam. Nie świętuje niedzieli itp. To tak jakby ateista co niedzielę chodził na mszę. Czego jeszcze nie rozumiesz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
16 godzin temu, Gość Gosc napisał:

Zaropiałą cipe to ma twoja matka która zdycha od parcha

Szmaciarzu ...y !!!Od mojej matki to wara!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bimba
1 godzinę temu, Gość Gość111 napisał:
10 godzin temu, Gość Gość napisał:

Dlatego że Kościół ukradł pogańskie tradycje i święta to znaczy że mnie, polance nie wolno już ich obchodzić???

Nie, nie wolno. Dobrze, ktoś tu napisał. Jesteś  idealnym przykładem  BARANA! 😛 . Co nie wolno mi tak myśleć. Nie wierzę, to nie obchodzę świąt kościelnych ani tradycji katolickich. 

Jeszcze raz dla zrytych katolskich ciasnych możdżkow

UBIERANIE CHOINKI I ROZDAWANIE SOBIE PREZENTÓW NIE JEST ZADNYM KATOLICKIM ŚWIĘTEM!!!

Dzisiaj to zwyczaj czysto komercyjny, nawet Arabowie i Chińczycy ubierają sobie choinkę na koniec grudnia bo ładnie wygląda w salonie!

Taki sam jak obdarowywanie się kartkami na Walentynki czy przebieranki na Halloween.

Ludzie niewierzący nie mają wpływu na to że urzędy, szkoły, sklepy sa zamkniete w niedzielę i święta, więc w te dni czy chcą czy nie zostają w domu, zapraszają gości, jedzą obiady (tradycyjne dla swoich narodowości).

Chcesz im tego zabronić?

Skoro ja mieszkam w UK i nie chodzę do kościoła to wg ciebie nie mam prawa jeść pierogów z kapustą i grzybami 24, 25 i 26 grudnia ani zaprosić gości, tak???

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Czas Świąt Wielkanocnych  przypada na czas świąt wiosennych. Równonoc wiosenna od czasów pogańskich była symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem, w chrześcijaństwie ma podobny wymiar zwycięstwa Chrystusa nad szatanem, zmartwychwstania i życia wiecznego nad śmiercią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Jajko wśród Babilończyków czczących boginię Isztar było świętym symbolem. Tammuz, mąż bogini został zabity przez dzika. Isztar ogłosiła, że okres czterdziestu dni  będzie czasem smutku każdego roku przed rocznicą śmierci Tammuza. W tym czasie nie wolno było spożywać mięsa. Z kolei na przełomie marca i kwietnia obchodzono co roku powrót/zmartwychwstanie Tammuza.

Dziwne podobieństwo do kultu chrześcijańskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

A w antycznej Grecji, na czas równonocy przypadała śmierć Adonisa, kochanka Afrodyta. Za sprawą Afrodyty, Adonis zmartwychstawał i wracał na ziemię wiosną. Ku czci Adonisa obchodzono tygodniowe święto Adonie, a jego obchody, rozłożone w dniach na czas śmierci, opłakiwania i zmartwychwstania, zdają się pierwowzorem obchodów Świąt Wielkanocnych. Jednym z symboli Adonii były „ogródki Adonisa”, naczynia w których wysiewano rośliny o szybkiej wegetacji, z nich wywodzi się wielkanocny zwyczaj wysiewania owsa czy rzeżuchy, w które wstawia się paschalnego baranka (ostrzyżonego baranka), symbol poświęcenia Chrystusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

W nektórych językach pogańskich, święta z okazji równonocy nazywano Ostern, lub Easter. Legenda opowiada, że Ostara znalazła w śniegu rannego ptaka. Aby pomóc mu przetrwać zimę, zmieniła go w zająca.Transformacja nie w pełni się udała, zającowi pozostała tęsknota za lataniem i zdolność znoszenia jajek, ale zdołał przeżyć zimę i z wdzięczności za ocalone życie ozdobił zniesione jajka, malując je na kolorowo i złożył bogini w ofierze. Bogini odwzajemniła się obdarowując go niezwykłą szybkością by nie tęsknił za skrzydłami, a zdolność znoszenia jajek ograniczyła. Od tej pory zając znosi jajka tylko raz do roku, w wigilię pierwszej pełni księżyca po wiosennym przesileniu, ale za to kolorowe. W dniach święta Ostary pomalowane kolorowym barwnikiem jajka ofiarowywano sobie z życzeniami pomyślności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Zwyczaje bożonarodzeniowe rownież mają swoje korzenie poganskie. Nie twierdźcie więc katlocy, ze ktokolwiek po was papuguje i zawłaszcza wasze zwyczaje świąteczne. Bo to nie wy je wymyśliliście. Są to zwyczaje pogańskie, ogólnie rzecz ujmując ludzkie. Ludzie od zarania dziejów lubili świętować zmiany pór roku i uczestniczyć w różnych obrzędach. Gdy chrześcijaństwo się skończy, tak jak każda inna religie, ludzie dalej będą w jakiś sposób świętować przesilenia a ubieranie choinki w tym czasie czy robienie pisanek będzie po prostu zwyczajem świeckim = tradycją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

nie ochrzciliśmy bo jesteśmy niewierzący, co prawda całe życie ktoś stara nam się wcisnąć religię na siłę, nasze dzieci od nas nigdy nie zaznają żadnego religijnego terroru i mają wytłumaczone, że to są po prostu bajki, którymi człowiek sobie tłumaczy rzeczy, których nie rozumie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
3 minuty temu, Gość Gość napisał:

Zwyczaje bożonarodzeniowe rownież mają swoje korzenie poganskie. Nie twierdźcie więc katlocy, ze ktokolwiek po was papuguje i zawłaszcza wasze zwyczaje świąteczne. Bo to nie wy je wymyśliliście. Są to zwyczaje pogańskie, ogólnie rzecz ujmując ludzkie. Ludzie od zarania dziejów lubili świętować zmiany pór roku i uczestniczyć w różnych obrzędach. Gdy chrześcijaństwo się skończy, tak jak każda inna religie, ludzie dalej będą w jakiś sposób świętować przesilenia a ubieranie choinki w tym czasie czy robienie pisanek będzie po prostu zwyczajem świeckim = tradycją.

choinka i kolorowe ozdoby są pogańskie, niech katolicy nie myślą, że to należy do nich, po prostu przejęli pewne rzeczy aby przeskok z pogaństwa chrzeszcz. nie był zbyt szokujący. albo nie mieli własnych pomysłów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

tak samo, że podoba mi się jakiś moty dekoracyjny, nie oznaczy, że uznaję daną religię czy światopogląd. to, że lubię motyw buddy czy anioła w dekoracjach nie znaczy przynależności czy też uznania wyższości danej religii na nie religią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Mają się za katolików a historii swojej religii nie znają i w życiu pisma świętego nie czytali a mądrują się po forach i tylko karać innych i zabraniać im wszystkiego by chcieli!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

Nie ochrzcilismy bo nie potrzebujemy tego do szczęścia, ja jestem apostatką a mąż to nawet nie wiem ale kościoła nie lubi. Reakcja żadna bo u mnie wiekszosc to ateiści, zresztą rodzina malutka. Pewnie będzie od strony męża oburzenie, szczególnie jego dziadków no ale co mnie to obchodzi, mały ma dopiero 7 miesięcy więc nikt nie porusza tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
34 minuty temu, Gość Bimba napisał:

Jeszcze raz dla zrytych katolskich ciasnych możdżkow

UBIERANIE CHOINKI I ROZDAWANIE SOBIE PREZENTÓW NIE JEST ZADNYM KATOLICKIM ŚWIĘTEM!!!

A może to ty powinnaś wyzwać się od ciasnych zrytych móżdżków co? Rozdawanie prezentów na Boże Narodzenie zapoczątkował katolicki włoski biskup, więc mogłabyś nie mylić tego z ogólnym rozdawaniem prezentów. Tak bardzo chciałbyś pracować 7 dni w tygodniu? Tak bardzo cię to mierzi, ale gości w te dni zaprosisz. Hipokrytka. Jak już się cieszysz, że wszyscy w tym dniu mają wolne i można sobie małe przyjątko zorganizować, to przynajmniej nie pyszcz.

20 minut temu, Gość Gość napisał:

Czas Świąt Wielkanocnych  przypada na czas świąt wiosennych. Równonoc wiosenna od czasów pogańskich była symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem, w chrześcijaństwie ma podobny wymiar zwycięstwa Chrystusa nad szatanem, zmartwychwstania i życia wiecznego nad śmiercią.

Dokładnie. Co jak co, ale zagrabione przed KK symbole pogańskie dla Wielkanocy idealnie pasują. Jajko, to wszędzie w każdej kulturze symbol życia. A wiosną wszystko się odradza, jak Chrystus.

Tak ogólnie, to może te co tak się rzucają o te symbole poczytały dlaczego w ogóle powstał kościół katolicki i dlaczego tak to wygląda z tymi symbolami, jak wygląda? Mało tego, wszyscy, którzy deklarują się jako ateiści, czyli osoby, które uważają, że nie istnieje żadna wyższa siła i po śmierci nic nie ma, nie maja żadnego prawa do malowania jajek, choinek itp. Wierzenia pogańskie, to jednak wiara, taka sama jak każda inna. Składa się ofiary i czci się swojego boga. Ateista odrzuca każdego boga bez wyjątku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosc
3 minuty temu, Gość gość napisał:

A może to ty powinnaś wyzwać się od ciasnych zrytych móżdżków co? Rozdawanie prezentów na Boże Narodzenie zapoczątkował katolicki włoski biskup, więc mogłabyś nie mylić tego z ogólnym rozdawaniem prezentów. Tak bardzo chciałbyś pracować 7 dni w tygodniu? Tak bardzo cię to mierzi, ale gości w te dni zaprosisz. Hipokrytka. Jak już się cieszysz, że wszyscy w tym dniu mają wolne i można sobie małe przyjątko zorganizować, to przynajmniej nie pyszcz.

Dokładnie. Co jak co, ale zagrabione przed KK symbole pogańskie dla Wielkanocy idealnie pasują. Jajko, to wszędzie w każdej kulturze symbol życia. A wiosną wszystko się odradza, jak Chrystus.

Tak ogólnie, to może te co tak się rzucają o te symbole poczytały dlaczego w ogóle powstał kościół katolicki i dlaczego tak to wygląda z tymi symbolami, jak wygląda? Mało tego, wszyscy, którzy deklarują się jako ateiści, czyli osoby, które uważają, że nie istnieje żadna wyższa siła i po śmierci nic nie ma, nie maja żadnego prawa do malowania jajek, choinek itp. Wierzenia pogańskie, to jednak wiara, taka sama jak każda inna. Składa się ofiary i czci się swojego boga. Ateista odrzuca każdego boga bez wyjątku.

w japonii tez maja boze narodzenie a mało kto jest chrzescijaninem, i 7 dni w tygodniu tez nie pracuja, teraz to takie samo swieto jak dzien dziecka czy dzien kota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Pogańskie zwyczaje, które obchodzi się w święta Bożego Narodzenia'

1) sama data swiąt. Okres między 21-22 grudnia a 6 stycznia to przesilenie zimowe. Od czasów najdawniejszych uważano ten czas za magiczny, czas w których zdarzają się cuda. Słowianie przykładowo obchodzili dwutygoniowe Szczodre Gody. (Historycy są zdania, że możliwe są dwie daty narodzeniaJezusa marzec/kwiecień lub wrzesień/październik. no ale dlaczego nie świętować jego urodzin w święto poganskie?).

2) Prezenty. Zwyczaj wręczania prezentów również wywodzi się z poganstwa. Poganie, w okresie przesilenia zimowgo składali podarki w ofierze bogom i zmarłym.

3) Choinka. Pogański zwyczaj, którego długo nie chciał zaaprobować kościół. Magicznego rytuał mający zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście.

4) Kolędy. U pogan, w czasie przesilenia zimowego, podczas odwiedzin rodziny lub sąsiadów śpiewano pieśni.

5) pogańskie zwyczaje wigilijne

- puste miejsce przy stole - u Słowian miejsce to było przeznaczone dla zmarłych przodków rodowych, tzw. Dziadów, którzy w czasie obchodów Szczodrych Godów mieli możliwość łączności z naszym światem.

- siano pod obrusem - układanie pod obrusem na czas uczty sianka, było traktowane jako ofiara dla bóstw wegetacyjnych i miało zapewnić dobrobyt ucztującej rodzinie.

- potrawy wigilijne. Poganie również jedli w tym czasie kutię, mak, groch, fasolę,  pszenicę, owoce, grzyby i miód.

- 12 potraw wigilijnych: pozostałość po pogańskim dziękczynieniu za zbiory. 12 potraw dlatego, że wypadało podziękować bogom za cały rok, wszystkie dwanaście miesięcy. Symbolika dwunastki zaznaczała się również w samych obchodach Szczodrych Godów, na które składało się dwanaście wieczorów. Pozostałością dawnej pogańskiej tradycji jest przekonanie, że okres świąteczny trwa właśnie dwanaście dni – od wigilijnego wieczoru, aż do dnia Trzech Króli. Ważnym reliktem pogańskiej wiary jest również troska o to, by wigilijna uczta była sowita i szczodra. Tradycyjne przejedzenie się w czasie uczty miało służyć wspomożeniu Słońca w starciu z siłami ciemności.

- jemioła - z wierzeń dawnych Celtów. Jemioła była uważana za dar od bogów i przypisywano jej właściwości magiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Ciekawe dlaczego tego nie uczą na religii? Poznawanie dawnych wierzeń jest bardzo kształcące, szczególnie, że niektóry wierzenia i kulty do złudzenia przypominają kult Jezusa. Choćby historia Kriszny (kriszna - Chystus) jest bardzo podobna do historii Jezusa. Tyle bogów przez Jezusem zmartwychwstawało!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
2 minuty temu, Gość Gość napisał:

Ciekawe dlaczego tego nie uczą na religii? Poznawanie dawnych wierzeń jest bardzo kształcące, szczególnie, że niektóry wierzenia i kulty do złudzenia przypominają kult Jezusa. Choćby historia Kriszny (kriszna - Chystus) jest bardzo podobna do historii Jezusa. Tyle bogów przez Jezusem zmartwychwstawało!

bo katolicyzm to propaganda i do tego strasznie zjadliwa, pełno rzeczy nie trzyma się kupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
25 minut temu, Gość gość napisał:

Nie ochrzcilismy bo nie potrzebujemy tego do szczęścia, ja jestem apostatką a mąż to nawet nie wiem ale kościoła nie lubi. Reakcja żadna bo u mnie wiekszosc to ateiści, zresztą rodzina malutka. Pewnie będzie od strony męża oburzenie, szczególnie jego dziadków no ale co mnie to obchodzi, mały ma dopiero 7 miesięcy więc nikt nie porusza tematu

No i prawidłowo. Nie pasuje ci KK, to się wypisałaś. Wychowasz dziecko ze swoim sumieniem, bo jeśli jesteś bezkościelna, to nie wychowasz w duchu kościelnym. Postępujesz tak naprawdę, jak każdy człowiek wierzący. Jeśli ktoś należy do jakiegoś kościoła, to wychowa dziecko w tym kościele, nawet jeśli to pastafarianie. Ty nie należysz do żadnego, to wychowasz bez kościoła, proste. Może kiedyś dziecko ci podziękuje, a może potępi, tego nie wiesz, ale postępujesz według siebie słusznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Gość Gość napisał:

Pogańskie zwyczaje, które obchodzi się w święta Bożego Narodzenia'

1) sama data swiąt. Okres między 21-22 grudnia a 6 stycznia to przesilenie zimowe. Od czasów najdawniejszych uważano ten czas za magiczny, czas w których zdarzają się cuda. Słowianie przykładowo obchodzili dwutygoniowe Szczodre Gody. (Historycy są zdania, że możliwe są dwie daty narodzeniaJezusa marzec/kwiecień lub wrzesień/październik. no ale dlaczego nie świętować jego urodzin w święto poganskie?).

2) Prezenty. Zwyczaj wręczania prezentów również wywodzi się z poganstwa. Poganie, w okresie przesilenia zimowgo składali podarki w ofierze bogom i zmarłym.

3) Choinka. Pogański zwyczaj, którego długo nie chciał zaaprobować kościół. Magicznego rytuał mający zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście.

4) Kolędy. U pogan, w czasie przesilenia zimowego, podczas odwiedzin rodziny lub sąsiadów śpiewano pieśni.

5) pogańskie zwyczaje wigilijne

- puste miejsce przy stole - u Słowian miejsce to było przeznaczone dla zmarłych przodków rodowych, tzw. Dziadów, którzy w czasie obchodów Szczodrych Godów mieli możliwość łączności z naszym światem.

- siano pod obrusem - układanie pod obrusem na czas uczty sianka, było traktowane jako ofiara dla bóstw wegetacyjnych i miało zapewnić dobrobyt ucztującej rodzinie.

- potrawy wigilijne. Poganie również jedli w tym czasie kutię, mak, groch, fasolę,  pszenicę, owoce, grzyby i miód.

- 12 potraw wigilijnych: pozostałość po pogańskim dziękczynieniu za zbiory. 12 potraw dlatego, że wypadało podziękować bogom za cały rok, wszystkie dwanaście miesięcy. Symbolika dwunastki zaznaczała się również w samych obchodach Szczodrych Godów, na które składało się dwanaście wieczorów. Pozostałością dawnej pogańskiej tradycji jest przekonanie, że okres świąteczny trwa właśnie dwanaście dni – od wigilijnego wieczoru, aż do dnia Trzech Króli. Ważnym reliktem pogańskiej wiary jest również troska o to, by wigilijna uczta była sowita i szczodra. Tradycyjne przejedzenie się w czasie uczty miało służyć wspomożeniu Słońca w starciu z siłami ciemności.

- jemioła - z wierzeń dawnych Celtów. Jemioła była uważana za dar od bogów i przypisywano jej właściwości magiczne.

W dodatku warto sobie poczytać o tzw. Reakcji pogańskiej. Nasi przodkowie buntowali się i wznosili powstania przeciwko odgórnemu i przymusowemu wprowadzeniu chrześcijaństwa na nasze ziemie. Dlatego też kościół na daty swoich świąt wybrał czas, w którym świętowali poganie - a z czasem wmówiono im, że obchodzą święta i zwyczaje chrześcijańskie. Jak widać po niektórych postach - skutecznie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
5 minut temu, Iwna napisał:

W dodatku warto sobie poczytać o tzw. Reakcji pogańskiej. Nasi przodkowie buntowali się i wznosili powstania przeciwko odgórnemu i przymusowemu wprowadzeniu chrześcijaństwa na nasze ziemie. Dlatego też kościół na daty swoich świąt wybrał czas, w którym świętowali poganie - a z czasem wmówiono im, że obchodzą święta i zwyczaje chrześcijańskie. Jak widać po niektórych postach - skutecznie. 

dziękuję za info, na pewno poszukam, to dla mnie cenna informacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
32 minuty temu, Gość gość napisał:

A może to ty powinnaś wyzwać się od ciasnych zrytych móżdżków co? Rozdawanie prezentów na Boże Narodzenie zapoczątkował katolicki włoski biskup, więc mogłabyś nie mylić tego z ogólnym rozdawaniem prezentów. Tak bardzo chciałbyś pracować 7 dni w tygodniu? Tak bardzo cię to mierzi, ale gości w te dni zaprosisz. Hipokrytka. Jak już się cieszysz, że wszyscy w tym dniu mają wolne i można sobie małe przyjątko zorganizować, to przynajmniej nie pyszcz.

Dokładnie. Co jak co, ale zagrabione przed KK symbole pogańskie dla Wielkanocy idealnie pasują. Jajko, to wszędzie w każdej kulturze symbol życia. A wiosną wszystko się odradza, jak Chrystus.

Tak ogólnie, to może te co tak się rzucają o te symbole poczytały dlaczego w ogóle powstał kościół katolicki i dlaczego tak to wygląda z tymi symbolami, jak wygląda? Mało tego, wszyscy, którzy deklarują się jako ateiści, czyli osoby, które uważają, że nie istnieje żadna wyższa siła i po śmierci nic nie ma, nie maja żadnego prawa do malowania jajek, choinek itp. Wierzenia pogańskie, to jednak wiara, taka sama jak każda inna. Składa się ofiary i czci się swojego boga. Ateista odrzuca każdego boga bez wyjątku.

Teodozjusz Wileki ustanowił chrześcijanstwo religią narodową. Chrześcijaństwo wypierało popularne święta pogańskie poprzez nadawanie im chrześcijańskiej treści. Jeśli z dnia na dzień poganin MUSIAŁ przejść na chrześcijaństwo to nie dziwne, że oficjalnie był chrześcijaninem, a w praktyce dalej praktykował zwyczaje swoich przodków. Ojca, dzadka i pradziadka.

Rzucamy się o symbole? Serio "rzucamy się"? Bo piszemy i wierzeniach pogańskich? Wyluzuj torchę. Taka jest historia twoich praprzodków. Czy tego chcesz czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
28 minut temu, Gość gosc napisał:

w japonii tez maja boze narodzenie a mało kto jest chrzescijaninem, i 7 dni w tygodniu tez nie pracuja, teraz to takie samo swieto jak dzien dziecka czy dzien kota.

A co ty tu z Japonią wyskakujesz? Zobacz sobie, kto założył kościół katolicki i dlaczego, a potem dopiero dyskutuj. Nie pracują, bo mają swój dzień wolny od pracy jak w każdym wyznaniu i kraju, a ty masz pretensje, że niedziela u nas jest dla większości zawodów dniem wolnym. Tak jak w judaiźmie i islamie jest sobota, tak w chrześcijaństwie jest niedziela. Jak już jedziesz po katolickiej wierze, to pojedź po wszystkich wyznaniach. W każdym jest coś, co ci nie spasuje i w każdym znajdziesz hipokryzję. Jak wyjadę do Chin, to też się będę pluć o święto buddyjskie, że się muszę dostosować, bo większość Chińczyków, to buddyści i będę pluć na ich smoki?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość

wikipedia

Persecution of pagans in the late Roman Empire

zachęcam do lektury pare sekund aby znaleźć w google.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
5 minut temu, Gość gość napisał:

A co ty tu z Japonią wyskakujesz? Zobacz sobie, kto założył kościół katolicki i dlaczego, a potem dopiero dyskutuj. Nie pracują, bo mają swój dzień wolny od pracy jak w każdym wyznaniu i kraju, a ty masz pretensje, że niedziela u nas jest dla większości zawodów dniem wolnym. Tak jak w judaiźmie i islamie jest sobota, tak w chrześcijaństwie jest niedziela. Jak już jedziesz po katolickiej wierze, to pojedź po wszystkich wyznaniach. W każdym jest coś, co ci nie spasuje i w każdym znajdziesz hipokryzję. Jak wyjadę do Chin, to też się będę pluć o święto buddyjskie, że się muszę dostosować, bo większość Chińczyków, to buddyści i będę pluć na ich smoki?

 

nie wszystkie religie są tak nachalne i zjadliwe jak katolicyzm która akurat wyjątkowo jest (akurat mniej niż islam ale jest), dni wolne to jedno, a inne sprawy to inne sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bimba
17 minut temu, Iwna napisał:

W dodatku warto sobie poczytać o tzw. Reakcji pogańskiej. Nasi przodkowie buntowali się i wznosili powstania przeciwko odgórnemu i przymusowemu wprowadzeniu chrześcijaństwa na nasze ziemie. Dlatego też kościół na daty swoich świąt wybrał czas, w którym świętowali poganie - a z czasem wmówiono im, że obchodzą święta i zwyczaje chrześcijańskie. Jak widać po niektórych postach - skutecznie. 

10/10!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×