Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Gość 8

L4 w ciąży a wynagrodzenie

Polecane posty

Gość Gość 8

Cześć dziewczyny, takie pytanie. Jestem na L4 ciążowym, zarabiam na papierku najniższa krajowa, natomiast na konto dostaje więcej jak będzie wyglądać moje wynagrodzenie na l4 które w ciąży jest płatne 100%? Każdy mi mówi że średnia z ostatnich 12 Msc i nie dostanę mniej a mi się wydaje że dostanę najniższa miał ktoś taka sytuacje? 

Z góry dzięki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

Macierzyńskie to średnia z ostatnich 12 miesięcy, L4 to chyba 100% podstawy, bez przesady 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość

A na konto dostajesz więcej z jakiego powodu? Na umowie masz najniższą krajową a dostajesz więcej na czarno czy masz jeszcze jakieś dodatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kasia

Dostaniesz 100% realnego, opodatkowanego wynagrodzenia. Czyli jeśli np na umowie masz najniższa krajową, ale dostajesz jakieś dodatki typu wczasy pod gruszą, zapomogę świąteczną, dodatek za pracę w godzinach nocnych itd i wszystko to jest wypłacane "legalnie" to do L4 policzą Ci roczną podstawę + te wszystkie dodatki i podzielą przez 12 miesięcy. I to będzie Twoje L4.

Jeśli natomiast masz odprowadzane składki tylko i wyłącznie z tego co masz na umowie, a dodatki dostajesz "do ręki" w kopercie to dostaniesz L4 w wysokości najniższej krajowej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ania

Jeżeli masz podstawowa to policz sobie ilość dni razy 62 albo 65 teraz dniówki jest. Czyli 31dni x 62zl. To będzie twoje wynagrodzenie na L4 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość 5
10 minut temu, Gość Kasia napisał:

Dostaniesz 100% realnego, opodatkowanego wynagrodzenia. Czyli jeśli np na umowie masz najniższa krajową, ale dostajesz jakieś dodatki typu wczasy pod gruszą, zapomogę świąteczną, dodatek za pracę w godzinach nocnych itd i wszystko to jest wypłacane "legalnie" to do L4 policzą Ci roczną podstawę + te wszystkie dodatki i podzielą przez 12 miesięcy. I to będzie Twoje L4.

Jeśli natomiast masz odprowadzane składki tylko i wyłącznie z tego co masz na umowie, a dodatki dostajesz "do ręki" w kopercie to dostaniesz L4 w wysokości najniższej krajowej. 

Reszta wynagrodzenia jest to po prostu premia, ale skoro na konto dostaje całość to składki chyba odprowadzane muszę mieć od kwoty która wpływa na konto?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kaja

Tylko niektóre premie są od zysku firmy, takie które nie pojawiają się ciągle ale przy jakiejś okazji. Kiedy pracodawca prześlę wniosek do ZUSu (średnia zarobków miesięcznych) może być tak że dostaniesz tylko średnia krajowa, bo premie nie będą uznane. 

Składki masz odprowadzane od kwoty na umowie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosccc

33dni na L4 płaci ci szef. Po tym czasie przejmuje cię ZUS, do którego szef musi wysłać wniosek o twoim wynagrodzeniu. Jeżeli mówimy o najniższej to tak jak ktoś napisał wyżej - najłatwiej policzyć to tak, że bierzesz najniższa krajową i dzielisz na ilość dni w miesiącu. Wychodzi ci dniówka. Nie wiem ile dokładnie jest teraz, jak ja byłam na L4 w ciąży, to dostawałam 55zl dniówki na 30dni (tyle wtedy wynosiła najniższa)a później łatwiej będzie ci obliczyć ile będą ci wysyłać. Jeżeli masz L4 od 1 do 15 to około 15 dostaniesz 15 dniówek. 

Może być tak, że ZUS cię jeszcze nie przejął a szef wysyła pieniądze z premia. Najłatwiej zadzwonić do księgowości czy szefa, albo ZUSu - i zapytać ile na danym wnioski jest. Oni będą wysyłać ci tyle ile masz na umowie. Może być tak, że firma daje bonusy świąteczne, wczasy"pod grusza" ale nie wpiszą ci tego wtedy jako stały zarobek. Firma to rozlicza osobno z urzędem skarbowym, ale nie będziesz miała wpisane w rubryce zysku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×