Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
realistaa

Czy mieć duży wybór to dobrze czy źle? Wada czy zaleta?

Polecane posty

czy paraliż z nadmiaru wyboru to zguba? Czy mały wybór tragedia?

Dyskusja

Uważam, że nadmiar wyboru w związkach jest zgubny. Myślimy raczej o naszych emocjach do drugiej osoby, zapominając o tym, komu naprawdę na nas zależy. 

często doświadczam paraliżu z nadmiaru i nie robię nic.

Nadmiar - 

często doświadczam paraliżu z nadmiaru i nie robię nic.

To tak jak ja.  Jak mam za dużo wyborów to w końcu siedzę na tyłku , odpuszczam i przeczekam. Zastanowię się czy serio mi to teraz jest potrzebne.  Czekam aż ktoś sam mi wpadnie w ręce.  Jedna osoba która wpuszczę do mojego życia i zero dylematów.  

czy paraliż z nadmiaru wyboru to zguba? Czy mały wybór tragedia?

Dyskusja

A jeśli chodzi o za mały wybór - to też tragedia.  Ale nadmiar i nie zdecydowanie też nie jest dobre.

Zasadniczo nadmiar jest rzeczywiście, o dziwo, ograniczający. Weźmy pracę twórczą. Człowiek, wbrew pozorom, lepiej pracuje i jest bardziej kreatywny, gdy ma temat przewodni narzucony z góry. Musi się zmieścić w określonych ramach i więcej klepek w mózgu uruchamia na tą okoliczność. Można wówczas sięgnąć do "pokładów" w sobie, o jakich się nie śniło.

Druga rzecz, to, że nadmiar możliwości powoduje swego rodzaju rozprzężenie. Przykład z życia? Architektura i urbanistyka. W Polsce nie było narzuconych z góry nakazów, że gdy budujesz dom w okolicy, gdzie wszystkie budynki mają skośne dachy, to twój też ma być dwuspadowy. Wolna amerykanka. W rezultacie powstaje np miętowa kostka. Tam zaś gdzie króluje architektura modernistyczna, nie ma problemu żeby postawić sobie góralskiego gargamelka. To jest rezultat nadmiaru możliwości. Naprawdę niewiele osób potrafi kreatywnie i sensownie z niego skorzystać.

Zasadniczo nadmiar jest rzeczywiście, o dziwo, ograniczający. Weźmy pracę twórczą. Człowiek, wbrew pozorom, lepiej pracuje i jest bardziej kreatywny, gdy ma temat przewodni narzucony z góry. Musi się zmieścić w określonych ramach i więcej klepek w mózgu uruchamia na tą okoliczność. Można wówczas sięgnąć do "pokładów" w sobie, o jakich się nie śniło.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować