Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
taco300

Pytanie o studia

Polecane posty

Hej,

Na początek się przedstawię. Jestem w klasie II liceum na profilu biol-chem z rozszerzoną matematyką. Za rok będę zdawać maturę. Chciałbym studiować kierunek związany z chemią/farmacją. Jestem bardziej samotnikiem, interesuje się chemią i chciałbym pracować w laboratorium.

Teraz przejdę do pytania:

Czy warto studiować farmację ?
Jakie są wasze opinie o tym kierunku ?
Jakie są perspektywy po tych studiach ?

Czytałem dużo opinii o tym kierunku na na Internecie i szczerze jestem kompletnie załamany. Ludzie piszą o farmacji, że to ciężkie i trudne studia, a potem są bardzo kiepskie zarobki i problemy z zatrudnieniem oraz jest się praktycznie ciężko pracującym niewolnikiem (praca w aptece). Rodzina ogólnie mówi mi, że mógłbym studiować farmację, bo po niej mogę pracować w firmie farmaceutycznej lub na uczelni. Jednak jestem realistą i wiem, że nie jest tak łatwo z pracą w tych firmami lub na uczelni. Aczkolwiek również to opcje rozważałem. 90% absolwentów farmacji kończy w aptece. Boję się, że po studiach mogę mieć problemy z zatrudnieniem lub kiepskimi zarobkami (w sensie nie chodzi mi o zarabianie milionów, tylko o pensję, która zapewni mi godne życie przez miesiąc) . O chemii (nie farmacji ) opinie są różne. Jedni mówią że jest dobra praca, drudzy mówią, że nie.

Jeśli nie farmacja , to jaki kierunek związany z chemią polecacie ?
Dodam, że chciałbym studiować na UJ.
P.S
Jeśli kogoś w tym wpisie uraziłem to naprawdę przepraszam, bo czytam opinie o pracy farmaceuty i nie wiem co tym myśleć. Może mi opowiecie o tym ?

Często mam myśli czy rzucić swoje zainteresowanie chemią i iść na medycynę. Wiem że praca lekarza jest bardzo dobrze płatna (ponad 4000 zł jeśli ma się doświadczenie lub prywatny gabinet) i ma duży prestiż w społeczeństwie. Jednak wiem również, że jest to bardzo ciężka praca (system służby zdrowia, pacjenci, odpowiedzialność za życie ludzie, duży stres), ale potem zarobki są bardzo dobre. Sam nie wiem co wybrać
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym jednak zmienić podejście do problemu raczej spojrzeć jak siebie widzisz za kilka lat po studiach. 😉

Jeżeli laboratorium to Twoje miejsce i jesteś też zdolny - na studiach załapiesz się na staże do dużych firm zagranicznych. Jeżeli nie widzisz się w tych 10% najlepszych to wiesz co Cię czeka. Lepiej odpowiedz sobie czy nudna ale stabilna praca i średnie zarobki wystarczą.

Medycyna? Można pracować jako anestezjolog przy ciągłej adrenalinie i jako anestezjolog siedząc tylko na sali operacyjnej nudząc się.

Napisz sobie swoje oczekiwania a obok swoje wykluczenia. Mierz siły na zamiary. I patrz do przodu bo studia na farmacji są ciężkie gdy nie chcesz być najlepszy. A jak chcesz to siadasz i ryjesz. Inaczej witaj w aptece 😉 

To samo w medycynie. Nie bujaj w obłokach o systemie, odpowiedzialnosci za zycie czy stresie. Zalozmy optymistycznie ze 50% lekarzy to ćmoki co książkę czytali ostatni raz na studiach. Mają robić to co do nich należy - zajmować się głównymi pierdołami I to też monotonia przyjąć 20 pacjentów z katarem czy pieprzykiem na skórze - a nawet i wk*rwienie, ze z takim banałem przyłażą. Ale przyłażą bo się boją. I grzecznie przykłada się stetoskop. I nie każdy musi być wybitny, nie da się tak.

Grunt to wykonywać swoje obowiązki. Ambicje w Polsce nie są nagradzane. A zawód jak zawód. Każdy opiera się w 80-90% na banałach.

P.S. medycyna to także patomorfologia - ocena preparatów i ich klasyfikacja. To medycyna sądowa. To diagnosta laboratoryjny. Też można pracować w laboratorium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×