Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość iga22

ZESPÓŁ POLICYSTYCZNYCH JAJNIKÓW

Polecane posty

Tatianko - co do Twojego dylematu to postaram Ci sie wytłumaczyć kwestię tego, dlaczego jest więcej lekarzy którzy zalecają antyki w leczeniu PCOS. A mianowicie dzieje się tak bo większość lekarzy wszelkie powikłania hormonalne lekceważy- uważają że skoro cykl jest rozregulowany no to dajemy tableteczki i wszystko ładnie się unormuje - szkoda tylko że sztucznie i na chemii:O i że po odstawieniu problem powróci albo nawet się pogłębi. Samo leczenie pcois natomiast polega głownioe na tym żeby zbić poziom testosteronu i przywrócić owulacje. A na to najczęściej pcetki dostają hormony na wywołanie jajkowania bo wielu lekarzy nawet orzy wysokim testosteronie zalecają stymulacje. I prawda jest taka że jeśli lekarz na prawde chce wyleczyć to zaleci stymulacje i ciąże bo przy tej chorobie z zajściem jest problem. Są zatem dwa wyjścia albo zapomnieć na chwile o problemie albo zajść w ciaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość basia.mm
tatianko trochę rozumie twój dylemat bo na swojej długiej drodze napotkałam też kilku lekarzy którzy mi mówiliżeby jesć konkretnie diane bo dopóki nie unormują się sprawy z mioim mężem(ale to juz inna historia) to mój stn będzie się pogarszał i będzie tylko gorzej a diana miała zahamować te zmiany........ nie wiem nie zdecydowałam się, bo stwierdziłąm że brak mi czasu ale kilka lat wcześniej za młodu brałam diane na uregulowanie i "zewnętrzne" problemy hormonalne i szczeże mówiąc wyglądałam super i tak sie też czułam:) teraz niby jestem jakoś tam leczona to luteina na wywołanie to clo na jajeczkowanie efekty marne:( wyglądam kiepsko ale nie poddaje sie :) ja dalej czekam na @to już 6 dzień po odstawieniu luteiny zrobiłam dzisiaj test, i oczywiscie negatywny ale tym razem się cieszę , bo miałam ten zabieg w narkozie i mogłoby być groźnie wiec nawet lepiej ale co mi jest to nie mam pojęcia zawsze do 3 dni dostawałam@ po odstawieniu luteiny a tu taka kapa w przyszłym tygodniu ide do lekarza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja nie dokończyłam swojego wywodu myślowego bo musiałam wyjść...ale już kończę :) Wracając do tematu tabletek przy PCO. Ja brałam tablety 3.5 roku i po odstawieniu mój stan sie pogorszył, bo przed tabsami mialam nie regularne cykle ale do owu dochodziło, może nie co cykl ale myślę ze owu miałam, a po odstawniu tabletek ani razu nie doszło do owulacji a to już będzie w lutym rok jak odstawiłam. W moim przypadku uśpienie jajników nic nie dało a wręcz pogorszyło sytuację:O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie Pozwolcie, ze i ja sie wtrace. Podobnie jak Ejmi i basia bralam tabsy (cilest) przez 4 lata z jedna 5 miesieczna przerwa. Przed tabsami @ mialam co 35-37 dni ( ze dwa razy moze zdarzylo sie ze mialam co 30 dni) , nie wiem czy mialam owulacje, ale przynajmniej @ sie pojawiala samoistnie. Nie mialam zbednego owlosienia, jedynie dokuczal mi tradzik . Poszlam do gina bo chcialam antykoncepcji, dostalam tabletki bez zadnych badan, nie mialam pojecia ze istnieje takie cos jak pco. Wlasnie podczas tej przerwy po ponad 2 latach brania tabsow pierwsza @ dostalam normalnie, a nastepna nie przyszla przez prawie 4 miesiace i szybko wrocilam do nich. Nie dalo mi to do myslenia, po prostu biorac tabsy ja i moj lekarz mielismy spokoj. Raz w roku proby watrobowe, usg piersi i recepty co 3 miesiace. I zaczelo sie jak postnowilam zajsc w ciaze. Odstawilam tabsy i @ zaczela sie nie pojawiac wogole, przerwy 3-4 meisiaczne to byla normalka. Bylam w szoku..nagle przytylam ponad 10 kg, zaczal mi rosnac wasik, tradzik byl gorszy niz w czasach gdy bylam nastolatka. Usg wykazalo ze to pco..ale nikt mi nie robil dodatkowych badan :o Probowano wywolywac owulacje clo, ale bezskutecznie...dopiero w tamtym roku przebadano mnie skutecznie i po wileu probach znaleziono \"lekarstwo\" na zajscie w ciaze. W moim przypadku tabsy pogorszyly sprawe, przynajmniej jesli chodzi o objawy zewnetrzne i regularnosc @. Nie wiem jakby bylo z plodnoscia, ale skoro @ byly prawe regularne..moze i owu sie zdarzalo, kto wie....po porodzie, nie wroce do tabsow. Kiedys chcialabym miec drugiego dzidziusia..a nie wiem czy po tak destrukcyjnym dzialaniu tabletek w wieku ponad 30 lat sie to uda :o Moze kiedys, jak juz urodze dzieci, wlasnie dla swietego spokoju bede je brala, ale dopiero jak na 100% bede pewna ze nie chce wiecej dzieci. Pozdrawiam was serdecznie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja nigdy w życiu nie brałam antyków :D i co ??? I chyba jestem w najgorszej sytuacji zdrowotnej :) . Pozdrawiam !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apsik, nie bardzo rozumiem twoje stwierdzenie w \" najgorszej sytuacji zdrowotnej\" ? Ja nie zwalam wszystkiego na antyki, byc moze jakbym ich nie brala sytuacja bylaby identycna i w miare uplywu czasu objawy pco by sie nasilaly...ale to tylko gdybanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a-psik - dokładnie nie wiadomo jakby to było gdybym nie brała tabsów. No ale prawda jest nie ubłagalna - kiedyś okresy były nieregularne ale samoistne, miałam kupe ślubu płodnego, ale nie było az tyle włosków na ciele i twarzy. A teraz? bez DF to dostane @ a może i nie, okresy są małoobfite, cera lepsza ale za to mam problem z włoskami np na udach:O I nikt mi słowem nie wspomniał o badaniach hormonalnych przed tabsami, poszłam do lekarza jak to ciele, a on zrobił krótki wywiad w którym wyszło że mam nieregularne okresy i to wszystko. Nawet mi nie zrobił usg jajników. No i na parę lat problem był z głowy. A teraz? Bez prochów to nie mam szans na ciąże chyba że nastąpi jakiś cud i wszystko samo wróci do normy w co bardzo wątpię:O generalnie jest jedna wielka lipa :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie Dziewczyny moje :) ! Wróciłam właśnie od ginekologa i mam dobre wieści :) Z czego bardzo się cieszę, bo od kiedy mi zdiagnozowali PCOS to nie słyszałam nic dobrego od lekarza tejże specjalności :) Więc tak - wyniki cukru, którymi się tak martwiłam okazały się być bardzo dobre ! Po prostu babka z laboratorium napisała normy dla cukru na czczo przy pomiarze cukru po posiłku. Tak, że krzywa cukrowa jest bardzo ładna :) Testotseron też spadł. A ta insulina, która w ogóle nie mieściła się w normie ani na czczo ani po jedzeniu też jest w miarę. Na czczo jest jej za mało, a to też nie jest za dobrze, a po jedzeniu trochę powyżej normy, ale zupełnie zupełnie znośnie :) USG - zrobione kontrolnie i żeby sprawdzić czy przyczyną moich bólów nie jest jakaś syfiasta torbiel - otóż nie jest. I dobrze to i źle, bo nadal nie wiemy co to jest. A bólu sobie przecież nie uroiłam. Powiedział, że być może od leków jelita fiksują i jak za miesiąc ból nie przejdzie to mam przyjść znowu. Sam wynik USG bardzo optymistyczny :) USG robione w 7 dniu cyklu. Trzon macicy przodozgięty o wymiarach: 53mm x 43 mm. Endometrium o grubości 6 mm. [Całkiem nieźle jak na 7 d.c. :) Akurat z endo nigdy nie miałam problemu chyba, że ze zbyt grubym] Jajnik prawy o wymiarach: 33mm x 30 mm o prawidłowej echogenności (!) [wcześniej było 42mm x 30 mm z echogennością jajnika policystycznego i z torbielką o echogenności zmiany endometrioidalnej o wymiarach: 18mm x 15mm] :) Jajnik lewy o wymiarach: 40mm x 33mm o prawidłowej echogenności (!) [wcześniej - wymiary to 38mm x 33mm o echogenności jajnika policystycznego] :) Jest więc lepiej :) No i zmniejszyliśmy dawkę leku, bo ta za niska insulina może być od zbyt dużej dawki, no i może podrażniać jelita - więc jest super! Buźki i pozdrowionka 🌼 !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pierniczku no ja jeszcze choruję i nie chce mi coś przejść, od poniedziałku idę na zwolnienie, bo jak tak chodzę codziennie do pracy to się nie wyleczę. A co z tą Twoją @, co się dzieje? Tabelka jeszcze nie starających sie PCOS-ek Nick Wiek Rozpoczynam starania Miejscowość Pierniczek_83 24 oby jak najszybciej Kraków Ejmi 25 w 2008 roku Ostrów Maz. markotka 22 28.06.2008r Konin Tabelka Staraczek PCOS-ek Nick Wiek Starania od Miejscowość A_psik 23 grudzień 2005 Kłobuck basia.mm 26 wrzesień 2006 Tychy kitka76 31 wrzesień 2006 Gdynia foczi78 29 grudzień 2006 Warszawa mama Samiego 28 styczeń 2007 Częstochowa Tabelka Szczęśliwych Mamusiek PCOS-ek Nick Wiek Starań Dzidzia Miejscowość Poród Surfitka 28 5 lat nie wiem Kraków/NY 14.06.08 mama Samiego 28 0 M Częstochowa 17.02.05 mój e-mail: markotka1985@wp.pl swoje zdjątka wyślę to Was w poniedziałek Pozwoliłam sobie troszkę poprawić tabelkę, mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yyyyyyyyyyyyy :o nie zrobiłam kropek, tylko spcje i dupa wyszła, przepraszam, już poprawiam. Tabelka jeszcze nie starających sie PCOS-ek Nick...................Wiek........Rozpoczynam starania...Miejscowość Pierniczek_83.......24...........oby jak najszybciej.......Kraków Ejmi....................25..........w 2008 roku.................Ostrów Maz markotka.............22..........28.06.2008r.................Konin Tabelka Staraczek PCOS-ek Nick ..................Wiek ......Starania od .................Miejscowość A_psik ................23 .........grudzień 2005 .............Kłobuck basia.mm ............26 .........wrzesień 2006 .............Tychy kitka76 ..............31 .........wrzesień 2006 .............Gdynia foczi78 ..............29 .........grudzień 2006 ..............Warszawa mama Samiego ......28 ........styczeń 2007 ...............Częstochowa Tabelka Szczęśliwych Mamusiek PCOS-ek Nick .................Wiek......Starań .Dzidzia....Miejscowość.. Poród Surfitka .............28.........5 lat....nie wiem...Kraków/NY..14.06.08 mama Samiego .....28..........0.......M ...........Częstochowa17.02.05

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość basia.mm
Pierniczek cieszę się że wyniki takie super, wreszcie coś się poprawia :) ciesze się oby tak dalej Markotka no ślicznie poprawiłaś tabelkę.hahaha nie no spoko nikt sie nie gniewa, taka teraz ładna i czytelna:) a u mnie cisza kurde dziewczyny co ma robić dzisiaj już 7 dzień od zakończenia luteiny i dalej nic :(:(:( zawsze na mnie działała a teraz co się podziało? poradźcie coś!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Markotko to zdrowia życzę! Nie za bardzo wiem o co Ci chodzi z tą @ :O Miałam plamienie długo, bo jakiś tydzień, a potem się puściło i trwało 6 dni, dzisiaj mam 7 dzień cyklu. A ten ostatni cykl trwał 35 dni, a poprzedni 23 - ale wierzę, że wszystko idzie ku normalizacji i regulacji cyklu. W każdym razie PMS powrócił :P Lekarz powiedział, że jest ze mnie bardzo zadowolony i że to znaczy, że leczenie było trafione. Więc obniżamy dawkę i oszczędzamy nery i wątróbkę. Natępnym razem wizyta po receptę, albo w maju na cytologię chyba, że by się coś działo a @ dalej były bardzo bolesne. Nie wiem co jeszcze chciałabyś wiedzieć. Dzięki za wsparcie dziewczyny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pierniczku - bardzo się cieszę Kochana że masz tak optymistyczne wieści!!! :D Trzymam mocno paluszki za to, żeby nadal wszystko szło w dobrym kierunku., Chociaż zdaje sobie sprawę że w naszym przypadku to wszystko zależy od cyklu raz jest lepiej raz gorzej i nie można wszystkiego przewidzieć. Basiu - bardzo Ci dziękuje za zdjęcia, są bardzo fajne:) A tak w ogóle to sorki że Was ostatnio troche zaniedbuje ale brakuje mi czasu żeby na spokojnie usiąść przed kompem. Jak kiedyś miałam go za dużo tak teraz deficyt;) Nie wiem komu jeszcze nie wysłałam swoich fotek, jeśli są chętni to proszę sie zgłaszać z adresami mailowymi to jutro puszcze:) I wiecie co dziewczyny? Wszystkie narzekamy tutaj na dodatkowe kg a ja myślę że i tak nie jest z nami źle, każda z nas nie jest otyła i myślę ze jesteśmy zupełnie normalnymi babkami:) Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość basia.mm
ejmi masz racje nie każdy musi nosic rozmiar 38! dbać trzeba o siebie i się pilnować dla zdrowi dlatego ja mam zamiar teraz się za siebie wziąć bo mi kilka kilogramów przybyło ale bez przesady oczywiście, a ja nareszcie dostałam @ 8 dnia po luteinie; dziwna sprawa ale grunt że jest:) miłego dnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiesz Pierniczku, ja też miałam kiedyś takie bardzo bolesne @, za to teraz nie czuję, że mam i w dodatku są bardzo skąpe :/ dziwne to wszysto. basiu, super, że @ wreszcie się pojawiła :) dziewczynki właśnie wysłałam swoje fotki do: Ejmi, Surfitki, Pierniczka, A_psik i Basi, jeżeli kogoś pominęłam to dajcie znać i z góry przepraszam. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basiu dziękuję za zdjątka, bardzo ładne :) widzę u Ciebie zamiłowanie do sportu :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama Samiego
Hej dziewczyny chciałam zapytać o taką rzecz: Mówiłyście, że przy braniu clo dobrze jest brać także olej z wiesiołka - jak się to nazywa ? czy mozna dostać w aptece bez recepty i jak to zażywać? Ja właśnie skończyłam 5 tabletek clo. Dufaston mam wziąć od 17 dc Pozdrowionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marzusia
Witam dziewczyny, właśnie dzisiaj nieoczekiwanie dowiedziałam się że mam pco (a wszystko szło w kierunku nowotworu), także co by nie mówić , jestem szczęśliwa, że to tylko to. Niestety wątek dla mnie za długi, nie zdążyłam jeszcze przeczytać, ale........ Piszę, żeby pocieszyć dziewczyny, które starają się bezskutecznie o baby. Mam 34 lata , dwójkie dzieci 3 i 6 lat i nie miałam prawie żadnych problemów z zajściem w ciąże. A ponoć przy tej chorobie cykle są zwykle bezowulacyjne..... Pytałam o to mojego lekarza, a on na to - tylko 1/3 pacjentek ma prawdziwe problemy z zajściem a u 2/3poważne problemy zaczynają najszybciej po 30. W moim przypadku to się sprawdziło. Pisze przede wszystkim do dziewczyn, które dopiero dowiedziały się lub podejrzewają, że mają pco... Nie ma się co martwić na zapas .MAM NADZIEJĘ ŻE WY BĘDZIECIE W TYCH 2/3 CZEGO WAM ŻYCZĘ Z CAŁEGO SERCA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej hej mamo Samiego - no tak wiesiołka możesz brać bo wtedy pojawi sie u Ciebie ładny śluzik płodny. dostaniesz go w aptece bez recepty, mówisz pani ze chcesz kapsułki z oleju wiesiołka i ona zapewne przedstawi Ci kilka propozycji - bo może występować w różnych postaciach np połączony z witaminami, albo same kapsułki. Ja kupiłam wiesiołka w piątek i ja wybrałam OEPAROL- wiesiołek w kapsułkach. generalnie łykam wieśka od 2 miesięcy i zauważyłam że poprawiła mi się cera no i w gaciach mam bardziej wilgotno;) Zapłaciłam nie całe 20 zł. Są różne preparaty w różnych cenach, wybór jest spory. Markotko - bardzo dziękuję za zdjęcia. Bardzo fajna z Ciebie dziewczyna :) No i miałam racje większość z nas ma normalne figury a że nam kilka kg podskoczyło no to chyba normalne! Grunt to dbać o siebie i o swoje samopoczucie :) NIe wiem czy Basi dziękowałam za zdjęcia 0 jeśli nie no to jeszcze raz dziękuję:) Wszystkie jesteście fajne kobitki :) Surfitka - jak tam samopoczucie? Jak malutkie w brzuszku?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agasaw31
Ja też sie dopisuje do dwóch tabelek Tabelka jeszcze nie starających sie PCOS-ek Nick...................Wiek........Rozpoczynam starania...Miejscowość Pierniczek_83.......24...........oby jak najszybciej.......Kraków Ejmi....................25..........w 2008 roku.................Ostrów Maz markotka.............22..........28.06.2008r............ .....Konin Tabelka Staraczek PCOS-ek Nick ..................Wiek ......Starania od .................Miejscowość A_psik ................23 .........grudzień 2005 .............Kłobuck basia.mm ............26 .........wrzesień 2006 .............Tychy kitka76 ..............31 .........wrzesień 2006 .............Gdynia foczi78 ..............29 .........grudzień 2006 ..............Warszawa mama Samiego ......28 ........styczeń 2007 ...............Częstochowa agasaw31............31.........lipiec 2007...................Warszawa Tabelka Szczęśliwych Mamusiek PCOS-ek Nick .................Wiek......Starań .Dzidzia....Miejscowość.. Poród Surfitka .............28.........5 lat....nie wiem...Kraków/NY..14.06.08 mama Samiego .....28..........0.......M ...........Częstochowa17.02.05 agasaw31...........31..........0.......M............Szczecin18.11.03

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej agasaw31, widzę że jesteśmy w podobnym wieku i obie z W-wy :-) ja w tym cyklu mierzę temperaturę i na luzie podejdziemy do staranek - jakoś się psychicznie uspokoiłam (przynajmniej dzisiaj tak mi się wydaje) pozdrawiam wszystkie forumowiczki :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agasaw31
Tak foczki78 :-) Super że jest ta tabelka bo możemy lepiej sie poznać i nasze podzielić się naszymi doświadzeniami. A co do anty to również scepycznie do nich podchodze. Tak się złożyło, że kiedy je nie brałam to miałam @ jak w zegarku i owulka też była bo nasz synek jak w\w wspominałam pojawił sie bez żadnych starań. Teraz żałuje że zaczełam je barc .Po odsatawieniu ich przez 3 m-ce była @ ale późno i to bardzo. W następnym m-cu sie juz nie pojawiła i tak dowiedziałam się że ma POCS ku mojemu ździwieniu. Mimo że biorę anty przed @ mam straszne bóle janików i długoooo czekam na @. Teraz też się nie pojawia, a juz powiina być. Znów mam brzuch jak balon i okropnie boli . Więc je biore, jeszcze ten miesiąc później mam iść do lekarza i powtórzyć wyniki bo u mnie wszystko było nie tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ejmi ja również dziękuję za Twoje zdjęcia :) bardzo fajna z Ciebie kobitka :) Dziękuję również Basi i Pierniczkowi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ejmi ja również dziękuję za Twoje zdjęcia :) bardzo fajna z Ciebie kobitka :) Dziękuję również Basi i Pierniczkowi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agasaw, do jakiego chodzisz lekarza? piszesz, że masz już dziecko ... ja trochę się martwię bo w lecie będę miała 30 lat i boję się, że będzie jeszcze trudniej :-( Jeśli mogę spytać ile miałaś lat jak zaszłaś w ciążę? Dobrej nocki :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agasaw31
Tak mam synka ma teraz 4 latka- czyli w wieku 27 lat. Ale nie martw się ja nic w tym kierunku nie robiłam, tzn nawet nie wiedziałam że mam PCOS- dopiero jak nie dostałam @ poszłam do lekarza bo myslałam ze jestem w ciąży. Bardzo się cieszyliśmy z mężem bo chcieliśmy dla Andrzejka braciszka lub siostrzyczkę. Po zbadaniu jajników lekarz stwierdził, że nie jestem w ciąży, ale za to w jajnikach mam tysiące pęcherzyków i zalecił badanie hormonów. Z wynikami i z USG poszłam do niego i dopiero po tym stwierdził PCOS. Przepisał bromergon na podwyższoną prolaktynę i Syndy35 bo pojawił się trądzik a i owłosienie też mam ale od dawna. Chodzę do Bondera (kiedyś to był) a teraz Opieka Medyczna. Jest np. bardzo dobra przychodnia "nOvum"przy ul. Bociania 13 (www.novum.com.pl ) oni podchodzą do tego problemu profesjonalnie. Wiem bo moja znajoma tam była i oczywiście po dużym wkładzie finansowym ma dzidzi po invitro. Też się nad tym zastanawiam czy tam nie pójść, narazie troszkę się uspokoiłam, postanowiłam być bardziej cierpliwa i zobaczyć może mojemu gin się uda - jak nie to wtedy będę myśleć co i gdze dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agasaw31
Ojej nie trądzik bo to się ma w wieku chyba 18 lat na twarzy :-) ale krostki i nie na twarzy tylko na plecach dużo i ostatnio nawet ropne i bolące :-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej dziewczynki Ja wpadłam na chwilkę żeby Wam się pochwalić, że dziś dostałam @ przyszedł książkowo po 28 dniach :D Co prawca cykl był z DF ale poprzednim razem miałam jazdy po odstawieniu DF a teraz wszystko poszło pięknie. Chociaż tyle dobrego! Miłego dnia Wam życzę. 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agasaw31
To miło zaczynasz dzionek :-) foczki78 a od kiedy ty wiesz że masz POC - długo sie leczysz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×