Odpowiedz na ten temat

wymiana dokumentów po slubie-grozi kara za opóźnienie?

 • Nowożonka 2010.02.08 [07:56]
  Ja też jeszcze nie wymieniłam dowodu (od listopada). Czekam jeszcze z wymianą, bo z mężem właśnie mieszkanie kupujemy, a biec 200km złożyć wniosek i za 2 tygodnie znowu składać, to jak dla mnie bez sensu.
  A problemy niekoniecznie trzeba mieć. Ostatnio Pani w banku mi powiedziała, żebym po prostu pamiętała akt małż. nosić ze sobą oprócz dowodu. Ale może to tylko w tym banku honorują...
  Złożyłam NIP-3 na stary dowód i nowe nazwisko, i nawet nie chcieli kserokopii aktu. Powiedzieli tylko żebym pamiętała o złożeniu go jeszcze raz jak wymienię dowód.
  A, i załatwiam właśnie kredyt mieszkaniowy, też na stary dowód + ksero aktu i nikt nie zwrócił mi na to uwagi.
 • jowita1984.../ 2011.08.31 [08:18]
  Wymiana dokumentów po ślubie

  Tagi: ślub, formalności, dokumenty, obyczaje

  Po uroczystości zostały tylko miłe wspomnienia... To jednak nie koniec. Nowożeńcy, którzy zmieniają adres zameldowania lub nazwisko, są zobligowani do jak najszybszej wymiany dokumentów. Jest ona możliwa tuż po uzyskaniu odpisów skróconych aktu małżeństwa, czyli po upływie 2 tygodni od daty ślubu.

  Dowód osobisty w pierwszej kolejności
  Pierwszy etap to rzecz jasna wymiana dowodu osobistego. Dotyczy ona najczęściej kobiet, które zdecydowały się nosić nazwisko męża lub przyłączyły jego nazwisko do swojego.
  Wniosek o wymianę dowodu tożsamości wraz załączonym aktem małżeństwa należy złożyć w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie miasta lub gminy.
  Gdy zmiana stanu cywilnego wiąże się również ze zmianą miejsca zameldowania, należy się wymeldować i złożyć wniosek o zameldowanie w nowym miejscu.

  Urząd skarbowy, banki... co jeszcze?
  Jednocześnie należy rozpocząć wymianę kolejnych dokumentów. Na pierwszym miejscu jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz paszport.
  Odbierając dowód osobisty małżonkowie powinni otrzymać także druk NIP-3 pozwalający na aktualizację danych w urzędzie skarbowym.
  Kolejne etapy to poinformowanie banku, OFE i towarzystw ubezpieczeniowych. W tych przypadkach konieczne jest złożenie nowego podpisu na karcie wzoru podpisów, między innymi po to, aby bank mógł wystawić karty kredytowe i bankomatowe na nowe nazwisko.
  Należy również pamiętać, aby o zmianie danych poinformować pracodawcę, przychodnię lekarską, lekarza rodzinnego, spółdzielnię mieszkaniową, uczelnię.

  Podróże tuż po ślubie
  Wiele par ma wątpliwości co do ważności dokumentów tuż po ślubie, szczególnie gdy w planach jest zagraniczna podróż poślubną. Pytania o to, czy paszport lub dowód osobisty są ważne, są bardzo częste.
  Należy jednak pamiętać, iż na samo sporządzenie aktu małżeństwa czeka się około 2 tygodni. Dopiero mając odpis skrócony aktu można ubiegać się o wymianę dowodu osobistego i na tej podstawie paszportu. W związku z tym dotychczasowe dokumenty zachowują swoją ważność.

 • gość 2015.03.19 [18:54]
  Ja jestem 3 lata po ślubię i dopiero jutro idę wymienić prawko he he.Dowod wymieniłam od razu a z prawkiem jakos mi umknelo.teraz zmieniłam meldunek no i wszystkim się zajmuję
 • gość 2015.05.08 [15:31]
  Dziewczyny, przecież wymiana dowodu po ślubie jest darmowa więc co tu gadacie o braku kasy?
 • gość 2015.05.13 [01:30]
  Mnie zatrzymał dzisiaj policjant do kontroli i powiedział żebym wymieniła prawo jazdy bo mogą je zatrzymać za to ze są niezmienione dane.
 • gość 2015.06.21 [14:08]
  A ja jestem po slubie 11 lat i raz tylko mnie policja zlapala powiedzieli ze wypadalo by wkoncu wymienic ale zadnej kary nie bylo.Wiec to zalzy tylko od urzednika.
 • gość 2015.08.28 [14:50]
  Odebrałam prawo jazdy po zmianie nazwiska i jestem wściekła bo teraz moje prawo jazdy ma termin ważności na 15 lat a stary był bezterminowy, co za paranoja, wydawać kasę na zdjecia i opłatę złodzieje!
 • tolaola 2015.10.06 [15:54]
  Witam. Piszę do Was, bo może znajdzie się jakaś dobra dusza, która się na tym zna i coś mi doradzi. Otóż w lutym wzięłam ślub cywilny, akt małżeństwa dostałam od razu do ręki, więc następnego dnia udałam się do urzędu, żeby złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, potem w wydziale komunikacji wymiana prawa jazdy. No właśnie.. Dokumenty z nowymi danymi miałam już po 2 tygodniach w ręku, ale nie wymieniłam od tamtej pory dowodu rejestracyjnego samochodu. Po prostu o nim zapomniałam, nie wiem jakim cudem. Powiedzcie mi, czy w takiej sytuacji grozi mi jakaś kara w razie kontroli policji? Czy mogą zabrać mi dowód rejestracyjny, bo jest w nim panieńskie nazwisko? Oczywiście zamierzam w końcu wymienić dokument, tylko nie wiem, czy mogą robić mi jakieś problemy z racji , że nie zrobiłam tego przez miesiąc po ślubie, tylko przychodzę 8 miesięcy po.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • gość1234567890 2017.03.19 [19:36]
  Witam
  Jeżeli chodzi o podróż poślubną to paszport jest ważny 60 dni po zmianie nazwiska, więc spokojnie można leciećusmiech.gif
 • GOSCIU3445 2017.10.30 [10:43]
  Nie rozumię dlaczego niektóre kobiety nie wymieniają dowodu osobistego od razu po ślubie, a potem przeżywają że nie wymieniły, boją się pań w urzędzie, kary, itd. Nie lepiej zrobić to od razu? po 3 miesiącach dowód staje się nieważny. Tłumaczenie, że i tak nikt o tym nie wie jest śmieszne... Tak sobie to tłumaczą osoby niemające żadnego pojęcia o sprawach urzędowych. I chyba takie które siedzą w domu i niczego nigdzie nie załatwiają... Masakra...

Odpowiedz na ten temat

Trwa ładowanie...