Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość elewina.86

Prywatne przedszkole

Polecane posty

Gość elewina.86

Witam Was Drodzy Rodzice!!! Chciałabym abyście podpowiedzieli mi czego brakuje Wam w prywatnych przedszkolach? Czego oczekujecie od nauczycieli? Jak Waszym zdaniem powinno być prowadzone takie przedszkole. Co uważacie za niezbędne w prywatnym przedszkolu. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kotipsoti
Ja mieszkam na wiosce. Ostatnio otworzono u nas prywatne przedszkole Płatne 1 zł za godz. Byłam tam raz zobaczyć, ale szału nie robi-kobieta, która je założyła, ma podstawowe wykształcenie-zrobiła tylko półroczny kurs. Jak słyszałam jej sposób wysławiania się, to ciarki mnie przeszły-stwierdziła, że ostatnio nie było "dzieciów" bo się rozchorowały. Jak się okazało, to ona była chora, ale nie zamknęła przedszkola i pozarażała dzieci. Ostatnio moja znajoma była przerażona, bo troje dzieci przyniosło z tego przedszkola wszy.. żadnej pielęgniarki tam na etacie nie ma. Z posiłkami jest tak, że dzieci przynoszą swoje kanapki, ale jak dziecko nie powie, że jest głodne, to nie je nic przez cały dzień, bo pani przedszkolanka nie ma wyznaczonych godzin na posiłki dla dzieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do powyzej
żucam :/ przedszkole musi mieć ogrodek i plac zabaw to podstawa i duze pomieszczenia, obowiazkowo szatnia do tej co na wiosce ja bym wiele nei wymagala za 1zl za godz :/ to na mc wychodzi ok 250zl wiec..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elewina.86
Przepraszam za ten błąd ;/ tłumaczenie się w tej sytuacji nie poratuje mnie... ale naprawde nie zauważyłam bo piszę szybko i nie sprawdzam czy to jest poprawnie. Przedszkole chciałabym otworzyć w miejscowościach: Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza. Muszę sprawdzić gdzie najbardziej potrzebne jest takie przedszkole. I przede wszystkim dowiedzieć się czego rodzice oczekują i ile skłonni by byli zapłacić miesięcznie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja planuje od lutego zalozyc klub malucha w Katowicach :) przedszkole to juz trudna sprawa i duza inwestycja :D z tych miast co napisalas to chyba najlepsze to DG :) w Sosnowcu jest juz kilka a i tak wiekszosc daje dziecid o Katowic, w katowicach jest juz kilkanascie jak nei dziesiat pzredszkoli i trzeba byc konkurencyjnym zeby wygrac :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość u nas powstaje
Funkcjonowanie: od 1 wrzesień 2010 - przedszkole całoroczne - bez przerwy wakacyjnej. Rekrutacja: kwiecień 2010. Wiek dzieci: 2,5-5 lat. Ilość grup: 5 Liczebność dzieci w grupach: do 25 osób. Godziny otwarcia: 6.00-20.00 Wyżywienie: realizowane przez firmę zewnętrzną : 4 posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Opłaty: przez pierwsze dwa lata przedszkole bezpłatne: dotacja Unijna pokrywa koszty pobytu dzieci wraz z wyżywieniem oraz zajęciami dodatkowymi. Personelu w przedszkolu: dyrektor przedszkola, 5 nauczycieli na pełnym etacie, 2 na 1/2 etatu, 3 pomoce nauczyciela oraz personel pomocniczy: sprzątaczki i kucharka. Opieka specjalistów: Logopeda: diagnoza i terapia logopedyczna naszych podopiecznych, Psycholog, Pediatra: Dzieci objęte będą pomocą psychologiczną i pediatryczna . Rodzice będą mieć możliwość konsultacji i spotkań z naszymi specjalistami i rozmowy na temat problemów ich dzieci na miejscu w przedszkolu. Inne: Każdy opiekun otrzyma chipowe karty wstępu do przedszkola zostanie w ten sposób jednoznacznie ograniczony dostęp do placówki osobom trzecim - nieupoważnionym do wstępu. Zajęcia w przedszkolu będą monitorowane, każdy opiekun otrzyma hasła dostępu do strony internetowej na której będzie całodzienny podgląd z kamer zainstalowanych w poszczególnych salach. Po indywidualnych ustaleniach będzie istniała możliwość odbioru dzieci z wyznaczonych miejsc zbiórek - przedszkole posiadać będzie przystosowany samochód do przewozu małych dzieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość u nas powstaje
Oferta edukacyjna naszego przedszkola oparta jest na podstawie programowej wychowania przedszkolnego Ministerstwa Edukacji Narodowej, programie dla przedszkoli. Wysoki poziom pomocy dydaktycznych pozwalał będzie nauczycielom stosować zarówno tradycyjne, sprawdzone metody pracy, jak i nowoczesne metody wychowawcze oparte głównie na spontanicznej aktywności dziecka. Pragnąc dać szansę wszystkim dzieciom kontaktu z językiem angielskim, od początku roku szkolnego we wszystkich oddziałach dziecięcych prowadzić będziemy naukę języka angielskiego. Nauka odbywać się będzie codziennie w grupach 10-12 osobowych(dla dzieci 5 letnich lekcja trwać będzie 30 min., dla młodszych 15min.). Program nakierowany będzie na wzbogacanie inteligencji językowej dziecka poprzez uwrażliwienie na dźwięki języka obcego, zachęcanie do zabawy z językiem, rozwijanie strategii pamięciowych, wzbogacenie inteligencji muzycznej poprzez kojarzenie języka z rytmem i melodią, inteligencji kinestetycznej poprzez angażowanie w naukę całym sobą, inteligencji przestrzenno-wzrokowej poprzez wyrabianie spostrzegawczości, inteligencji logiczno-matematycznej poprzez ćwiczenia w logicznym myśleniu, inteligencję interpersonalną poprzez pracę w parach, w zespole, uczestniczenie w zajęciach o charakterze dramy, inteligencji interpersonalnej poprzez naukę oceniania i akceptowania siebie. Zajęcia realizowane będą głównie w formie zabawy. Treści nauczania będą skorelowane z treściami nauczania w języku ojczystym. Zajęcia dodatkowe niepłatne: Rytmika - Zajęcia realizowane są w oparciu o program "Muzyka w przedszkolu". Celem zajęć będzie organizowanie doświadczeń muzycznych, ukierunkowanych na percepcję, wykonawstwo i twórczość, zgodnie z potrzebami rozwojowymi dzieci. Do dyspozycji dzieci i nauczyciela będzie bogaty zbiór pomocy dydaktycznych - instrumentów i sprzętu audio. Gimnastyka korekcyjna - Zajęcia będą dostosowane czasowo do wymagań wieku i możliwości dzieci. Zajęcia mają mieć na celu wyrabianie poprawnych nawyków kształtujących postawę ciała (profilaktyka), korygowanie zaburzeń statyki ciała i przeciwdziałanie utrwalaniu i ich pogłębiania, wyrównywanie zaburzeń w rozwoju motoryczności, zapobieganie powstawaniu zaburzeń statyki ciała oraz wyrównywanie deficytu ruchów dzieci z odchyleniami w stanie zdrowia lub rozwoju. Zajęcia realizowane będą w formie ćwiczeń profilaktycznych, wzmacniających, ćwiczeń oddechowych, gier i zabaw ruchowych. Taniec -Zajęcia prowadzone będą przez instruktora tańca. W trakcie zajęć dzieci poznawać i uczą się będą układów tańców klasycznych i nowoczesnych form tańca. Język francuski 1 eksperymentalna grupa dla chętnych dzieci. Dzieci spotykać się będą na dwóch zajęciach w tygodniu. Warsztaty teatralne Warsztaty będą opierać się głównie na zabawach i ćwiczeniach doskonalących percepcję zmysłową dziecka, które stanowią bazę do dalszych działań. Zajęcia teatralne przebiegają w trzech fazach, podczas których realizowane są odpowiednie zadania aktywizujące. Każda z faz jest bardzo ważna i w inny sposób wpływa na emocje dziecka. Celem zajęć będzie pobudzenie kreatywnego myślenia, aktywności dziecka, rozwój plastyki ciała, zaktywizowanie wszystkich uczestników do wspólnej, radosnej zabawy, kształcenie umiejętności niewerbalnego przekazywania myśli oraz werbalnego wyrażania uczuć, a przede wszystkim rozwój wyobraźni i wrażliwości emocjonalnej dziecka. Zajęcia teatralne mają za zadanie pomóc dziecku stać się otwartym i spontanicznym, aktywnie uczestniczyć w zajęciach i przedstawieniach przedszkolnych. Zajęcia informatyczne zajęcia opierać się będą głównie na zabawach i ćwiczeniach doskonalących percepcję zmysłową dziecka, które stanowią bazę do dalszych działań. Celem zajęć jest: rozbudzanie zainteresowań z zakresu informatyki; prawidłowe korzystanie ze środków technologii informacyjnej w nauce i zabawie; rozwijanie własnych zainteresowań za pomocą sprzętu komputerowego i przygotowanie dziecka do funkcjonowania w zinformatyzowanym społeczeństwie; przygotowanie do korzystania z komputera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zupa pomindorowAA
ja też mogłabym sie pisac na etat ale niestety do Katowic daleko:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elewina.86
U nas powsataje??? tzn. w jakiej miejscowości? odnośnie tego drugiego przedszkola to mam nadzieję też dostanę jakąś satysfakcjonującą mnie dotację z programów Unijnych myszsza nie zastanawiałam się nad takim Klubem Malucha, no a załozenie przedszkola niestety wiąże się z bardzo dużymi kosztami ale myślę że to się zwróci. A pozatym to spełnenie też mojego marzenia więc łączę przyjemne z pożytecznym Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zazzaxxxx
najwazniejsze, to zeby dziecko sie rozwijalo. W naszym przypadku ma to miejsce bo zapisalismy je do Skarbu Malucha na Bialolece

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z tymi klubami malucha jest o wiele prościej. można wiele przepisów obejść, nie podlegaja one pod oświatę więc dużo problemów odpada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elewina.86
No tak, może i łatwiej założyć Klub Malucha ale takich już mamy mnóstwo i rodzice mogą przebierać dowoli w ofertach, natomiast przedszkoli na dzień dzisiejszy jeszcze brakuje więc uważam że to lepszy pomysł. No chyba że się mylę i na Kluby Malucha jest zapotrzebowanie, ale w takim razie bardzo proszę o podowiedź w jakich miejscowościach ich nie ma. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miałam okazję poznać "od kuchni" jedno prywatne przedszkole... nie chciałabym generalizować, ale to jeden wielki bałagan. rotacja pracowników gorsza niż w mc donaldzie, dzieci nie miały szans przyzwyczaić się do żadnej wychowawczyni. mam nadzieję, że w innych miejscach tak nie jest..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jak dla mnie to i tak
ja jestem z dąbrowy gorniczej i nie kojarze za wielu klubów malucha...a przedszkole prywatne nie wiem czy wypali szczegolnie takie drozsze bo ogólnie ta miejscowosc jest srednio zamozna i ludzie nie maja kasy na prywatne...jest takie gimnazjum i liceum prywatne i tam jest po kilku uczniow w szkole bo nie ma chetnych...poza tym pracowalam jakis czas w centrum Pogoria i widac ze Dąbrowa to nie KAtowice jezeli chodzi kasowo.Ja bym wybrala jednak KAtowice i wolała brac wieksze kwoty ale miec takie"full wypas" przedszkole dla bogatszej czesci ludzi a takich tam nie brakuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mylisz sie dziewczyno
klubow malucha jest duzo ale zlobkow nie ma wcale praktycznie panstwowych :/ a przedszkole? rodzica musi byc stac na prywatne, sa panstwowe i calkiem sporo, prywatnych przedszkoli jest ogromnie duzo w porownaniu z klubami malucha i stad zapotrzebowanie na przedszkola nie jest takie duze jak na zlobek prywatny :)) zeby prywatne przedszkole mialo szanse sie utrzymac musi byc super wypas za niewielka cene, za to klub malucha do 3roku zycia moze byc byle jaki z wysoka cena i sie utrzyma bo nie ma co zrobic z dziecmi do 3go roku zycia a pracowac trzeba :D z tego co ja sie orientuje w DG sa 3 kluby malucha oficjalne, przedszkole prywtane chyba jedno, w Sosonowcu na pewno sa 3 prywatne przedszkola plus ok10 klubow malucha, w Katowicach przedszkoli prywatnych sama ksiazka tel pokazuje 20, a na pewno jest wiecej, ciagle powstaje nowe, klubow malucha podobnie ale w zderzeniu tego iz panstwowych przedszkoli w Katowicach jest 43 a zlobkow 7 to chyba golym okiem widac roznice, poza tym jesli chodzi o kase to moim zdaniem nie ma to znaczenia, Pogoria nie jest dobrym przykladem... z moich obserwacji wynika jedno - ludzie z zaglebia zwlaszcza DG i Sosonowiec nie lubia swoich miast, nie robia tam zakupow, nie kupuja uslug u siebie a tylko w Katowicach, bo... nie wiem, na podstawie badan jakie przeprowadzilam w 2009 roku wynika ze dlatego ze uwazaja katowice za lepsze :/ zobacz sobie gdzie pracuja ludzie z DG np. 70% to ludzie pracujacy w Kcach, robiacy zakupy w SCC, tak samo z dziecmi, moje dziecko uczeszczalo do zlobka w kcach gdzie bylo jedynym dzieckiem z Katowic, reszta pochodzila z Sosnowca, jaworzna, DG i innych miast okolicznych, jak twierdzili rodzice tak im wygodnie bo i tak pracuja w kcach wiec... tu jest chyba magia katowic a nie w kasie :) wiadomo ze placowki sa rozne, ale jak na razie oceniam znacznie wyzej placowki prywatne od panstwowych glownie jesli chodzi o wyposazenie i elastycznosc wobec rodzicow :) przykladowo panstwowy zlobek czynny jest do godz 17tej kiedy ciezko zdazyc stojac w korku, a prywatny dotad dokad nie przyjedzie rodzic, sa kluby malucha czynne do godz 20tej :) wachlarz uslug od przywozu, odwozu, po indywidualne zajecia, zywienie itd.. a kasa niewiele wyzsza od panstwowego, zalozmy przedszkole panstwowe - 300zl srednio mc a w prywatnym juz za 700zl masz super :) zrobisz jak uwazasz ale jesli chcesz zrobic dobry interes to radzilabym otworzyc przedszkole skor bardzo chcesz a nie klub malucha w DG, zaplacisz mniej za lokal, na pewno personel tez bedzie tanszy, dzieci z pewnoscia sie znajda, a uslugi mozesz miec identyczne jakie oferowalabys w kcach moje zdanie jest takie - w kcach jest wysoka konkurencja co do przedszkoli prywatnych i trudno juz w tej chcwili sprostac wymaganiom rodzicow za rozsadna cene, jesli juz to klub malucha bo tych ciagle brakuje.. mozesz sobie przeciez poogladac jak wygladaja placowki w kcach np przedszkole na bocianow, biedronek, armii krajowej, jankego - dwujezyczne montessori, wesole sloneczka na hetmanskiej, na bratkow itd... wybor jest ogromny :D:D kluby malucha przytulny kacik - zawodzie, guziczek-paderewskiego, gwiazdolandia-kostuchna stabika itp.. a jesli mozna spytac jaki budzet planujesz na poczatek??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja ogólnie jestem bardzo zadowolona z przedszkola mojej córki. Grupy są małe około 6 osób na dwie panie, ładna salka, ciekawe nieponiszczone zabawki, dużo materiałów plastycznych i wielka wyobraźnia opiekunek bo dzieci wykonują prześliczne prace z bibuły, plasteliny, kolorowego papieru itd. Zajęcia muzyczno-ruchowe. Czytanie bajek i rozmowa o bajkach (moja córka to uwielbia). Rozmowy tematyczne np o rodzinie, zwierzętach, przyrodzie itd. To jest coś w stylu klubu malucha wiec i maluszki około 1,5 roku się trafiają i wiem że są dopilnowane, nakarmione, przewinięte i przebrane jeśli się poplamiły. Jest możliwość odpoczynku jeśli dziecko czuje taką potrzebę, a nie ma przymusu spania. Posiłki są smaczne i zróżnicowane. Opiekunki są bardzo ciepłymi osobami i ma się wrażenie, ze każde dziecko jest dla nich ważne jako indywidualna osoba a nie jako całość tworząca grupę. Minusy: jest drogie nie ma ogródka więc dzieci mają zajęcia wewnątrz w salce. można zostawić dziecko max do 15. Ja wybierając przedszkole/ klub malucha zwracam uwagę przede wszystkim na kadrę. Mieliśmy opcję innego przedszkola, tańszego, ciekawiej urządzonego bo z całą salką zabaw, małpim gajem i basenem z piłeczkami, ale niestety miałam wrażenie, ze ludzie tam pracujący nadają się do prowadzenia mini baru, albo kawiarni z pozwoleniem na alkohol a na pewno nie przedszkola. Nie powierzyłabym im do opieki swojego psa. No i chyba większosć ludzi tak myśli bo coś średnio to ich przedszkole działa. Kiedy czasem odwiedzamy to miejsce jako "salkę zabaw" to też nie ma wielkiego zainteresowania, a inne salki są czasem wypełnione po brzegi. Najważniejsze jest podejście do dzieci bo to wyczuwają i dzieci i dorośli. Człowiekowi, który nie wzbudzi zaufania raczej nikt nie powierzy swojego dziecka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elewina.86
Szczeże mówiąc interesuje mnie założenie przedszkole bo uważam że to będzie przyszłościowe. Aktualnie mamy dużo dzieci z wyżu który był kilkanaście lat temu, zapewne za klika lat to się zmieni i wtedy takie KLUBY MALUCHA mogą nie mieć chętnych. Chociaż zastanawiam sie też nad żłobkiem bo tak jak napisała Pani "mylisz sie dziewczyno" nie ma zbyt wiele żłobków ale za to zastępują je Kluby Malucha które są stosunkowo tanie porównując ceny z prywatnym żłobkiem. A tych jest już bardzo dużo i powstanie w tym roku kolejnych naście. Więc nie wiem czy pomysł z Klubem Malucha na dzień dzisiejszy jest dobry. Odnoście kwoty jaką chce przeznaczyć to zależy od tego na co bo tak czy inaczej muszę wziąść kredyt. Wiem że na założenie przedszkola przy opcji że będe wynajmować pomieszczenie potrzebuję miniumum 200 000 zł :( Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a kto ci powiedzial ze klub malucha jest tanszy? od czego od zlobka? jakiego? i w ajkim sensie, moze ejst tanszy w utrzymaniu jako wlascicielki ale dla rodzica jest wiele drozszy niz pzredszkole, ja za prywtane przedszkoel place 700zl a za klub malucha min 900zl musze pzreznaczyc :( za mojego syan placilam 750 w bardzo kiepskich warunkach za klub malucha wiec moim zdaniem kluby malucha to interes nr 1!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klub malucha od przedszkola różni się tym, ze może być nawet w 2 pokojowym mieszkanku na 4 piętrze w bloku bez windy a dzieci mogą cały dzień oglądać tv. Jeśli nie ma kuchni, jedzenie jest z cateringu,albo rodzice przynoszą dzieciom sloiki to sanepid wcale nie ma tam wstępu (tzn to mialo się zmienic, ale chyba jeszcze się nie zmieniło). Żeby otworzyć przedszkole musisz mieć określone warunki lokalowe i sanepid musi odebrać budynek (a wcześniej straż pożarna) żeby otworzyć żłobek musisz mieć zatrudnioną pielęgniarkę na stałe, windę do przewozu osób niepełnosprawnych, szerokie pomieszczenia itd it wtedy podpisują z tobą umowę z NFZ (bo nfz nadzoruje żłobki) i możesz otworzyć państwowy żłobek dofinansowany przez państwo. Jest mało chętnych bo żeby spełnić wszystkie wymogi trzeba by wyłożyć miliony i wybudować odpowiedni budynek, zatrudnić kadrę, a pieniądze z tego ma się żadne. żłobki prywatne i przedszkola prywatne które nie są nadzorowane przez sanepid noszą nazwę klubów malucha. I je reguluje ustawa o innych formach wychowania przedszkolnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elewina.86
Proszę się nie bulweroswać. Z tego co się orientowałam to Klub Malucha taniej wychodzi przeliczając wszystkie opłaty włącznie z tymi dodatkowymi. No ale sama nie miałam okazji korzystać ani z jednej ani z drugiej formy więc dziękuję za informację. Właśnie po to założyłam ten wątek aby dowiedzieć się od Was Drogie Panie co jest waszym zdaniem korzystniejsze, czego oczekujecie od takiejgo Przedszkola, Klubu Malucha czy Żłobka, i gdzie jest największe zapotrzebowanie wśród mieszkańców. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dokladnei ejst tak jak napisalas kornelkowa :D ja jestem z Katowic i moge ci smialo powiedziec ze klubow malucha jest malo o wiele za malo za to pzredszkoli co krok, gdyby kluby malucha mialy czesne odrobine tansze to by byly tlumy do zapisow bo opiekunka to min tysiac zl na mc a jak sie zarabia 1500 to tragedia :/ klub malucha jak pislaam 900zl :/ duzo ale zawsze mneij i z wyzywieneim, a gdyby tak byl taki klub malucha za 500-600zl to ja lece beigiem!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dla mnei jako matki nie ma zadnego znaczenia czy to by byl zlobek prywatny czy klub malucha wazne bylyby warunki i kasa :) osobiscie na slasku nei znam zadnego prywatnego zlobka w sensie pzrepisow :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elewina.86
Kornelkowa mama - no niestety kilka milionów to ja nie zdobęde myślę że największą kwota jaką mogę uzyskać będzie wahała się w granicach 250 000 zł. Więc żłobek niesteyty nie będzie miał racji bytu skoro to są aż takie koszta. Myślę że narazie zostane przy przedszkolu no chyba że najdę fajne miejsce na otworzenie Klubu Malucha. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elewina.86
Drogie Panie bardzo proszę o napisanie w jakich miastach bądź dzielnicach jest zapotrzebowanie na przedszkole bądź Klub Malucha. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zalaaaamana
we wszystkich zwlaszcza w opiece dzieci do lat 3, panstwo nei gwarantuje takowej opieki wcale, nawet jesli jest konkurencja w prywatnych to i tak zawsze jest mniej miejsc niz chetnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elewina.ek
Mam nadzieję że będe miała chętnych, bo zaczynam działać w tym kierunku. I chciałabym żeby na początek chociaż mieć za co zapłacić pracownikom i za lokal ech... 3majcie kciuki Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×