Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

BARDZO LUBIE wszystkich naszych braci Słowian tylko do Państwa Rosyjskiego nie mam sympatii ale do państwa nie do Rosjan... Bardzo mi było przykro gdy trwała wojna w Jugosławii.. to nie powinno tak sie skończyć.... Europa jak zwykle sie nie popisała... a politycy krajów byłej Jugosławii też sie nie popisali..... eeeeeeeech...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anvelisa, Dragan--świetne linki. Tak sobie myslę,że na temat obyczajów, historii i kultury najlepiej rozmawiałoby się przy lampce winka w jakimś miłym miejscu... :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANVELISA
~ Prawda, Slowianie jak i Slowianskie jezyki sa najpiekniejszy! ach...to znaczy...taka to Nasza Dusza Slowianska! ~ Vatra, u pravu si, mnogo toga ima da se ispriča na Te Teme. Zato je najbolje da uskoro zakažemo vidjenje i to u Beogradu! Šta kažeš na to? Poklon od mene: www.bwcyu.com/belgrade_pics/index.html www.pbase.com/vmarinkovic/belgrade www.pbase.com/sofo/belgrade www.pbase.com/kristene/serbia&page=all www.pbase.com/alangrant/serbiamontenegro2004

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uch, Anvelisa----lep poklon...Piekne rzeczy wyszukałaś. Teraz na pulpicie Sava mi płynie... ;-) Sava tiho tece....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Irska molitva S mirom koračaj posred sve te buke i žurbe; sjeti se koliko se mira može naći i u samoj šutnji. Do kraja strpljenja budi dobar sa svima, ali ne odstupaj. Kazuj svoju istinu mirno i jasno; i saslušaj druge, čak glupe i neznalice; i oni imaju svoju priču. Kloni se bučnih i nasrtljivih ljudi, oni nisu ugodni duši. Mjeriš li se s drugima, lako ćeš postati isprazan i gorak; uvijek će biti i većih i manjih od tebe. Raduj se onome što si postigao i onome što misliš učiniti. Ustraj u svojoj službi, koliko god skromna bila; to je jedino što imaš od prevrtljive i vremenite sreće. S pažnjom obavljaj posao kojim se baviš, jer svijet je prepun prijevare. Ali, neka te to ne učini slijepim za vrline; mnogi ljudi stremi visokim idealima i život je posvuda krcat junaštva. Ostani sabran. Nikad ne budi prijetvoran. Ne budi bestidan u ljubavi; unatoč svakoj nevolji i razočarenju ona je ustrajna poput trave. Prihvati s mirom misli što ti donesu godine, zahvalan pusti ono što pripada mladosti. Održi snagu duha to će te zakriliti u iznenadnoj nevolji. Ali, ne muči sebe izmišljotinama. Mnogo je strahova rođeno samo iz umora i samoće. Makar je red blagotvoran, budi popustljiv prema sebi. Ti si dijete svijeta ništa manje nego drveće i zvijezde, ti imaš pravo biti ovdje. Bilo ti to jasno ili ne, sve u svemiru, bez ikakve sumnje, odvija se baš onako kako samo hoće. Zato, budi u miru s Bogom, što god bi On po tvom shvaćanju mogao biti, i kakve god bile tvoje namisli i dvojbe u ovoj zaglušujućoj zbrci života pomiri se sa sobom u duši. Skupa s svojim prevarama, napastima i svim propalim snovima, ovaj svijet je još uvijek PREKRASAN. \"Dezyderata\" --- w kazdym tłumaczeniu piękna :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Serbia: Generał Mladić trafił do aresztu W Serbii aresztowano generała Ratko Mladicia, ściganego za zbrodnie wojenne w Bośni. Poinformowała o tym serbska agencja prasowa Tanjug, która powołuje się na jedną z serbskich stacji telewizyjnych. Według agencji Tanjug, Ratko Mladić trafił do aresztu w Belgradzie. Generał, poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał do spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii, ma być przewieziony do siedziby Trybunału w Hadze. Mladić miał zostać zatrzymany w rejonie Tuzli. Generał Ratko Mladić był dowódcą sił bośniackich Serbów w czasie wojny w Bośni. Jest odpowiedzialny za zbrodnie na bośniackich Muzułmanach. Mladić był, obok przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadzicia, najbardziej poszukiwanym zbrodniarzem z czasów wojny w byłej Jugosławii. Karadzić wciąż się ukrywa. :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANVELISA
" Dezyderata" - przepieknie! Troche czytalam co pisano na Naszym Topiku od jego powstania. Sympatycznie tak przypomniec...gibanica, burek...slowniki,filmy, muzyka...szkoda tylko ze niektorzy " odfruneli " od nas. Pozdrawiam Was!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cocacola
Witam. Byłam w tym roku w Bośni-Hercegowinie. niezapomniane wrażenie. Na drodze pomiędzy miastem Jajce a Banija Luka spotkała nas potworna burza. Droga tam jest jak dla samobójców. Schroniłam się w budynku ,który był chyba jakimś hotelem pracowniczym. Jakie oni mieli miny jak zobaczyli blondynkę w malutkiej , mokrej sukience.... I jeszcze żaden nie mówił po angielsku.A na zewnątrz spadające kamienie i grad. Jeszcze nigdy w życiu nie bałam się tak jak wtedy. Ale i tak w tym roku wybieram się do Czarnogóry i może Albanii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość benny kuleczka
A czy ktoś może inetresuje się tematem gwałtu wojennego w byłej Jugosławii,pisze na ten temat pracę magisterska....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lep pozdrav ze Szkocji :-) W koncu udalo mi sié dorwac do komputera :-) Dzis wracam do kraju :-D trzymajcie kciuki, bo tu zamiec sniezna i loty opóznione :-0 Uch.Bédzie dobrze. ....jovik, a ja slonia nie wzielam....;-) Poljupci 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdravo svima! Macie jakis pomysł,żeby zima dała za wygraną? czary o północy z czarnym kocurem itp.?Podejmę się na ochotnika. :-0 Depresji mozna dostac. benny--tu Ci chyba nie pomożemy... puno pozdrava.🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamilem
Witam, wszystkich serdecznie. Jestem nowy. Szukam płyt riblji corby. Czy ktoś mi może pomóc? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poszukaj na allegro--mnie udało się ostatnio kupic tam analog.Poza tym---mozesz sciągnąc pliki z nostalgija.com :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kalinka AA
Hej,hej dobrzy ludzie.....prosze o przetlumaczenie zdania.. "ja cekam isto" Z gory wam dziekuje... A moze macie jakiegos tlumacza online?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kalinka AA
Oj VATRA dzieki,od niedawna pracuje z 2 Serbami,jednym Macedonczykiem ,,,,,znacie moze jakies stronki slownika online???? BEDE WDZIECZNA..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalinka---na 24 stronie topiku a.i.r podaje link do samouczka--ale po angielsku. Moze najłatwiej--poszukaj na allegro słownika serbskochorwackiego :-) Czy Twoi współpracownicy mówią choć trochę po polsku? Słownik macedonski niedostępny jak na razie.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam :) Nie ma polsko-serbskiego słownika online :( a ten samouczek po ang. jest do kitu .. :D podaję link do słownika serbsko-angielskiego --> http://www.vocabland.com Ja na allegro też próbowałam coś znaleźć, ale nic .. :( kalinka AA - powiedz coś więcej o tej pracy bom ciekawa strasznie - jeśli oczywiście możesz :) pozdr. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kalinka AA
Witam:) Pracuje w restauracji w niemczech,szef jest Serbem,kucharz takze,kolega ktory ze mna "lata" po sali to macedonczyk.Atmosfera jest mila,sa bardzo uczynnymi ludzmi,pomagaja sobie nawzajem,,,,,,,,,musze jednak powiedziec ze a Albanczykach nie chca nic slyszec,wiadomo dlaczego... Dzekuje wam za linki,i informacje,niestety angielskiego nie znam,ale moze cos sie znajdzie po niemiecku... No to tyle na poczatek,,pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alez rozjechałam stronę :-0 Anvelisa--dziękuję za maila :-) jutro napiszę🌻 Gdzie się podziała Balkanika? Dawno juz tu nie zaglądała... Nie mówiąc o innych... Pozdravljam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANVELISA
Uch, moze zwrocimy zainteresowanosc ciekawostkami jezycznymi... Czy wiecie ze miedzy polskim-serbskim, jako slowianskimi jezykami, oprocz slow ktore oznaczaja to samo i brzmia tak samo np: oko, usta, nos, lampa, torba... i slow ktore oznaczaja to samo i brzmia podobnie np: radosc-radost, smiech-smeh, slonce-sunce, serce-srce, rzeka-reka... sa i slowa ktore brzmia tak samo (albo podobnie) a oznaczaja cos innego np: slowo- serbski slovo (litera) jutro- jutro (rano) obraz- obraz (policzek,honor) pas - pas (pies) godzina- godina (rok) pensja- penzija (emerytura) juz - još (jeszcze) wredan- vredan (pracowity, pilny) prawo (jechac)- pravo (prosto) ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANVELISA
Vatra---Veliki pozdrav!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tesla
(*)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziwna jedna
nie byłam nigdy na Waszym topiku. Kocham Serbie i Serbów..... byłam tam kilka razy, mam różne ciężkie doświadczenia związane z tym krajem..... dziś umarł Milosevic.... Wy wiecie co ja teraz czuje, dla tego tu przyszłam..... on był zbrodniarzem, ale czemu tak mi żal że umarł...tak dziwnie się czuje....serbowie go kochają......trudno mi o obiektywizm.....jak pozbyć się tego trującego uczucia? tyle pytań mam w głowie................ србија драга сзрбија

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj..Wielu tu zapewne doświadcza dzis mieszanych uczuc.Puno pozdrava. 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pamietam jak kiedyś ( 80-ty ? ) TVP puściło jugosławiański film \" Serenada z 10-tego piętra \"-zazdrościłem im wtedy tego wina i płonacych naleśników !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×