Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

Gość ewula1
Wlanie przegladnelam mnostwo komentarzy dotyczacych ostatniego wydarzenia na Kosowie i musze Wam powiedziec, ze dumna jestem z naszych rodakow. Ciesze sie , ze ogromna wiekszosc solidaryzuje sie z Serbia. A zarazem wstyd mi za nasz rzad i jego decyzje o uznaniu niepodleglosci Kosowa. Osobiscie wyrazam sprzeciw, by wypowiadal sie on w moim imieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Państwo serbskie powstało w IX wieku, a więc słowiańska Serbia jest rówieśniczką słowiańskiej Polski ma około 1000 lat. Na terenie Kosowa Słowianie osiedlali się już w VII wieku, stąd, mimo dzisiejszej muzułmanizacji tego regionu, 98% nazw geograficznych Kosowa ma źródłosłów słowiański. Kosowo w XII wieku stało się integralną częścią, a dwa wieki później centralną częścią państwa serbskiego, pełną miast, wsi, zamków tudzież chrześcijańskich monastyrów i kościołów. Od tamtej pory Serbowie nigdy nie przestali mówić, że ziemia kosowska jest kolebką narodu serbskiego. Jej utrata staje się dla nich tym samym, czym dla Polaków byłaby utrata ziemi krakowskiej lub gnieźnieńskiej. Jest Kosowo dla Serbów również ziemią świętą, głównym terenem narodowej i religijnej martyrologii. Tam Serbowie próbowali zatrzymać muzułmański potop. 28 czerwca 1389 roku 40 tysięcy serbskich witezi przyjęło przedśmiertną komunię świętą wokół kościoła Samodrerza i stanęło na Kosowym Polu przeciwko 120 tysiącom Turków. Nie mieli żadnych szans i nie mieli złudzeń wiedzieli, że zginą. Lecz mieli świadomość konieczności swej ofiary dla obrony krzyża i państwa. Zginęli co do jednego, a Kosowe Pole zostało ich ciałami uświęcone jako serbskie Termopile. W kwietniu roku 1982 serbski kler ogłosił (tekstem o serbskich sanktuariach), że dla narodu serbskiego nie ma droższego słowa niż Kosowo, ani cenniejszej rzeczywistości niż Kosowo, ani wspanialszegosanktuarium niż Kosowo święte. Napływ muzułmańskich Albańczyków do Kosowa zaczął się po klęsce antytureckiego buntu Serbów (1689) i wzmógł w stuleciu XIX, bo wtedy Serbia toczyła szczególnie ciężkie walki o wyzwolenie(...) To \"Stulecie klamców\"Łysiaka ...dziwi mnie tylko postawa Grecji, ze nie zaoponowala głosno i zdecydowanie.Rosja nikogo się nie obawia i ma w tym wszystkim swoje interesy,wiec wielki z niej sprzymierzeniec...Nasz rząd --szkoda slow, od dawna wiadomo ,ze to nie vox populi, biedaczki, stoją między UE a ONZ i nie bardzo wiedzą, co zrobic. Ciekawi mnie jeszcze,jak Kosowo--kompletnie niezdolne do samodzielnosci gospodarczej i ekonomicznej zdola utzymac się teraz..Pewnie zasili je UE. Podobno Serbowie od lat darzą nas coraz mniejszą sympatia, teraz znowu pokazalismy im plecy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Manifestacja w obronie integralności Serbii Warszawa, sobota 23.02.08 r. godz. 12.00 u. Rolna 175 - pod ambasadą serbską Weź znajomych i przyjdź!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość robertino
Jest mi ogromnie wstyd za tych którzy doprowadzili do oderwania się Kosowa od Serbi. Głowa do góry Serbia jestem z wami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jest tak jak piszesz
Też popieram Serbów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jest tak jak piszesz
Niektorzy niestety nie maja pojecia o tym co zaszlo w Serbii, np mój maz pytany co sadzi o powstaniu tego pseudopanstewka mafijnego powiedzial, ze ma to w d**** :O Musialam mu prosto wytlumaczyc o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak \' Stulecie Kłamców \" i jeszcze powinno sie przeczytac \" Historie Cywilizacyj \" F. Konecznego oraz \" Cywilizacja Chrzescijanska \" . ksiązki te pozwola zrozumiec wiele uwarunkowan historiozoficznych i religijnych. zrozumiec dzieje i przewidziec przyszłosc. a sa niedostępne ogólnie [ tylko księgarnie katolickie } i to te , które mają tkzw. ksiązki \" wywrotowe\" czyli niesłuszne z poprawnoscią polityczną. w Warszawie jest w Kosciele Wszystkich Świętych. nie wiem jak w innych miastach ale napewno tez są. pozdrawiam wszystkich myslących po polsku i po śłowiańsku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ku pokrzepieniu serc Serbów. Wy Szanowni Serbowie macie jeszcze na szczęscie swoj przemysł i swoje banki . nie dajcie się wyprzedac pozwolcie z głowa inwestowac by Was nie rozparcelowano jak Polskę gospodarczo i finansowo. by Wam wlazł kapital spekulacyjnych tych żerujących wedrowniczkow , dla ktorych tam ojczyzna gdzie zysk gdzie piniędze. w przeciwieństwie do Polakow mysle , że jestescie madrzy przed szkoda ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tak krótko: to chore co wyprawiaja politycy UE i USA w sprawie Serbii. W ogole nie mają pojęcia o naszej Słowian historii! Teraz sie wzieli do bezmyślnej roboty a gdzie byli gdy na Balkanach byla bezsensowna wojna i zginęło 1 mln ludzi??Bezmozgi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość komnena
Witam Wszystkich! Mnie dawno już tu nie było, a pojawiło się w topiku dużo nowych ludzi. Pozdro dla weteranów (nie będę wymieniać z pseudonimów, bo jeszcze bym kogoś pominęła niechcąco) i dla nowo przybyłych. Widzę, że wielu ludziom leży na sercu los mieszkańców Kosowa (i tych albańskich i tych serbskich) i mieszkańców Serbii. Cóż, jak zwykle wielka polityka, w której ludzie się nie liczą. Smutne jest to, że ci sami młodzi ludzie, którzy w 2000 r. wyszli na ulicę by manifestować przeciwko Miloseviciowi i za demokratycznymi przemianami w Serbii i udowodnili, że chcą zerwać z nacjonalistycznym reżimem, dziś muszą wychodzić na ulicę, by bronić integralności własnego kraju. Okazuje się, że XIX-wieczna metoda uprawiania polityki jest nadal żywa, kilka mocarstw kosztem słabszych wygrywa własną grę, dzieląc terrorystów i przestępców na złych i dobrych w zależności od potrzeby. Administracja amerykańska robi to po mistrzowsku. Plavusa - udanego wyjazdu, zdaj relację po powrocie!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewula1
Wlasnie na naszej klasie otrzymalam wiadomosc, ktora chce i Wam moi drodzy przekazac : Czy moglibyście dzisiaj powysyłać widomość o manifestacji do wszystkich zapisanych do tego profilu? BARDZO PROSIMY O POMOC!!! 22 lutego 18.00, Kraków - manifestacja przeciw uznaniu Kosowa!Pomnik Adama Mickiewicza! http://postjugo.filg.uj.edu.pl/kosowo.pdf tu jest odpowiedz dlaczego!!! SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość badziulka
witam wszystkich;) bardzo lubie śpiewać i od dziecka słyszałam jak rodzice śpiewali "jugosławiańskie piosenki" w związku z tym mam prośbę o linki do stron na których znajde piosenki, lub ich teksty.. Z góry dziekuję..mam nadzieję, ze to pomoże mi poduczyć się tego barwnego języka..pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ciao Svi I co sie stalo jednak Radoslaw Sikorski podjal glos za wszystkich Polakow i uznal ten dziwny kraj. Terz przydaloby sie dokleic kawalek Bosni do Republiki Srpskiej. Tak by pasowalo najbardziej.. Czy na to Radek tez by sie zgodzil ?? Mimo smutnych dni, pozdrovienia dla wszystkich.. Ciao

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIAO DZISAJ MANIFESTACJA W BANJA LUKA 10 000 OSOB BANJA LUKA DO REPUBLIKI SERPSKIEJ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewula1
Ja rowniez nie glowowalam na PO. Wstydze sie, za nasz rzad, ktory zamiast sluzyc Polakom i reprezentowac ich glos-( zreszta dosc donosny jak widac na wielu forumach i komentarzach) sluzy interesom ameryki i ue. To jest po prostu zalosne, ze Polska dzieki takim "wazeliniarzom" jak sikorski i tusk zawsze wybiega przed szereg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZDRAVO CO TU TAK CICHO ? ROSJANIE KUPILI YUGOPETROL, CHCA KUPIC LINIE LOTNICZE IAT I COS JESZCZE.... AMERYKA I UE ODDALI KOSOVO DLA ALBANCZYKOW. MAMY DOBRE POWODY DO WYPICIA WIEKSZEJ ILOSCI RAKIJI CHYBA.. MOZE NAS JAKOS ROZWESELI.... I NAVET VATRA COS NAPISZE.... I BUBER TU POWROCI... CIAO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chlejmy na pohybel tym wszystkim politykom....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Francman
polskie ludzie w 87.4 % popierają wolne Kosovo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ewula1
Skad u ciebie takie informacje. Pewnie z telewizji :-))) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Robertino
Witam.Czy ktoś może mi pomóc? Szukam filmu " Guca pojedynek na trąbki" scenariusz: Dusan Milic obsada: Marko Markovic, Aleksandra Manasijevic Więcej >> szczegóły: komediodramat/muzyczny, Serbia i Czarnogóra . Pomóżcie bardzo mi na tym zależy. Pozdro Robertino.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×