Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

cześć Wiolu :) proszę o pomoc w następującej sprawie: otóż byłam zatrudniona na umowę zlecenie - ostatnią umowę miałam do 30 czerwca, następnie podczas ciazy przeszłam na zwolnienie lekarskie i otrzymuję z ZUS-u zasiłek chorobowy. Termin porodu mam na 20 października, i do 20 mam ostatnie zwolnienie lekarskie. Dzwoniłam właśnie do ZUS-u i pytałam czy należy mi się urlop macierzyński, otrzymałam odpowiedź: nie. Czy to prawda? Powiedziano mi, że mogę się zarejestrować w Urzędzie Pracy, czy mogę wtedy liczyć na jakiś zasiłek??? Proszę o odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sputnik05
mąz przeszedł od lipca na emeryturę ja nie pracuję do dokumentow do zsiłku mam przedstawic zaświadczenie z US o dochodach za rok 2005. Dochody były duzo wieksze , teraz mamy tylko 1600 zl /mąż, ja , syn w średniej szkole i córka studentka/ Z uzyskanych informacji w MOPS wynika,ze tylko ja straciłam dochód bo wcześniej miałam zasiłek dla bezrobotnych, mąż mimo,ze emerytura jest mniejsza niz poprzednie zarobki nie moze mieć przeliczonych dochodów bo żekomo ich nie stracił, pozatym dla córki studentki też sie nie należy rodzinne ,proszę o pomoc z pozdrowieniem sabina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziewczyna bez wlosa
witam- glupio mi pisac bo widze ze kazdy Cie tu wykorzystuje ile wlezie.. az sie dziwie ze chce Ci sie siedziec przy kompie i odpowiadac:) ale jakbys miala chwile to i ja Cie wykorzystam troche:) co radzisz mi zrobic? maz dopiero zaczal prace po stazu- zarabia ok 1300 zł, ja skonczylam studia, nie moglam znalezc pracy wiec poszlam na staz.. tylko 3 miesiace.. teraz tym bardziej ze jestem w ciazy boje sie ze stazu mi nie przedluza.. i maja do tego pelne prawo.. to 460 zł tylko ale bez tych pieniedzy na 100 % sobie nie poradzimy.. jestem 2 miesiacu ciazy.. z 2 miesiace konczy mi sie staz.. czy sadzisz ze znajdzie sie oosba ktora zatrudni ciezarna? czy szukac teraz pracy? moze ten fakt zataic? (choc nie bardzo podoba mi sie ten pomysl).. moze otworzyc wlasna firme.. czy wtedy dostalabym macierzynski? a moze zatrudni mnie tak prowizorycznie matka lub tesc? nie wiem co robic.. bardzo Cie prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Iza..
Czy to prawda ze 2 tygodnie przed terminem porodu ginekolog nie moze dac zwolnienia, bo wlicza sie w macierzynski??Czy lekarz ogolny wypisze bez problemu zwolnienie na te 2 tygodnie? Poza tym co sie stanie wowoczas, gdy powiedzmy mając termin na 28 listopada urodze w polowie listopada, majac jeszcze zwolnienie od ginekologa, czy wtedy te 2 tygodnie zabiorą mi z macierzynskiego??? z gory dziekuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość diann
czesc, mam takie pytanie staram sie o becikowe,pobralam wnioski u nas w gminie jest grugi tysiac dla osob,ktorych zarobki na osobe w rodzine nie przekraczaja bodajze 504 netto na osobe Tylko,ze na wniosku o becikowe jest tylko jeden tysiac.Podejrzewam,ze drugi dostane jak zloze wniosek o zasilek,w ktorym trzeba uwzglednic dochody.Pytanie brzmi-jestem na macierzynskim,jakie dochody wpisac?Alimenty jeszcze mam nie przyznane,wychowawczy tez nie.Czy drugi tysiac moze mi przepasc?BAAAARDZO DZIEKUJE ZA INFO Z GORY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sloneczko....
Kochana Wioletto chcialam zapytac czy chorobowe wyplacane jest za tyle dni ile lekarz zapisze na zwolnieniu??Ja wlasnie dostalam za 20 dni i troszke mnie to zdziwilo Dodam ze zawsze dostaje od lekarza zwolnienie na trzy tygodnie Czy to oznacza ze zawsze bede tak dostawac pieniadze nie za miesiac a za ilosc dni na danym zwolnieniu Z gory bardzo dziekuje za pomoc:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sarita
ile powinnam dostac wyplaty jesli jestem na zwolnieniu lekarskim, czy jest to srednia z trzech ostatnich miesiecy czy inaczej???????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 martadella Bierze się pod uwagę dochody wszystkich członków rodziny pozostających w gospodarstwie domowym. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Ela28 Urlop macierzyński Ci nie przysługuje, ale może przysługuje Ci zasiłek macierzyński. Zobacz link http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 sputnik05 Nie jestem pewna na 100%, ale w mnie dochód powinien być przeliczony link http://www.mps.gov.pl/index.php?gid=796/#2 A ile córka ma lat? 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 dziewczyna bez wlosa Ja też się sobie dziwię :D:D:D:D:D:D:D:D:D Najwięcej świadczeń ma pracownik: macierzyński, wychowawczy, chorobowe. Działalność gospodarcza – nie ma urlopu wychowawczego http://e-inspektorat.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf Czy powiedzieć przy zatrudnieniu? To już od Ciebie zależy. Nie masz takiego obowiązku informować, ale jednocześnie, jeśli chcesz być w porządku to wypadałoby. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ciężarnej, która się nie kryje, że jest w ciąży trudno znaleźć pracę. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Iza.. Swoje wywody na ten temat już pisałam, zobacz wcześniej. Ja nie zgadzam się, że tak musi być. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 diann Z mocy ustaw dla każdego jest: 1000 zależny od dochodu (dochód za 2005r) – na złożenie masz rok 1000 bez względu na dochód – na to masz bodajże 3 m-ce Jeśli gmina przyznała jeszcze coś, bo ma takie prawo to trzeba dopytać co chcą. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 sloneczko.... Powinno być zapłacone za cały miesiąc tzn jeśli miałaś zwolnienia ciągłe bez przerwy to 30 lub 31 dni, jesli tylko od poniedziałku do piątku to za tyle dni. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 sarita z 12 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sloneczko....
wioletto dziekuje za odp ale teraz to ja juz nic nie rozmie:-( bo jestem na zolnieniu od 1 lipca za pierwszy miesiac zaplacil mi pracodawca po poznej za okres od 02.08 do 14.09 dostalam 868zl 84gr teraz dostalam pieniadze 414zl 56gr za okres 15.09 do 05.10 czyli dokladnie za tyle wolnych dni ile dostalam od lekarza Caly czas mam ciaglosc chorobowego wiec dlaczego takie male pieniadze i tylko za dwadziescia dni ??Strasznie to dla mnie zakrecone:-( wybacz ze tyle razy zawracam ci glowe ale naprawde nic z tego nie rozumie:-(i chyba nie zrozumie:-( pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Powiem Ci prawdę, że nie wiem dokładnie. Ja te sprawę znam z punktu widzenia pracodawcy, może udaj się do ZUS i zapytaj czemu tak dziwnie płacą. Niech Ci wyjaśnią. Może pracodawca podał złą podstawę do chorobowego. Trzeba szybko wyjasnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sloneczko....
dziekuje bardzo Milego weekendu pa pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie, czy jest jeszcze wypłacane coś takiego jak zasiłek porodowy i jeżeli tak, to gdzie i jakie dokumenty powinnam złożyć, zeby taki zasiłek otrzymać? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maisak
w czerwcu urodziłam synka.do połowy maja byłam na świadczeniu rehabilitacyjnym a teraz juz mi sie skończył macierzyński.Jestem na urlopie wypoczynkowym i chciałam się dowiedzieć czy mogę teraz być na zwolnieniu lekarskim?I czy wtedy urlop się przedłuża?serdecznie dziękuję za odpowiedż.pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Ania75 Tzw becikowe 1000zł - w urzędzie miasta/gminy, i jeszcze drugie 1000 zależne od dochodu jako dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka też urząd m/g maisak Jeśli pracownik zachoruje w czasie trwania urlopu wypoczynkowego, urlop ten zostaje do wykorzystania w innym terminie, nie znaczy to jednak, że zaraz po chorobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAM!!!!Wioletto chciałabym zapytać o następującą rzecz:właśnie skończył mi się macierzyński i od dzisiaj mam urlop wypoczynkowy zastanawiam się ile pracodawca powinien mi zapłacić za resztę miesiąca na umowie mam 650zł na ile dni to podzielić i czy za soboty też płacą?Z góry dziękuję i pozdrawiam!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moje pytanie do wioli
mam pytanie takie: w listopadzie rodze, teraz mam zasilek rechabilitacyjny, co musze zalatwic aby miec macierzynski i potem wychowawczy, a dokladnie chodzi mi o czas kiedy musze cos zaczac zalatwiac, a moze wszystko robi ksiegowa? jak to jest , powinnam cos zglosic, czy tylko zaswiadczenie o urodzeniu dzidzi??? a wychowawczy? jak wczesnie musze zglosic chcec pojscia na wychowawczy?czy tylko zglosic w pracy czy cos naszykowac jakies papiery?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam jeszcze jedno pytanko:jeśli po macierzyńskim pójdę 2 miesiące na wypoczynkowy to czy składając wniosek o rodzinne mój dochód też jest jako utracony w tym czasie?Wielkie dzięki!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 anita79 http://prawo-pracy.pl/forum/viewtopic.php?p=20821#20821 W czasie wypoczynkowego masz normalne wynagrodzenie, dochód nie jest utracony. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 moje pytanie do wioli Co do macierzyńskiego - w szpitalu dostaniesz zaświadczenie do macierzyńskiego, jeśli takiego nie dostaniesz niesiesz do zakładu pracy akt urodzenia dziecka i składasz wniosek o macierzyński (jakieś drobne pisemko, żeby było wiadomo po co ten akt). Następnie składasz oświadczenie, że masz/nie masz inny tytuł ubezpieczenia społecznego (jeśli nie masz – np działalności gospodarczej – pracodawca, składa odpowiednie deklaracje do zus za Ciebie). Składasz te dokumenty jak najszybciej, konieczne jest to do wypłaty macierzyńskiego. Jeśli już planujesz wychowawczy to nie ma na co czekać, bądź w porządku w/c pracodawcy i złóż od razu wniosek o wychowawczy i znowu oświadczenie o tym , że posiadasz inny tytuł ubezpieczenia społecznego, ale również zdrowotnego (np mąż pracuje) 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monika-28
Witam Cie Wioletto! Mam problem z ktorym chcialabym sie z Toba podzielic.Otoz:obecnie jestem na urlopie wychowawczym platnym 400zl+rodzinne, "maz" (nie mamy slubu ale prowadzimy wspolne gospodarstwo domowe) nie pracuje i nie jest zarejestrowany w urzedzie.Moje pytanie brzmi:czy moge wrocic na jakas czesc etatu do pracy,zeby nie kolidowalo to z moim platnym urlopem wychowawczym? Nie chce oszukiwac panstwa i ryzykowac pojsciem na czarno a zalezy mi na dodatkowych pieniazkach bo co to jest te 448zl-sam czynsz+oplaty a gdzie reszta? Bardzo goraco prosze Cie o rade i wskazowki co mam zrobic!!!!! 😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaja12
od pażdziernika 2005 roku do 30 czerwca 2006 r byłam ubezpieczona w zusie, pracowałam tylko pażdz. i list. potem musiałam iść na zwolnienie ponieważ moja ciąża była zagrożona. w lutym 2006 urodziłam. dostałam macierzyński. teraz jestem w 3 miesiącu ciąży i zastanawiam się czy gdyby mój tata zarejestrował mnie w krusie (on jest w krusie) jako pomoc to dostałabym macierzyński od krusu? od kiedy muszę być ubezpieczona w krusie by go dostać? czy wystarczy ciągłość, czyli od 1 lipca, czy nie musi być ciągłości czy muszę być minimum rok w krusie. czy wiesz coś na ten temat? bardzo proszę o odpowiedż. a na wychowawczy nie mam szans?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam w lipcu urodziłam córeczkę, obecnie do 29 października będę na macierzyńskim, po 10 października wysłałam do pracodawcy podanie o wychowawczy. Księgowa z zakładu zadzwoniła i powiedziała, że pierw muszę wykorzystać wypoczynkowy za 2006 o zaległy za 2005 ( w sumie 35 dni) i że mam napisać podanie. Czy w czasie przebywania na urlopie wypoczynkowym pracodawca może mnie zwolnić?? Mam umowę na czas nieokreślony. Dodam, że chciał mnie zwolnić w listopadzie zeszłego roku ale nie mógł bo byłam już w ciąży. pytanie drugie: jak będę przebywać na wychowawczym i zajdę w kolejną ciążę to czy mogę iść na zwolnienie lekarskie i czy będzie płatne( w pierwszej ciąży na zwolnieniu byłam od 7 tygodnia)?? I czy wychowawczy wtedy zostanie \"zawieszony\"?? I jak wtedy dalej będzie z macierzyńskim na drugie dziecko i wychowawczym na 1?? pogmatwane to wszystko pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WIOLETTO!!!Jeszcze jedno pytanie a czy na zasiłku dla bezrobotnych dochód z tamtego roku jest utracony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Merana
Prosze o pomoc! Chciałabym zajśc w ciąże. Mam podpisaną umowę o praće na 11 miesięcy. Co stanie się potem gdy wróce z urlopu macierzyńskiego?czy będę juz bezrobotna?Czy pracodawca moze mimo mojej ciązy podpisać ze mna umowę o prace? Bardzo chcialabym miec juz dziecko , ale z drugiej strony boje sie o prace, boje sie ze po macierzynskim nie bede juz pracowac i bede bezrobotna.Z góry dziekuje za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 monika-28 Niestety Twoja kontynuacja lub podjęcie nowego zatrudnienia powoduje utratę tego dodatku 400zł. Pozostaje jedynie opieka społeczna, ale sądzę, że jest to pomoc doraźna, nie ma nic stałego. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 kaja12 Powiem Ci prawdę, że nie wiem dokładnie jak to jest z KRUS-em, czy podobnie jak z ZUS-em, czy inaczej. W każdym razie wychowawczy to uprawnienie pracownicze, na pewno nie ma możliwości, co do macierzyńskiego to w ZUS-ie dla osób prowadzących działalność jest 6 m-cy okres wyczekiwania. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 monicca-lodz W zasadzie nie może zwolnić, na pewno nie możesz mieć ani jednego dnia przerwy. Niestety na wychowawczym za zwolnienie nie przysługuje ani wynagrodzenie ani zasiłek Macierzyński jest płatny, ale jest krótszy o 2 tygodnie, przebywasz na urlopie wychowawczym i pobierasz zasiłek macierzyński. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 anita79 Wg mnie tamten jest utracony, ale należałoby zadeklarować, że ma się nowy dochód w postaci tego zasiłku. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Merana Jeśli umowa rozwiązywałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy ustawy musi być przedłużona do dnia porodu. Z dniem porodu kończy się zatrudnienie, masz prawo do zasiłku macierzyńskiego, ale do urlopu wychowawczego już nie. W czasie ciąży pracodawca może podpisać z Tobą kolejną umowę, ale nie musi (oczywiście z wyjątkiem powyższego) 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość evina
Wioletto, jestem obecnie na urlopie wychowawczym. Podanie mam do końca tego roku. Planujemy z mężem kolejne dziecko. Podczas mojej nieobecności w firmie wiele zmienilo się na gorsze (redukcje). Istnieje bardzo duże ryzyko, że jak wróce to mnie zwolnią. Myślałam o takim myku: zachodzę w ciążę na początku roku. Jak tylko dowiem się , że jestem w ciąży wracam na troche do pracy. po czym ide na L4 . Tym sposobem bede z moim dzieckiem w domu, spokojnie bedzie przebiegac moja ciąża i będę miała płacone 80% za L4. Praca w ciąży w takich warunkach jakie tam teraz panują nie jest najlepszym rozwiązaniem. A więc pytanie: czy w takiej sytuacji bede miala placone przez caly okres ciązy? Na ile musze wrocic do pracy? Czy zachodzac w ciaze na wychowawczym nienalezy mi sie zasilek chorobowy? z gory wielkie dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dziekuje slicznie z gory za po
Ja tez prosze o pomoc.Moje i meza dochody za rok 2005 to niecale 500 zl na osobe wliczajac corcie ktora sie urodzila przed miesiacem.Bylam pewna ze dostaniemy zasilek z tytulu urodzenia dziecka.jednak pani z opieki spolecznej zobaczyla ze moje dochody w 2005 to tylko 1200 zl (wtedy nie pracowalam na stale) i zapytala sie meza czy obecnie pracuje,maz przytaknal ze tak teraz juz pracuje,wiec pani oprocz zaswiadczenia z urzedu skarbowego za 2005 rok chce zaswiadczenia z prac naszych o dochodach za pierwszy kwartal 2006.czy to czego pani chce jest zgodne z prawem,gdyz w takim ukladzie nie dostaniemy tego becikowego gdyz nasze dochody w 2006 roku sa wyzsze. Oraz drugie bardzo wazne pytanie.czy na takich samych zasadach jak opisane wyzej tez bedzie przyznany zasilek wychowawczy,o ktory mialam zamiar sie starac. bardzo bardzo dziekuje i serdecznie pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam umowe na czas okreslony od kwietnia zeszłego roku do końca grudnia 2008. Czy jesli byłabym teraz w ciąży to powiinam ukrywac ten fakt do 3-go miesiąca aby miec pewnośc że nie zostane zwolniona? Czytałam tyle sprzeczych informacji na ten temat. Wg kodeksu pracy nie moga ale nie wiem czy dobrze to interpretuje. Z góry dzieki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Wiola Mam pytanie - pracuję obecnie na umowe zlecenie - umowe mam do 15 czerwca. Wydaje mi się że w tym przypadku jeśli będe w ciązy i urodzę to nie przysługuje mi nic oprócz \'becikowego\" czyli nie mam prawa do płatnego urlopu mcieżyńskiego? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Witam Wioletto, Dziś zaczynam 5 tydzień ciąży. Pracuję w szkole podstawowej na czas okresśłony od 01 wrzesnia do 30 czerwca na stanowisku opiekunka grup uczniowskich. Wiem, że nie jestem chroniona do III mies. ciąży i dlatego postanowiłam przeczekać I trymestr i dopiero wtedy powiedzieć szefowej, że spodziewam się dziecka, ponieważ mogłaby mnie zwolnić. Mój problem polega na tym, że nie wiem, czy po skończeniu umowy (tj. 30 czerwca 2007 roku) mam szansę na macierzyńskie, czy zostaję \"z niczym\". Termin porodu przypada na 19 czerwca 2007 roku. Dziękuję za odpowiedź , pozdrawiam - Caroline_22:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×