Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

teoria

badania wątroby robił ktoś ??

Polecane posty

witam mam pytanko moj chlopak byl ostatnio u lekarza bo mial grype i lekarka stwierdzila ze ma dziwnie żółtą skórę na twarzy i zleciła badania wątrobowe dzisiaj był po wyniki i jeden wskaźnik ktorego norma wynosi 1,0 wyszedł mu 1,3 lekarka powiedziala ze to by jeszcze było do przyjęcia ale jakiś jeszcze wskaźnik coś na A sie zaczynało wyszedł mu 76 czyli za wysoki :( czy ktoś sie orientuje co to może znaczyc ?? bo denerwuje sie troszke a lekarka nic nie powiedziala tylko wypisala skierowanie na USG brzucha :O ale to dopiero za tydzień zrobi prosze o jakies odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jaki wskaznik
ALAT? ASPAT?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jej kurcze wlasnie nie wiem bo on nie zapamietal :O mowil tylko ze jakis na A ale to cos z watroba chyba bo ona mu kazala zrobic badanie wlasnie na watrobe a czym one sie roznia ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dodam jeszcze ze odkad pamietam on strasznie zle sie odzywial tzn nieregularne jedzenie ( sniadanie o 10 obiad o 18 lub 19 zwykle po treningu) a nie dosc tego mial manie robienia sobie np hamburgerow o 23 zjadal je i szedl zaraz spac czyli nawet to sie nie zdazylo strawic :O czy to moze miec jakis wplyw na to ze teraz mu zle wyniki wychodza ?? aha i zawsze jak sie napil alkoholu to na drugi dzien nie mial kaca tylko go bolala watroba lub zoladek ale w wieku 23 lat chyba nie ma marskosci ?? :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jaki wskaźnik
Aminotransferaza alaninowa ALAT Jest to enzym wewnątrzkomórkowy. Jego najwyższe stężenia występują w wątrobie, niższe w mięśniach szkieletowych, mięśniu sercowym i nerkach. Pojawienie się podwyższonych aktywności ALT w osoczu wskazuje raczej na uszkodzenie komórek, a nie zaburzenia funkcji narządu. Norma: 5-40 U/I Wzrost aktywności do 400-4000 U/I jest wywołany przez wirusowe zapalenie wątroby, toksyczne uszkodzenie wątroby (tetrachlorek węgla, chloroform, pestycydy), zespół zmiażdżenia, hipoksję, niewydolność krążenia. Wartości w granicach 200-400 U/I mogą być spowodowane: cholestazami wątrobowymi, marskością wątroby, zawałem mięśnia sercowego, mononukleozą zakaźną, leczeniem dużymi dawkami salicylanów, przewlekłym leczeniem fibratami oraz przewlekłym leczeniem pochodnymi sulfonylomocznika I generacji. Wartości 40-200 U/L spotyka się przy fizjologicznym wzroście u noworodków, w chorobach wątroby, zapaleniu trzustki, hemolizie (in vivo lub in vitro). Aminotransferaza asparaginianowa AspAT Jest to enzym wewnątrzkomórkowy. Jego najwyższe stężenia występują w mięśniu sercowym, wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach i erytrocytach. Podwyższona aktywność AST w osoczu wskazuje raczej na uszkodzenie komórek narządu, a nie zaburzenia jego funkcji. Norma: 5-40 U/I Wzrost aktywności do 400-4000 U/I może być spowodowany zawałem mięśnia sercowego, ostrym reumatoidalnym zapaleniem mięśnia sercowego, zabiegami kardiochirurgicznymi, intensywnym masażem serca; wirusowym zapaleniem wątroby, toksycznym uszkodzeniem wątroby, nowotworami wątroby, zapaleniem dróg żółciowych, pozawątrobową niedrożnością kanalików żółciowych, kamicą żółciową, nowotworem trzustki, zwłóknieniem przewodów żółciowych. Wzrost aktywności do 200-400 U/I może być wywołany: zawałem mięśnia sercowego, zabiegami chirurgicznymi, chorobami mięśni szkieletowych, przewlekłym zapaleniem wątroby. Wzrost aktywności do 40-200 U/I wywołuje: mononukleoza zakaźna, alkohol etylowy (ostre stany upojenia alkoholowego), hemoliza in vivo lub in vitro, inne choroby wątroby, zapalenie trzustki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaki wskaznik ---> bardzo Ci dziekuje :) jestes cudna :) czyli jak on ma ok 70 to nie ma zadnego raka tylko jakąś inną chorobę tak ?? bo wiesz tydzien temu dostal juz jakies leki na watrobe ale to bylo juz po pobraniu krwi i dzisiaj pani doktor powiedziala mu ze juz troszke mniej zolty jest jeju jak sie denerwuje :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jaki wskaźnik
będzie dobrze :) tylko niech stosuje się do zaleceń lekarza wątroba to poważna sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wlasnie wiem ze powazna ale zeby w tak mlodym wieku ?? :O zawsze sadzilam ze starsi ludzie na nią chorują bo po kilkudziesieciu latach zycia ma prawo sie zniszczyc ale nie uwazasz ze to moze byc cos b.powaznego ?? bo kurde tego USG sie boje bo co ono moze wykazac ?? :O dzieki za zainteresowanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aha a to ze on zawsze mial żółtą skore to ja widzialam tylko ze u niego w domu wszyscy maja taka karnacje ze w lecie sie opalaja na b.ciemny braz a w zimie ta opalenizna schodzi i skora jest taka żółto - pomarańczowa i kto by pomyslal ze to od watroby :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krain
czyżby podejrzenie zapalenia wątroby na tle wirusowym? oby nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krain --> nie wiem czego podejrzenie :O lekarka nie chciala nic powiedziec tylko skierowala na USG ale czemu piszesz oby nie ?? :O a pozatym on nie ma zadnych innych objawow typu bole watroby itd wiec skad ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krain
WZW jest często bez-typowo-objawowe a za to niebezpieczne i trudne do wyleczenia..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość krain
Przypuszczam że chodzi o sprawdzenie czy miąższ nie jest uszkodzony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ten pierwszy wynik to bilirubina norma 0,2-1 mg% a ten drugi to transaminazy(próby wątrobowe) ALAT,ASPAT norma 0-40 ale nie pamiętam jaki współczynnik.Napisz co z tym USG bo jestem ciekawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
napisze ale badanie dopiero we wtorek bedzie takze zobaczymy :O oby to nic zlego nie bylo a wczoraj jak byl u lekarza to dostal juz jakies tabletki na wątrobe jakies na H ale nie pamietam jakie zazywac je musi przed kazdym posilkiem 1 tabletke i powiem wam ze jakis taki mniej żółty sie zrobil albo mi sie juz wydaje bo sobie teraz wmawiam ze wczesniej byl baaaardzo żółty jej ale powiem wam ze martwie sie jak cholera :O bo kurde z tą wątrobą to nie są żarty :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×