Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Gość uniewaznienie

UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA-co,gdzie,kiedy-poradzcie

Polecane posty

... i jeszcze jedno do Prinzeska sprawa o nieskonsumowane małżeństwo nie jest łatwa... łatwiej chyba tutaj prowadzić proces na podstawie niechęci posiadania potomstwa przez kobietę. Zbliżenia małżonków powinny być ukierunkowane na zrodzenie dzieci a w tym przypadku jak piszesz tak nie było. Stosunek był celowo przerywany aby nie doszło do zapłodnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oki. może za ogólnie się wyraziłam. jeśli chodzi o właściwość sądu to mamy kilka rodzajów właściwości np. miejscową ale i np. ze względu na siedzibę pozwanego. A można starać się o przekazanie sprawy do innego sądy gdy większość dowodów potrzebnych w danej sprawie znajduje się na terenie innej diecezji. Jeśli chodzi o definicję dopełnienia małżeństwa - to nie wszystko znajduje się w KPK, pewne rzeczy znajdują się w komentarzach i instrukcjach do KPK. Dopełnienie ma miejsce- tak jak pisałam wcześniej- musi nastąpić złożenie nasienia. Niestety,ale tego typu sprawy związane z impotencją, dopełnieniem aktu małżeństwa itp. są bardzo trudne do udowodnienia, wymagają ekspertyz psychologicznych i badań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Prinzeska
Dzięki Dziewczyny , eh trudne to wszystko :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aleksaaa
kasiako chyba można w różne miejsca bo my tak mieliśmy, może nie na drugi koniec polski ale w pobliżu chyba tak. exx jeszcze nie ma wyroku II instancji ale ja mam fatalne przeczucia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dla tych co mają jeszcze wątpliwości co do tego gdzi ekieruje się sprawę: Skarga musi być zaadresowana, a więc skierowana do konkretnego trybunału kościelnego. Nie jest koniecznym znać dokładnie nazwę trybunału, ani tym bardziej nazwiska sędziego lub sędziów. Wystarczy skierować skargę: «Do Sądu kościelnego w...». Nie można jednak kierować skargi do jakiegokolwiek trybunału. Musi to być trybunał kompetentny. Według kan. 1673, w sprawach o nieważność małżeństwa, które nie są zarezerwowane Stolicy Apostolskiej, właściwe są: 1° trybunał miejsca, w którym małżeństwo zostało zawarte; 2° trybunał miejsca, w którym strona pozwana ma stałe lub tymczasowe zamieszkanie; 3° trybunał miejsca, w którym strona powodowa ma stałe zamieszkanie, jeżeli obydwie strony przebywają na terytorium tej samej Konferencji Episkopatu, i wikariusz sądowy stałego zamieszkania strony pozwanej, po jej wysłuchaniu, wyraża na to zgodę; 4° trybunał miejsca, na którym faktycznie trzeba będzie zbierać większość dowodów, jeżeli wyrazi na to zgodę wikariusz sądowy stałego zamieszkania strony pozwanej, który wcześniej powinien ją zapytać, czy nie zgłasza czegoś, co należałoby wyłączyć. W praktyce sądów kościelnych najczęściej uwzględniane są dwa pierwsze wypadki, głównie z tej racji, gdyż nie nastręczają dodatkowych trudności przy wnoszeniu sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak tu ostatnio cicho... Jak tam Wasze sprawy, czy coś ruszyło do przodu? Honka28 złożyłaś odwołanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej Jestem NOWA....występuję właśnie o unieważnienie, ale jestem totoalnie zielona w tym temacie, więc poczytam najpierw, o co w ogóle chodzi, i jak to wszystko ugryźć. W wielkim skrócie...byłam ponad 5 lat mężatką, były po 3 latach znalazł sobie inną, i z nią zamieszkał. Łatwo było mu mnie oszukiwać, bo pracował w wojsku, wiec tłumaczył się poligonami..... ehhhh Ja pochodzę z katolickiej -praktykujacej rodziny, on z niby katoliclickej, ale nie praktykującej rodziny, dlatego tak bardzo zależy mi na unieważnieniu. Rozwód cywilny odbył się na poczatku tego roku. Oki, poczytam najpierw.... mam nadzieję, że pomozecie pozdrawiam 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lamelia aby starać się o stwierdzenie nieważności małżeństwa - powód nieważności musi zaistnieć w chwili jego zawierania tuż przed, po a nie kilka lat po ślubie. Fakt Twój były mąż zachował się nieodpowiedzialnie ale stało się to dopiero po kilku latach...gdyby zdradził Cię tydzień po ślubie - to co innego. Oczywiście nie chcę nic przesądzać ale zadje mi się że to klasyczny przypadek jak wiele innych - a gdyby w takich sytuacjach można było stwierdzać nieważność małżeństw to skarg powowdowych wpływałyby niezliczone ilości... A Wasze małżeństwo jak podejrzewam było zawierane szczerze i prawdziwie, kochaliście się, mieliście wspólne plany, zdawaliście sobie sprawę do czego zobowiązuje Was sakrament itd. itp. tym samym Wasz ślub jest ważny. Proponuję lekturę książki - tylko podaj mi swojego maila. POzdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość danka74
witam,mam prosbę co mam zrobić jak mój swiadek nie odbiera wezwania na przesłuchanie czy musze wrazie czego mieć jakiegoś innego świadka czy wystarczy trzech?(kraków)z góry dziękuję za odpowiedz:((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej :) spędziłam dziś cały dzień na czytaniu forum, ogólnie....pomogło mi....zwłaszcza kilka konkretnych wypowiedzi. Obiecuję, że moja sprawa, też będzie poruszona tutaj, żeby pomóc innym. Jestem na początku drogi, ale wierzę, że dam radę :) pozdróffka :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danka - w sumie ilośc świadków to rzecz względna - najczęściej podaje się właśnie jakieś 4 osoby, choć jak mi się zdaje 3 też wystarczy. Wszystko jednak zależy od skomplikowania sprawy i pewnie sądu w którym toczy się proces. W sumie na Twoim miejscu chyba wskazałabym inną osobę zamiast tej, wiesz - kolejny świadek to może o jeden dowód więcej, bo może powie coś więcej niż 3 pozostałaych. Zdecydować musisz samal; zawsze możesz zapytać w sądzie jak oni to widzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danka, jeśli chodzi o Kraków to przydałoby się 4-5 świadków. W sądach średnio ustalają liczby 4-5 świadków. Można mieć oczywiście mniej, ale jeśli proces opiera się głównie na zeznaniach świadków to im więcej tym lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gotka_
u nas było tylko 2 świadków, w wezwaniu napisali też żeby podac conajmniej dwóch więc troje w zupełności wystarczy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moi drodzy tak jak napisałam ilośc świadków to rzecz zależna od rodzaju sprawy, od tego na postawie jakich kanonów toczy sie proces, a czasmi zalezy nawet od miejsca gdzie jest prowadzona sprawa. Nie można tutaj uogólniać że 4, 5 czy dwóch to liczba idelana - warto dopytywać, bo zawsze jeszcze w trakcie procesu a przed publikacją akt można wprowadzać nowych świadków. Publikacja akt to zamknięcie zbierania materiału dowodowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
super-gratuluję wytrwałości i determinacji ! a sądów nie ma się co bać, szczególnie kościelnych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Honka28 no super :) opłacało się walczyć. Napewno kosztowało Cię to dużo nerwów ale widzę że sprawa jest już na dobrej drodze. Właśnie byłam taka ciekawa co u Ciebie i czy złożyłaś to odwołanie bo normalnie aż się sama denerwowałam ;) To życzę Ci żeby teraz już było z górki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aleksaaa
honka to świetnie, że tak udało się to załatwić, a czy możesz mi powiedzieć czy sama wcześniej pisałaś o nieważność ze strony tytułu kan. 1095n.3 czy nie było tego w piśmie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danka my mieliśmy w Krakowie podanych 2 świadków ,po przesłuchaniu stron prosili w Kurii o podanie kolejnych 2-ch(koniecznie)także razem mieliśmy 4 osoby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moonika5
Witam mam pytanie jak wyglada ta sprawa czasowo w katowicach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monika 74
Witam mam pytanko czy ktoś zna jakiegoś prawnika piszacego skargi w sprawie stwierdzenia niewaznosci małzenstwa.Prosze o namiary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moonika5
Witaj ja dostałam bardzo przydatna ksiązke gdzie wszystko krok po kroku jest opisane i mozesz sama to napisac jak chcesz podaj maila przesle ci to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monisczka
Jeśli szukasz prawnika to napisz na gg: 723 77 22 Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość danka74
dzięki za odpowiedz ..dzwoniłam i mi powiedzieli że jak beda mieli mocne argumenty to wystarczy trzech świadków..ale szukam jeszcze kogoś w razie potrzeby ...jeszcze raz dzieki:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monika 74
Moonika5 przeslij mi ksiazeczke na wogru@poczta.fm.Dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mi się wydaje, ze lepiej skorzystać z profesjonalnej porady prawnika - on przedstawi i opowie wszystko, nie zaskoczą nas wtedy odmowy, terminy,braki w skardze, sprawie itp. Doświadczony prawnik jest bardzo potrzebny, zna specyfikę i podejście do spraw danego sądu i odpowiednio pomoże pokierować sprawą i ją poprowadzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No cóż ja jaestem innego zdania. Uważam, że lepiej sprawą zająć się samemu. Obawy i wątpliwości wszystkich wynikają z niewiedzy - ludzie nie wiedza jak wygląda taki proces, nie wiedzą czego się spodziewać, od czego zacząć. A taka sprawa wcale nie jest jakoś niesamowicie skomplikowana, nie wymaga jakiejś nieustannej uwagi a jedynie szczerości wobec siebie i Sądu. Ja zajmuję się swoją sprawą sama od poczatku, podobnie jak i wiele osób z którymi koresponduję i każdy sobie radzi - więc nie widzę potrzeby aby wkraczał w te sfery prawnik. ...ale jeśli ktoś nie czuje się zupełnie na siłach... prawnik to też rozwiąznie, ale Ci co czytają forum znają moje zdanie na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×