Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość CZY KTORAS Z WAS

JEST JUZ KTOS NA 2008 ???

Polecane posty

Prolaktyna jest hormonem przysadki. Jej podwyższone stężenie obniża poziom gonadotropin (zwłaszcza LH), zaburza mechanizm owulacji i prowadzi do niewydolności fazy lutealnej. Jej poziom jest względnie stały w cyklu miesiączkowym, lecz ulega zmianom w dobowym i jest wyższy nocą w porze snu. Stężenie prolaktyny podnosi się podczas stresu, w czasie urazu, po posiłku oraz w ciąży. W celu uzyskania jak najbardziej rzetelnych wyników prolaktynę należy oznaczać na czczo lub przynajmniej 3 godziny po posiłku i po kilkuminutowym odpoczynku. NORMY Hormon norma co oznacza wynik PRL 3-15 ng/ml wynik idealny 15-20 ng/ml wynik dobry (leczenie tylko w wąsko wybranych przypadkach) 20-25 ng/ml łagodna hiperprolaktynemia > 25 ng/ml hiperprolaktynemia Przelicznik: 1 ng/ml = 20 mIU/l UWAGA! 1. Hiperprolaktynemia jest czasem związana z niedoczynnością tarczycy. Przed leczeniem warto tą przyczynę wykluczyć. 2. Leczenie łagodnej hiperprolaktynemii daje dobre wyniki przy leczeniu zaburzeń fazy lutealnej lub jeśli towarzyszy jej PCOS. 3. Nadmiar prolaktyny może utrudniać pęknięcie pęcherzyka. 4. W cyklach bezowulacyjnych można rozważyć dołączenie do leków indukujących owulację leków obniżających stężenie prolaktyny nawet u osób z prawidłowymi wynikami. W wybranych przypadkach takie postępowanie poprawia skuteczność terapii (tzn. ułatwia zajście w ciążę). 5. Estrogeny oraz środki antykoncepcyjne podnoszą poziom prolaktyny. Hiperprolaktynemia ma charakter czynnościowy lub organiczny (gruczolak). Teoretycznie do odróżnienia tych przypadków może służyć test z metoklopramidem. W teście tym bada się poziom prolaktyny, potem podaje się doustnie 100 mg metoklopramidu i ponownie ocenia stężenie prolaktyny. W warunkach prawidłowych po 60 minutach obserwuje się mniej niż pięciokrotne zwiększenie stężenia prolaktyny. W przypadku podejrzenia o obecność gruczolaka badaniem rozstrzygającym jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. \'Hiperprolaktynemia Prolaktyna (PRL) jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. W regulacji wydzielania prolaktyny bierze udział dopamina (działa hamująco poprzez receptory D2). Hiperprolaktynemia jest zaburzeniem hormonalnym polegającym na występowaniu w surowicy stężeń prolaktyny przekraczających wartości prawidłowe (w zależności od laboratorium 20-25 ng/ml u kobiet, powyżej 15 ng/ml u mężczyzn). Nie jest to choroba, a jedynie objaw, dlatego bardzo ważne jest ustalenie przyczyny hiperprolaktynemii i w zależności od tego odpowiednie postępowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sorki,że tak dużo ale teraz wiesz już gagatko o co chodzi i jakie są normy:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzieki za artykuł, ale mało co z niego wiem :o badanie to musze na pewno zrobic przed 4 grudnia, bo wtedy mam usg. Teraz chyba z tego wszystkiego pojde spac, bo tyle sie dzis dowiedziałam ze szok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a jednak trafilam ze prolaktyna ;) Gagatka nie martw sie na zapas, wiem ze latwo sie mowi ale napewno bedzie wszystko dobrze!! trzymam kciuki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ello :-) yza : 🌻🌻❤️❤️🌻🌻❤️❤️🌻🌻❤️❤️🌻🌻❤️❤️🌻🌻❤️❤️🌻🌻❤️❤️🌻🌻❤️❤️🌻🌻❤️❤️ yzunia iwojtus :-) gratulacje gagatka - a w zwiazku z czym te badania? jesli nie dotyczytalam to przepraszam :-( u mni ciazy nie ma, bylam u gina i okazalo sie ze to po odstawieniu tabletek takie zatrzymanie. dostalam leki na wywolanie @ i jest podobno git :-) natomiast co do slubu to u nas duuuze zmiany :-) myslimy nad tym czy nie zrezygnowac z wesela i zamiast tego po mszy zrobiu oroczyty obiad lub kolacje dla najblizszych ok 20 osob a w nastepny dzien wyjechac w jakas podroz :-) jesli sie zdecydujemy to niebawem moj suwaczek sie szybko zmieni na termin wczesniejszy gdzies okolo lipca :-) jedyna zla strona to ze przepadlaby nam zaiczka 1000 za sale... chociaz moze wynegocjujemy z facetem ze to u niego zrobimy ten obiad i moze wtedy choc czesc sie uratuje. powodow zmiany jest sporo ale nie bede was zanudzac :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witaj Summer no wreszcie!! :) a my juz tutaj w skowronkach bylysmy ze moze dzidzia w drodze :P wiesz Summer mi tez przez głowe przeszła mysl zadnego wesela, tylko ślub obiad i tyle, ale po dluzszym zastanawieniu jednak, stwierdzilam ze kurcze nie bedzie takiej pamietaki, wiem ze bedzie to w sercu i myslach, ale zeby tak za 20 lat siasc i zonaczyc płytke z wesela, to mnie jednak przekoanło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wysoki poziom PRL. Może być przyczyną trudności w zajściu w ciążę i jak niektóry twierdzą, także przyczyną poronień. Może to być coś nie tak z tarczycą jak jest za wysoka prl.Warto leczyć za wysoki poziom PRL, bo to uniemożliwia często zajście w ciąże, życzę powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej Summer :) No tośmy się wreszcie doczekały Ciebie :D:D:D Małe przyjątko, czemu nie. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Myśmy w niedzielę ustalili ostateczną listę gości i wyszło nam 25 sztuk ;) ponadto wybralismy menu, 70 zł na osobę : obiad (rosół plus drugie danie) , 5 przystawek i 3 dania na ciepło. Owoce, ciasta, napoje i alkohol osobno. Skoro ślub będzie wcześniej to pewno się cieszycie :) A czemu taka zmiana decyzji?? Pochwal się, jeżeli masz ochotę :D Zaspokoisz moją, a kto wie czy nie naszą - ciekawość :D:D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej cafka :-) noo ja tez przez moment mialam nadzieje ze dzidzia w drodze ale... powiem ci ze teraz to jestem szczesliwa ze to nie zadna powazna choroba tylko wynik stosowania tabletek i mam nadzieje ze dzidzia niedlugo sie pojawi :-) u nas kamery i tak by nie bylo wiec filmu mi nie szkoda :-D to taki zart, a co do wspomnien to na pewno bedziemy miec z kosciola no i zdjecia tez chcemy zrobic kosciol+plener... wiem ze to zmiana ale moze to bedzie lepiej, tym bardziej w naszej niezbyt przyjaznej sytuacji rodzinnej.. po prostu nie wiem jakie bede miala sampoczcie jek wydam kupe kasy i bede na matke m. patrzec przez 12 godzin :-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
summer-my tak mamy obiadek,kolacyjka i deser.Ok.30 osób,zabawa przy płytach, a potem Grecja:) ale my tak robiliśmy,bo: 1) chcieliśmy:) 2)J. ma starszych i schorowanych rodziców i będzie trochę starszych osób(moje babcie i J. chrzestni) którzy nie wysiedzą długo 3)jest to maj i w restauracji gdzie chcieliśmy robić nie robią cało-nocnych,bo następnego dnia mają przyjęciny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
summer-a nie macie tak w umowie,że 3 miesiące przed możecie zrezygnować i zaliczka wraca do was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darianka :-) a czy ty tez robisz mniejsze przyjecie? z tego co napisalas tak wnioskuje... no wiec nam by tez wyszlo okolo 25 osob na tym obiedzie i alkohol tylko symbolicznie. no a na prawdziwy deser nasza podroz :-) tak to sibie wymarzylam :-D dlaczego? po krotce: 1. mniej czasu z tesiowa :-) 2. bardziej ekonomiczmnie 3. najwazniejszy kosciol zostaje tak samo a reszte spedzamy w towarzystwie tych na ktorych nam zalezy 4. lato :-) no i jakos tak ogolnie, tzn wiesz, ja sobie o tym ciagle mysle, ze na tym weselu wiecej bedzie gosci marcina, mlodych mamy malo, wiec czy jest sens organizowac wielka impreze dla starszych ludzi i to czasami gosci mamy mocno naciaganych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak tak, my robimy przyjątko w restauracji :) Nie robimy wesela ze względów finansowych, a ponadto zależy nam na ślubie jako ślubie , a niekoniecznie na weselu :) Oczywiście uważam, że wesela to też fajowa sprawa i nie krytykuję koleżanek :D Alkohol to też u nas sprawa symboliczna :) Impreza przy plytkach CD przewidziana do godziny 1.00-1.30 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie zebym sie chwaliła ale grzybice pochwy tez mam :( teraz wlasnie se wsadziłam tabletek do buzi i do .... :) czesc summer szkoda ze nie am dzidzi :( ale wszystko przed Wami :) No to pieknie, problemy zajsciem w ciaze to wlansie sie mi o uszy obiło kedyc.... tak wiec nie wiem po co wydawałam tyle kasy na testy jak mi sie okres spozniał :o Takze mozemy sie kochac bez :) Sorki ze Was zanudzam, ale wlasnie dochodzi do mnie ze jest mozliwosc ze nie moge miec dzieci!! No ale moze przesadzam... A do tego jeszcze dzis Michał tak ładnie opowiadał o naszej dzidzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kala, z tego co wiem to nie mamy w umowie ze mozemy tak zrezygnowac, jak zrezygnujemy to tracimy kase... my bysmy nie mieli tancow tylko zwykla kolacja lub obiad...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
idę spać😴 niestety sama:(J. u rodziców,a jutro odbiera szefa z lotniska i będzie późno w domu:( ale cóż dziś jest ciężko,a po chmurach wychodzi słońce:)więc głowa do góry:) jutro piątek i wolna sob-niedz. no może z wyjątkiem odwiedzin teściów w sobotę:( i urodzin moich siostrzenic-bliźniaczek w niedzielę:) mało będę na cafe:( piszcie dużo ,a ja potem odczytam miłego i proszę pamiętajcie:JUTRO O 13:00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gagatka, nie martw sie kochana prsze cie :-) z tego co wiem o prolaktynie to nie jest to nieuleczalne ale mozna to ustawic.. wiec jestem pewna ze i przed Wami wszystko najlepsze :-) wspolczuje grzybicy okropienstwo. mam nadzieje ze ci szybko minie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GAGATKO-NIE MARTW SIĘ NA ZAPAS,NARAZIE ZRÓB BADANIE I CZEKAJ NA WYNIKI.Sorki coś mi tak dużo:P pisało pamiętaj nawet jeśli będą podwyższone(o czym jeszcze nie wiesz),to może to być od tarczycy,a nie z innych powodów,więc się na zapas nie martw:):P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kala watpie zeby to było od tarczycy, bo czesto mam nie regularne okresy!! Albo dsługie cykle. Dzieki dziewczyny za slowa pocieszenia, ale matrwic sie bede, w poniedzailek chyba pojde zrobic te badania, bo normalnie zyc mi to nie bedzie dawało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sprawdź,popytaj,bo ja mam tak w umowie i tam jest napisane\"w przypadku rezygnacji z zamówionej uroczystości w terminie krótszym niż 2(dwa)miesiące zadatek ulega przepadkowi na rzecz Zleceniobiorcy\" o sprawdziłąm -nawet 2, a nie jak sądziłam 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gagatka nie martw sie Summer ma racje to da sie ustawic 🌻 tylko musisz byc pod dobra opieka lekarza. no jesli chodzi o mnie to moglby byc sam slub ale wiem ze mojemu zalezy na małej \"imprezie\", bo wiem ze bedzie mu przykro jak jego brat kiedys bedzie sie zenil i zrobi wesele to bedzie mial porownianie, wiem ze moze to glupio brzmi, ale ja tak mysle ze bedzie mu przykro, ja jestem sama wiec dla mnie to bez roznicy, a 40 osob to nie jest duzo to raczej pzyjecie weselna i tez nie bedzie dlugo trwac jak do 2 moze 3 w nocy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gagatko-wiem,że te badanie robi się w odpowiedniej fazie cyklu,bo inaczej mogą wyjść niejasne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
faza cyklu ma wpływ na wynik bo poziom prolaktyny zmienia sie w przebiegiem cyklu. Najpierw wzrasta a w drugiej połowie cyklu spada. Poziom tego hormonu zmienia sie tez w cyklu dobowym. Z tego oc pamietam najlepiej badac poziom w 5-6 dniu cyklu (1 dzien cyklu to 1 dzien krwawienia). Na badanie najlepiej zglosic sie przed południem (mniej więcej od 8-9 do 12:00). Pamiętaj aby dobrze sie wyspac a dzien wczesniej: nie wykonywać nadmiernego wysilku fizycznego (cwiczenia itp rzeczy), nie współżyć i nie jesc zbyt obficie wieczorem. Przyczyną wzrostu poziomu prolaktyny mogą być np. pigułki antykoncepcyjne. Bardzo często zdarza sie, ze pacjentka bierze za mocne pigulki i skutkuje to wzrostem stezenia tego hormonu. Poziom prolaktyny rosnie tez w czasie ciązy i karmienia piersią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
teraz naprawdę idę do łóżka,może z książką,bo rano zaśpię znowu:) mam problem rano wstać jak nie ma J. Wy też macie tak,że trudno się wam śpi bez drugiej połówki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzieki z odp, znietety juz nie zdaze, bo mam jakies 8 dzien, lekarka stwierdziła zeby na razie nie czekac na odpowiedni dzien tylko zrobic w najblizszym czasie. Dzieki kala za wszystkie inf. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×