Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Gość agripa

Ciasta palce lizać..mniaaaam

Polecane posty

Skład tego placka czeskiego,o którym pisze czarnobrewa,przypomina mi \"królewca\"-przepis podawałam na jednej z pierwszych stron.Z tą tylko różnicą,że tam środek stanowi biszkopt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak, podobne jest. Mi się wydawało, że placek czeski to z blatów kruchych amoniakowych. Tez pamietam taki placek. Do czeskiego (tego powyżej) czasem mama dawała połamane biszkopty do masy - takie kawałki delikatnych biszkoptów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć Babeczki:-) czarnobrewa------->w moich kręgach (qurcze jak pompatycznie zabrzmiało:-D ) czeskie to tzw miodownik, czyli placki miodowe przełożone masą z kaszy mammy z dodatkiem olejku migdałowego:-) ale keidyś jadłam inne czeskie, w którym placki były bardzo podobne do tych do karpatki, tyle, że były płaskie, a nie góry doliny:-)no i były takie bardzo mięciutkie, na pewno nie było to ciasto ruche, ale nie mam pojęcia czy były pieczone na amoniaku. pozdrawiam niedzielnie:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wea
Witam słodkich smakoszy ! Dziękuje za przepis na orzeszki. Pisze dopiero teraz, bo nie było mnie przez kilka dni, ale przepis wykorzystam. Ja masę kajmakowa robie tak : 1l mleka 2 szklanki cukru Mleko wylewam na patelnię ]aby była większa powierzchnia parowania] , tę największa jaka mam w kuchni i głęboka żeby mleko sie nie wylewało. Na poczatku mieszam chwile, aby cukier sie rozpuścił, apóźniej juz samo sie gotuje. Od czsu do czasu sprawdzam jaki kolor nabiera mleko. Jak robi sie lekko brązowe i gęstnieje , wtedy stoje juz przy nim i mieszam. Jak uzyska odpowiednia konsystencję wyłączam i studzę. Cała opetacja trwa ok godz. i nie jest takia trudna. Do wafli taka masa jest pyszna. Pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wea
dodam, że ilośc mleka i cukru.można zwiekszac proporcjomalnie w/g potrzeb. Moja patelnia pomieści 2 litry mleka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wojka
ja piekłam na niedizelę proste, ale pyszne ciasto z bezami Bardzo smakowało moim najblizszym.:D Jak chcecie to podam przepis na nie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzień Dobry:-) wea........pewnie, że chcemy ten przepis -my tu jesteśmy łasi na takie smakołyki, a ich nigdy za wiele:-D pozdrawiam🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wojka
Podaje przepis na biszkopt z bezami: Nalezy upiec biszkppt. Mysle,że każdy ma swój ulubiony wypróbowany, który zawsze wychodzi [jak nie macie to podam] Ugotować budyń na 1 l mleka. Wystudzony budyń połączyc z masłem. jeżeli budyń jest bez cuktu należy troche posłodzić, ale nie za dużo, bo na ten krem układamy gęsto kupione bezy. Wierzch tego sopecjału plewamy rozpuszczonymi krówkami w proporcji : 30 dkg krówek- muszą być kruche- z połowa masła. Całośc wkładamy do lodówki - najlepiej na noc. Ciasto jest pyszne, fakt, ze troche słodkie, ale to kategoria słodyczy i musi być słodkie. :D Jeszcze na zakończenie moje uwagi wypracowane w kuchni: W okresie letnim zawsze do kremu dodaje troche żelatyny, aby krem nie płynął. No i jeszcze dodam,że do tych proporcji ciasto robię w wiekszej blaszce z wyższymi bokami. Jak cos niejasne to pytajcie:) ja wiecznie żyć [ na ziemi] nie będę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojka...no ja się troszkę pogubiłam:-) rozwiej moje wątpliwości czyli tak? gotujemy podwójną porcję budyniu, łaczymy z masłem (ile tego masła?) przekładamy masą biszkopt? (bezy kruszymy na masę już posmarowaną, czy łaczymy je z masą i mieszamy)? a na wierzch wylewamy szalone krówki:-D? tak? czy nieco inaczej? pozdrawiam wszystkie łasuchy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proszę, oto przepis na ciasto czCiasto czeskie :) Autor: Rybula (rybula@o2.pl) Data publikacji: 2002-10-31 19:11:11 Porcje: ? Koszt: ? zł Trudność: prosty Czas: 120 min. Kaloryczność: ? Składniki: - 0,5 kg mąki, - 2 całe jaja, - 1 łyzeczka sody, - 2 łyżki miodu, - 20 dkg cukru pudru, - 2 łyżki śmietany, - 0,5 kostki masła. Masa: - 0,5 l mleka, - 3 łyżki czubate, - łyżki kaszki manny, - 1 kostka masła, - 2 żółtka, - 20 dkg cukru pudru, - cukier waniliowy (duuuuużo!). Jak przyrządzić? Mąke przesiać i dodac do niej również przesianą sodę i masło, jaja, miód, cukier, śmietanę -zagnieść ciasto. Podzielić na 3 części.Upiec 3 równe placki, najlepiej w tortownicy (piec krótko około 15 min.). Masa do przełożenia: Mleko zagotować z kaszką manną - ostudzić. W międzyczasie utrzeć żółtka z cukremi, masłem i cukrem waniliowym. Dodać do masy mleczno-kaszkowej ;-)) i utrzeć. Posmarować placki i złożyc jak tort (posmarować równiez na wierzchu). Uwagi: Uwaga ciasto musi poleżeć przynajmniej dobę aż przejdzie wilgocią z masy. eskie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobietko z Mazur......dziękuję za przepis, niestety takowy posiadam, pewnie to czego szukam, to jakaś wariacja czeska:-D bo nazwa ciacha ta sama, ale placki takie...mięciutkie jak kaczuszka były:-)i to nie było raczej ciasto zagniatane nie mniej jednak dziękuję za fatygę🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ulotna chwilo - a robiłaś kiedyś takie właśnie placki, na miodzie i sodzie? Bo ja takie robię zawsze na święta (przekładam masą grysikową) i one naprawdę robią się miękkie jak się przegryzą i jak się naponczuje. Nie wiem, o jaki stopień miękkości ci chodzi - takie jak biszkopt oczywiście nie są, ale jest to tez cos dalekie od kruchego ciasta - ugina się, a nie kruszy, kiedy jest wilgotne. Może spróbuj ten przepis - zrób miejsza blachę albo coś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mella-----------> pewnie, że robiłam:-) też to ciacho robię zawsze na święta( u nas się na to mówi miodownik) placki z tamtego ciasta były podobne do tych z karpatki, tyle, że nie takie \"powybrzuszane\" widzę, że nikt o takiej hybrydzie nie słyszał.....więc...kapituluję:classic_cool: i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cóż - w takim razie zostaje ci tylko ponowna wizyta w miejscu gdzie to jadłaś ;) A jak w końcu z przepisem na curry w picie - znalazłaś ten, o który ci chodziło? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wea
Do tematu orzeszków Ulotna chwilo Forme do orzeszków kupiłam na allegro. Płaciłam ponad 60 zł. Jest to rodzaj patelni i dziurek na połowę orzeszka jest chyba 18. Teraz z przepisem od baka-ła mozna szalec. zrobie je na niedzielę pozdr.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To i ja dorzucę swój przepis na orzeszki. Wprawdzie dla mnie to bożonarodzeniowe ciastka, podobnie jak grzybki, które uwielbiam a wystarczy do nich kilka foremek babeczkowych :) Orzeszki Ciasto: 1 kg mąki, ½ szkl. cukru pudru, 250 g margaryny (masła), 4 żółtka, 1 jajko, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 łyżka octu, 250 ml kwaśnej śmietany Mąkę posiekać z margaryną, dodać pozostałe składniki, zagnieść ciasto. Formować kulki i piec w orzeszkownicy. Upieczone nadziewać kremem orzechowym. Krem: 250 g masła, 4 jajka, 4 łyżki cukru, 2-3 łyżki kakao, 2 łyżki spirytusu, mielone orzechy włoskie, pokruszone ciastka Jajka ubić na parze z cukrem, aż masa zgęstnieje, ostudzić. Masło utrzeć, po trochu dodawać masę jajeczną, kakao i na koniec spirytus i orzechy. Nadziewać połówki ciastek. Uparłam się na placek czeski bez miodu. Znalazłam! Nie wiem czy to to, ale jest bez miody na pewno. Po przepis pojadę do cioci w weekend, taka wizyta ze smakowaniem miodu i powideł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wojka
Witam u progu dnia Dla Ulotnej chwili i wszystkich dla których mój przepis był niejasny, podaje wyjaśnienia do ciasta z bezami. Podwójną porcję budyniu łączymy z 1 kostka masła /ja celowo pisze masło bo masa wtedy jest najsmaczniejsza, ale może być margaryna/. Najlepiej budyń ugotować w ¾ l mleka, aby był gęściejszy. Podczas gotowania budyń mieszam mikserem, aby ładnie się rozprowadził i nie miał grudek. Ostudzony mieszam jak podałam wyżej z 1 kostka masła, lub margaryny i wykładam ma biszkopt. Na masę budyniową układam gęsto bezy / jeden przy drugim i nie kruszymy/. Na wierzchu powstaną takie góry i doliny. Rozpuszczonymi „szalonymi” krówkami polewamy bezy. Krówki ociekają po „szczytach” bezów i stanowią prócz smaku ciekawe widoki. Te uwagi należy stosować w łączności z przepisem z wczorajszego dnia. Ciasto jest prościutkie w wykonaniu, dlatego wczoraj niezbyt precyzyjnie podałam przepis. Pozdrawiam i życzę smacznego:) Ps. oczywiście napiszcie jak wyszło. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wojka
W mojej rodzinie orzeszki występuja przy każdej uroczystości rodzinnej, na Boze Narodzenie też. Czy ten Twój przepis Czarnobrewa jest też na taka patelnie /w której sie smaży orzeszki/, czy na zwykłe foremki /w których się je piecze/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej Babeczki:-) Ze mnie też jest pooranny ptaszek-codziennie rano wtsaję o 5:-) wojka------>dziękuję za rozwianie wątpliwości:-) ale macie dobrze...macie patelnię na orzechy, a ja swojej już nie mam z 10 lat😭, szukałam na allegro, ale nie znalazłam, jak wrócę do Polski to rozpocznę poszukiwania w sklepach agd, a póki co muszę obejść się smakiem czarnobrewa-------->jak już dorwiesz przepis to uprasza się szanowną koleżankę o wklejenie go na topik:-) pozdrawiam słonecznie (w końcu po 3dniach ciągłego deszczu wyszło słońce:-) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mella--------->pity wyszły pyszne jak zawsze, co prawda nie miałam wołowiny i dałam w to miejsce kurczaka, ale i tak jak dla mnie...niebo w gębie:-D PA,PA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hmmm, taką patelnię orzeszkownicę kupiłam mojej bratowej u nas na targu. Nie jest taka ekstra jak ta przywieziona zza Buga ale uzyteczna i skuteczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnobrewa :-D moja też była z za Buga:-D! i pamiętam, że była ciężka-można było nią przywalić;-) dziękuję za linka do aukcji, w niedługim czasie sobie ją sprawię, ale faaajnie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepis ze starego zeszytu cioci, smak mojego dzieciństwa (daaawne czasy :D ) Jeszcze nie piekłam, ale przepis wklejam. Ciocia nadal piecze najpyszniejsze ciasta... Placek czeski Ciasto 30 dag mąki 5 dag masła 1 jajo 10 dag cukru pudru 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1 łyżka kakao 4 łyżki mleka Zagnieść ciasto i upiec 3 placki (cienkie, wałkować na płaską blachę) Masa ½ l mleka 5 łyżek mąki 25 dag masła 25 dag cukru Ugotować „budyń” z mleka i mąki. Masło utrzeć z cukrem, dodawać po łyżce zimnego budyniu, przełożyć placki, polać polewą czekoladową. Odstawić ciasto, najlepsze na drugi dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wea
hello, jak samopoczucie po niedzieli. Piekłam orzeszki, na patelni w/g przepisu baka-ły . Wybrałam Twój , gdyż był na 1/2 kg maki, a czarnobrewy na 1kg i nie chciało mi sie zmniejszac proporcji, bo z 1 kg to za duzo. Przyznam, ze na początku miałam obawy, co do ilości tłuszczu w cieście. Porównując Twój przepis z przepisem czarnobrewy, tłuszczu tam jest o połowe mniej w stosunku do maki, ale pomyslałam ,że jak nie zaryzykuje, nie bede wiedziała czy ten przepis jest dobry.:):) Jest dobry, tylko zapomniałas napisać ile cukru dodac. Dałam więc na oko 5 łyzeczek kopiastych i przyznam, że mogło byc nieco wiecej. Ciasto ledwo słodkie, ale jak się doda słodki krem , to sie wyrówna. Dlatego dziekuję za przepis. :)J est wypróbowany, a orzeszki smaczne, kruche. Nastepnym razem wypróbuje przepis czarnobrewy. Jest w nim mniej tłuszczu, ciekawe, czy nie beda za twarde, ale jak nie spróbuje, to nie bedę wiedziała;) cześć, udanego tygodnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja wczoraj zrobiłam zwykły biszkopt z truskawkami i galaretką. Ale pyyyyyszny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zwykły biszkopt
Witam! She71-->A nasączałaś czymś biszkopt i czy dałaś tylko biszkopt,truskawki,galaretka? Trzymało sie,czy dawałaś jakis krem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×