Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
*Dora*

ZAKŁADAM STAŁY APARAT ORTODONTYCZNY - KTO JESZCZE?

Polecane posty

Gość Romek
Nikt nie moze powiedziec na pewno jak powinno wyglądać leczenie bez obejrzenia pacjenta i co najważniejszze zdjęć.Zdjęcie pantomograficzne zwane panoramą to za mało!!!!!Leczenie na oko i stawianie diagnozy tzn ocenianie wady zgryzu patrząc na zęby może być niebezpieczne -najbardziej dla pacjenta a jeżeli ten lubi sprawy sądowe to również dla dentysty.Nie twierdzę że orto myli się bez zdjęć a jedynie to ,że żeby poprawnie zaplanować leczenie zdjęcia są niezbędne (tzn zdjęcie cefalometryczne i pantomograficzne). Odnośnie miejsca na zęby gdy go brak.Górny łuk trzeba rozszerzyć-jak-w to nie wnikajmy bo sposobów jest wiele.Dolny tutaj po okresie wzrosu jest już pewien problem i w zasadzie niewiele możemy rozszerzyć a raczej ustawić zęby(które są zwykle przechylone dojęzykowo)bardziej pionowo i przez to zyskać dla nich miejsce.Jeżeli w dolnym łuku brakuje więcej niż 5mm na zęby to należy rozważyć ekstrakcje,podkreślam chodzi o łuk dolny i nalezy rozważyć a nie od razu usuwać. Powyższe opisy potraktujcie na zasadzie "generalnie" a nie "zawsze".Poza tym dotyczą one generealnie zębów od 7do 7 czyli pomijamy 8 bo one i tak są zwykle do usunięcia,no chyba zę pacjen już ma jakieś braki. Teraz Wam powiem dlaczego tak świetnie idzie leczenie mimo wyrywania 4 np górnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Romek
Wyrywamy wieć 4 górne bo brak na nie miejsca w łuku.Ściagamy zęby przednie do tyłu i wszystko jest pięknie dopuki patrzymy na uśmiech (bez zdjęc rtg) Ja patrzę ciut szerzej i już tłumacze.Tak jak gdzies wspomniałem ok 70% wad zgryzu to tzw tyłozgryz więc dolna szczęka jest cofnięta (to widać patrząc na profil) szpara między zębami przednimi czyli tzw siekaczami jest zwykle powiekszona tzn dolne siekacze stoją przy zagryzieniu zębów daleko za górnymi a powinny być tuż tuż.Wyrywają wiec 4 górne cofają zęby przednie górne i w zgryzie wszystko ok ale że szczeki jako całość są niewłaściwie położone to już nie jest ważne. Leczenie po mojemu wygląda tak : wysuwamy dolną szczękę jednocześnie poszerzamy górną żeby zmieściły się wszystkie zęby i dopieszczamy wszystko aparatem stałym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agaa24
Panie Romku a moze Pan cos napisze o czyszczeniu zębów? co można używać a co nie- chodzi mi o aparat ceramiczny.. I czy mozna jakies płyny wybielające czy jakies normalne tylko..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Romek
Teraz troche przegne ale co tam. Powiecie że Wam zależy tylko na pięknym uśmiechu.Rozumiem ale niech ktoś przynajmniej powie Wam co Was czeka. A co czeka po pierwsze tzw bóle głowy niewiadomego pochodzenia(podoba mi się to określenie w medycyniew 21 wieku).Po drugie tutaj możecie sprawdzić wiedzę Waszych ortodontów czy słyszeli o zespole bezdechu nocnego.Diagnozuje to pare ośrodków w kraju a leczy się głównie operacyjnie bo chirurdzy nie współpracują z ortodontami.Co to takiego ten bezdech? Weźmy takiego pacjenta z tyłozgryzem oddycha on zwykle przez usta bo nos zapchany bo szczeka waska.Język przyczepiony jest do dolnej szczeki jezeli ją cofniemy to zatka wejscie do gardła(mam nadzieje ze jasno mówie) i taki człek nie może oddychac ani przez nos ani przez usta i co wtedy?No zeby sie nie udusic to sie zgarbi(tak jak robia nasze dzieciaki bo mają po prostu tyłozgry i nie leczcie ich pajączkami tylko aparatami do tyłozgryzu)No to sie garbi cały dzień ale w nocy jest inaczej. W nocy już sie nie garbi i szczeka dolna sie cofa wiec brak powietrza a wiec cie dusi i tak częsciowo lub nawet całkiem budzi i znów zasypia i tak na zmianę,rano jest niewyspany i chodzi spiący dodam ze przy okazji chrapie. tutaj tez ciekawostaka to ortodonci razem z laryngologammi powinni leczyć chrapanie. KOniec mądrości przepraszam za nadmiar wiedzy. Patrzę na całego pacjenta a nie jedynie na uśmiech od 6 do 6 i jak tu na nim zarobić szybko 1400zł. Leczcie swój zgryz a nie tylko ustawiajcie zęby Służe pomocą na tym forum jeżeli ktoś jeszcze będzie chciał słuchać takiego zarozumialca jak ja Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Romek
Czyszczenie jak kto chce ja polecam oralB z końcówkami ortodontycznymi,płukanki jak najbardziej ale nie przesadzać z tymi które zawierają chlorcheksydyne bo przebarwia zęby,dodatkowo jeżeli ktoś chce to polecam nitki super floss.Wszystko można stosować również przy aparatach ceramicznych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam:)chciałabym zalozyc aparat,ale sie strasznie boje dentysty:(to chyba trauma z przed lat.Kiedys byłam u takiej Pani ktora jak dobrze pamietam wyrwała mi zeba i od tamtej pory strasznie sie boje...chodze..gdy juz mnie zmusi do tego sytuacja,ale przewaznie wychodze ze łzami w oczach...co jest najgorsze..ze nawet dentystka mnie nie dotknie a mnie juz boli:(mam troche skrzywiony zgryz w gornej szczece,wydaje mi sie ze nie ma potrzeby zakładania na dolna,ale nie jestem specjalista wiec nie wiem:(doradzcie co zrobic!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agaa24
Romek- skoro zachęcasz do pytań to z ciekawości skorzystam:) a jak ma się np leczenie jak mam i dolną i górną szczękę za wąską.. u góry właściwie mam jeden ząb krzywy tylko, a na dole harmonię z przednich zębów... Nio ale mam tzw zgryz otwarty- tzn przerwe miedzy szczękami na przodzie.. W sumie to nikt tego nei zauważa, bo górną szczeke mam prawie ok, tylko tyle że jest za wysoko jak zagryzę zęby..Wlasnie dlatego że mam tą przerwę mam aparat- chcę w koncu normalnie gryźć:) Poza tym mam wysokie podniebienie.. Czy wtedy tez bys nic nie usówał tylko coś rozszerzał..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Słuchajcie, moge polecic pania doktor dondajewska, ktora przyjmuje na uliczy twardowskiego ( rownolegla do monte cassino) w krakowie. Rewelacja. Mam 22 lata i silny tylozgryz, mala szczeke, krzywe zeby w doniczkowym ksztalcie. To co ona robi z moimi zebami to tylko piesni pochwalne. Najlepsza orto w krakowie nie chciala sie podjac leczenia a ta robi cuda. Aparat nosze od marca - gorny luk, a od wrzesnia dolny. + rownia korygujaca tylozgryz ( teraz nie ruszam sie bez niej na uczelnie nawet, nigdzie) rewelacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hiruni
Witam wszystkich i witam Romka! Mam pytanie mam zgryz krzyżowy ale tylko dolna i górna dwójka są w takim zgryzie i górne zęby bardzo zachodzą na dolne i nie ma na nich miejsca żeby założyć zamki moja orto mówiła coś o jakieś płytce którą będę musiała nosić możesz mi powiedzieć co to jest i czy to mi nie będzie przeszkadzać w jedzeniu. Miałam do niej tyle pytań że o to zupełnie zapomniałam zapytać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romek to ze lecza nas pseudoortodonci to przeciez nie nasza wina... nie bedzie sie przeciez masa osob z krzywymi zebami leczyla u kilku czy kilkunastu fachowcow i jezdzila przez pol Polski zeby uratowac jednego zeba. ja bylam na konsultacji u 3 ortodontow (bez zdjec) i tylko na podstawie ogledzin mojej szczeki zalecali ekstrakcje. kazdy jeden, tylko zmieniala sie ilosc zebow do usuniecia : 4, 5, w koncu stanelo na 2. no i tyle zebow strace - 2 dolne szostki. do mojej orto tez nie mam calkowitego zaufania- woli pogadac o moim nowym kolorze wlosow, niz o moich zebach. a kazda informacje trzeba wyciagnac. a to chyba powinno byc troszke inaczej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
________________________________APARATKI__________________________________________ ******************************************************************************************************************* Lp._____Nick_______Wiek__Założenie__Góra__Założenie__Dół__Czas_noszenia_____rodzaj____ ******************************************************************************************************************* 1.__*Dora*__________27______________ X______________________3_lata__________________ 2.__brown_eyed_girl__16______________X_____________________________________________ 3.__Krzywa_________27____07.11.06____X______________________2_lata_______kosmetyczny 4.__minka__________22______________________________________2_lata__________________ 5.__wiiolciaa________17____08.09.06___X_____07.11.06___X_____1,5_roku_________metalowy 6.__Agnieszka31_____31____03.10.06___X______________________________________________ 7.__Ileneczka_______16______________________________________________________________ 8.__agaga23________23____08.11.06___X______________________2,5_roku_________metalowy 9.__kamyk22________22_____________________________________________________________ 10._markotka_______21______________________________________________________________ 11._igna**aparatka___17____07.10.05___X____07.06.06____X______2_lata__________metalowy 12._Shiiine_________16________________________________X_____________________________ 13._kati24__________24____26.06.06___X____07.08.06____X____1,5_roku______porcel./metal 14._Aparacik________13_______________X_______________X______2_lata_________metalowy 15._sylvie__________32____04.11.06____X____04.11.06____X__________________kosmetyczny 16._netka91________15____06.11.06____X_____________________________________metalowy 17._linnnea_________18_______________X_______________X_____________________metalowy 18._wiola15________15____ 04.11.06____X_____________________________________metalowy 19._Monola_________36____10.08.06____X______________________2_lata________ceramiczny 20._Aagness______________31.08.06____X______________________2_lata__________metalowy 21._Onaa21_________21_____________________________________________________________ 22._edro___________38____16.12.06__________________________________________________ 23._hiruni_________________________________________________________________________ 24._Kiikunia________20_______11.03____X_______02.04____X_____3_lata__________metalowy 25._*Aparatka*_______________12.04____X_______06.05____X____________________metalowy 26._Kociulinda______29_______01.07____X_______02.07____X____________________________ 27._Hadasa_________27____15.11.06____X____15.11.06____X____________________________ 28._kabansa_______________________________________________________________________ 29._najeli_________________________________________________________________________ 30._Agaa24_______________17.11.06_____X____17.11.06____X_____2_lata______kosmetyczny 31._Kofanaaaaa______19___16.10.06_____X_____________________1,5_roku_______metalowy 32._Mała_Miiiii____________10.11.06_____X_______________X______2_lata______kosmetyczny 33._beata_81______________________________________________________________________ 34._ana73_________________________________________________________________________ 35._an_ette_______________________________________________________________________ 36._**KwIaTuSzEk**___17____________________________________________________________ 37._MalutkaMałaJa___27________________X_______________X_______________kryształ_górski 38._olaszu2________________________________________________________________________ 39._cranberry________24____________________________________________________________ 40._aneczka_20_____________________________________________________________________ 41._Romek_________________________________________________________________________ 42._Kewcia_________________________________________________________________________ 43._ewelll___________22_____________________________________________________________ 44._skaa____________22______03.06____X_______09.06____X_____________________________

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalutkaMałaJa pocieszylas mnie tym ze jestes nauczycielką i bedziesz uczyc z aparatem, bo ja zaczynam od pazdziernika prace ze studentami i tak troche się denerwowalam ze bede swiecic metalowym usmiechem;)ale oni chyba beda bardziej wyrozumiali, w koncu studenci AM:) wczoraj widzialam kolezanke z aparatem kosmetycznym, i w sumie to chyba az tak strasznie wielkiej roznicy nie ma, wciąż widać drucik, moze tak bardzo nie rzuca sie w oczy. Romku- u mnie jest za malo miejsca wlasnie na dolnym łuku, a zeby bardzo się wypychają, zachodzą na siebie(od 1 do 3) dalej sa ladnie w jedej lini.Poza tym tak jak pisalam, luk ten mam \"niedorozwinięty\" jak to moja pani ortodontka nazwala, tzn jest on splaszczony, statnowi linie prostą a nie łuk, bardziej kwadratowy jest. Co do tylozgryzu, podejrzewam ze mialam go w dziecinstwie (mialam tendencje do chrapania, co dziwilo wszystkich w kolo ze dzieciak a chrapie;) ) ale w podstawowce nosilam aparat ruchomy i najwidoczniej wyleczyl mnie z tego. Za kazdym razem mam badany zgryz nikt nic nie mowi odnsnie niego, nawet sama gdy zacisne zeby(tak jak dentysta zawsze karze) jest wszystko ok tak jak opisujesz. Nie oddycham takze buzią(chyba ze mam katar)Więc mam nadzieje ze ten problem mnie nie dotyczy A propo czyszczenia, swojego czasu jak wczesniej nosilam aparat staly mialam przeznaczone do tego specjalne szczoteczki, ale nie umialam sobie nimi poradzic, myłam wiec zabki i aparat zwykla szczoteczka i wszystkie zameczki ladnie się doczyszczaly, nic w nich nie pozostawalo, zadne resztki, nawet z tego powodu mialam okazje uslyszec od swojego ortodonty komplement ze chociaz jako jedyna jego pacjentka mam domyty aparat:) pozdrawiam i dziękuje Romkowi za fachowe rady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam!no i stalo sie....mam go! wlasnie wrocilam od ortodonty z metalowym aparatem u gory!narazie jes ok:)ciesze sie ze odwalylam w koncu juz pora 22 lata!ale co bedzie dalej? boje sie brac za obiad....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kewcia spokojnie!!! :) sprostasz obiadkowi. Oj pamietam jak sie bałam cokolwiek zjeść że mi odpadnie. A jak zdjęli mi to jeszcze gorzej było: bałam się że zęby mi powypadają.TO dopiero cięzko bylo się przyzwyczaić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość diam
hej, czy ktoś z Was nosi takie gumki nie wiem dokładnie jak to sie nazywa, ale zakłada sie \"na skos\" (od jednego pierscienia na dole do pierscienia na górze) i musze nosić je przynajmniej 8h. I będe musiała nosić te gumki az do końca leczenia :(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nosi je mój kolega, nie wiem po co tak na prawde, ale niczym sie nie przejmuje i nie zwraca na nie uwagi. Pomyśl ze potem będziesz miala na prawdę ładny uśmiech i ze bylo warto się pomęczyć jakiś czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Romek
Aga 24 generalnie tak rozszerzyłbym(opieram sie na tym co mówisz nie widząc zdjec i Ciebie)na dole zeby wyrównać zęby prawdopodobnie striping (takie scieranie zebów)i jezeli jeszcze sa 8 to sio z nimi Hiruni- tak jak mówisz to zrobiłbym podobnie-płytka na górę ktora rozszerzy górną szczeke i wtedy jest miejsce na 2 wiec dopiero wtedy aparat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość diam
no niestety trzeba się pomęczyć, ale czego sie nie zrobi dla "prostych" zębów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
________________________________APARATKI__________________________________________ ******************************************************************************************************************* Lp._____Nick_______Wiek__Założenie__Góra__Założenie__Dół__Czas_noszenia_____rodzaj____ ******************************************************************************************************************* 1.__*Dora*__________27______________ X______________________3_lata__________________ 2.__brown_eyed_girl__16______________X_____________________________________________ 3.__Krzywa_________27____07.11.06____X______________________2_lata_______kosmetyczny 4.__minka__________22______________________________________2_lata__________________ 5.__wiiolciaa________17____08.09.06___X_____07.11.06___X_____1,5_roku_________metalowy 6.__Agnieszka31_____31____03.10.06___X______________________________________________ 7.__Ileneczka_______16______________________________________________________________ 8.__agaga23________23____08.11.06___X______________________2,5_roku_________metalowy 9.__kamyk22________22_____________________________________________________________ 10._markotka_______21______________________________________________________________ 11._igna**aparatka___17____07.10.05___X____07.06.06____X______2_lata__________metalowy 12._Shiiine_________16________________________________X_____________________________ 13._kati24__________24____26.06.06___X____07.08.06____X____1,5_roku______porcel./metal 14._Aparacik________13_______________X_______________X______2_lata_________metalowy 15._sylvie__________32____04.11.06____X____04.11.06____X__________________kosmetyczny 16._netka91________15____06.11.06____X_____________________________________metalowy 17._linnnea_________18_______________X_______________X_____________________metalowy 18._wiola15________15____ 04.11.06____X_____________________________________metalowy 19._Monola_________36____10.08.06____X______________________2_lata________ceramiczny 20._Aagness______________31.08.06____X______________________2_lata__________metalowy 21._Onaa21_________21_____________________________________________________________ 22._edro___________38____16.12.06__________________________________________________ 23._hiruni_________________________________________________________________________ 24._Kiikunia________20_______11.03____X_______02.04____X_____3_lata__________metalowy 25._*Aparatka*_______________12.04____X_______06.05____X____________________metalowy 26._Kociulinda______29_______01.07____X_______02.07____X____________________________ 27._Hadasa_________27____15.11.06____X____15.11.06____X____________________________ 28._kabansa_______________________________________________________________________ 29._najeli_________________________________________________________________________ 30._Agaa24_______________17.11.06_____X____17.11.06____X_____2_lata______kosmetyczny 31._Kofanaaaaa______19___16.10.06_____X_____________________1,5_roku_______metalowy 32._Mała_Miiiii____________10.11.06_____X_______________X______2_lata______kosmetyczny 33._beata_81______________________________________________________________________ 34._ana73_________________________________________________________________________ 35._an_ette_______________________________________________________________________ 36._**KwIaTuSzEk**___17____________________________________________________________ 37._MalutkaMałaJa___27________________X_______________X_______________kryształ_górski 38._olaszu2________________________________________________________________________ 39._cranberry________24____________________________________________________________ 40._aneczka_20_____________________________________________________________________ 41._Romek_________________________________________________________________________ 42._Kewcia__________22____28.11.06____X_____________________________________metalowy 43._ewelll___________22_____________________________________________________________ 44._skaa____________22______03.06____X_______09.06____X_____________________________

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cranberry, moi uczniowie wiedzą, że będę mieć aparat i przeżywają ze mną każde wyrwanie zęba:). Uczę w szkole specjalnej, zadają mi takie pyatnia, że czasem nie wiem co mam im odpowiedzieć na temat aparatu:). Będzie dobrze, w końcu aparaty są teraz modne;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kewcia, jak po obiedzie? Aparat to moja obsesja ostatnio:), przynajmniej odwraca uwagę od problemów. Już się nie mogę doczekać, kiedy ja założę. Taka stara, a taka dziecinna:).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mam to samo :-) Tylko myślę o aparacie :-) Odkładam każdy grosz :-) To się stało moja obsesją! Mam nadzieję, że mi naprostuje zeby!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agaa24
Romek- dziekuje za odpowiedz na moje pytanie:) co do 8 faktycznie mam wszystkie cztery..NIo ale cóż, pozostaje mi nadzieja że mój orto wie co robi i bedzie ok:) Mam do niego zaufanie bo to naprawde dobry specjalista i ma doswiadczenie w leczeniu.. aczkolwiek jak czytam Twoje wypowiedzi to ogarniają mnei wątpliwości co do słuszności wyrwania mi trzech zębów.. Nio nic- zobaczymy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalutkaMalaJa- dziekuje obiad jakos minął ale jakoś ogolnie czym dalej tym chyba gorzej...ogaraniaja mnie watpliwosci czy dobrze zrobilam i dociera do mnie na co i wogole nie wiem jak ja mam czyscic te zeby żeby bylo dobrze....;( chyba wole juz nic nie jesc, tylko jogurt nie sprawił mi problemu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Agaa24
Kewcia--- trzymkaj sie:)) po tygodniu będziesz w miare normalnie juz jadła i ząbki przestaną boleć:) Lepiej będzie też szło czyszczenie zębów:) ja juz prawie nie czuje że mam aparat:) tzn czuję, ale już mniej:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamyk22
drogi Romku mam do Ciebie pytanie - jezeli mozna oczywiście ?? :) Po Twoich wpisach widać ze jesteś bardzo kompetentna osobą w sprawach aparatów dlatego chcialabym zebys mi powiedział jakie widzisz roawiazanie na moją wade- chce znac opinie kilku ortodontów dlatego pisze tu tez na forum Moja wada wygląda podobnie jak na zdjeciu z tej strony www.mojdentysta.com.pl/pierwszawizyta.php - podpisane jako SZPARA DOPRZEDNIA W górnym łuku mam wszystkie zęby razem z 8 i oprócz tego ze wystaja do przosu to okreslilabym je jako równo ulozone w łuku - zaden nie jest szczególnnie pokrzywiony Szpara pomiedzy zebami gornymi a dolnymi jest ok 7-8 mm Na dole nie mam jednej 6 i 5 ale reszta zebów sie tak przesunęla ze nie ma zadnych szpar i wszystkie zeby proste Jakie zaproponowalbys leczenie ???? Bede bardzo wdzięczna za odp :) 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hiruni
Romek bardzo dziękuję za odpowiedź. Aparat na górę bedę miała zakładany 12 grudnia + ta płytka - czy to mi nie utrudni jedzenia, czy będę mogła normalnie gryźć??? Z góry dziękuje za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Budze sie...i pierwsza mysl...co to jest i dlaczego nie moge tego wypluc??? :) a to przeciez moj metalowy przyjaciel:) zaraz sniadanie Aaga24 dziekuje:) i mam nadzieje ze tak to bedzie bo poki co jedzenie mnie zbytnio nie cieszy:( ale dobrze bedzie, dam rade tak???:):)przeciez to wszystko dla moich wymarzonych zabkow...:) milego dnia wszystkim!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepraszam ze tak o wszystko wypytuje ale .... sluchajcie jak z tym jedzonkiem? takie rzeczy jak dzem miod odpadaja tak? a zawsze po myjecie zabki? po jogurcie czy hebtace tez? wychodze na uczelnie...moj pierwszy \"publiczny\" dzien z metalowym przyjacielem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×